50 TOP momentov našej “Veľkej ázijskej cesty 2019”

Manukan

Naša 11-týždňová cesta juhovýchodnou a južnou Áziou sa skončila. Snáď nikde nebeží čas tak rýchlo ako na ceste, pri objavovaní nových svetov, pri plnení si snov a odrazu je tu začiatok decembra, prvý sneh a my sme doma. Otázky “ako ste sa mali?” a “kde sa vám najviac páčilo?” prichádzajú zo všetkých strán a aby sme si to zjednodušili, rozhodli sme sa pripraviť článok s 50 fotkami, ktoré našu cestu tvorili.

Cesta plná splnených snov

Hlavou víria zážitky, miesta, splnené sny, plné dlane splnených snov, ktoré sme si sami vymysleli. Doma boli vzdialené, tam na ceste s batohmi na chrbtoch to bolo len o rozhodnutí a všetko bolo na dosah ruky. Hľadali sme koloniálne stopy starej Batavie, objavovali chrámy Prambananu, Boroboduru, v noci čakali na východ slnka nad Bromom, prečesávali chrámy na Bali, hľadali orangutany na Borneu, Kahau v Bruneji či gibony v Bangladéši, kráčali po stopách Bielych Radžov na severe Bornea, plavili sa loďkou po Bruneji. Kráčali sme starou Manilou aj trhoviskami Hanoja. Naučili sa variť vietnamské jedlá a užili si výhľady na Ha Long z krásneho ostrova, bicyklovali sme v Ninh Binhu a oddychovali na bielych plážach thajského ostrova Ko Samet.

Splnili sme si sen návštevou Bangladéšu, kde sme sa plavili staručkým parníkom, kráčali čajovými políčkami, objavovali budhistické aj moslimské ruiny, plavili sa Sundarbansom a vozili sa na rikšiach starej Dháky. Toľko neuveriteľných vecí! Koloniálna Kolkata, chrámy Bhubaneswaru, Konark, Mahabalipuram, nohy namočené v Bengálskom zálive, indický streetfood, chrámy Maduraiu aj Trichy a vzácne chrámy Thanjavouru. Francúzske Pondicherry či paláce Travancorských kráľov. Výhľady na čajové kopce Munnaru, Kathakali v Kochine a nezabudnuteľná plavba na houseboate v Kerale či najjužnejší bod pevninskej Indie. Napokon ako dokonalá bodka deň v Katare. Aj teraz keď to píšem, mám zimomriavky.

Pozrite si výber našich vlastných fotiek, ktoré sme spoločne spravili na ceste!

TOP historické miesta

Prambanan, Jáva (Indonézia)

Dlho sme snívali o tom, že sa ocitneme na Jáve a konečne na vlastné oči uvidíme dokonalý chrámový komplex Prambanan z 9.storočia. Leží v ňom niekoľko hinduistických chrámov a ide o jeden z najväčších chrámových komplexov sveta. Našli sme si opustené miesto bez ľudí a dlho sedeli a hľadeli na kamennú krásu

Prambanan

Borobudur, Jáva (Indonézia)

Neďaleko jávskeho mesta Yogyakarta sa skrýva viacero pokladov a okrem Prambananu sme sa sem vybrali aj za chrámovým komplexom Borobudur. Ten pre zmenu patrí k najväčším budhistickým komplexom sveta a nás prekvapila jeho veľkosť a stovky reliéfov, ktoré sme prečesávali niekoľko hodín.

Borobudur

Mešita Omara Alí Saifuddína, Bandar Seri Begawan (Brunej)

Malý, takmer neznámy štát Brunej na severe Bornea pritiahol na tejto ceste aj nás. Medzi symboly celého sultanátu patrí okázalá, krásna a unikátna mešita sultána Omara Alí Saifuddína v centre hlavného mesta. Je zaujímavá pri pohľade z diaľky, z tesnej blízkosti, za denného svetla aj v noci pri osvetlení.

Prečítajte si náš článok z Bruneja

Brunej

Pevnosť Lalbagh, Dháka (Bangladéš)

Exotický Bangladéš v sebe ukrýva množstvo pamiatok, hoci nepatria medzi najznámejšie na svete. V starej Dháke sme sa nevedeli dočkať, kedy sa konečne prejdeme pevnosťou Lalbagh, kde stojí séria mugalských stavieb, ktorým dominuje hrobka Bibi Pari zo 17.storočia. Ako veľkí fanúšikovia Mugalovcov sme toto miesto nemohli obísť.

Lalbagh

Wat Arun, Bangkok (Thajsko)

Bangkok sme na našej ceste mali len ako miesto, ktorým sa chceme poflákať, ochutnávať streetfood a len si užívať ničnerobenie. Aj napriek tomu sme sa túlali a napokon sa ocitli na malej loďke, ktorá smerovala k ikonického chrámu Wat Arun z 18.storočia. Konečne ho obnovili, zmizlo lešenie a tak si môžete užiť pohľad na dokonalé detaily z porcelánu.

Wat Arun

Slnečný chrám, Konark (India)

Vždy sa tešíme, keď sa vyberieme do Indie, aby sme objavili ďalší región. Tým tohtoročným bol región Odisha (Orissa), kde sme sa zakotvili na pár dní v Bhubaneswari a odtiaľ vyrazili za UNESCO pamiatkou, Slnečným chrámom v mestečku Konark z 13.storočia. Je posiaty reliéfmi, obrovskými kolesami, ktoré symbolizujú božský voz a hoci bol v lešení, detaily na jeho tele nemali chybu a odchádzame nadšení.

Konark

Chrám Pura Besakih, Bali (Indonézia)

Bali sme pôvodne do našej cesty zakomponovali ako miesto, odkiaľ sa dá celkom dobre odletieť do zaujímavých končín. Napokon sme si povedali, že keď už cez ostrov prechádzame, tak by asi bola škoda, keby sme tu nestrávili niekoľko dní objavovaním jeho krás. Vybrali sme si veľké množstvo chrámových komplexov a spomedzi tých všetkých si najčastejšie spomenieme na obrovský chrám Pura Besakih. Dokonalé počasie, menej ľudí než sme čakali, krásne, tradičné balíjske chrámy a to všetko sa namiešalo do dokonalej spomienky.

Bali

Pagoda Tran Quoc, Hanoj (Vietnam)

Vietnamský Hanoj je prešpikovaný pamiatkami, no rovnako je dokonalý pre svoju atmosféru, ktorá si vás jednoducho získa. Ak by sme mali vybrať jedno miesto okrem trhovísk, uličiek starého mesta či nábrežia Hoan Kiem, tak ním bude zrejme pagoda Tran Quoc. Pokojné miesto nasiaknuté vôňou obetných tyčiniek a tiež históriou, pretože patrí medzi najstaršie v Hanoji.

Prečítajte si náš článok z vietnamského Hanoja

Hanoj

Somapura Mahavihara, Paharpur (Bangladéš)

Budhistické pamiatky v Bangladéši? Čím viac sme si o tejto krajine čítali, tým viac nás fascinovala. Tým aká je neznáma, tým aké unikátne pamiatky v sebe ukrýva. Presne takýmto miestom bol Paharpur, kde sme natrafili na obrovskú budhistickú stupu, ktoré história je stará viac než 1000 rokov. Takéto miesta by boli v Thajsku obletované davmi turistov, tu bol celý Paharpur takmer len pre nás.

Paharupr

Kalkulam palác, Padmanabhapuram (India)

Medzi naše najväčšie prekvapenia južnej Indie bola návšteva neznámeho miesta s krkolomným menom Padmanabhapuram, kde sme kráčali v stopách Travancorských kráľov. Palácový komplex bol obrovský, bez turistov, plný atmosféry aj patiny a najunikátnejším zážitkom bolo to, keď sme prehovorili riaditeľa paláca, aby nás vpustil do zatvorených, kráľovských miestností, kde sú najkrajšie maľby. Pripadali sme si ako v dokumente, keď nás po drevených schodoch viedol strážnik hore do najvyššej veže, kde sme pri nevýraznom svetle objavovali to, čo nikto len tak neuvidí!

Padmanabhapuram

TOP prírodné miesta

Bromo, Jáva (Indonézia)

Návšteva Broma a jeho okolia na nás mimoriadne zapôsobila. Veľmi nás toto miesto nelákalo keď sme čítali články o tom ako je zničené turizmom, ako sú všade davy a podobne, tak sme si povedali, že si ho spravíme po svojom bez sprievodcov, džípov a turistického valca. Ráno sme sa zobudili okolo tretej, pomaličky si vyšliapali na vyhliadku (no nie na King Kong kam chodia všetci) a dostali sme zimomriavky z toho, že sme na vyhliadke vlastne úplne sami. Čarovný východ slnka bez davov. Unikátne a doteraz máme z toho radosť. Napokon sme zliezli nadol cez prašnú, konskú cestičku, vyliezli na Bromo a príjemne zničení sa tešili, že nám to všetko vyšlo.

Bromo

Plavba houseboatom keralskými kanálmi, Aleppey (India)

India je krajina plná krásnej prírody a keď sme sa ocitli na juhu v štáte Kerala, vedeli sme, že jeden z TOP zážitkov tejto cesty bude aj houseboat, ktorý si prenajmeme a budeme sa celý deň kĺzať po keralských kanáloch. Okolo nás pokoj a krásna príroda lemovaná tisíckami štíhlym paliem. Keralské kanály to je totálny balzam na dušu.

Kerala

Hľadanie gibonov, NP Lawachara (Bangladéš)

Najdokonalejší prírodný zážitok z Bangladéšu si odnášame z NP Lawachara na východe krajiny, kde majú svoj prirodzený domov vzácne gibony. Vydali sme sa hľadať ich do lesa, brodili sme malé riečky, prekračovali blato, prepotili každý kúsok oblečenia, no napokon sme ich v ťažkom teréne našli. Bolo to krásne stretnutie sledovať gibony neďaleko od nás.

GIbon

Ha Long Bay, Ha Long (Vietnam)

Vietnam je prešpikovaný prírodnými krásami a my sme si na našom výlete vybrali za cieľ len severnú časť tejto krásnej krajiny. Nemohli sme teda vynechať prírodný div sveta v podobe zátoky Ha Long Bay, ktorá je posiata stovkami “dračích zubov”, teda vápencových skál vytŕčajúcich z vody. Niekoľko hodín sme sa plavili pomedzi ne, objavovali jaskyne a medzi najkrajšie miesta patrí ostrovček Titop (Titov), odkiaľ sme mali magický výhľad na okolie.

Halong

Čajové políčka, Munnar (India)

Milujeme čaj. Jeho príbehy, vôňu, chuť a tak zákonite milujeme aj čajové políčka a vždy sa ich snažíme objaviť kdekoľvek sa ocitneme. Aj preto bol pre nás Munnar na juhu Indie jasnou voľbou. Krajina posiata čajovníkom patrí dokonca k najkrajším na svete a ľahko do vrecka strčí aj slávny Dardželing.

Munnar

Ostrov Manukan, Borneo (Malajzia)

Počas cestovania severným Borneom sme si chceli aspoň na deň oddýchnuť na krásnom, exotickom ostrove. Preto sme na niekoľko dní zakotvili v Kota Kinabalu a vybrali sa užiť si malý, tropický sen na neďaleký ostrovček Manukan. Bolo krásne, voda skvelá, čítali sme si na pláži a neskôr prišli dokonalé oblaky a začala hra svetla a farieb.

Manukan

Stretnutie s orangutanmi, Semenggoh, Borneo (Malajzia)

Borneo je známe aj ako ostrov orangutanov. Ešte stále ich môžete vidieť aj na živo a ak si to chcete poistiť ako my, vyberte sa do centra, kde je šanca vysoká. My sme navštívili Semenggoh južne od Kuchingu v štáte Sarawak. Mali sme veľké šťastie, pretože sa nám pri kŕmení zjavilo hneď niekoľko orangutanov čo nie je bežné, no ešte krajšie a unikátnejšie stretnutie sme zažili na cestičke lesom, kde sa zjavil tento orangutan a zastavil pár metrov od nás.

Orangutany

Ryžové políčka, Jatiluwih, Bali (Indonézia)

Ak cestujete ostrovom Bali, tak sa ryžovým políčkam nevyhnete. My sme ich pozreli niekoľko a kým známe políčka Tegalalang sa nám akosi nepozdávali, tak menej navštevované miesto Jatiluwih nás nadchlo. Poprechádzali sme sa pomedzi políčka, posedeli si na ryžovom čaji a vychutnali krikľavo zelené pohľady na krajinu.

Ryza

Oblasť Ninh Binh, Tam Coc (Vietnam)

To, že v severnom Vietname leží Ha Long Bay je známy fakt, ale ak Vám povieme, že tu leží aj miesto s prezývkou “Ha Long pevniny” počuli ste o ňom? Hovoríme o oblasti Ninh Binh južne od Hanoja, ktorú sme už dlho chceli vidieť na vlastné oči. Tak sme sa vybrali do mestečka Tam Coc, požičali bicykle a vozili sa krásnou prírodou. Oddýchli sme si na loďke, objavili niekoľko jaskýň, starú Citadelu a užívali si aktívny oddych.

Ninh Binh

Čajové políčka, Srimangal (Bangladéš)

Vedeli ste, že aj Bangladéš je producentom čaju? Potom je jasné, že sme čajové oblasti obísť nemohli. Vybrali sme sa východne od Dháky do oblasti Srimangalu, kde ležia najkrajšie čajové políčka krajiny. Nikde naokolo žiaden turista, všetko bolo len pre nás a to sú tie unikátne momenty, ktoré na ceste milujeme.

srimangal

TOP jedlá

Sarawak Laksa, Kuching, Borneo (Malajzia)

Dá sa vybrať najlepšie jedlo z 11-týždňového výletu? Dá! V prípade, že ste v malajskom Sarawaku a ochutnávate Sarawak Laksu, polievku, ktorá je tak dokonalá, že zatieni všetky ostatné, ktoré ste dosiaľ v živote jedli. O tejto lakse ešte od nás budete určite počuť.

Laksa

Biryani, Madurai (India)

Ryžové Biryani je indická klasika. Toto v Maduraii nám mimoriadne chutilo. Naservírované na banánovom liste, raita, sambar, pravá ruka a idete na to. Ak sa niekedy ocitnete v Indii v momente, že neviete čo si vybrať z ponuky v podniku, tak vedzte, že Biryani bude vždy dobrá voľba.

PREČÍTAJTE SI NÁŠ ČLÁNOK o INDICKOM STREETFOODE

Biryani

Som Tam, Bangkok (Thajsko)

Thajská klasika patrí medzi naše najobľúbenejšie jedlá a tak sme sa v Bangkoku tešili ako si Som Tam opäť spolu vychutnáme. Tento skvelý Som Tam sme si dopriali na trhovisku Wang Lang neďaleko rieky Chao Praya a pri jedení sme vedeli, že sme spravili dobre, že sme sem merali cestu.

Som Tam

Satay, Jáva (Indonézia)

Na Jáve, ale aj na Bali nám veľmi chutilo, no ak máme vybrať pár jedál, tak obyčajný, jednoduchý satay patrí medzi tie, ktoré by sme mohli jesť kedykoľvek a kdekoľvek. Satay ma tú výhodu, že je skvelý či si ho dáte priamo na ulici alebo si sadnete do krásnej reštaurácie.

Prečítajte si náš článok o ochutávaní Jávy aj Bali

Satay

Bun Cha, Hanoj (Vietnam)

Na Vietnam sme sa na našej ceste tešili ako do našej obľúbenej gastronomickej destinácie a ani tento krát nás nemala táto krajina ako sklamať, práve naopak. Hneď prvé ráno po našom prílete sme sa vybrali na ulicu Hang Manh 1, kde podávajú najlepšiu Bun Cha akú si viete predstaviť. Hra farieb, symfónia chutí, dokonalosť sama o sebe.

Bun Cha

Seven Layer Tea, Srimangal (Bangladéš)

Bangladéšskym unikátom je čaj o ktorom ste takmer zaručene nepočuli. Jeho meno je Sever Layer Tea, teda čaj so siedmymi vrstvami a je to malé, farebné divadlo. Vymysleli ho v čajovom meste Srimangal a tak sme sa za ním vybrali priamo na miesto vzniku do Nilkantha Tea Cabin a objednali si ho. Je poriadne sladký a čím ste nižšie, tým viac cukru cítite, no stále vás tento nápoj fascinuje.

Layer

Apam Balik, Sibu, Borneo (Malajzia)

Sladká palacinka Apam Balik typická pre Borneo nás zaujala na streetfood trhoch v mestečku Sibu. Páčila sa nám ich zelená farba (podfarbená pandanom) a aj príprava, tak sme si povedali, že vyskúšame. Boli sme milo prekvapení z lahodnej chuti “fluffy” palacinky naplnenej orieškami a preto má Apam Balik svoje miesto aj tu ako zástupca sladkej ríše.

Kueh Apam

Banh Cuon, Hanoj (Vietnam)

To, že nám Vietnam chutil dokazuje aj jedlo Banh Cuon ako druhý zástupca tejto krásnej krajiny. Túlali sme sa hanojským trhoviskom a ochutnali sme ho priamo na ulici v maličkom stánku, ktorý zrejme nemal ani meno a sedeli sme na maličkých plastových stoličkách, ktoré sa každou chvíľkou mohli zlomiť. No tá chuť s akou nás prekvapil Bang Cuon, tenučká ryžová palacinka plnená mletým mäsom, bola fantastická.

Banh

Babi Guling, Ubud, Bali (Indonézia)

TOP jedlo z Bali? Pre nás to bol bez pochýb Babi Guling, ktorý sme objavili v Ubude neďaleko paláca. Obyčajné kúsky bravčového mäsa, pikantná omáčka, no aj tak je to tak jedlo za ktorým sme sa dokonca vrátili.

Babi

Egg Coffee, Hanoj (Vietnam)

O Egg Coffee sme počuli veľa krát ešte aj keď sme Vietnam navštívili pár krát pred touto cestou. Až teraz sme si však povedali, že by sme ju mali skúsiť. Pointa je v tom, že kávu takmer vôbec nepijeme (hoci vo Vietname robíme výnimku), no ako sme ochutnali Egg Coffee, tak sme vedeli, že pri jednom poháriku nezostane. A nezostalo, pretože Hanoj je milosrdný a nájdete ju na mnohých miestach.

Egg

TOP zážitky

Plavba a noc v starom britskom parníku, Dháka (Bangladéš)

Jeden z najdokonalejších zážitkov našej cesty pochádza z Bangladéšu, kde sa nám podarilo plaviť sa z Dháky do Hularhatu na staručkom, britskom parníku, ktoré už z krajiny pomaličky miznú. Plávajú len dva krát týždenne, tak sme museli tri krát prekopať náš program, aby sme sa ním mohli odviesť. Má v sebe nádych nostalgie stratených časov a kĺzanie po riekach s výhľadom na vychádzajúce slnko stojí skutočne za to.

Parnik

Predstavenie Kathakali, Kochin (India)

Na našich cestách sa veľmi radi zastavíme na tradičných (hoci pre niekoho turistických) predstaveniach. Je to vždy unikátny pohľad do kultúry, ktorá na mnohých miestach zohráva dôležitú úlohu. Presne preto sme sa v keralskom Kochine tešili na vystúpenie Kathakali. Unikátne líčenie, oblečenie, prevedenie časti hinduistických eposov a zimomriavky.

Kathakali

Škola varenia, Hanoj (Vietnam)

To, že milujeme keď môžeme na cestách hľadať skvelé jedlo, streetfood či tradičné chuťovky, to už viete. Rovnako milujeme ak sa môžeme pozrieť do školy varenia a vidieť prácu s jedlom inak než len pri ochutnávaní. Absolvovali sme školu varenia na Srí Lanke, dva krát v Thajsku a teraz prvý krát aj vo Vietname. Ak môžeme odporučiť tak škola Orchid bola perfektná a na vietnamské jedlo sa pozeráme inak.

Varenie

Hľadanie Proboscis opíc, Bandar Seri Begawan (Brunej)

Do Bruneju sme prišli s jasným cieľom. Nevychutnať si len tých pár pamiatok v centre Bandar Seri Begawanu, ale chceli sme sa plaviť na malej lodi, aby sme mohli pohľadať unikátne opice Proboscis (Kahau nosatý), ktoré sú endemitom práve pre Borneo. Vydali sme sa na plavbu a dlho sme nemali šťastie. Až keď sme sa otočili, že sa musíme vrátiť, opice sa ukázali a hneď niekoľko. Krásne stretnutie podobne ako s orangutanmi či gibonmi.

Proboscis

Jazda na rikši, Dháka (Bangladéš)

Stará Dháka je fascinujúci organizmus, labyrint a miesto, kde sa cestuje v čase. Snáď žiadne iné mesto sveta nemá toľko rikší ako práve Dháka a tak bolo len otázkou času, kedy sa na takejto rikši odvezieme. Nasadli sme a prepletali sa dopravou. Jazda na rikši je vždy zážitkom, no Dháka to ešte dokáže vygradovať.

Riksa

Ubytovanie s výhľadom na čajové políčka, Munnar (India)

Čajové políčka sme vám ukázali aj vyššie, no keď príde reč na Munnar jeden z najkrajších zážitkov bolo aj naše ubytovanie, ktoré sme si v Munnare zvolili a tým bol Hotel C7. Pred rokom sme ho objavili a teraz sme si spoločne užili takúto izbu s výhľadom priamo na čajové políčka. Sedieť vonku na balkóne, piť čaj a čítať knihu, to je niečo čo by nás neomrzelo ani celý deň

c7

Túlanie sa hanojskými trhoviskami, Hanoj (Vietnam)

Hanoj je mestom mnohých tvári a my sme si zamilovali tú, ktorú prikryli bazárové uličky a nekonečné trhoviská. Je fascinujúce túlať sa týmito končinami, kde na vás útočí snáď milión podnetov, tvárí, tovaru, farieb, vôní či jedla. Hanojské trhovisko patrí k TOP na našej ceste.

hanoi

Ako vznikajú jávske bábky? Prambanan, Jáva (Indonézia)

Na Jáve nás lákalo priblížiť sa aj k tradičným bábkam s ktorými sa hrá známe tieňové divadlo. Dlho sme nemohli dielničku nájsť až sa pred nami jedna náhodou zjavila a my sme do nej nazreli. Ochotne nás ukázali ako známe bábky vznikajú, porozprávali sme sa o ich význame, výzdobe a boli sme natoľko fascinovaní, že jednu z nich máme dnes doma.

babka

Plavba unikátnym ekosystémom, NP Sundarbans (Bangladéš)

Vedeli ste, že v Bangladéši nájdete najväčší mangrovníkový les na svete? Vydali sme sa teda do NP Sundarbans, ktorý je domov tigra bengálskeho, vzácnej šelmy, ktorá sa pomaličky vytráca zo sveta. Vidieť tigra vo voľnej prírode je unikátne a ani sme v to nedúfali, ale zato sme si užili dvojdennú plavbu kanálmi, riečkami a sledovali sme srnky, vtákov či tichý život týchto končín.

plavba

Tradičný tanec Legong, Ubud, Bali (Indonézia)

Podobne ako má indický Kochin svoje Kathakali má aj balíjsky Ubud svoje tradičné vystúpenia v podobe tancov akými je Legong alebo Barong. Pozreli sme si obe, no viac nás zaujal Legong. Hra očí, krásne indonézske tváre, pohyby rúk, kostýmy, všetko ako z orientálnej rozprávky.

legong

TOP momentky ľudí

Oddych v starej Dháke, Dháka (Bangladéš)

Stará Dháka je neskutočne fotogenickým miestom a kamkoľvek sa pohnete stretnete milých ľudí, ktorí sa chcú pozdraviť, odfotiť, prehodiť slovo či dve. Takúto partiu sme stretli oddychovať na “nákladnej” rikši počas svojej siesty.

Dhaka

Traja bratia, Kolkata (India)

V indickej Kolkate pri kráčaní ulicami musí človek vnímať všetkými zmyslami. Potom uvidí veci, ktoré ho dokážu nadchnúť. Pri čakaní na krajnici sa odrazu z ničoho nič vyrútili “traja bratia” s nákladmi na hlavách. Ladne sa preštrikovali cez chaotickú dopravu a pokračujú ďalej.

Kolkata

Chlapec z Bagerhatu, Bagerhat (Bangladéš)

Tohto chlapca sme stretli pri staručkých mešitách Bagerhatu. Býva v jednom z domov neďaleko mešity Chunakhola a keď nás zbadal, hneď sme boli kamaráti. Neprišiel si vypýtať peniaze (to sa nám v Bangladéši takmer nestalo), ale prišiel nás pozdraviť a ukázať nám odkiaľ mešitu krásne vidieť. Spoločne sme skákali cez vodné kanáliky a bol nadšený z toho, že sme sa u neho objavili. Veľmi sa chcel pozrieť cez fotoaparát, tak sme mu ho požičali, aby spravil pár záberov. Krásne stretnutie

ludia

Predavač banánov, Dháka (Bangladéš)

Áno vieme, už sme sem fotky z Dháky dávali, ale toto miesto je tak neskutočne fotogenické, čoho dôkazom je aj predavač banánov, ktoré sme stretli. Hneď ako nás uvidel, dal si dole z hlavy košík s banánmi, postavil sa k tyrkysovej, ošarpanej bráne  zapózoval. Nie sú tie farebné kontrasty úžasné?

ludia

Muž z chrámu, Bali

Bali je nasiaknuté náboženstvom a my sme na ostrov vyrazili, aby sme navštívili čo najviac chrámov. Sem tam boli opustené a stretli sme len turistov, no najkrajšie boli tie, kde sa práve čosi dialo a prichádzali domáci so svojimi obetinami, tak ako tento muž.

bali

Úsmev, Dháka (Bangladéš)

Kedy naposledy ste niekde v Európe stretli na ulici cudzieho chlapa, ktorý je tak bezprostredný, že zosadne z rikše (alebo bicykla) a zdraví vás cez celú ulicu? Zakýval nám a nesmierne sa pri tom tešil. Taká tá krásna, detská, nefalšovaná radosť v labyrinte starej Dháky.

usmev

Zberačka čaju, Srimangal (Bangladéš)

Pri túlaní sa čajovými políčkami môžete mať sem tam šťastie na to, že uvidíte na vlastné oči zberačky čaju. Tie v Bangladéši majú často indický pôvod a pracujú šesť dní v týždni, každý deň po osem hodín počas ktorých nazbierajú okolo 15 kilogramov čajových lístkov.  Na konci pracovného dňa si odnáša táto žena svoj zárobok v hodnote “jedno euro”.

Mäsiarstvo, Dháka (Bangladéš)

Tie farby, kontrasty, exotika, úsmevy. To všetko na nás dýchlo z tejto scénky, keď sme pouličné mäsiarstvo uvideli. Pozdravili sme sa s predavačom a ten sa tešil z toho, že ho môžeme odfotiť. Tešili sme sa samozrejme aj my, pretože táto scéna je tak krásna, že sa nám vryla do pamäti.

masiar

V chráme, Bhubaneswar (India)

Indický Bhubaneswar je mestom, ktoré je prešpikované chrámami a tak sme sa ním túlali a túlali. Pri veľkej vodnej nádrží sme si fotili krásny vstupný portál do chrámu, keď sa v ňom objavila táto dvojica. Ochotne zapózovala a hoci jeden z nich vyzerá prísne, opak je pravdou. Hneď po fotke sa dal do smiechu a stratili sa v prítmí chrámu.

chram

Školáčky, Kolkata (India)

Partiu indických školáčok sme stretli v jednej z anonymných uličiek Kolkaty pri hľadaní Mramorového paláca. Hneď sa s nami pustili do reči a bolo, že to srandy. Keď im Peťa povedala “My name is Petra”, tak sa zasmiali a začali sa jedna po druhej predstavovať “My name is Hetra”, “My name is Tetra”, “My name is Detra” a všetky sa pri tom zborovo smiali.

skolacky

Tak čo, inšpirovali sme vás, aby ste sa vydali za svojimi snami? Stojí to za to, nemyslíte?

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.