Assisi. Mesto svätého Františka
Najnavštevovanejším miestom celej Umbrie je jednoznačne mestečko Assisi, ktoré je úzko späté so životom Sv. Františka. Bez ohľadu na to, či sem prídete ako veriaci alebo neveriaci, jeho návštevu určite ľutovať nebudete.
Ak po Taliansku necestujete vlastným autom nie je to žiaden problém, keďže do Assisi sa dá pohodlne dostať vlakom. Pohľad zo stanice na mesto “rozťahané” v diaľke na vysokom kopci vie síce vystrašiť, ale ak nemáte chuť na niekoľkokilometrovú prechádzku, viete naskočiť na autobus, ktorý spája stanicu s centrom v pravidelných intervaloch. Lístky kúpite v bare na stanici za EUR 1,30 (august 2022) a vystúpiť môžete priamo pri hlavnej atrakcii – Bazilike sv. Františka. Alebo to urobte ako my a vystúpte na Piazza Matteotti, ktoré je lepším východzím bodom na prehliadku celého mestečka.
Pohľad zo zvonice
Prvé ponorenie sa do uličiek Assisi vás prenesie priamo do stredoveku. Úzke kamenné uličky plné kvetov a vysoké veže kostolov vám znova pripomenú, aké ľahké je zamilovať sa do Talianska na prvý pohľad. Našou prvou zastávkou je Duomo di San Rufino. Bol postavený už v 13. storočí a nájdete v ňom miesto, kde podľa legendy bol pokrstený Sv. František aj Sv. Klára. Pri vstupe do kostola je malá značka, ktorá nás pozýva na výstup na zvonicu. Za EUR 1,50 si kupujeme lístok a po krátkom čase sa pred nami objaví 360 stupňový pohľad na celé mestečko pod nami, ktoré v spojení s pekným počasím zaručí celkom pekné fotografie z vtáčej perspektívy. Pevnosť Rocca Maggiore na kopci nad mestom tentokrát nenavštívime, ale zaujme nás Basilica di Santa Chiara, ktorá sa stáva našim ďalším cieľom. Kostol sa spája so Sv. Klárou, ktorá v ňom našla miesto posledného odpočinku. Podobne ako Sv. František, aj ona pochádzala z bohatej rodiny, proti vôli svojich rodičov sa však rozhodla zrieknuť sa všetkého svetského bohatstva a zasvätiť svoj život pomoci chudobným. V bazilike, ktorá nesie jej meno je táto zakladateľka rehole klarisiek aj pochovaná. V bočnej lodi kostola si všimnite krásny vyrezávaný kríž. Pochádza z byzantského obdobia a modlil sa pod ním ešte Sv. František.
Centrom mesta
O pár desiatok metrov ďalej sa nachádza ďalší kostol – Chiesa Nuova, ktorý bol postavený na mieste kde kedysi stál dom Sv. Františka. Kostol nepatrí medzi najstaršie ani najzaujímavejšie. Postavili ho až okolo roku 1600. Priamo pri ňom nájdete sochu rodičov Sv. Františka. V prípade, že ste fanúšikmi antického Ríma, na svoje si prídete až o niekoľko krokov ďalej na námestí Piazza Comune, ktoré osviežuje prijemná fontána. Kedysi bolo centrom mesta, a tak tu dnes nájdete vstup na Forum Romanum, kde nájdete archeologické nálezy z antického obdobia. Ešte zaujímavejší je však kostol Santa Maria sopra Minerva. Jeho šesť korintských stĺpov na priečelí napovedá o tom, že kedysi na jeho mieste stál chrám Minervy, ktorý sa časom premenil z pohanského chrámu na kresťanský.
Bazilika sv.Františka
Po krátkej prechádzke pomedzi obchody plné suvenírov prichádzame k hlavnej atrakcii Assisi. Basilica di San Francesco je dobre viditeľná zo všetkých strán a bola jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Assisi dostalo pod ochranu UNESCO. Skladá sa z dvoch častí – spodný kostol sa nazýva Basilica Inferiore a vrchný – Basilica Superiore. Vstup je zo spodnej časti, a tak zbehneme dole po schodoch a začíname objavovať toto magické miesto. V krypte v Basilica Inferiore sa nachádza hrob Sv. Františka. Narodil sa do rodiny, ktorá oplývala bohatstvom a mal pred sebou sľubnú vojenskú kariéru, ktorá mu mala zaručiť ešte viac moci a majetku. Rád sa zabával so svojimi priateľmi a žil v úplnom kontraste so svojim budúcim asketickým životom. Po tom, ako začul volanie k obráteniu sa zriekol všetkých majetkov a dokonca aj rodiny a žil v extrémnej chudobe, ktorá bola pre niektorých až poburujúca. Jeho stúpenci sa stali prvými členmi rehole františkánov. Kto vie, čo by sv. František povedal na dnešné opulentné stavby, ktoré vznikli nad jeho hrobom? Bez nich by však bolo umenie a kultúra jednoznačne ochudobnené. Oba kostoly sa totiž stali miestom, kde najlepším stredovekým umelcom podarilo živými farbami zobraziť výjavy z jeho života a z Biblie v prekrásnych živých farbách. Človek je natoľko očarený, že nevie kam sa má skôr dívať. Najväčším prekvapením je to, že sa sem neplatí žiadne vstupné.
PREČÍTAJTE SI: SPOLETO – KÚSOK NÁDHERNEJ UMBRIE
Obrovský svätostánok
So starým Assisi sa pomaly lúčime a vraciame sa smerom k železničnej stanici. Pred tým, ako nasadneme na náš vlak a ideme spoznávať ďalšie zákutia Umbrie, sa však zastavíme ešte v kostole Basilica di Santa Maria degli Angeli. Na prvý pohľad nás prekvapí svojou veľkosťou a nie je to náhoda. Patrí medzi najväčšie kostoly na svete. Vznikal v priebehu 16.-17.storočia a dodnes sa v ňom mieša viacero štýlov. Skutočný poklad sa však ukrýva až v jeho útrobách. Je to malá kaplnka zvaná Porcinkula, ktorá je plná krásnych fresiek a považuje sa za miesto, kde sa začalo celé františkánske hnutie. Je tu príjemne. Vonku pred Bazilikou je priestranné námestie s ľuďmi a ak si budete chcieť oddýchnuť, neďaleký park je skvelým miestom
Kde sa v Assisi najesť?
Priamo v centre mesta, len pár desiatok metrov od Bazilky Santa Chiara nájdete malú reštauráciu Mangiar Divino. Vonku majú v maličkej uličke ukrytých iba niekoľko stolov a na obed si tu viete dať tradičné menu. Presne to sme využili aj my. Vybrali sme si Gnocchi al sugo di Cinghiale, teda Gnocchi s mäsom z diviny, ktoré sa varí v omáčke tak, až mäso lahodne rozpadá. Skúsili sme aj Penne alla Norcina, kde hrala hlavnú úlohu smotanovo-hríbová omáčka s kúskami Salumi di Norcia a čiernou hľuzovkou. Ochutnali sme aj Cinghiale in Umido, tradičné jedlo z diviny, kedy sa mäso varí na spôsob gulášu, no cítiť v ňom aj lahodné víno.
TALIANSKO JE KRÁSNE ROZMANITÉ a TAK SA HO VYBERTE OBJAVOVAŤ
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.