Bangladéš. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)
Bangladéš nepatrí medzi najznámejšie ázijské destinácie a s jeho kuchyňou je to rovnako. Vedeli by ste len tak z hlavy vymenovať nejaké bangladéšske jedlo? Zrejme nie, však? Počas našej cesty touto krajinou sme ochutnali viacero skvelých vecí a tak sme si povedali, že túto neznámu kuchyňu trochu predstavíme a priblížime.
Bangladéš leží z gastronomického hľadiska vo veľmi zaujímavom a chutnom regióne. Tradične bola bangladéšska strava veľmi jednoduchá a zahŕňala v sebe najmä ryby, ryžu a množstvo zeleniny. Neskôr keď sa začala mugalská ríša vylievať z Indie, priniesla so sebou nielen kultúru a históriu, ale aj gastronómiu a tak sa začala meniť aj bangladéšska kuchyňa. Pribudli špeciality z mäsa, stala sa bohatšia, zaujímavejšia a dodnes jej to zostalo. Ryby sú stále najčastejšou položkou na jedálničku, no ak sa zahľadíme na krajinu plnú riek s prístupom k oceánu, ani sa niet čomu čudovať. Ryby tu nájdete snáď na tisíc spôsobov a bez nich by bangladéšska kuchyňa jednoducho neexistovala.
Kto pozná indickú kuchyňu, mnohé jedlá mu budú známe, no Bangladéš má aj veľké množstvo svojich vlastných chuťoviek, ktoré sú typické práve pre túto exotickú krajinu. Ochutnávali sme bangladéšske jedlo na ulici vo forme streetfoodu, ale aj v malých, rodinných podnikoch či na lepších miestach, no takmer nikdy sme neboli sklamaní, pretože jedlo hrá v živote Bangladéšanov veľmi dôležitú, spoločenskú úlohu a dávajú si na ňom záležať. Ako chutí Bangladéš? Pozrite si nasledujúce riadky s našim gastronomickým sprievodcom a nechajte sa inšpirovať. Vyberme sa spolu ochutnať Bangladéš!
Hilsa Curry
Každá krajina má svoje národné jedlá a tak ani Bangladéš nebude samozrejme výnimkou. No a presne preto sme ochutnávali jedlo, ktoré poznáme ako Hilsa Curry. Nájdete ho aj pod lokálnym, bengálskym názvom ako Ilish Macher Jhol a toto jedlo v sebe v skratke ukrýva rybu v pikantnej kari omáčke. Ryby sú najčastejšou kratochvíľou bangladéšskej kuchyne. Typickou rybou je práve Hilsa (alebo Ilish), ktorá dokonca patrí medzi bangladéšské symboly a prezývajú ju “kráľovná rýb”. Nájdete ju tu na množstvo spôsobov, ale kari omáčka je najpopulárnejšia. Hilsa nám chutila trochu ako kapor, len si predstavte, že mala asi tak 5x viac kostí a aj na centimeter štvorcový sme ich tam našli hneď niekoľko, takže loviť ich v kari omáčke možno nie je najideálnejšie, ale chuťovo je to skvelé jedlo!
Bhuna Khichuri
Ďalšie jedlo ktoré si veľmi jednoducho viete pripraviť aj doma je Bhuna Khichuri. Jedná sa o ryžu pripravenú v jednom hrnci so strukovinami. Môže to byť napríklad šošovica alebo mungo fazuľky, ktoré sa varia spolu s rôznymi aromatickými ingredienciami, ako zázvor, cesnak a kurkuma v jednom hrnci. Aróma tohto jedla je vraj tak neodolateľná, že si ho Bangladéšania radi varia počas monzúnového obdobia, keď im krásne prevonia domácnosti počas dlhých daždivých večerov.
Chicken Shatkora
Ak sa ocitnete vo východnom Bangladéši, určite skúste jedlo zvané Chicken Shatkora, teda kúsky kuracieho mäsa (najlepšie bez kostí) v perfektnej kari omáčke, ktorej súčasťou je práve Shatkora. Ide o zvláštne ovocie, citrus s príchuťou citróna či limetky, ktoré dodá jedlu príjemnú kyslú príchuť. Nakrája sa spoločne s mäsom do kari omáčky, aby sa chute poprepájali a vytvorili skvelé, lokálne jedlo. Výborne sa k jedlu dopĺňa aj cesnakový garlic naan.
Egg Curry
Kari má v Bangladéši svoje miesto a ak ho milujete, stretnete sa s ním pokojne aj na dennej báze. Medzi tie, ktoré majú v krajine najradšej patrí Egg Curry, teda kari s vajíčkami, ktoré si nakrájate a s kari omáčkou premiešate, aby vznikla chutná kaša. Ak si myslíte, že je to nuda, skúste ho a uvidíte, že nezostane len pri jednej porcii, tak ako to bolo v našom prípade.
Pulao / Polao
Pulao alebo Polao sa na prvý pohľad môže veľmi podobať jedlám akými je Biryani alebo Bhuna Kichuri, ale to bude najmä tým, že jeho hlavnou zložkou je ryža. V Bengálsku je Pulao veľmi obľúbené jedlo a doprajú si ho takmer všetci. Nie je veľmi zložité a pointou je to, že ryža sa pripravuje s množstvom korenín od garam masaly cez škoricu, muškátový oriešok až po šafran a súčasťou môže byť na chuť aj niekoľko kvapiek ružovej vody. Pulao má viacero podôb. Najčastejšie ho nájdete obyčajné, teda dostanete samotnú ryžu, no nám najviac chutilo Veg Pulao, verzia s kúskami zeleniny.
Bhindi Curry
Podobne ako Egg Curry aj Bhindi Curry je veľmi obľúbené jedlo nielen tu v Bangladéši, ale aj na indickom subkontinente. Bhindi je okra, ktorá u nás stále ešte nie je veľmi známa alebo využívaná, ale je to tak skvelá zelenina, že si ju zamilujete. Základom jedla je klasicky kari omáčka prevoňaná koreninami a jemným čili a do nej sa ponorí okra a všetko spolu dokonale ladí.
Kachchi Biryani
Biryani je jedlo, ktoré sa spája najmä s indickou kuchyňou a aj my môžeme potvrdiť, že najlepšie ho robia v indickom Hyderabade, no aj v Bangladéši si našlo svoje miesto na najvyšších priečkach obľúbených jedál. Do krajiny ho priniesli práve z Indie Mughalovci, ktorí určité obdobie ovládali Bengálsko, vrátane Bangladéšu. A ako sa často stáva, dobyvatelia sa vrátia domov, no kultúrne vplyvy a jedlo zostávajú vpečatené v krajine už navždy.
Kachchi Biryani sa pripravuje do dnešných čias tradičným spôsobom – do veľkého hrnca sa navrství marinované surové mäso (kachchi znamená v preklade “surové”), najčastejšie baranie, zemiaky, ryža a nespočetné množstvo korenín, ktoré dajú jedlu špeciálnu chuť. Následne sa hrniec a pokrievka “zapečatia” cestom, aby boli nepriedušné a všetko sa spolu varí na miernom plameni niekoľko hodín. Ak sa náhodou dostanete na bangladéšsku svadbu, určite ho tam nájdete, pretože svadba bez Kachchi biryani snáď ani neexistuje.
Patla daal
Šošovicový dal je ďalším zo zbierky tradičných jedál v Bangladéši a vlastne aj na celom indickom subkontinente. Toto jedlo nie je ničím výnimočné, no v tejto krajine, kde veľká časť obyvateľstva žije z minima, je častým jedlom v bežných domácnostiach. Je rýchle a nenákladne. Jeho príprava je extrémne jednoduchá v hrnci sa uvarí šošovica, rajčiny, cibuľa, cesnak, kurkuma, soľ a čili. Keď je šošovica uvarená, môže sa servírovať s chlebom Naan alebo si touto hustou polievkou môžete polievať ryžu.
Vegetable Korai
Nepotrebujete ochutnávať mäsové jedlá? Skúste teda zeleninový Korai (niekedy aj Kadai) a budete nadšení. Korai je slovíčko, ktoré označuje špeciálnu nádobu v ktorej sa jedlo pripravuje, prípadne aj servíruje. Ak si objednáte Korai, počítajte s tým, že vo svojom jedle nájdete niekoľko druhov zeleniny od zemiakov cez mrkvu, fazuľky, rajčiny, papriky až po rôzne menšie a menej frekventované druhy. Samozrejme v jedle nechýbajú koreniny, ale aj kešu orechy, zázvor a čili.
Tandoori chicken
Ide o klasické kura tandoori aké poznáte napríklad z Indie a stretnete sa s ním pomerne často aj tu v Bangladéši. Celé kura alebo pokojne aj kuracie kúsky sa položia do marinády z jogurtu a rôznych korenín (tandoori masala, kde nechýba garam masala, cesnak, zázvor ani čierne korenie) a napokon sa dajú do tradičnej a typickej pece tandoor, kde sa pripravuje aj chlieb. Jedlo pochádza pôvodne z Pandžábu, ale keďže je obľúbené aj tu, zaradili sme ho aj medzi náš výber, aby ste na neho nezabudli, ak sa budete Bangladéšom túlať.
Seekh Kebab
Ak máte radi mäsové jedá a už ste mali kuracie kari na desať spôsobov, pohľadajte tradičný, skvelý kebab z mletého mäsa. Nájdete ho tu ako Seekh Kebab a na výber máte najčastejšie mleté baranie alebo aj kuracie mäso, hoci práve ten baraní chutí najlepšie. Mäso sa jemne pomelie, pridajú sa do neho typické koreniny, ugriluje sa na drevenom uhlí, aby kebab získal jeho arómu a podáva sa. Chutí výborne na ulici, ale aj v podnikoch a ak ho chcete mať dokonalý, tak skúste v Dháke podnik s menom The Great Kabab Factory.
Paneer Tikka
Hoci by si možno človek pri pohľade na Paneer Tikka povedal, že sa hodí viac do Indie než do Bangladéšu, tá hranice medzi jedlom je tu v niekdajšom Bengálsku pomerne tenká. Paneer predstavuje skvelý syr a ak sa obalí do zmesi korenín s jogurtom a ugriluje, tak z toho vznikne jedno vynikajúce jedlo, ktoré Vás prakticky nemá ako sklamať. Ak nechcete mäso, tak jedlá s paneerom sú vždy voľbou číslo jedna.
Chicken curry
Jedno z najklasickejších a najbežnejších mäsových jedál v krajine je Chicken Curry, alebo teda kuracie kari. Pod týmto názvom si v mnohých krajinách viete predstaviť vždy niečo iné, no kuracie kari tu v Bangladéši je jednoduché, ale veľmi chutné jedlo. Kúsky mäsa sa ponoria do pikantnej kari omáčky, ktorej často dominuje čili, no nechýba v nej ani škorica, klinčeky, garam masala, koriander, kumín alebo kurkuma. Výborne sa dopĺňa s ryžou alebo chlebovými plackami.
Doi chira
Raňajkové jedlo zvané Doi Chira patrí k najzaujímavejším raňajkám aké si viete v Bangladéši dopriať. V Sundarbans sa nám to splnilo a na raňajky nám ho pripravili v malej dedinke pripravili tradičnú Doi Chira v malej dedinke na brehu jedného z kanálov. Doi Chira sú sladké raňajky. V miske dostanete roztlačenú ryžu, kúsky banánov a domáci jogurt. Doslova kus domáceho jogurtu, pretože je tak hustý, že z neho odkroja. Napokon sa to všetko zaleje medom z divých, sundarbanských včiel. Jogurt pripravovala pani domáca vo svojom domčeku a všetko malo ten príjemný, domáci nádych. Možno by mnohí do domáceho, bangladéšskeho jogurtu nešli, ale toto sme ochutnať rozhodne museli! Doi Chira sa tak stala príjemným prekvapením a výborným jedlom.
Garlic Naan
Naan patrí medzi druhy chleba, ktoré nájdete v Bangladéši. Vyrábajú ho z pšeničnej múky, kvasníc, jogurtu a masla. Hotové cesto sa vytvaruje a vloží sa do tradičnej pece tandoor, kde sa do chrumkava upečie. Naan môžete mať len tak suchý, alebo potretý maslom, ale ten najlepší aký si viete dať je tzv. Garlic Naan, teda s cesnakom, ktorý nádherne rozvoniava. Naan sa bude hodiť k akémukoľvek kari, alebo len tak si ho vychutnávajte hoci aj ako samotný chod.
Paratha
Vynikajúcim raňajkovým jedlom je aj lahodná, tenučká Paratha. Je to tenká, chlebová placka, ktorá sa pred finišom ešte na chvíľku položí do jemnej vrstvy oleja, aby bola chrumkavá. Je tak dobrá, že k nej nepotrebujete takmer nič, no domáci si parathu objednávajú ako prílohu k rôznym druhom kari, ktoré si na raňajky vyberú. Verte nám, bude Vám stačiť aj čerstvá, ešte teplá, chrumkavá paratha s pohárom čaju a máte skvelý začiatok bangladéšskeho dňa. Výborné a čerstvé ich robia napríklad v podniku Nawabi Voj oproti pevnosti Lal Bagh v starej Dháke.
STREETFOOD
Fuchka
Najtypickejším streetfoodom Bangladéšu je Fuchka (ak ste v Indii, podobá sa na Pani Puri či iné varianty ako napríklad Puchka z Kolkaty). Ak si na ulici vypýtate Fuchku, dostanete guľôčky zvané Puri. Tie pred vami naplnia zmesou vody, tamarindovej šťavy, citrónu, čili, masala korením, zemiakmi a kúskami zeleniny. Má niekoľko fáz od kyslej cez sladkú a je to explózia chutí na ktorú si ešte veľa krát spomeniete, pretože doma sa Vám takéto niečo nepodarí pripraviť.
Singara
Obľúbeným streetfoodom Dháky, no nielen nej je aj Singara, teda bangladéšske samosy. Vidíte ako ich pripravujú priamo pred Vami a tak viete, že budú čerstvé. Zemiaky, kúsky zeleniny, koreniny, to všetko sa zmieša do jednej neforemnej zmesi, naplnia sa do cesta a takto sa vhodia do vriaceho oleja. Rýchla pochúťka je na svete. Singaru nájdete v uliciach v rôznych obmenách. Niekedy majú trojuholníkový tvar ako známe samosy z Indie, inokedy pripomínajú guľôčky.
Bakharkhani
Streetfood s ktorým sme sa stretli veľa krát v uliciach starej Dháky má menom Bakharkhani. Nájdete ho ľahko podľa malých, rodinných pekárničiek, ktoré sú kde tu pichnuté medzi domami. Ak uvidíte tandoor pec, tak viete, že už máte takmer vyhraté. Bakharkhani sú typické chlebové placky, ktoré sa nalepia priamo do pece a podávajú sa tak horúce, že ich vlastne ani len nemôžete hneď jesť, pretože sa popálite. Krásne voňajú, ale neobľúbili sme si ich, pretože boli príliš suché a po jednom z nich s nám dokonca „prášilo“ z úst.
Vapa Pitha
Vapa Pitha predstavuje zaujímavý, menej tradičný bangladéšsky streetfood. Ide tu o malý, okrúhly koláčik, ktorý sa pripravuje na pare a tak nám môže pripomínať knedľu. Vo vnútri v koláčiku nájdete zmes z kokosového cukru a nastrúhaného kokosu. Výborne sa Vapa Pitha dopĺňa k čaju, pretože je sama o sebe pomerne suchá.
NÁPOJE
7-layer Tea
Seven Layer Tea je unikát, ktorý nájdete len tu v Srimangale (áno, môžete ich vidieť aj inde, ale sú to len kópie). Tento čaj vymyslel Romesh Ram Gour po tom ako si všimol, že rôzne čaje majú rôznu hustotu a tak začal experimentovať. Najprv dokázal spraviť 5 vrstiev, neskôr ho začali kopírovať a tak pridal ďalšie dve, aby prišiel na slávnych 7 vrstiev. Dnes už je v ponuke dokonca 8 vrstiev, ale 7 je stále ikonických. Originál môžete ochutnať v čajovni Nilkantha Tea Cabin a za jeden kus zaplatíte 75 taka, teda cca 7x viac ako za obyčajný čaj, pretože tu platíte za každú zo siedmych vrstiev. Čaj je krásny na pohľad. Fotogenický, plný farieb a plný chutí, no pre nás je mimoriadne sladký. Najmä spodná vrstva je akoby len cukor a to sme si mysleli, že v Iraku sme pili najsladší čaj aký sme kde na svete videli. Omyl, Bangladéš prekonal aj ten iracký.
Lassi
I keď lassi sa spája mnohým viac s Indiou, aj v Bangladéši sa považuje za jeden z najtypickejších nápojov. Vo svojej podstate sa jedná o jogurt zmiešaný s vodou a koreniami, niekedy sa pridáva aj ovocie. Rozlišujeme dva druhy – slaný a sladký. Slaná verzia sa výborne hodí k mäsu a ryži. My sme však ochutnali tú sladkú, ktorá však bola dosť presladená, takže sľubované osvieženie počas teplého dňa vďaka lassi neprišlo.
Falooda
Falooda predstavuje obľúbený bangladéšsky dezert, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako poriadna divočina. Ak si ju objednáte, do pohára dostanete zmrzlinu. Do nej sa pridá ružová voda, kokosové mlieko, pistácie, kešu oriešky aj ságové perly. To všetko si premiešate a vychutnávate. Prvé sústo je zvláštne, druhé lepšie a tretie vám fakt začne chutiť.
Jeerar Sharbot
Počuli ste už o kumínovom alebo teda rascovom džúse? Bangladéš je na to ako stvorený, pretože práve tu ho nájdete. Netreba sa báť, že by ste v ňom cítili iba rascu. Dalšou obľúbenou zložkou je tamarind, ktorý džúsu dodá jemnú kyslú príchuť. Sheerar Sharbot je vynikajúci, osviežujúci džús najmä po tom ako zjete jedlá s vysokým obsahom oleja, pretože je skvelý na zažívanie.
Ako chutí Sundarbans?
Bangladéš na juhu krajiny skrýva unikátnu oblasť zvanú NP Sundarbans. Je domovom tigra bengálskeho a zároveň je aj najväčším mangrovníkovým lesom sveta. Vybrali sme sa do týchto končín na dva dni, aby sme sa pozreli ako táto prírodná zaujímavosť vyzerá na vlastné oči. Ak sa sem vyberiete, jedlo tu nemáte kde kúpiť a bude súčasťou vašej plavby po kanáloch, alebo vám ho naservírujú v ecolodge, kde prespíte.
Musíme povedať, že jedlo tu v Sundarbans patrilo medzi najchutnejšie, aké nám Bangladéš pripravil. Väčšinou išlo o jedlá z rýb a obľúbené sú v oblasti aj krevety a rôzne zeleninové jedlá či dokonca vodné byliny ako “vodný špenát”, ktorý aj náš lodivod sekal priamo v jednom z kanálov. Ryby jedia ľudia v národnom parku každý deň a tak ich vedia skutočne dokonale pripraviť. Grilované, dusené, v kari omáčke, na cibuľke, ako si len zmyslíte. Aj preto sme pre Sundarbans vytvorili špeciálnu kategóriu, aby sme ukázali rozmanitosť lokálnych chutí.
KDE NÁM NAJVIAC CHUTILO?
The Great Kabab Factory Bangladesh / Dháka
Aj Bangladéš vie robiť vyššiu gastronómiu a boli sme tu veľmi milo prekvapení. Prístupom, čašníkmi a dokonca nás prišiel pozdraviť aj šéfkuchár. Ak by ste boli v Dháke a hľadali by ste skutočne miesto na úrovni, tak nemusíte hľadať, skúste The Great Kabab Factory! Lepší kebab jednoducho v Dháke nenájdete!
Kutum Bari / Srimangal
Mesto Srimangal na východe krajiny nie je žiadnym gastronomickým centrom. Ak sa tu ocitnete, vašou najlepšou voľbou bude podnik zvaný Kutum Bari priamo v centre mesta. Ocitnete sa na druhom poschodí a pod vami sa otvorí výhľad na chaotickú ulicu. Jedlo tu podávajú naozaj skvelé, ochutnali sme tu viacero výborných vecí medzi ktorými dominovalo jedlo Chicken Shatkoora. Jedli sme tu aj najpikantnejšie jedlo aké nám Bangladéš prihral do cesty a tým bolo Chicken Madras. Ak milujete pálivé jedlá, skúste ho. Bangladéš v tomto podniku chutí výborne!
Nawabi Voj / Dháka
Podnik Nawabi Voj leží v starej Dháke presne oproti TOP pamiatke mesta, teda záhradám Lal Bagh so slávnou hrobkou. Pokojne to spravte tak, že sa sem dostavíte na raňajky. Najete sa. Počkáte kým otvoria Lal Bagh a budete medzi prvými vo vnútri. Nikde v celom Bangladéši sme nejedli lepšie parathy ako práve tu. Môžete ochutnať aj viacero typických jedál, rôzne druhy kari omáčok, ale aj obyčajný čaj s mliekom a cukrom a k tomu čerstvá paratha spraví divy.
Nielen Bangladéš výborne chutí, pozrite sa aj na kuchyňu indickej Keraly!
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.