Bielorusko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Bielorusko pravdepodobne nikto nepovažuje za TOP gastronomickú destináciu. Táto krajina sa zaraďuje v rebríčkoch návštevnosti na posledných miestach a väčšina ľudí nevie, čo sa dá od nej vôbec očakávať. O zložení stravy možno napovie jedna zaujímavá štatistika – bežný Bielorus vraj ročne skonzumuje cca 180 kilogramov zemiakov, teda asi 0.5 kg denne. Z generácie na generáciu sa tu údajne dedí až okolo 300 receptov obsahujúcich zemiaky. Okrem toho v strave nájdeme mäso, strukoviny a výborný (často kváskový) chlieb. Dobrou správou je, že mnoho produktov si obyvatelia Bieloruska vedia dopestovať aj sami a možno povedať, že pomerne veľa jedál, ktoré tu nájdete bude pravdepodobne v  BIO kvalite. Ako zvyčajne historický vývoj v krajine ovplyvnil aj vývoj gastronómie. Tá bieloruská je úzko previazaná s ruskou, poľskou a litovskou.
Na čo sa teda môžete tešiť, keď navštívite Bielorusko?

POLIEVKY

Chaladnik (халаднiк)

V prípade, že máte radi ruský boršč, nájdete ho na jedálnom lístku pod názvom Chaladnik. Tradične obsahuje červenú repu a podáva sa so smotanou a vajíčkom uvareným na tvrdo. Existuje aj zaujímavá verzia s kefírom, nám však chutila viac tá bez neho. Zásadný rozdiel oproti ruskému boršču však spočíva v tom, že bieloruská verzia sa podáva studená. Od toho je odvodený aj jeho názov. Často vám k nemu prinesú na zahryznutie varené zemiaky.

Borsc

Žur (жур)

Táto polievka z ražnej alebo ovsenej múky je populárna nielen v Bielorusku, ale aj v Poľsku. Má mierne kyslastú chuť a nájdete v nej aj kúsok klobásky, prípadne slaniny. Servíruje sa často vo vydlabanom pecni chleba. No a samozrejme pred dovarením sa do nej podávajú pečené zemiaky.

Zur

Solyanka (соля́нка)

Solyanku považujem za jednu zo svojich najobľúbenejších polievok a som rada, že sme na ňu natrafili aj počas potuliek Bieloruskom. Recept by sa dal zjednodušene opísať ako: “vezmi všetko čo nájdeš a uvar z toho polievku”. Nájdete v nej mäso alebo ryby, hríby, olivy, citrón, kvasené uhorky, rajčiny, cibuľu, kapary a ešte mnoho iného. Výborne chutí a zemiaky v nej zvyčajne nie sú 🙂

Solyanka

Šči (щи)

Táto polievka s krátkym názvom tiež pochádza z Ruska a jej hlavnou súčasťou je kapusta. Pripravuje sa v dvoch variantach – s obyčajnou alebo kvasenou kapustou. V rusky hovoriacich územiach existovalo príslovie – “Щи да каша — пища наша.” Teda “šči a kaša sú naše jedlo”, čo celkom jednoznačne vykresľuje, ako často bola táto  polievka na tanieroch domácich. Na rozdiel od minulosti, kedy bola jedlom chudobných,  v nej však nájdete už aj mäso.

Šči

HLAVNÉ JEDLÁ

Draniki (Драники)

Národným jedlom Bieloruska sú jednoznačne draniki. Jedná sa o okrúhle zemiakové placky, ktoré poslúžia ako hlavné jedlo alebo príloha k mäsu. Môžete ich podávať so smotanou, hríbmi alebo aj na sladko – s ovocím. Tajomstvom ich bohatej chuti sú vraj (ako inak) špeciálne zemiaky z ktorých sa pripravujú. Traduje sa, že toto jedlo bolo také populárne, že sa v minulosti dalo nájsť na stoloch tých najbohatších kniežat aj najchudobnejších sedliakov.

Draniki

Babka ( БАБКА)

Ďalším obľúbeným jedlom Bielorusov je zemiaková Babka. Názov údajne vznikol po tom, ako sa miestny šľachtic z tohto jedla vysmieval, pretože je také lacné, že si ho môže dovoliť aj najchudobnejšia babka. Príprava je veľmi jednoduchá – jemno nastrúhané zemiaky sa pomiešajú s cibuľou, slaninkou, vajíčkom, soľou a korením a zapečú sa v rúre. K tomu sa podáva, samozrejme, smotana.

babka

Mačanka (Мачанка)

Mačanka je omáčka pripravená z niekoľkých typov mäsa, zeleniny, vody a múky. Aj keď podľa opisu to tak nevypadá, chutí výborne. Tradičnou prílohou sú bliny, ktoré by sa mali zrolovať do tvaru palacinky a namáčať do mačanky. Nepleťme si ju však so slovenskou mačankou, kde je jednou z hlavných ingrediencií kvasená kapusta.

Macanka

Kalduni (Колдуны)

Kalduni sú taštičky zo zemiakového cesta, ktoré sa plnia mletým mäsom, zvyčajne bravčovým. Naservírujú vám ich často spolu s kvasenou kapustou a smotanou. V nedávnej minulosti stratili na popularite, takže ich nenájdete vo všetkých reštauráciách, ale to sa pomaličky mení, čo je pozitívna správa.

Kalduni

Klecky (Клецки)

Klecky sa nazývajú aj bieloruským fast foodom, pretože sú nenáročné a rýchle na prípravu. Jedná sa o zemiakové knedličky, ktoré sa uvaria vo vriacej vode alebo mlieku. Po prekrojení vyzerajú ako malé lodičky. Môžu sa naplniť pečenou slaninkou alebo opraženou cibuľkou a smotanou.

Klecki

Pelmeni (Пельмени) a Vareniky (Вареники)

Pelmeni a Vareniky sa podobajú na naše pirohy. Na rozdiel od nich však sú z veľmi tenkej vrstvy cesta a obsah plnky je zvyčajne o dosť väčší ako samotný “obal”. A aký je hlavný rozdiel medzi týmito dvomi typmi jedla? Pelmeni sa nerobia na sladko a ich plnka je zvyčajne surová, pred tým ako sa uvarí. Výborne chutia aj zapečené. Na rozdiel od nich, vareniky často nájdeme aj v sladkej variante (pozri sekciu Sladké jedlá) a ich plnka je tradične predvarená (napr. zemiaky, mäso…).

Pelmeni

Chlieb, syr a klobásky

Ak navštívite bieloruský vidiek, je veľmi pravdepodobné, že narazíte na výborný kváskový chlieb, tradičný syr a domáce maslo. Okrem toho sú veľmi populárne aj rôzne klobásky. Nás takto pekne pohostili na prechádzke po skanzene Dudutki.

Klobasky

 

SLADKÉ JEDLÁ

Ovsená kaša (Овсяная каша)

Ak neviete ako začať deň, skúste tradičnú ovsenú kašu. Toto raňajkové jedlo možne neznie príliš lákavo, ale chutí výborne. Navyše je veľmi zdravé. Zvyčajne vám ju naservírujú s lokálnym medom a smotanou. My sme najlepšiu ochutnali v zapadnutej kaviarničke neďaleko od zámku Mir.

Kasa

Syrniky (сырнікі)

V prípade, že ovsenú kašu poznáte z domu a chcete vyskúšať niečo nové, možno vám zachutia “syrniky”. Podobajú sa na naše lievance a ich hlavnou zložkou je tvaroh. Na povrchu sú chrumkavé a vo vnútri jemné. Typickou prílohou je znovu smotana a med.

Syrniki

Bliny (блины)

Ďalšie populárne sladké jedlo snáď v celej východnej časti Európy sú Bliny. Jedná sa o hrubšie palacinky, plnené zvyčajne tvarohom, ovocím alebo džemom. Vedeli ste, že sa spájali s mnohými pohanskými tradíciami, pretože ich okrúhly tvar pripomínal slnko?

Bliny

Vareniky (варе́ники)

Vareniky sme si veľmi obľúbili predovšetkým v sladkej verzii – plnené tradične tvarohom alebo čerstvým malinami a černicami. Doplnené džemom a smotanou ich považujeme za najlepší dezert, ktorý sme ochutnali v Bielorusku.

Vareniki

Syrok (Сырок)

V prípade, že sa ocitnete v Bielorusku v potravinách, určite nevynechajte regál s mliečnymi výrobkami, pretože tam nájdete prudko návykový Syrok. Býva plnený rôznymi druhmi ovocia, gaštanovým pyré alebo kondenzovaným mliekom. A nebojte sa zavádzajúceho názvu, nejedná sa o syr typu ementál ale o jemnú tvarohovú tyčinku obalenú v čokoláde. Dobrá rada na záver – určite si kúpte hneď niekoľko, pretože inak budete o chvíľu hľadať ďalší obchod.

Syrok

NÁPOJE

Medovucha (медавуха)

Názov tohto lahodného nápoja vypovedá mnoho o jeho zložení. Vyrábať sa začal údajne už v 14. storočí, keďže na územiach dnešného Bieloruska bolo dostatok medu. S obsahom alkoholu cca 6% pôsobí osviežujúco počas dlhých letných večerov.

Sbiten

Vodka

Tento nápoj snáď predstavovať netreba. Prekvapiť vás môže snáď iba extrémne nízka cena a nespočetné množstvo druhov. Pri výbere si nechajte poradiť od domácich.

Vodka

KDE NÁM CHUTILO?

Našou top destináciou v Minsku bola jednoznačne reštaurácia Vasilki. Majú niekoľko pobočiek a vo všetkých podávajú tradičné bieloruské jedlá pripravené v modernom duchu. Dostanete tu aj kráľovské raňajky – ovsenú kašu, bliny alebo syrniky. Ceny sú podobné ako u nás a na tú chuť ešte dlho po návrate domov nezabudnete.

Vasiliki

 

Páčia sa vám naše inšpirácie na zaujímavé a tradičné jedlo? Spísali sme sprievodcov aj po krajinách akými sú BULHARSKO či BOSNA a HERCEGOVINA a tak ak sa chystáte do týchto končín, nechajte sa inšpirovať:

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.