Bosna a Hercegovina – Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Bosna a Hercegovina má kuchyňu, ktorá patrí medzi najlepšie na Balkáne a pre milovníkov gastronómie je určite destináciou, ktorá nesklame. Základom jedál je mäso a zelenina, ktoré poukazujú na  turecké, grécke aj stredoeurópske historické korene. Jedlo je veľmi chutné, cenovo dostupné a čerstvo pripravené z lokálnych surovín.

Existuje niekoľko základných typov tradičných reštaurácií:

Aščinica – bufetový štýl reštaurácie, v ktorej sa podávajú tradičné varené jedlá  a polievky

Buregdžinica – najlepšie miesto na ochutnanie tradičného jedla burek (koláč z lístkového cesta plnený mäsom), sirnica (syrom), krompiruša (zemiakmi)

Ćevapdžinica – v ponuke majú predovšetkým špeciality z grilu (ćevapi – grilované mäso)

Polievky

Tarhana

Táto chutná polievka s drobnými cestovinami (tvarovo podobné našej tarhoni), v ktorej sa nachádzajú kúsky hovädzieho alebo jahňacieho mäsa a zelenina, je výbornou voľbou na rýchle zahnanie hladu. Je jednou z najobľúbenejších a tak ju nájdete vo väčšine reštaurácií.

Tarhana

Begova čorba

Begova čorba tiež obsahuje rôzne druhy zeleniny (okra, mrkva, zemiaky) a mäso, predovšetkým kuracie, je však viditeľne hustejšia ako tarhana. Pochádza ešte z dôb Osmanskej ríše a je populárnym predjedlom v celej krajine.

Jedlá z mäsa

Ćevapi

Ćevapi môžeme považovať za národné jedlo Bosny a Hercegoviny. Na Balkán prišlo údajne už v 15. storočí, počas osmanskej expanzie. Vôňa grilovaného mäsa, drevených uhlíkov a hustý dym vás bezpečne privedú do podnikov v ktorých si vybudujete závislosť na porcii mletého najmä hovädzieho mäsa vytvarovaného do tvaru valčekov, podávaného v čerstvom pita chlebe (somun, lepinja) a nadrobno nakrájanou cibuľkou. Výborne sa k nim hodí vychladený Ayran (kyslý jogurtový nápoj), prípadne Ajvar. Po ochutnaní niekoľkých porcií na rôznych miestach zodpovedne zhodnocujeme, že najlepší robia v Ćevabdzinici Mrkva v starom Sarajeve.

Cevapi

Pljeskavica

Zložením aj chuťou je Pljeskavica veľmi podobná Ćevapi, odlišuje sa však tvarom. Mäso je vytvarované do placky, ktorá sa na ohni lepšie prepečie. Podáva sa tiež s chlebom a nadrobno nasekanou cibuľkou. Ochutnajte ju pre zaujímavosť spoločne s ćevapi, aby ste pocítili najlepšie ten rozdiel.

Sudžuk

Tenké, jemne pikantné klobásky z hovädzieho mäsa, ktoré sú ďalším výborným jedlom z grilu.

Ražnjići

Ak sa po pár dňoch prejete mletého mäsa na všetky možné spôsoby, záchrana je nablízku. Malé marinované kúsky kuracieho alebo teľacieho mäsa na ražňoch – Ražnjići vám určite prídu vhod. Doplnené už klasicky chlebom a čerstvou zeleninou môžu poslúžiť ako rýchly obed alebo večera.

Raznjici

Bosanski Lonac

Ďalšie tradičné jedlo do bosniansko-hercegovinskej zbierky. Bosanski Lonac patrí medzi najvyhľadávanejšie domáce jedlá a pripomína výzorom guláš s lahodným mäsom a rajčinami, kapustou, cesnakom či cibuľkou. Všetky ingrediencie sa podusia niekoľko hodín vo vlastnej šťave v hlinenom hrnci, ktorý zároveň slúži na servírovanie, čím dodáva jedlu príjemný vzhľad.

Sahan

Ak chcete vyťažiť z návštevy reštaurácie čo najviac a chcete ochutnať čo najviac, objednajte si Sahan. Na tomto tanieri nájdete niekoľko typov grilovaných dobrôt mäsitých aj bezmäsitých. Porcia je zvyčajne obrovská, takže bude lepšie, keď sa s ňou podelíte. My sme vyskúšali Mostarski Sahan, kde boli kúsky Ćevapi, Japrak a Sogan dolma.

Sarma

Sarma je známa po celom Blízkom Východe, ale aj v Strednej Európe, najmä Rumunsku. Jedná sa o kapustné listy, naplnené zmesou ryže a mletého mäsa, varené niekoľko hodín na malom plameni. Toto jedlo údajne chutí najlepšie počas chladných jesenných večerov.

Sogan dolma

Sogan dolma (doslovne plnená cibuľa) je jedlo, ktorého korene siahajú až do Osmanskej ríše.  Varená cibuľa sa podáva plnená zmesou ryže, mletého hovädzieho mäsa a rôznych korenín. Mnohí sa začudujú pri predstave, že si objednávajú plnenú cibuľu, ale akonáhle ju ochutnáte, viete, že ste spravili dobre.

Japrak

Ďalšia plnená špecialita z Bosny. Hroznové listy naplnené zmesou ryže, mäsa a aromatických korenín.

Suho meso, Uštipci a Syr

Suho meso je na vzduchu sušené hovädzie mäso aké poznáte z oblasti Jadranu či Talianska. Výborne sa hodí na raňajky spolu s tradičným bielym syrom (výborný robia v meste Travnik) a vyprážanými šiškami, ktoré sa tu volajú Uštipci.  Nejedná sa síce o najzdravšie raňajky, avšak tá chuť určite stojí za to.

Burek

Bolo by hriechom odísť z Bosny a Hercegoviny bez toho, aby človek ochutnal Burek. Tento koláč z lístkového cesta, zatočený do špirály,  je typickým raňajkovým jedlom. Jeho meno pochádza z tureckého slova “burmak”, ktoré znamená “zatočiť”. Môžete si ho vychutnať v tradičnej buregdžinici alebo len tak počas rannej prechádzky mestom. Plní sa často mletým mäsom, bielym syrom (sirnica) alebo zemiakmi (krompiruša). Dajte si k nemu čaj alebo kávu a máte najlepšie raňajky aké si v Bosne viete predstaviť.

Zeleninové jedlá

Filovane paprike

Toto jedlo, u nás známe ako “Plnená paprika” má svoju vegetariánsku aj mäsitú verziu. My sme ochutnali tú bez mäsa, v ktorej bola pečená paprika plnená výborným domácim syrom.

Guveč

Pravdepodobne najlepším vegetariánskym jedlom, ku ktorému sa viete najľahšie dopátrať je Guveč. Rôzna zelenina (rajčiny, baklažány, paprika..) varená na miernom plameni a dochutená zmesou bylinkových korenín, sa podobá na francúzsky ratatouille. Jeho meno pochádza z tureckého slova, ktoré označuje hlinenú nádobu, v ktorej sa zelenina varí.

Ajvar

Ajvar je výborným doplnkom snáď ku všetkých jedlám, no geniálne sa dopĺňa k mäsu. Zmes vyrobená z grilovaných paprík a baklažánov sa svojou sýtočervenou farbou vyníma na tanieri. Výborne chutí ako pomazánka na chlebe, prípadne ako omáčka k mäsu. Napokon sa pristihnete ako si do neho namáčate aj kúsky chleba a budete ho hľadať v obchode, aby ste si ho odniesli domov.

Ajvar

Dezerty

Baklava

Známy turecký dezert si užíva popularitu aj v Bosne a Hercegovine. Jedná sa o krehké plátky lístkového cesta prekladané orechmi a poliate sladkým sirupom či medom. Existuje nespočetné množstvo druhov a tvarov, ktoré môžete nájsť v miestnych “baklaviarňach” Tá najčerstvejšia je krásne  chrumkavá a priam sa až rozplýva na jazyku.

Baklava

Rahatlokum

Tieto kocky z cukru a škrobu sa podobajú na  želé a dostanete ich ku káve snáď v každej lepšej kaviarni. Obalené do nastrúhaného kokosu, orechov alebo s kúskami pistácií, môžu poslúžiť okrem iného ako pekný darček z vašej dovolenky.

Tufahija

Jeden z top dezertov je vo svojej podstate veľmi jednoduchý na prípravu. Jablko zbavené šupky sa krátko povarí v cukrovej vode. Po zmäknutí sa naplní zmesou vlašských orechov a medu a krátko sa zapečie. Podáva sa s malým kopčekom šľahačky a garantujeme vám, že jedno nikdy nestačí.

Tufahija

Tulumba

Ďalší dezert pre milovníkov sladkého je Tulumba. Podobá sa na španielske Churros a jedná sa o sladké cesto vypražené v oleji, na povrchu chrumkavé, vo vnútri mäkké a poliate cukrovým sirupom.

Tulumba

Hurmašica

Podlhovasté koláčiky sú dezertom, ktorý nájdete takmer vo všetkých cukrárňach a reštauráciách. Sú mäkké a bohato poliate sladkým sirupom. Na koniec sa posypú orieškami a môžete jesť.

Hurmasica

Kadaif

Orientálny dezert je ďalším, ktorý prišiel do Bosny a Hercegoviny počas obdobia Osmanskej ríše. Jedná sa o tenučké cestoviny, pomiešané s maslom, hrozienkami, orechmi a medom, zapečené v rúre a poliate zmesou cukrovej vody s citrónom.

Kadaif

Künefe

Pripravuje sa z podobných ingrediencií ako Kadaif, obsahuje však špeciálny druh syra, ktorý sa po zapečení krásne naťahuje. Pôvodne pochádza z Blízkeho východu, ale svoju cestu si našiel aj na Balkán a stáva sa čoraz obľúbenejším. Je to veľmi sýty dezert, preto radšej ochutnajte najskôr menšiu porciu.

Kunefe

Palačinka

Ak dostanete v Bosne chuť na niečo, čo poznáte aj z domu, môže vás potešiť palacinka. Najobľúbenejšie plnky sú tie ovocné, keďže celá krajina je známa pestovaním rozmanitých druhov ovocia.

Palacinka

Nápoje

Bosanska kahva

Keď sa v Bosne a Hercegovine niekoho opýtate na najtradičnejší nápoj, jeho odpoveďou bude nepochybne “Bosnianska káva”. Okolo jej prípravy kolujú legendy a každý jeden krok má svoje pravidlá. Zaujímavosťou je predovšetkým proces jej sladenia – kockový cukor sa jemne namočí do kávy, odhryzne sa z neho a hlt kávy sa osladí až premiešaním v ústach. Podáva sa v tradičnej ozdobne tepanej džezve spolu s dvomi kockami cukru a sladkosťou rahatlokum.

Bosanska Kahva

Ayran

Kyslý jogurtový nápoj, ktorý možno poznáte aj z Turecka. Viete si ho pripraviť aj doma, keď pomiešate jogurt s vodou a soľou. Výborne sa hodí vychladený ku grilovanému mäsu.

Salep

Tento tajomný nápoj má údajne korene v Perzskej ríši a bol obľúbeným nápojom panovníkov, kvôli svojej zaujímavej chuti a povzbudivým účinkom. Jedná sa o prášok z koreňa orchidei, pomiešaný s malým množstvom mlieka alebo vody. Posypaný škoricou výborne zohreje počas dlhých zimných večerov. Vynikajúci ho robia v kaviarni Cajdzinica Dzirlo-Tea House, v centre Sarajeva.

Salep

ZAUJÍMAJÚ VÁS CHUTNÉ EURÓPSKE KUCHYNE? POZRITE SA AJ NA NAŠE ĎALŠIE INŠPIRÁCIE!

belarus   

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.