Brunej a jeho streetfood. Čo ochutnať?
Brunej a streetfood? Naozaj? Možno toto je prvá reakcia ak vidíte takéto spojenie, ale verte, že ak sa sem vyberiete, tak streetfood má v tejto malej, bohatej a bizarnej krajine skutočne svoje miesto. Za Brunejom sa musíte vybrať na Borneo a hoci je tento kúsok zeme iný, než celý ostrov, stojí za to prísť sa sem pozrieť. Aj streetfood bude jedným z ťahákov. Na čo sa tešiť v uliciach či trhoviskách Bruneja?
Brunej je zaujímavá krajina a ak si chcete o nej prečítať a pozrieť sa ako vyzerá, pozrite si jeden z našich starších článkov z prvej návštevy. Krásne mešity, drevená dedina postavená na vode, ale aj farebné trhoviská a bizarná atmosféra prázdnych ulíc a námestí. Brunej má však aj svoju chutnú tvár a tou je miestny streetfood. Málokto považuje Brunej za streetfood destináciu, no chceme ukázať, že pravda je inde. Brunej chutí!
Brunej ponúka zaujímavú zmes malajskej a čínskej kuchyne. Obe akoby sa prelínali a vytvárali niečo, čo je pre túto bohatú krajinu typické. Má samozrejme aj svoje tradičné jedlo akým je Ambuyat, ale skôr tu nájdete polievky, slížové jedlá či ryžu. Signature dish celej krajiny je Nasi Katok, ktorý musíte ochutnať, keď sa tu už ocitnete. Najdokonalejším miestom, kde sa dostanete k miestnemu streetfoodu je miesto zvané Gadong. Každý večer tu pulzuje “streetfood night market” plný vôní a chutí. Gadong je kulinárskym rajom!
Nasi Katok
Najtradičnejším jedlom Bruneja je jedlo zvané Nasi Katok. Slovíčko „nasi“ si po niekoľkých dňoch v Malajzii či v Indonézii rýchlo zapamätáte. Predstavuje totiž ryžu, ktorá je všade. Nasi Katok pozostáva z kopca ryže, ku ktorej sa pridávajú kúsky kuracieho mäsa a neodmysliteľná pikantná omáčka sambal. Veľmi jednoduché, no mimoriadne chutné jedlo. Dostanete ho nielen v reštaurácii, ale najmä na ulici. Stačí si len všímať okolie a dokonca ho môžete ochutnať aj v bežných domoch. Stačí tabuľa s jeho menom a keď sa spýtate, rodina vám naberie porciu a zjete si ju u nich.
Najčastejšie sa cena za Nasi Katok pohybuje okolo 1 brunejského dolára (cca 0,60-0,70e)
Ikan Penyet
To, že je v jednoduchosti krása dokazuje aj druhé, typické, brunejské jedlo. Ikan Penyet predstavuj grilovanú rybu s pikantnou omáčkou sambal. Brunej ako prímorská krajina ryby miluje a preto patria s ryžou k najčastejším jedlám. Veľmi dobre chutí malý tuniak, ktorého mäso sa veľmi dobre dopĺňa s pálivou pastou. K rybe sa podáva podľa chuti aj ryža.
Cena: 5 BND (cca 3,10-3,20 €)
Pulut Panggang
Na prvý pohľad vyzerá Pulut Panggang ako jarná rolka, len táto je zabalená v banánovom či inom liste. Dostať ich aj na trhovisku v centre Bandar Seri Begawan (oproti čínskemu chrámu) a vo vnútri nájdete zmes lepkavej ryže s kúskami ryby alebo hovädzieho mäsa.
Cena: 1 BND (2-3 kusy)
Tungking (Tongking)
Jeden z najznámejších brunejských streetfoodov je Tungking. Za exotickým názvom sa skrývajú kuracie zadky. Tie sa naložia do zmesi korenín a do marinády a napokon sa napichnú na špajdľu a ugrilujú sa na drevenom uhlí. Na prvý pohľad pripomínajú šašlíky či kebaby, no tieto brunejské sú špeciálne.
Cena: 1 BND za 1 paličku
Kerabu Ayam
Zaujímavý šalát Kerabu má mnoho variácii, kedy ho môžete ochutnať s rybou, krevetami, darmi mora, alebo ako my s kuracím mäsom. Je v ňom na tenko nakrájaná zelenina, najmä uhorky a mrkvy a k nemu sa primieša natrhané kuracie mäso. Cítiť v ňom citrónovú trávu a exotiku chutí doplní aj pikantná omáčka sambal.
Cena: 4-8 BND
Kebaby
Moslimská krajina bez kebabov? To by nebolo ono a preto aj Brunej má svoju vlastnú verziu. Nejde o kebab ako poznáme my z našich končín, ale skôr kebab v ponímaní Iránu či Indie, teda o kúsky mäsa napichnutého na špajdli (podobne ako kaukazský šašlík). Tu v Bruneji nájdete najčastejšie hovädzie a jahňacie mäso. K tomu rozpálený gril a dym ktorý pohltí celé okolie. Tá vôňa vás však presvedčí, vziať si ich hneď niekoľko.
Cena: 3-5 BND
Bakso
Pôvodne je polievka Bakso z Indonézie, ale stretnete sa s ňou aj v Malajzii či tu v Bruneji. Tu dokonca patrí medzi celkom obľúbené. Na prvý pohľad je v nej všetko na čo si spomeniete a možno práve to jej dodáva tak skvelú a unikátnu chuť. Vo svojej miske nájdete slíže, čerstvé fazuľové výhonky, guľky z hovädzieho mäsa, vajce, čili a koriander.
Cena: 3 BND
Mamak Sup Kambing
Najobľúbenejšia brunejská polievka je tá v ktorej nájdete jahňacie mäso. Pre mnohých Brunejčanov je práve jahňacie mäso voľbou číslo jedna a preto si nenechajú ujsť svoju typickú polievku. Ide o vývar plný zeleniny a zemiakov kam sa nasekajú kúsky jahňaciny a tá dodá polievke brunejskú chuť.
Cena: 2-3 BND
Roti John
Zvláštny názov skrýva jedno z prekvapení miestnej (ale aj malajskej či singapurskej) streetfood scény. Na night markete v Gadongu nájdete niekoľko stánkov, kde Roti John pred vami pripravia. Na rozpálenú platňu sa vyleje vajce a to sa roztiahne takmer po celej dĺžke, aby sa spravila omeleta na ktorú sa napokon položí pečivo, najčastejšie bageta. Vajcová omeleta sa s ňou spojí a pre chuť sa môže ešte doplniť o kúsky mäsa či pikantnej omáčky.
Cena: 3 BND
Mušle v čili omáčke
Brunejci milujú pikantné jedlá, čo ste si už mohli všimnúť vďaka omáčke sambar, ktorú spomíname pri viacerých predošlých chuťovkách. Seafood je tu obľúbený a tak na streetfood markete nesmú chýbať ani jednoduché jedlá akými sú mušle, ktoré sa podávajú s čili omáčkou.
Cena: 5-6 BND
Fried Noodles (Mee Goreng)
Rezance do Ázie patria a patria rozhodne aj sem do Bruneja. Na miestnom streetfood trhovisku ich nájdete v niekoľkých variáciách od obľúbených rezancov Mee Goreng až po tie úplne obyčajné, ktoré vám budú pripomínať polievku vifon. Ktorékoľvek však ochutnáte, spravíte dobre, pretože vďaka koreninám a prísadám budú chutiť perfektne.
Cena: 1-2 BND
Kuracie krídelka
Po kuracom Tungkingu sa v miestnom streetfoode objavuje veľmi často aj prostá, no chutná vec a tou sú kuracie krídelka. Milujú ich v celej Malajzii a keďže Brunej je vtesnaný medzi dva malajské štáty, tak si svoju cestu našli aj sem. Potrú ich skvelou marinádou po ktorej si budete oblizovať prsty a nikdy si neobjednávajte len jeden kus, pretože sa budete musieť vrátiť po ďalšie.
Cena: 1-2 BND
SLADKOSTI
Kueh Melaya
Na trhovisku v Gadongu si všimnete hneď niekoľko stánkov, kde predávajú typický miestny a obľúbený dezert Kueh Melaya. Ide o jemné, nadýchané cesto z ktorého sa spraví veľká palacinka a tú vám naplnia rôznymi plnkami podľa výberu. Medzi najbežnejšie patrí Kueh Melaya naplnená zmesou cukru a arašidov. Keď je hotová, nasekajú vám ju na menšie kúsky, ale pripravte sa na to, že je poriadne sýta. Najlepšie v Gadongu robia v stánku Babu Cantik. Prezradí ho fronta ľudí. Stalo sa, že sme objednali, dostali poradové číslo a až o cca 20 minút bola palacinka hotová.
Cena: 1,50 BND
Bom
Obľúbená sladkosť brunejských trhovísk je guľôčka menom Bom. Je z cesta a vo vnútri nájdete plnku z masla, yamu alebo sladkej fazule. Napokon sa obalí do sezamu a je to.
Cena: 1 BND
Penyaram (Pinjaram)
Penyaram je populárny tu v Bruneji, podobne ako v malajskom štáte Sabah a hoci je na prvý pohľad veľmi jednoduchý, tak aj veľmi chutný. Vyrobia ho z ryžovej aj kukuričnej múky, kokosového mlieka a vďaka svojmu tvaru si vyslúžil prezývku UFO. Na záver ho potrú sirupom a tak je nenormálne sladký.
Cena: 1 BND (3 – 5 kusov)
Apam
Zaujímavé miestne koláčiky Apam sú iné ako všetky ostatné, ktoré v Bruneji dostanete. Často sa servírujú doma k čaju alebo ku káve a majú pre nás zvláštnu konzistenciu, ktorá trochu pripomína knedľu. Sú však sladké, nadýchané a pomerne chutné.
Durianové koláčiky
Aziati milujú durian a hoci sa nám spája s tým, že je to najsmradľavejšie ovocie sveta, v týchto končinách ho často vyžívajú aj v kuchyni. Tu v Bruneji môžete ochutnať durianové koláčiky. Tvária sa nevinne usadené na tácke, ale stačí sa k nim priblížiť a hneď cítite ich nezameniteľnú arómu. Niekomu vyhovuje, iným nie, no za pokus to stojí.
NÁRODNÉ JEDLO: AMBUYAT
Tip na záver nie je typickým brunejským streetfoodom, ale stojí za to ochutnať ho. Národným jedlom Bruneja je jedlo zvané Ambuyat a na prvý pohľad je pomerne bizarnou záležitosťou, pretože predstavuje veľkú misu priesvitnej hmoty, ktorá vznikne zo sága palmy. Sama o sebe nemá žiadnu chuť a pripomína škrob. Má konzistenciu želé a až prílohy z tohto jedla robia špecialitu. Prílohou môže byť čokoľvek, no najčastejšie je to zelenina, kari alebo čili omáčka, hovädzí rendang v kokosovom mlieku či iné drobnosti. Pri jedle používate bambusové paličky, ktorými si vezmete z Ambuyatu a ten si namáčate do omáčky a zajedáte ďalšími drobnosťami. Zvláštne chutí, ale nič tradičnejšie v Bruneji nenájdete.
Na záver ešte prikladáme video ako to v Gadongu na nočnom streetfood markete vyzerá. Cez deň je to tam pokojné, ale so západom slnka všetko ožije a streetfood tu dostať minimálne do 22h. Ak budete v Bruneji a chcete ochutnávať miestne špeciality, toto miesto je povinnou jazdou! Niekoľko hotelov nájdeš aj celkom blízko, stačí pozrieť na BOOKING.
Ak ťa streetfood v Bruneji zaujal, tak si pozri aj náš brunejský článok, kde uvidíš ako vyzerá bizarné, no zaujímavé hlavné mesto Bandar Seri Begawan a čo si v ňom môžeš pozrieť:
SLEDUJ NÁS AJ NA FB: