Cinque Terre. Farebné mestečká Ligúrie
Cinque Terre je obrovským lákadlom severného Talianska a posledné roky sa stalo veľmi obľúbeným miestom turistov snáď z celého sveta. Na našich talianskych cestách sme ho akosi neustále obchádzali. Cestovali sme Ligúriou, strávili čas v Janove, prechádzali okolo La Spezie, no Cinque Terre tam stále ostávali ukryté vo svojich malých zátokách pod kopcami. Až doteraz, kedy sme sa rozhodli, že jedno miesto, ktoré musíme vidieť je práve toto! Ako si Cinque Terre vychutnať?
Východzím bodom pre návštevu Cinque Terre je letisko v Pise alebo mesto La Spezia. To samo o sebe nie je nijak príťažlivé, no prešli sme sa jeho centrom, vyšliapali si k zaujímavej pevnosti, dali si tu skvelý obed, no stráviť tu celý deň by bola zrejme strata času (hoci slovné spojene „strata času“ sa pri cestovaní predsa len nesmie používať). Z La Spezie odchádza vlak k prvému, ale aj poslednému mestečku na Cinque Terre a je len na vás ako sa rozhodnete začať. My sme si vybrali najvzdialenejšie z piatich mestečiek, a teda sme naše poznávanie začali v Monterosso a potom sa cez mestečká Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore vracali postupne nazad do La Spezie. Náš interrail lístok tu platí na všetky lokálne vlaky, no ak ho nemáte, môžete si kúpiť Cinque Terre Pass (majú ho aj na stanici v La Spezii) a používať ten. Medzi jednotlivými mestečkami sa najlepšie prepravuje vlakmi, väčšinou sú od seba vzdialené tri minúty cesty. Zabudnite na auto, to je tu absolútne zbytočné. Samozrejme medzi niektorými mestečkami sa viete vydať aj peši, ale my sme si ich vychutnávali rad za radom vlakmi.
Za piatimi mestečkami
Cinque Terre je oblasť, ktorá je dnes zapísaná v UNESCO a zaberá cca 18 kilometrov pobrežia talianskej Ligúrie. Je aj národným parkom a keď sme sa tu ocitli, vôbec sa nečudujeme, že je tak obľúbené. Je to krásny kút Talianska. Vysoké pahorky sa zvažujú k pobrežiu Ligúrskeho mora a tam medzi nimi sa objavia maličké mestečká alebo možno lepšie povedané dedinky, ktoré si tu roky žili svojim vlastným životom. Kedysi sa tu ľudia živili rybolovom, pestovaním hrozna, zeleniny, byliniek, no dnes je najväčší príjem peňazí práve turizmus. Môžete tu prespať, naobedovať sa, navečerať, nakúpiť si suveníry a to najmä počas sezóny. Mimo nej sú mnohé hotely aj reštaurácie zatvorené a Cinque Terre ožíva pozvoľna od apríla a žije do novembra. Cinque Terre sme navštívili koncom mája a už sme cítili, že je tu poriadne veľa turistov. Nemáme v hlave to, ako to tu vyzeralo pred pandémiou, ale v porovnaní s desiatkami miest, kde sme sa po pandémii zastavili nám už teraz prišlo Cinque Terre (na naše pomery) celkom preplnené a nechceme si predstaviť čo to tu bude cez letnú sezónu. Každé mestečko má svoje malé obchody, kde sa viete zásobiť vodou (alebo si ju pokojne načerpajte v malých fontánach, kde tečie perfektne studená a pitná voda) či jedlom. Nájdete tu aj reštaurácie, menšie pekárničky, a tak nebudete ani smädní ani hladní. Nemusíte si tak so sebou na výlet brať prakticky nič.
Monterosso a začiatok Cinque Terre
Vlak z La Spezie ide do najvzdialenejšieho mestečka, teda do Monterosso iba cca 25-27 minút. Je druhým najväčším mestom celého Cinque Terre (cca 1600 obyvateľov) a hneď ako vyjdeme zo stanice uvidíme nádherné tyrkysové zátoky uložené medzi skalami. Na pahorku nad mestom stojí Kostol sv.Františka a tesne pod ním nájdete aj jeho sochu. Môžete sa vybrať na prechádzku po nábreží alebo vyšliapať schody kvôli výhľadu k soche, prejsť cez kostol, posedieť si v tieni s pohľadom na okolité zelené kopce a napokon zísť dole do mestečka. To hrá farbami vďaka fasádam svojich domov a láka na bezcieľne potulky kamennými uličkami. Monterosso zaujme aj kamennou zvonicou starého kostola v centre mesta a ak by sme sa mali ísť niekam kúpať, tak by to bolo práve tu. Krásna voda, pobrežie posiate skalami, príjemne prostredie a v porovnaní s inými miestami, tu nemáte ani pocit toho, že ste nalepení na ďalších ľuďoch.
Lákavá Vernazza
Vernazza vzdialená len pár minút cesty patrí k najprístupnejším mestečkám na Cinque Terre. Kým v Monterosso musíte do centra farebného mestečka šliapať možno desať minút, tu vystúpite z vlaku a hlavná ulica sa vám predostrie pod nohami ako červený koberec. Ešte sa ani nenadýchnete a už stojíte v samotnom centre. Zástup ľudí kráča smerom k pobrežiu a rovnaký sa vracia nazad na železničnú stanicu. Je tu krásne. Farbené, ošarpané fasády z ktorých sa kde tu odlupuje farba a pod okenicami majú svoje miesta kaviarničky, reštaurácie či malé obchodíky. Ulica sa odrazu skončí v maličkom prístave, ktorý kedysi do Vernazzy prinášal obživu. Dnes tu kotví niekoľko malých lodiek, no skôr ako ryby lovia turistov, lákajúc ich na výlet do okolitých zátok. Odchádza odtiaľto aj väčšia výletná loď, ale je tak obsypaná turistami až nám pripomína známe obrázky bangladéšskych vlakov, ktoré kolujú internetom. Prístav obkolesuje z pravej strany monumentálny kostol Chiesa di Santa Margherita di Antiochia zo 14.storočia a na opačnej strane sa dvíha o dve storočia staršia pevnosť chrániaca mestečko. Krásny pohľad na prístav s panorámou mesta máte z konca móla. Sadnete si na kamene a Vernazza je priamo pred vami. V diaľke sa dokonca objaví aj obrys Monterosso vzdialeného o niekoľko zátok vedľa. Ak máte chuť a energiu, viete vyšliapať aj vysoko nad mesto a pozrieť sa na neho z inej, známej perspektívy.
Kde sa najesť vo Vernazze?
Vernazza je mestečko, v ktorom viete na hlavnej ulici nájsť skvelé miesto, kde sa viete najesť, ak si práve nepotrebujete sadnúť to reštaurácie. Podnik zvaný „Batti Batti Focacceria“ je známy široko ďaleko najlepšími focacciami v Cinque Terre. Väčšinou sa musíte postaviť do fronty, ale o chvíľku ste pri pulte. Majú tu niekoľko druhov, od jednoduchých akým je Margherita až po tie obložené s prosciutto crudo či skvelými syrmi. Za kus zaplatíte niečo medzi 3-5 euro. Vedľa robia aj Fritto Misto, teda grilované morské potvory, ktoré vám naservírujú do kornútka. Perfektné sme ochutnali aj v sicílskej Catanii a ani tieto nemali chybu. Za porciu zaplatíte cca 8 euro.
Corniglia – najmenšie mestečko Cinque Terre
Tretím mestečkom v Cinque Terre je Corniglia, najmenšie spomedzi všetkých, ktoré tu nájdete. Má len niečo okolo 600 obyvateľov. Corniglia je od železničnej stanice najvzdialenejšia a ak sa vydáte peši (od železnice totiž chodí aj linkový autobus), tak sa pripravte na schody, ktorými vyšliapete okolo 80-90 výškových metrov, aby ste sa dostali hore do mestečka. Čaká tu na vás schodisko s takmer 400 schodmi, ktoré familiárne prezývajú Lardarina. Kráčať po ňom v horúčave na pravé poludnie je presne to, čo nechcete, a tak sme to spravili za vás. Zo stanice trvá cca 20 minút, kým sa ocitnete v centre Corniglie neďaleko kostola Chiesa di San Pietro. Svätostánok zo 14.storočia patrí k najznámejším stavbám celého mestečka a jeho slávu dokonca podčiarkol aj Giovanni Boccacio, ktorý ho spomenul vo svojom vrcholnom diele Dekameron. Cesta v starom meste sa odrazu delí. Jedna vetva vás vezme priamo do starého centra a tá druhá vás cez niekoľko príjemných ulíc zavedie na krásnu vyhliadku, kde sa ocitnete akoby oproti celému mestečku. Corniglia odtiaľto vyzerá ako zhluk starých, farebných domov nalepených jeden vedľa druhého. Sú tak tesne vedľa seba až máte pocit, že je to len jeden obrovský dom s desiatkami či stovkami okien a dverí. Okupujú najvyšší pahorok a hneď ako skončí sa krajina ostro prepadne nadol a padá do morských vĺn. Je to krásny výhľad.
Vyhliadka a skvelá zmrzlina
Corniglia má svoje staré mesto uložené na pahorku, ktorými sa prepletajú stredoveké uličky. Sú tesné, ukryté v tieni, ktorý vrhajú vysoké, niekoľko poschodové domy, no krásne. Tu v uličkách nájdete zopár kaviarní, reštaurácii aj zmrzlinárni, a tak sú takmer zapchaté ľuďmi. Musia byť krásne v zime, keď sú naplnené tichom bez ľudských krokov. Na konci starého mesta je známa vyhliadka Belvedere Santa Maria, ale nás veľmi neuchvátila. Rozhodne nájdete v Cinque Terre krajšie vyhliadky, no keď už ste tu, nezastavíte sa? V malej zmrzlinárni si ešte vezmeme skvelú zmrzlinu (nájdete tu aj lokálnu príchuť „bazalkovo-citrónovú“), vychutnáme si ju v tieni a môžeme sa schodiskom vrátiť nazad na stanicu.
Manarola – najkrajšie mestečko Cinque Terre
Štvrtým mestečkom na našom putovaní je Manarola, jedno z najkrajších miest celého Cinque Terre. Samozrejme, každý bude mať na týchto päť miest svoj vlastný pohľad, vlastný názor, ale u nás jednoznačne vyhrala práve Manarola. Jej uličky nás vtiahnu do deja, a tak kráčame pomaličky, aby sme si ich naplno vychutnali. Privedú nás až k členitému pobrežiu, ktoré sa zvažuje nadol k neveľkému prístavu. Ľudia zaplnili snáď všetky miesta a snažia sa opaľovať, niektorí aj kúpať vo vode, ktorá má od čistej veľmi ďaleko. Doteraz nechápeme tú pasiu ľudí, byť natlačení na sebe na malom kúsku kamenného pobrežia, keď o pár kilometrov ďalej sú nádherné pláže v Monterosso.
Najkrajším výhľadom na Manarolu je útes, ktorý pretkáva cestička končiaca až na jeho okraji. Nemusíte ju hľadať, buďte si istí, že ju nájdete bez toho, aby ste sa o to snažili. Stačí byť na pobreží a všimnete si ju. Vyberieme sa na ňu, kráčame ďalej až na jej koniec a ten pohľad na Manarolu, ten je nezabudnuteľný. Práve tu si poviete, že Manarola je tým najkrajším miestom, ktoré ste v Cinque Terre videli (hoci vás ešte čaká Riomaggiore). Už v Corniglii sme obdivovali to ako sa farebné domy rozutekali pahorkom, no tu je to ešte o čosi dokonalejšie. Vysoké skalnaté bralo obsypali farebné domčeky tak, aby tu nenechali ani milimeter voľného priestoru. Ďalší dom už nemáte kam postaviť. Už to jednoducho nejde. Tie posledné z nich sú postavané tak, že ak sa pozriete z okna nadol, vidíte pod sebou iba pár desiatok metrov prázdnoty. Aj tak z nich musí byť fantastický výhľad. Na vyhliadke trávime omnoho viac času, než sme si mysleli, pretože nás jednoducho nechce pustiť preč. Odtiaľto si odveziete ikonické zábery z Cinque Terre. Manarola má v sebe aj starý kostol Chiesa di San Lorenzo z roku 1338 a objavíte tu aj zvonicu, ktorá kedysi plnila funkciu strážnej veže. Manarola sa považuje za najstaršie spomedzi piatich mestečiek a vďaka svojej polohe odrezanej od sveta sa tu dokonca kvôli izolácii vytvoril špecifický manarolský dialekt.
Farebné Riomaggiore
Posledným mestečkom v Cinque Terre je Riomaggiore, najväčšie spomedzi všetkých piatich miest. Vlaková stanica je s mestom prepojená akýmsi tunelom a na jeho konci sa odrazu ocitneme priamo v centre. Nechajte sa zlákať ukazovateľom na prístav a vykročte týmto smerom. Odmenu dostanete za malú chvíľku. Riomaggiore má svoje farebné domy, ulice, útulné miesta, ale máte pocit, že takmer všetko ste už v predošlých miestach videli. Riomaggiore to však tuší, a preto vás volá k svojmu prístavu. Nepredstavte si žiaden prístav naplnený rušným životom, práve naopak. Má tvar písmena V, ktoré sa zarezáva do pevniny a z oboch strán ho lemujú domy s farebnými fasádami. Ten najdokonalejší pohľad však budete mať až z opačnej strany. Prejdete okolo reštaurácie, zídete schodíkmi na obrovské kamene naukladané na kope a pripravte sa na tú krásu. Riomaggiore dostane odtiaľto úplne iný rozmer. Už ho nevnímate ako spleť ulíc, ale vidíte kamenné bralo na ktorom sa zakorenili domčeky. Je to však iné ako v Manarole či Corniglii, pretože tu máte pocit, akoby tie domy stáli na úzkej kamennej britve a preto vytvárajú farebnú hradbu. Zahryzujú sa hlbšie do krajiny a vedľajšia zátoka patrí krásnym skalám o ktoré sa trieštia neveľké vlny Ligúrskeho mora.
Potulky starým mestečkom
Riomaggiore je odtiaľto ako na dlani a ten pohľad sa vám podobne ako panoráma Manaroly vypáli do mysle. Vždy keď budete od tohto momentu počúvať o Cinque Terre, budete si predstavovať tieto pohľady. Prejdeme sa aj hlavnou ulicou Via Colombo a kým v iných mestečkách boli uličky stiesnené, táto je otvorená do priestoru, a tak sa tu príjemne prechádza. Nájdete tu hotely, reštaurácie s lokálnym, dezertným vínom Sciacchetrá, nájdete tu všetko čo potrebujete a rozhodne tu cítiť, že v Riomaggiore žije takmer 2000 obyvateľov. Riomaggiore má niekoľko pamiatok a medzi nimi nechýba stredoveká pevnosť Castello di Riomaggiore z 13.storočia, kostolík San Giovanni Battista alebo oratórium Santa Maria Assunta staré viac, než štyri stovky rokov. Po poslednej prechádzke sa vraciame nazad na stanicu a odvezieme sa do La Spezie. Tam výlet do Cinque Terre začal, tam bude aj končiť.
Ako na Cinque Terre?
Najbližšími letiskami je Pisa a Florencia alebo aj Janov, odkiaľ viete prísť do mesta La Spezia a to si zvoľte za svoj počiatočný bod tohto krásneho dobrodružstva. Skúste si pozrieť lacné letenky na webe Letenky za Babku a vyrazte na cestu!
Návšteva Cinque Terre je bezplatná, a tak neplatíte žiaden vstup za to, že sa chcete prejsť piatimi mestečkami. Platíte však za dopravu medzi nimi alebo za prístup na chodníčky medzi jednotlivými mestečkami. Oplatí sa vám teda kúpiť si Cinque Terre Card, kde máte niekoľko možností.
Prvá možnosť je kúpiť si „Cinque Terre Trekking Card“
Cena: 7,50 euro/1 deň
S týmto lístkom môžete ísť trekovať medzi jednotlivými mestečkami, použiť prípadne autobus, máte zdarma toalety alebo sa môžete zúčastniť workshopu či využiť zľavnené vstupné na niekoľko miest. Chodníky medzi mestečkami môžu byť často uzavreté kvôli poveternostným podmienkam, sledujte teda aktuálne informácie.
Druhou možnosťou je kúpiť si „Cinque Terre Treno Card“
Cena: 18,20 euro (pre ľudí od 12 do 69 rokov)/1 deň
S týmto lístkom viete robiť to čo s lístkom na trekovanie, ale hlavnou výhodou je to, že v rámci lístku máte aj všetku železničnú dopravu medzi jednotlivými mestečkami. Ak chcete navštíviť všetky a skúsiť aj krátke treky, oplatí sa vám tento lístok. Oplatí sa aj vtedy, ak chcete použiť vlak medzi všetkými mestečkami bez trekovania!
Ak nechcete žiadne karty, platíte len za dopravu medzi jednotlivými mestečkami. Každá jazda stojí 5 euro, pričom vlak ide často len 3-4 minúty. Ak sa odveziete z La Spezie do Monterosso, tak pôjdete prvým vlakom do Vernazzy, druhým do Corniglie, tretím do Manaroly a štvrtým do Riomaggiore. Za každý jeden vlak zaplatíte 5 euro, a teda len za týchto 5 presunov zaplatíte 25 euro a stále sa musíte vrátiť do La Spezie. Ak máte lístok Interrail, ten vám platí aj na všetky presuny v rámci Cinque Terre a na mieste si už nemusíte kupovať žiadne lístky.
Na prepravu medzi mestečkami viete využiť aj loď, ktorá premáva, no pripravte sa na to, že počas sezóny bude nechutne preplnená. Možnosťou je prenajatie vlastnej lode, no tu už nejde o lacné cestovanie.
TALIANSKO JE KRÁSNE ROZMANITÉ a TAK SA HO VYBERTE OBJAVOVAŤ
SLEDUJ NÁS AJ NA FB: