Čo ochutnať v Gruzínsku? 15 jedál, ktoré stoja za to!

Gruzínsko ležiace v tieni krásnych kaukazských hôr a na brehu Čierneho mora nie je len destináciou pre milovníkov prírody, kláštorov či nádherných kopcov. Na svoje si tu prídu aj tí, ktorí si radi vychutnávajú vynikajúce jedlo. Stačí raz ochutnať Gruzínsko a hneď pochopíte prečo sa o ňom hovorí ako o najchutnejšej kaukazskej krajine. Čo ochutnať v Gruzínsku, ak sa sem plánujete pozrieť?
Dostať sa dnes do Gruzínska už nie je žiaden problém. Lacné letenky nájdete do Kutaisi, letieť viete aj do Tbilisi alebo si viete návštevu tejto skvelej krajiny spojiť do jednej cesty s Arménskom či Azerbajdžanom. Nabažíte sa Tbilisi, nazriete pod čarovný Kazbeg a objavíte kláštory v Kacheti prepletené s vynikajúcim vínom. Okúpete sa v Batumi, v magickom Svaneti si zatrekujete popod kamenné veže, v Gori sa pozriete do múzea a v Mcchete si posedíte na múriku s výhľadom na sútok riek a posvätné mesto. Gruzínsko vie ako očariť a rozhodne vie, ako si vás získa na tanieri!
Ktoré gruzínske jedlá stoja za to? Vyberte sa na ochutnávku s nami!
CHAČAPURI
Aké jedlo je pre vás symbolom Gruzínska? U nás to je a zrejme už navždy bude dokonalé Chačapuri. Je národným jedlom kaukazskej krajiny a dokonca sa Chačapuri prebojovali až na miesto nehmotného kultúrneho dedičstva Gruzínska. Korene tohto jedla siahajú zrejme do 12.storočia a vo svojej podstate je mimoriadne jednoduché. Chačapuri totiž predstavujú slaný, syrový koláč, ktorý vás poriadne na niekoľko hodín zasýti. Majú viacero variácii, tak si môžete vybrať presne tú na ktorú budete mať chuť.
K najznámejším druhom Chačapuri patrí:
Imeruli: chačapuri pripomína okrúhly koláč naplnený syrom.
Adžaruli: tento druh chačapuri je jeden z najobľúbenejších, pretože svojim tvarom sa podobá na „lodičku“, kde máte na vrchu nielen syr, ale aj vajce s maslom
Megruli: od chačapuri Imeruli sa líši tým, že je syr ešte aj na vrchu, takže je to poriadna syrová bomba



CHINKALI
Gruzínske Chinkali patria k najtradičnejším jedlám celej krajiny, a ak by Gruzínsko koketovalo s národným menu, rozhodne by ste ich tam našli. Chinkali pripomínajú svojim výzorom akési taštičky, ktoré majú rôznu plnku. Tie tradičné chinkali sú mäsové, no nájdete aj syrové či iné. Je to skvelé jedlo. Vezmete si taštičku do ruky, chytíte ju za stvrdnutý vrch, odhryznete z nej kúsok tak, aby vám vnútro nevytieklo, šťavu si dáte do úst a potom ju zjete. Dodnes sa úplne presne nevie, kde sa v Gruzínsku chinkali vzali, ale niektorí tvrdia, že by mohli mať dokonca mongolský pôvod /aj tam majú skvelé taštičky zvané Buuz/. Miestna verzia zase dáva na počiatok chinkali gruzínskych pastierov, ktorí tieto taštičky mávali so sebou v horách. Tak či onak, dnes patria k chrbtovej kosti gruzínskej kuchyne.


OSTRI
Ostri by sme mohli opísať ako „gruzínsky guláš“, hoci sami zistíte, že chutí trošku inak. V Gruzínsku vezme najväčšiu slávu chačapuri a chinkali, no ochutnajte ostri a poprehadzuje vám rebríček. Ostri je jedlo v ktorom nájdete cibuľku, cesnak, rajčiny alebo aj rajčinovú pasu, adžiku a samozrejme rôzne bylinky. Esenciou jedla je mäso a to môže byť rôzne, hoci najobľúbenejšie je hovädzie a teľacie. K tomu ešte gruzínsky chlieb a keď čerstvo pripraveé Ostri pristane na stole, ešte syčí a buble. To je ono!

LOBIO
Ak milujete fazuľové jedlá, práve ste našli svojho gruzínskeho favorita. Predstavte si, že na stôl dostanete hlinenú nádobu, ktorá je naplnená zmesou fazule, vlašských orechov, cesnaku, cibuľky, soli, korenín a koriandru. Už len tej vôni podľahnete a to ste ešte ani len neochutnali. Výdatné a vďačné, no stále jednoduché jedlo. Tradične sa servíruje tak, že ho dostanete v hlinenej miske alebo nádobe a podáva sa k nemu kukuričný chlieb Mchadi a ako príloha nakladaná zelenina od uhoriek cez kapustu či rôzne bylinky. Pre nás je Lobio jedno z najchutnejších jedál celej kaukazskej krajiny.


MTSVADI (ŠAŠLÍK)
Kaukazská kuchyňa vie dokonale využiť zeleninu a bylinky, no s rovnakou pasiou sa pustí aj do mäsových jedál. Jedno z najznámejších a najobľúbenejších je Mtsvadi, ktoré je gruzínskou verziou mäsových šašlíkov. O gruzínskom regióne Kacheti sa hovorí, že tu pripravujú najlepšie šašlíky, ale pokojne si ich dajte kdekoľvek. Najobľúbenejšie mäso je bravčové, hoci nájdete Mtsvadi aj z teľacieho, jahňacieho či kuracieho mäsa. Mäso sa nakrája na menšie kúsky, napichne sa na ihlu a griluje sa na dokonale rozpálenom drevenom uhlí. Hotové Mtsvadi dostanete na tanier, k nemu si zahryznite čerstvý chlieb a výborne sa ku kúskom mäsa hodí aj pikantná adžika.


ŠKMERULI
Názov jedla, ktoré pripomína zaklínadlo, no ak sa ho naučíte a vypýtate si ho, otvorí sa pred vami magická komnata plná chutí. Škmeruli je totiž gruzínska špecialita, kde sa mieša chuť kuracieho mäsa s dokonalou cesnakovou omáčkou. Tradične sa pripravuje v ketsi, hlinenej miske, kde sa naukladajú kúsky kuracieho mäsa a zalejú sa omáčkou z masla, mlieka a roztlačeného cesnaku. Kopou cesnaku. Recept sa líši takmer v každej rodine a niekde sa napríklad nikdy nepoužíva maslo a nahradí sa smotanou. Výsledok je napokon rovnaký a chuť Škmeruli je nezameniteľná.

SULGUNI (KETSI)
Gruzínsko je krajina vynikajúcich syrov a ak patríte medzi ich milovníkov, ste tu doma. Veľa krát si stačí kúpiť na trhovisku kus syra, čerstvé rajčiny či uhorky a máte vynikajúce jedlo. K najlepším gruzínskym syrom patrí Sulguni z regiónu Samegrelo na západe Gruzínska. Má slanú chuť, ale nie je presolený ako niektoré iné slané syry, práve naopak, je vynikajúci a má skutočne vyváženú chuť. Môžete ho jesť aj samotný, ale ak chcete skúsiť jedno vynikajúce jedlo, skúste si objednať Sulguni v „ketsi“, ktoré predstavuje hlinenú nádobu v ktorej sa kocky syru nechajú zapekať. K tomu štipku citrónovej šťavy a jednoduché a výborné jedlo je na svete.

LOBIANI
Ak sa vám zdá, že toto jedlo už v našom zozname bolo, pozrite sa pozornejšie na jeho názov. Lobio a Lobiani totiž nie je jedno a to isté jedlo. Dokonca sú tak odlišné, že viac to snáď už ani nejde. Jedno však majú spoločné a tým je fazuľa, ktorá dodá dušu celému jedlu. Lobiani na prvý pohľad pripomína niektoré z druhov chačapuri, len namiesto syrovej plnky nájdete vo vnútri zmes mäsa (šunky) a fazule, ktorá môže byť dokonca roztlačená na kašu. Sýte jedlo, no typicky gruzínske a ak ho chcete ochutnať tam, kde je vraj podľa mnohých najlepšie, vyberte sa do regiónu Racha.

AJAPSANDALI
Gruzínsko je krajina vynikajúcich šalátov a predjedál, takže si rozhodne budete mať z čoho vybrať, keď nebudete veľmi hladní. Hlavnou ingredienciou tohto šalátu je baklažán, ku ktorému sa pridajú kúsky papriky, cibuľa, ale aj iné druhy zeleniny a občas ho môžete nájsť aj vo verzii s mäsom, ale lepší je vegetariánsky. Chuť šalátu dodá zmes byliniek a korenín a ak si k nemu vezmete čerstvý, gruzínsky chlieb, už naozaj nič viac ku gastronomickému šťastiu nebudete potrebovať.

NIGVIZIANI BADRIJANI
Ak ste si už pri Ajapsandali prišli vďaka baklažánom na svoje, potom sa v prípade Nigviziani Badrijani máte na čo tešiť. V Gruzínsku sú našim najobľúbenejším predjedlom a ak ich raz ochutnáte, nebudete sa tomu diviť. Predstavte si tenučký plátok baklažánu, ktorý sa naplní zmesou pasty z vlašských orechov a cesnaku. K tejto kombinácii sa často pridajú zrnká z granátového jablka a tie chute sa nádherne premiešajú.


ODŽACHURI (OJAKHURI)
Hoci ste možno nikdy predtým gruzínske Odžachuri neochutnali, ako náhle pristane na vašom stole, bude vám povedomé. Toto jedlo v sebe neskrýva žiadnu fantastickú rafinovanosť, no v jeho jednoduchosti je duša celého jedla. Veľmi často sa jedáva odžachuri v rodinách počas spoločných obedov a jeho dve základné suroviny sú zemiaky a mäso. Najtypickejším mäsom je bravčovina, no nájdete aj kuracie, jahňacie či hovädzie mäso. K tomu príde cibuľa, cesnak, bylinky, koreniny a keď sa všetko uvarí spoločne, máte dokonalý obed.

TSITSILA TABAKA (TABAKA CHICKEN)
Ďalšie gruzínske jedlo, ktoré je síce veľmi jednoduché, ale mimoriadne chutné je kura zvané „Tabaka“. Položíte roztvorené kura, ktoré predtým namarinujete na panvicu a ono sa pomaličky smaží tak, aby bolo vo finále chrumkavé. Možno si poviete, že to nemá z Gruzínskom nič spoločné, ale tu si na tom celkom fičia a podľahnite tomuto overenému trendu. Hotové kura napokon dostane ešte pravý gruzínsky nádych, keď sa k nemu pridajú omáčky akými sú satsivi alebo tkemali.

KATAMI BROTSEULIT
Možno na prvé počutie menej známe gruzínske jedlo, no je obľúbené najmä v Tbilisi, pretože vzniklo a pochádza od miestnych židovských rodín. Je to vzácne splynutie histórie, tradície a ukážky toho, že Kaukaz bol kedysi skutočne kotlom rôznych národov a náboženstiev. Ak si toto jedlo objednáte, dostanete vynikajúce jedlo z kuracieho mäsa v lahodnej omáčke z granátových jabĺk. Možno vás pri tomto spojení napadne fesendžun iránskej kuchyne, ale toto jedlo je trochu odlišné. Omáčka z granátových jabĺk má v sebe koreniny, soľ či bobkové listy a nechýba tu ani cibuľka. Splynutie sladkých aj slaných chutí s kuracím mäsom budete milovať.

CHARČO
Aj v Gruzínsku nájdete viacero skvelých polievok, no ak by ste mali ochutnať len jednu jedinú, vyberte si obľúbenú polievku Charčo. Má v sebe zaujímavé splynutie rôznych chutí a tak si naberiete na lyžicu a budete príjemne prekvapení. Charčo má v sebe kúsky hovädzieho mäsa, ryžu a exotickou prísadou je pasta tkemali z malých, zelených gruzínskych sliviek, pričom sa niekedy použijú aj vlašské orechy a napokon koriander. To všetko by ste v polievke nečakali, však? Charčo tak má vo finálne jemne ostrú, ale aj príjemne kyslú chuť. V rôznych gruzínskych oblastiach nájdete aj viaceré verzie, tak len pekne ochutnávajte.

ČURČCHELA (CHURCHKELA)
Obrovskou pochúťkou v Gruzínsku je aj sladkosť s krkolomným názvom Čurčchela. Všimnete si ju hneď, keď sa vydáte na prechádzku po Tbilisi či Kacheti, prakticky sa s ňou stretnete kdekoľvek. Na prvý pohľad pripomínajú „klobásky“ zavesené na šnúrke, no nejde o žiadnu mäsovú špecialitu. Práve naopak, Čurčchela predstavuje oriešky (často vlašské alebo lieskové) nastoknuté na nitke a obalené v dokonalej zmesi zvanej „felamushi“, ktorá sa vyrába tradične zo zmesi hroznovej šťavy a kukuričnej múky. Dnes už nájdete čurchkelu v rôznych obmenách a okrem hroznovej šťavy je obľúbená aj šťava z granátových jabĺk. Napokon sa nechajú vysušiť a vydržia aj niekoľko mesiacov. Zahryznite sa do nej alebo si ju nakrájajte na menšie kúsky a vychutnajte ku káve či čaju Čurčchela je aj skvelým gruzínskym darčekom.


BONUS:
SYRY a ZELENINOVÉ ŠALÁTY
Gruzínsko je krajina fantastických syrov a hoci sme vám už vyššie spomenuli skvelý syr Sulguni, ktorý si viete dať aj vyprážaný alebo v horúcej miske, nie je to samozrejme všetko. Ak syry milujete, ochutnávajte región za regiónom a budete nadšení, pretože aj oni patria k národným jedlám. Pokojne si dajte vždy ako predjedlo tanierik s lokálnym syrom, k tomu zeleninu a viete, že nespravíte chybu. Skúste syr Sulguni aj bez tepelnej úpravy, ochutnajte syr Imeruli, ktorý bude vŕzgať pod zubami, syr Guda či syrové nite Tenili a mnohé iné. Zeleninové šaláty sú typické pre celý Kaukaz a dostať k jedlu misku či tanier s čerstvými rajčinami, uhorkami, cibuľkou či koriandrom je presne to, čo chcete. Tá chuť miestnej zeleniny, tá sa u nás už stráca.



OBJAVTE v NAŠICH ČLÁNKOCH KRÁSU GRUZÍNSKA
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.