Čo si pozrieť v Egypte? 20 miest, ktoré stoja za to!

Egypt je krajina nevyčerpateľných možností a hoci na vás vždy spočiatku vyskočia pyramídy, Luxor alebo pláže Hurghady, táto krajina toho má o mnoho viac. Egypt sme navštívili niekoľko krát, pomaličky z neho ukrajovali a tak sme pre vás zostavili článok, kde vám predstavíme 20 skvelých miest, ktoré rozhodne stoja za to. Čo si pozrieť v Egypte?

Koľko toho v Egypte uvidíte záleží vždy len od času a chuti spoznávať. Niekomu stačí prísť do Hurghady na pláž a o týždeň či dva sa vráti na letisko, iný túži spoznať krajinu od Alexandrie po Abu Simbel a objavovať všetko, čo mu Egypt prihrá do cesty. Nájdete tu všetko. Fantastické púštne oázy, pyramídy, staroveké chrámy, islamské zákutia Káhiry posiate minaretmi, stredomorskú atmosféru Alexandrie, vynikajúce jedlo, krásne more, nekonečné bazárové ulice a orientálny chaos. Ak chcete vyraziť týmto smerom, tu je niekoľko nápadov, ktoré si skúste zaradiť do svojho egyptského snívania.

Káhira

Hlavné mesto Egypta je pre mnohých vstupnou bránou do krajiny. Návštevníci sa však v ňom snažia stráviť minimum času kvôli jeho povesti hlučného, špinavého a nezaujímavého miesta. Bolo by však chybou odísť skôr, ako si ho stihnete prezrieť, pretože kto lepšie Káhiru spozná, musí si ju zamilovať. Ak vás zaujíma skôr “európska” atmosféra, zájdite do jednej z kaviarničiek v okolí námestia Talaat Harb, kde sa budete cítiť ako v Paríži. Pár zastávok metrom odtiaľto na vás čaká Koptská Káhira, ktorá je srdcom egyptskej kresťanskej komunity a je miestom absolútneho mieru a pokoja. V prípade, že vám začne chýbať orientálny ruch, tým pravým miestom pre vás bude stará islamská Káhira so svojimi trhoviskami a architektúrou, ktorú jej závidí celý svet. Islamská Káhira je natoľko unikátna, že dostala zápis v UNESCO a nádherné mešity s minaretmi napokon aj prestanete rátať. Zjednajte suveníry na trhovisku Chan el-Chalíli a ak budete mať energiu vyjdite sériu schodov na niektorý z minaretov. Samozrejme, bola by škoda obísť aj miestne múzea, kde nájdete exponáty svetového významu.

Káhira, Egypt
Mešita Muhammada Alího na káhirskej Citadele. Káhira
Káhira, Egypt
Bazárový svet Chan el-Chalíli má svoje orientálne čaro. Káhira
Káhira, Egypt
Potulky zaujímavou koptskou štvrťou vás zavedú aj k tzv. Hanging Church, najstaršiemu kostolu celého Egypta. Káhira

Gíza

O čom snívajú ľudia, ak by si mohli vybrať len jedno jediné miesto v celom Egypte. Určite by to boli slávne egyptské pyramídy v Gíze, ktoré sú najvýraznejším symbolom krajiny. Ak ste v Káhire, nič nie je jednoduchšie ako sa vybrať k starovekému divu sveta. Pyramídy nájdete na okraji Gízy a sú skutočne impozantné, presne ako ste si ich predstavovali. Stoja vedľa seba, prečkali stáročia a sú jediným starovekým divom sveta, ktorý vidíte v celku až do dnešných dní. Pyramídy sú staré viac než 4500 rokov a postavili ich králi 4.dynastie, teda Cheops, Chefrén aj Menkaure. Najvyššia a najslávnejšia z nich patrí Cheopsovi (146,5m) a ak by ste chceli, môžete sa pozrieť aj do jej útrob. Vychutnajte si pyramídy, pozrite si ich z krásnej vyhliadky a pred tým, než odídete na vás stále čaká unikátna Sfinga. Je stará rovnako ako pyramídy a zrejme ju nechal zhotoviť faraón Chefrén. Dodnes nevieme úplne presne prečo sa takto rozhodol, ale jediné na čo budete myslieť je jej krásna impozantnosť s pozadím, ktoré tvoria pyramídy.

PREČÍTAJTE SI:  PYRAMÍDY v OKOLÍ KÁHIRY

giza, egypt, pyramidy
Krajší pohľad v Gíze zrejme nenájdete
giza, egypt, pyramidy
Slávna a tajomná Sfinga
Pod obrovskou Cheopsovou pyramídou

Dahšúr

Dahšúr nemá auru Gízy a nie každý vie, že aj tu nájdete mimoriadne krásne pyramídy. Spomedzi všetkých miest s pyramídami v okolí Káhiry je práve Dahšúr najmenej známy. Podľa nás je však toto miesto tak krásne, že ak by ste ho vynechali, mali by ste to ľutovať. Kedysi malo toto miesto až 11 pyramíd, ale dnes sa sem oplatí zájsť kvôli dvojici pyramíd a teda, aby ste videli Červenú a Lomenú pyramídu. Niekoľko krát sme sa tu zastavili a takmer nikdy sme tu nikoho nestretli a tak sa môžete tešiť, že budú tieto kamenné príbytky večnosti patriť len a len vám. Dahšúr je unikátny, pretože predstavuje prechod medzi Sakkárou a Gízou a pyramídy, ktoré tu stoja sú staršie, než najstaršie pyramídy v Gíze! Postavil ich Snofru, panovník 4.dynastie a ten vládol niekedy medzi rokmi 2613 – 2589 pr.Kr. Lomená pyramída je fantastická stavba na ktorej môžete sledovať to ako sa Egypťania popasovali s tým, aby neskôr vytvorili dokonalú pyramídu. Lomená, rovnako aj Červená pyramída majú výšku tesne nad 100 metrov a tak vás čaká nádherný pohľad. Do oboch pyramíd sa dokonca môžete ísť pozrieť.

Lomená pyramída patrí k najunikátnejším pyramídam Egypta
Dáhšur je dnes opustený, ale ani po minulé roky tu nikdy neboli davy
Zub času pyramídu nahlodal, ale tá našťastie stále odoláva

Sakkára

Egyptská Sakkára je po Gíze najznámejším miestom, kde nájdete v krajiny pyramídy. A nie hociakú! Práve tu vás totiž čaká slávna Džosérova pyramída, ktorú má na svedomí architekt Imhotep a ktorá sa zapísala do dejín ako najstaršia pyramída celého Egypta. Jej stupňovitý tvar z nej spravil ikonu a Sakkára sa dostal do všetkých učebníc histórie. Sakkáru dnes nájdete neďaleko Káhiry a cesta k vykopávkam vedie cez zelené palmové oázy, kde sa krčia poľnohospodárske políčka, ktoré obrábajú farmári takmer ako za čias samotného Džoséra. Dnes sa to zdá jednoduché naukladať na seba jednotlivé mastaby, no v čase Džoséra, teda niekedy medzi 2670-2650 pr.Kr. išlo o revolučnú myšlienku. Dnes má pyramída 62 metrov a pod ňou nájdete spleť unikátnych chodieb. Bola by chyba myslieť si, že Sakkára je len jedna jediná pyramída. Je to tak obrovské miesto, že tu môžete stráviť pokojne aj celý deň, no to musíte byť naozaj ponorený do egyptskej histórie. Sakkára má v sebe niekoľko ďalších ruín pyramíd, nájdete tu nádherné zdobené hrobky, Serapeum a množstvo menších, no stále zaujímavých miest.

Vznešená pyramída panovníka Džósera
Hrobka Irukaptah patrí medzi najkrajšie aké tu nájdete
K pyramíde Unasa vedie aj procesná cesta

Alexandria

Hoci význam Alexandrie v dnešnej dobe nedosahuje rovnakú úroveň ako v staroveku, za návštevu určite stojí. Nájdete tu mnoho kontrastov – antické pamiatky sa tu necitlivo prelínajú  s modernou zástavbou a  výstavné paláce v centre mesta ostro kontrastujú s chudobou a špinou bočných uličiek. No práve v týchto protikladoch spočíva jej jedinečnosť. Mesto založil v roku 331 p.n.l. Alexander Macedónsky a po jeho smrti sa stalo jedným z najdôležitejších miest celého antického sveta a priamou konkurenciou pre Rím alebo Atény. Kedysi tu stál aj jeden zo 7 divov sveta – Maják z Alexandrie na ostrove Pharos, ktorý mal na svoju dobu až nepredstaviteľnú výšku 100 metrov. Postupom času však mesto začalo upadať a jeho rozvratu dopomohli rôzne epidémie a zemetrasenia. K znovu oživeniu prišlo až začiatkom  19. storočia, keď tu vzniklo kozmopolitné mesto plné cudzincov, ktorí tvorili až 40% obyvateľstva. Po roku 1952 však prišlo ku zoštátneniu ich majetkov a ich odsunu späť do Európy, čím sa uzavrela ďalšia slávna éra. Dnes si tu môžete prehliadnuť unikátne katakomby Qom el-Shoqafa, prejsť sa po nábreží Corniche alebo navštíviť fotogenickú pevnosť Qait Bay. Určite si vychutnajte jednu z ikonických, starých kaviarničiek.

Alexandria, Egypt
Kamenná pevnosť Qait Bey stojí na mieste niekdajšieho majáka z ostrova Faros, ktorý bol starovekým divom sveta. Alexandria
Alexandria
Nábrežie so zátokou posiatou drevenými loďkami. Alexandria
Alexandria
Alexandria je zvláštne mesto. Moderné, vznešené aj rozpadnuté a ošarpané. Alexandria

Luxor

Egyptský Luxor patrí k najlegendárnejším miestam v krajine. Nazrie do neho takmer každý kto sa v krajine faraónov ocitne a tak je s pyramídami najväčším magnetom. Luxor je položený na Níle, ktorý dotvára jeho atmosféru a jeho okolie je tak prešpikované zaujímavosťami a pamiatkami, že by ste tu pokojne mohli stráviť aj niekoľko dní a stále budete mať čo robiť. V meste natrafíte na unikátny Luxorský chrám neďaleko nílskej promenády, ale zaujme vás aj bazár či sa necháte nahovoriť na plavbu felukou. Ak ste sem prišli za pamiatkami, tak ste na správnom mieste. Len pár kilometrov od centra Luxoru leží dokonalý Karnak a ak prekročíte Níl, ocitnete sa v archeologickom raji. Tu na vás čakajú Memnónové kolosy, chrám v Medinet Habu, chrámový komplex Ramesseum, hrobky v Údolí kráľovien aj slávne hrobky v Údolí kráľov. Navštívite tu chrám kráľovnej Hatšepsut v Deir el-Bahrí, vychutnáte si maľované hrobky v Deir el-Medine či hrobky nobility a stále ste nevideli všetko. Skúste sa ubytovať v legendárnom hoteli Winter Palace, odvezte sa kálešom, poseďte si na káve či čaji s výhľadom na zapadajúce slnko a nedajte sa v meste odradiť otravnými predavačmi všetkého možného. Luxor je miesto, kde budete musieť najčastejšie odmietať rôzne služby či ponuky na výlety, plavby, suveníry a podobne.

Užiť si východ slnka z balóna nad Luxorom je krásny zážitok
Na Západnom brehu v oblasti Deir el-Medina nájdete neskutočne krásne zachované hrobky. Luxor
Chrám kráľovnej Hatšepsut v Deir el-Bahrí

Karnak

Chrám v Karnaku sa rozprestiera na ploche 1.5 km x 800m, preto si na jeho prehliadku určite rezervujte dostatočné množstvo času. Obrovské množstvo kráľov či kráľovien sa vystriedalo na výstavbe tohto chrámu a preto je akousi skladačkou rôznych období. Najstarším je stĺp z 11.dynastie, no dušu Karnaku vdýchla až 18.dynastia, kedy sa Téby stanú hlavným mestom. Thutmosis I. postaví opevnenie, Hatšepsut dokončí posvätný okrsok pre Mut, ozdobí ho obeliskami, no neskôr prichádza aj ďalšia dynastia a svoje stopy tu zanechá Ramzes II. či dokonca svojou troškou aj známy Tutanchamón. Karnak je mozaikou a ak ju viete čítať, budete z nej nadšení. Už vstupný Pylon napovie, že chrám nie je obyčajným miestom. Je totiž obrovitánsky a vedie k nemu cesta posiata sochami „sfíng“ s baraními hlavami pod ktorými spočívajú neveľké sochy Ramzesa II. Najokázalejším priestorom je Veľká stĺpová sieň prešpikovaná stĺpmi. Je ich tu 134 a ich vrcholky sú zakončené hlavicami v tvare papyrusu. Ponorte sa hlbšie do karnackého komplexu. Tu sa dvíhajú obelisky, najvyšší patrí Hatšepsut, neďaleko stojí hala posiata freskami a maľbami, kde kedysi stála kultová socha Amun-Ra, o „uličku“ vedľa natrafíte na stenu zaplnenú hieroglyfmi. Je ich tu tak veľa, že by sa z toho zatočila hlava azda aj Champollionovi. Obrovský skarabeus spočíva na kamennej stéle a nebyť okolitej prázdnoty, turisti by ho obtáčali podľa inštrukcií svojich sprievodcov, aby si privodili šťastie, bohatstvo či dobrý život. Tu na konci sa objaví posvätné jazierko, ktoré uchmatne celkom veľký priestor celého komplexu. Chcete si vychutnať krásnu panorámu celého Karnaku? Kráčajte na koniec jazierka a verte, že tu budete dlho stáť a sledovať tu krásu. Chrámy, steny, obelisky, ruiny, to všetko prečkalo, len ľudia sa stratili.

PREČÍTAJTE SI:  NAJKRAJŠIE CHRÁMY EGYPTA

Chrám v Karnaku je tak fascinujúci, že hoci ste ho už predtým videli, chcete ho vidieť a zažiť znovu. Karnak
Panoráma starovekého Karnaku spoza posvätného jazierka
Pod obrovskými stĺpmi Karnaku pochopíte jeho dokonalosť

Abydos

Po zhliadnutí takmer všetkých dôležitých egyptských chrámov môžeme s čistým svedomím povedať, že Abydos je podľa nášho názoru najkrajší a najlepšie zachovaný. Takmer 4500 rokov slúžil ako pohrebisko a bol zasvätený bohovi Osirovi, ktorého hlava bola podľa tradície na tomto mieste pochovaná po tom, čo ho zabil jeho brat Suteh. Ľudia sem celé tisícročia chodili na púte, podobne ako dnes Moslimovia chodia do Mekky alebo Hinduisti do mesta Varanási. Chrám samotný bol zasvätený až šiestim hlavným bohom, z ktorých každý tu mal svoju vlastnú svätyňu. Tie sa až do dnešnej doby dokonale zachovali, takže ani neviete kam sa máte skôr pozerať. Výjavy na stenách majú krásne farby a postavy na nich sú ako živé. S chrámom sa navyše spája aj zaujímavý príbeh Angličanky Dorothy Eady, ktorá sa považovala za prevtelenú starovekú kňažku z chrámu a zároveň milenku jedného z faraónov. Priam neuveriteľne vedela archeológom popísať miesta na ktorých majú kopať,  čím im uľahčila objavovanie tohto unikátneho miesta.

Chrám v Abydose patrí spomedzi všetkých, ktoré sme videli k najkrajším v celom Egypte. Abydos
Abydos vo svojom chráme skrýva veľké množstvo krásnych scén
Chrám Abydos možno nevyzerá na prvý pohľad ako najkrajší chrám Egypta, stačí pár krokov a presvedčí vás

Dendera

Neďaleko od Abydosu nájdete ďalší prekrásne zachovaný chrám, zasvätený bohyne lásky Hathor. Hlava sa vám zatočí hneď pri vstup do prvej sály, v ktorej sa nachádza 24 stĺpov ozdobených po stranách hlavou bohyne Hathor. Steny sú vyzdobené detailnými reliéfmi, na ktorých faraóni predkladajú obety pre bohov. Nič sa však nevyrovná výzdobe stropu posiateho modrými výjavmi nebeskej bohyne Nut, chystajúcej sa prehltnúť slnko. Vo vnútri chrámu je znova rozmiestnených množstvo reliéfov a svätýň, v ktorých boli uchovávané ceremoniálne sochy egyptských bohov. Z tohto chrámu pochádza aj známy Denderský zverokruh, dnes je tu však iba jeho kópia, keďže originál si prisvojil parížsky Louvre. Na vonkajšej stene nezabudnite pohľadať reliéf kráľovnej Kleopatry a jej syna Ptolemaia XV, ktorý bol synom Júlia Cézara.

Neskutočne pomaľovaný strop v chrámovom komplexe Dendera vám zamotá hlavu, že nebudete chcieť veriť vlastným očiam. Dendera
Chrám Dendera so svojou fasádou
Chrámový komplex Dendera je plný detailov a neskutočných farieb. Dendera

Asuán

Asuán na juhu krajiny patrí medzi najväčšie egyptské prekvapenia. Neprekypuje krásou pamiatok, nemá v sebe slávne chrámové komplexy, pyramídy sú tisíc kilometrov ďaleko, no aj napriek tomu je to miesto, ktoré zanechá azda najvýraznejšiu stopu. Čím to je? Asuán má v sebe podmanivú pohodu, nájdete tu príjemné mesto na brehu Nílu, kde bude vašou najväčšou dilemou to, či sa chcete na feluka plaviť celý deň alebo vám bude stačiť niekoľko hodín. Feluky a Níl sú dva symboly mesta. Asuán je však aj krásnym splynutím Núbie a Arábie a miestny bazár patrí podľa nás k najzaujímavejším v celom Egypte. Túlajte sa ním, nakúpte si kvalitné karkáde, koreniny, poseďte si v čajovni a užívajte si život. Pre sne o tom Asuán totiž je. Nájdete tu aj zaujímavé múzeum, hrobky núbijskej nobility, môžete vyliezť na pieskovú dunu či prejsť ruiny kláštora sv.Simeona, ale najkrajšie spomienky budete mať práve na oddychovanie na tradičnej feluke.

PREČÍTAJTE SI:  ASUÁN. NA HRANICI DVOCH ORIENTÁLNYCH SVETOV

Núbijská dedinka Siou na ostrove Elephantina
asuán, egypt, bazár
Asuánskym bazárom
asuán, egypt, níl
Vitajte v Asuáne

Abu Simbel

Abu Simbel patrí spoločne s Karnakom a pyramídami v Gíze medzi najznámejšie pamiatky celého Egyptu. Ak sa sem chcete vydať, musíte prísť do Asuánu a odtiaľ ešte pokračovať cca 270 kilometrov na juh k sudánskym hraniciam. Až tam nájdete unikátny chrámový komplex, ktorý nechal  pred cca 3200 rokmi postaviť slávny faraón Ramzes II. Dnes by mu na jeho chráme zrejme niečo nesedelo, pretože si v 20.storočí získal popularitu médií po celom svete tým, že ho zachránili pred výstavbou Násirovej priehrady. Ak by chrám nepremiestnili, dnes by sme ho už nemohli navštíviť. Abu Simbel sa prepletá s menom Ramzesa II. Faraón 19.dynastie vládol v 13.storočí pr.Kr. a rozhodol sa vybudovať monumentálny chrám ozdobený svojimi podobizňami. Každá z nich má cca 20 metrov a pointou chrámu malo byť to, aby vás ohromil ak ste sa na neho pozreli, pretože Abu Simbel leží v oblastiach, kde na seba narážala staroveká Núbia so starovekým Egyptom. Ak niekto z Núbie videl obrovský chrám pohodený kde tu na hranici, dalo mu to možnosť fantazírovať aký musí byť Egypt bohatý vo svojich mestách, silný vo svojej armáde a že prichádza na unikátne miesto. Vedľa neho stojí aj menej známy chrám kráľovnej Nefertari (manželka Ramzresa II.). Vojdite do veľkého chrámu a obklopia vás reliéfy s príbehom vojny pri Kádeši, ale aj mytologické scény, bohovia, hieroglyfy. Toto miesto je obrovským zážitkom.

Len Vy a fantastický Abu Simbel
Pozrite sa do očí monumentálnych sôch Ramzesa II. na jeho najokázalejšom chráme. Abu Simbel
Reliéfy z chrámu v Abu Simbel zachytávajú Ramzesa II. v bitke pri Kádeši

Philae

Najzaujímavejšie miesto aké viete vidieť v tesnej blízkosti Asuánu je chrámový komplex Philae. Kým Abu Simbel leží cca 270 kilometrov od mesta, Philae je kúsok za ním a stačí 10 kilometrov a ste pri ňom. Abu Simbel aj Philae spája rovnaký osud, pretože oba boli presunuté kvôli priehrade. Abu Simbel je známejšie, no Philae za ním v ničom nezaostáva. Je zasadený do krásneho prostredia, pretože leží na malom ostrovčeku uprostred starej asuánskej priehrady a tak sa k nemu musíte plaviť loďkou. Na vodnej hladine sa zrkadlia jeho staroveké múry a všetko má nádych zabudnutej romantiky týchto končín.  Chrámový komplex Philae postavili ešte niekedy v 7-6.storočí pr.Kr., no svoju najväčšiu slávu získal za Ptolemaiovcov, poznali ho aj Rimania a dokonca aj ranní kresťania, ktorí práve v ňom našli svoje útočisko. Hieroglyfy sa premenili na kríže a kostol bol na svete. Vojdite za obrovský pylon a očarí vás krása a pokoj tohto miesta, ktoré viac než tisíc rokov navštevovali pútnici z celého starovekého sveta. Až byzantský cisár Justinián ho nechal zatvoriť. Okrem chrámu vás zaujme aj Trajánov kiosk, najfotogenickejšia stavba Philae.

Chrámový komplex Philae na malom ostrovčeku museli presťahovať kvôli výstavbe priehrady. Philae
Trajánov kiosk patrí medzi najfotogenickejšie stavby celého Philae
Chrámový komplex Philae má krásnu polohu na malom ostrovčeku uprostred priehrady

Kom Ombo

Chrámový komplex Kom Ombo možno nepatrí medzi najznámejšie, ale ak mu dáte šancu, uvidíte, že ste spravili viac než dobre. Kom Ombo leží severne od Asuánu a ak sa rozhodnete medzi Luxorom a Asuánom cestovať po vlastnej osi, Kom Ombo s Edfu bude vašou logickou zastávkou. Kedysi na jeho mieste existovalo staroveké mesto Ombos, no to sa stratilo a jediné, čo z neho dnes vidíte je práve monumentálny chrám. Postavili ho za vlády dynastie Ptolemajovcov len v 2.storočí pr.Kr., no pokojne by ste mu hádali aj i tisíc rokov viac. Južná polovica chrámu patrila Sobekovi, krokodíliemu bohovi a sever obýval Hórus s hlavou jastraba. Ani útrobami chrám ešte nekončí. Pokračuje ďalej a jeho zadné časti ležia už stovky rokov v ruinách. Chodby či rovno ulice sa navzájom križujú, prepletajú až vytvárajú staroveký labyrint. Z hora, kde leží chrám vidno ako sa pod ním vlní Níl. Aj tento fakt nahráva Kom Ombu a robí z neho príťažlivé miesto, hoci nie až tak veľmi známe.

Chrámový komplex Kom Ombo
Steny chrámu sú posiate reliéfmi
Kom Ombo nepatrí medzi najznámejšie chrámy, ale stojí za to

Edfu

Medzi zaujímavé chrámy, ktoré by vám v Egypte nemali ujsť patrí aj Edfu cca 110 kilometrov južne od známeho Luxoru. S chrámom v Kom Ombo ho spája tá istá panovnícka dynastia a teda Ptolemajovci z 3.storočia pr.Kr. Edfu zasvätili egyptskému bohovi Hórovi a svojho času patril k najväčším v starovekej krajiny. Jeho monumentalitu cítite hneď ako sa ocitnete zoči voči. Pred obrovským pylónom si všimnite sochu sokola s kráľovskou korunou. Práve ona symbolizuje boha Hóra. Túlanie sa chrámom si zamilujete, pretože to má príchuť objavovania a hľadania jeho tajomstiev. Medzi ne patrí aj unikátny Nílometer kam sa dostanete kamennými schodmi. Dajte si pri kráčaní v tme pozor, aby ste odrazu neponorili nohu do Nílu. Edfu je miesto, kde strávite rozhodne viac času, než ste si pôvodne mysleli.

Edfu patrí k obrovským chrámovým komplexom
Stĺpy v chrámu sú posiate hieroglyfmi
Na nádvorí obrovského chrámu

Dahab

Chceli by ste si v Egypte vychutnať Červené more, avšak nebavia vás anonymné rezorty? Určite zamierte do Dahabu. Toto malé prijemné mestečko s nízkou zástavbou a rodinnými hotelíkmi ponúka absolútny pokoj a až rodinnú atmosféru. Na hlavnej ulici nájdete veľa podnikov, kde po zakúpení nápoja alebo jedla môžete posedávať a keď dostanete chuť zaplávať si, zbehnete po pár schodíkoch priamo do mora. Taktiež sa tu nachádza veľa agentúr ponúkajúcich rôzne výlety do okolia, prípadne kurzy potápania. Mestečko samotné nemá žiadne pamiatky, ale je výborným východiskovým bodom ku kláštoru Sv. Kataríny.

Egyptský Dahab na brehu Červeného mora je mimoriadne príjemné miesto
Dahab je synonymom oddychu a pohody bez hotelových rezortov
Dahab má svoju lenivú atmosféru, ktorej podľahnete

Kláštor Sv. Katarína

Tento starobylý kláštor bol založený už v 4. storočí Helenou – matkou byzantského cisára Konštantína, pretože sa práve na tomto mieste odohrala biblická scéna s Mojžišom a horiacim krom. To z tohto miesta robí pravdepodobne najstarší kontinuálne osídlený kláštor na svete. Dokonca aj dnes tu stále žije niekoľko mníchov, ktorí sa starajú o toto spirituálne miesto. Na nádvorí sa nachádza aj malá mešita, ktorá podľa legendy uchránila kláštor pred vyplienením od moslimských dobyvateľov. Počas našej návštevy bolo kvôli pandémii sprístupnené iba nádvorie, no pokoj ktorý priam sálal z tohto miesta určite stál za návštevu i napriek tomu. Oproti kláštoru sa nachádza vyhliadka, ponúkajúca skvelý výhľad na celý kláštor obklopený skalami.

Ikonický Kláštor sv.Kataríny neďaleko hory Sinaj
Zvonica sa dvíha nad kláštorom sv.Kataríny
Nad kláštorom sa dvíhajú krásne hory

Kharga

Najjužnejšia, najväčšia a najvyspelejšia z oáz egyptskej Západnej púšte – Kharga bola pôvodne zastávkou na ceste Dar bal Arbaín (40 denná cesta), prepájajúcej Egypt so Sudánom. Dnes jej orientálne čaro zmizlo a ustúpilo výstavbe moderných budov a ciest, no stále sa sem oplatí zavítať najmä kvôli dvom archeologickým komplexom. Prvým z nich je Chrám Hibis, zasvätený bohovi Amonovi. Podobne ako v chrámoch v Luxore a Karnaku k nemu vedie alej sfíng a jeho stĺpy sú dekorované hlavicami v tvare papyrusu. Vo vnútri chrámu aj na vstupnej bráne sa dochovali krásne maľby, takže je fascinujúce uvedomiť si, že tento chrám má už viac ako 2500 rokov. Ohrozuje ho však spodná voda, takže sa zvažuje jeho presťahovanie na iné miesto. Druhou pamiatkou, ktorú pri návšteve Khargy netreba vynechať je Nekropola al-Bahawat. Pochádza zo 4.-6. storočia a poskytuje nám tak pohľad do začiatkov koptskej kresťanskej cirkvi v Egypte. Hrobky sú roztrúsené na pahorku neďaleko oázy a pomaly chátrajú. Niektoré z nich však majú pekne zachovanú freskovú výzdobu. Zamestnanec múze vám ich veľmi rád ukáže za malý bakšiš.

Chrám Hibis na okraji oázy Kharga začali stavať v 25-26.dynastii a jeho atmosféra vás dostane aj dnes. Kharga
Staré, kresťanské pohrebisko Al Bagawat so svojimi hrobkami roztrúsenými v krajine. Kharga
Kharga patrí k najkrajším oázam Západnej púšte

Al Kasr (Al Qasr)

Malá osmanská dedinka situovaná v oáze Dakhla sa ľahko môže stať zlatým klincom vášho egyptského výletu. Je totiž krásnym príkladom toho, ako vyzerali oázy Západnej púšte pred tým, ako do nich dorazili výdobytky modernej civilizácie. Malé mestečko je postavené z nepálených tehál a jeho zastrešené ulice poskytujú prijemný chládok a úľavu od spaľujúceho letného slnka. Do niektorých domov sa dá nahliadnuť a urobiť si predstavu o živote miestnych obyvateľov. Okrem obytných domov tu nájdete aj starú madrasu, mlyn alebo lis na olivový olej. K najkrajším zážitkom môže patriť výstup na minaret jednej z mešít, odkiaľ je pekný pohľad na celé mestečko. Pri prechádzke pomedzi staré domy si určite všimnite aj staré preklady nad dverami, kde si môžete prečítať meno staviteľa domu, rok a pár veršov z Koránu. Nájdete tu aj malé zaprášené etnografické múzeum. My sme navyše dostali ako bonus zadarmo aj dobrý čaj od správcu tohto čarovného komplexu.

Stará, opustená mešita v oáze Al Qasr je dnes symbolom hlineného mesta. Z hore máte krásnu panorámu. Al Qasr
Výhľad z minaretu krásnej mešity na okolité hlinené mesto s oázou. Al Qasr
Prechádzka hlinenými, tichými a opustenými uličkami mesta. Al Qasr

Biela púšť

Predstavte si, že kráčate rozpálenou púšťou a zrazu pred sebou vidíte sneh. Nie, nie je to fatamorgána, iba ste práve zavítali na Bielu púšť neďaleko oázy Farafra. Biela hmota, ktorá tak krásne kontrastuje so zlatým pieskom a tmavomodrou oblohou je vápenec. Tie kontrasty sú krásne a to je len začiatok. Kde tu sa objavia bizarné skaly naukladané vedľa seba a tak spoznáme hlavu koňa a neskôr aj ikonické hríby, ktoré Bielu púšť preslávili. Hríbov je tu niekoľko. Sú impozantné, vysoké, majestátne. Len tak si tu stoja, rastú z púšte a sú tak nesmierne fotogenické že ani neskladáme fotoaparát z oka. Ako to, že ani obrázky neukážu to aké sú v skutočnosti krásne. Ak by ste tadiaľto iba prechádzali autom po hlavnej ceste, videli by ste zlomok krásy, ktorú Biela púšť má. Musíte ísť hlbšie a hlbšie, tak aby ste zišli z cesty, uháňali po piesku a až tam ďalej sa budú nachádzať tie krásne skalné a bizarné útvary za ktorými ste prišli. Dosiaľ sme si mysleli, že najkrajšou púšťou v týchto končinách je jordánska Wadi Rum, ale Biela púšť je fantastické miesto a tak tento rebríček prehodila. Sahara je krásna, má krásne pieskové duny v marockom Erg Chebbi, videli sme oázy Tuniska, prechádzali sme oázy Egypta, no to ako na nás zapôsobila práve Biela púšť, to nás dostalo.

Biela púšť medzi Farafrou a Bahariyou akoby by ani nebola z tohto sveta. Brázdili sme ju a hľadali krásne bizarné skaliská. Biela púšť
Medzi skalnatými útvarmi dvíhajúcimi sa z púšte sme našli aj hlavu koňa. Biela púšť
Sneh na rozpálenej púšti? Kdeže! Takto vyzerá opustená Biela púšť za Farafrou. Biela púšť

Hurghada

Hurghada sa nemôže porovnávať s predošlými miestami, ktoré máme v našom článku, no v Egypte má svoje zaujímavé postavenie. Mnohým sa Hurghada spája len s rezortmi, plážou či Červeným morom, ale nám sa na Hurghade páči, že aj napriek tomuto prvoplánu v sebe ukrýva čosi viac. Áno, ak sa v Egypte chcete kúpať a nič neriešiť, tu nájdete svoju oázu pokoja, no toto miesto vás môže zaujať aj keď sa sem vyberiete len na niekoľko dní a nepotrebujete rezort. Nájdete tu príjemný rybí trh, kde si viete kúpiť najčerstvejšie ryby a nechať si ich rovno pripraviť, môžete sa túlať uličkami Daharu, pozorovať obyčajný, bežný život, vysedávať v kaviarničkách pri sladkej „ahwe“ a napokon sa hodíte aj do toho mora. Hurghada je milovaná, zatracovaná, ale k Egyptu jednoducho patrí.

Červené more má pri Hurghade nádhernú farbu
Starý prístav v Hurghade je miesto, kde nájdete nielen lode, ale aj rybí trh
Hurghada má svoje zaujímavé zákutia, kde uvidíte aj lokálny život

Tak čo, vybrali ste si svoje obľúbené miesto alebo ste nabrali inšpiráciu a vyrazíte na vlastnú cestu Egyptom? Kam to napokon bude?

POZRI NA NAŠE ĎALŠIE EGYPTSKÉ ČLÁNKY!

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.