Dili. Čo si pozrieť v hlavnom meste Východného Timoru?

Hlavným mestom Východného Timoru je Dili. Viete si predstaviť ako toto miesto môže vyzerať? A čo si v ňom pozrieť, keď už sa do neho dostanete? Koľko skrýva zaujímavostí? Dili je mesto, ktoré má krásnu polohu. Z jednej strany ho lemuje záliv s výhľadom na ostrov Atauro a zo strany druhej sa dvíhajú zelené kopce, ktoré často držia na svojich špičkách oblaky. Vydajte sa do ulíc hlavného mesta a spoznajte ho na vlastnej koži. Tento článok vám k tomu pomôže!

Čo si pozrieť v Dili? Ak plánujete cestu smer Východný Timor, zrejme sa ocitnete v hlavnom meste. Tu je zbierka zaujímavých miest, ktoré by ste na svojich potulkách rozhodne nemali vynechať!

Vitajte v Dili. Východný Timor je najmladšou krajinou Ázie

1. Nábrežie v Dili

Miesto, kde sa stretávajú ľudia a ktoré ožíva s prichádzajúcim večerom. Ľudia tu posedávajú na múrikoch s výhľadom na more, cvičia, zhovárajú sa, telefonujú alebo sa len prechádzajú a trávia tu čas. Na nábreží nájdete aj štyri staré portugalské delá, krásne stromy a tiež „KM 0“, teda výrazný symbol s nápisom Timor-Leste. Nábrežie spája prístav a park. Objavíte tu aj kúsok portugalskej koloniálnej architektúry, ale najmä sa sem oplatí prísť kvôli atmosfére. Ani neviem koľko krát som sa počas niekoľkých dní v Dili zastavil na nábreží. Len sa prejsť, posedieť si, len nazrieť čo sa tu deje a tešiť sa z toho, že som tu. 

Nábrežie je v Dili dokonalé miesto. Cez deň opustené, večer plné ľudí
Na nábreží nájdete stále štyri staré portugalské delá
Kilometer nula patrí k symbolom hlavného mesta

2. Palacio de Govierno

Ak máte radi koloniálne stavby, táto patrí k tým najkrajším, hoci ju budete pozorovať len z ulice. Vládna budova je dodnes funkčná a dominuje centru mesta. Ak podídete k hlavnej bráne, pred vami sa objavia erby Východného Timoru a za bránou stojí aj portugalský pamätník pre Henricha Navigátora, ktorý symbolizuje to, že Portugalci toto miesto poznali v začiatkoch svojho dobývania východnej Ázie

Palacio de Govierno je podľa mnohých najkrajšou budovou mesta
Dili, Timor
Znak Východného Timoru na vstupnej bráne
Pred palácom spočíva monument odkazujúci na portugalské dedičstvo

3. Kostol Motael

Kostolík neďaleko prístavu patrí k najstarším v celom Dili aj Východnom Timore. Zasvätili ho svätému Antonovi z Padovi a na svojom mieste stojí približne od roku 1800. V nedeľu sa tu koná veľká omša a okrem kostola sa zaplní aj celé nádvorie so záhradami. Nenápadná, ale vzácna pamiatka. V záhradách nájdete aj sochy a ak dostanete chuť na kokosový orech, hneď cez cestu nájdete niekoľko predavačov, ktorí vám za dolár nájdu perfektný orech s ktorým sa ukryjete do tieňa. Kostol zohral dôležitú úlohu aj počas nepokojov z roku 1991, keď sa sem prišlo ukryť viacero protestujúcich snívajúcich o nezávislosti Východného Timoru. Zabili tu mladíka menom Sebastiao Gomes, ktorý sa stal symbolom týchto udalostí.

Dili, Timor
Kostol Motael je najstarším kostolom celého Dili
Motael sa oplatí navštíviť v nedeľu, keď sa tu koná veľká omša
Vedľa kostola nájdete niekoľkých predavačov kokosových orechov

4. Katedrála

To, že je Východný Timor prevažne kresťanská krajina si uvedomíte krátko po príchode. Dokonalým dôkazom je však aj okraj centrálneho Dili, kde nájdete obrovskú Katedrálu nepoškvrneného počatia. Nie je stará, bývalý indonézsky prezident Suharto ju otvoril len v roku 1988 a neskôr sa stala stredobodom pozornosti, keď ju navštívil pápež Ján Pavol II. Dnes je okolo príjemný park, ktorý je balzamom na dušu.

Katedrála nepoškvrneného počatia je najväčšia v celom Dili
Rušné okolie Katedrály

5. Cintorín Santa Cruz

Mohlo ísť len o jeden z cintorínov hlavného mesta, ale tento vošiel do krvavých dejín Východného Timoru, pretože 12.novembra 1991 sa počas protestu objavili indonézski vojaci a spustili do davu paľbu. Ľudia prišli protestovať a žiadať nezávislosť, no namiesto toho sa na mieste objavilo takmer 200 mŕtvych. Ak poprosíte správcu, ukáže vám hrob, kde je pochovaný Sebastiao Gomes, ktorého smrťou sa začali protesty vedúce až k masakru na cintoríne Santa Cruz. V meste neďaleko kostola Motael nájdete v parku aj pamätník na túto udalosť, kde hrajú úlohu dvaja muži. Jeden umierajúci a druhý ho drží v posledných chvíľach života. Zaujímavá je aj cesta k cintorínu z centra mesta, pretože ak sa vydáte peši, budete prechádzať lokálne štvrte s obyčajným životom, kde vám občas skríži cestu kohút. 

Cintorín Santa Cruz je zaujímavé miesto na okraji starého centra
Dili, Timor
Najznámejší hrob patrí mužovi menom Sebastiao Gomes
Santa Cruz je to spleť hrobiek a pomníkov

6. Tais Market

Maličké, no známe trhovisko, kde nájdete stáť vedľa seba niekoľko stánkov so suvenírmi, medzi ktorými dominuje Tais, tradičné látky typické pre Východný Timor. Každý región v krajine má svoje vlastné farby aj vzory a tu ich máte všetky na jednom mieste. Sú krásne, farebné, len u nás majú minimálne využitie, tak si ich domov vezmete najmä ako suvenír. Nájdete tu aj maličké drobnosti s tematikou Východného Timoru od tričiek až po náramky. Ak jednoducho vo Východnom Timore hľadáte akýkoľvek suvenír, skôr či neskôr skončíte presne na tomto mieste. Budete prekvapený, aké je trhovisko maličké a ako je tu prázdno. 

Trhovisko Tais má v sebe tradičné drobnosti aj suveníry
Jediné čo marketu Tais chýba sú turisti
Takto vyzerá zadná strana trhoviska Tais, tak sa nedajte oklamať a obíďte ju

7. Museum Resistensia de Timor-Leste

Ide o najznámejšie múzeum v Dili, ktoré vás prevedie dejinami odporu Východného Timoru od začiatku až po koniec. Dozviete sa množstvo informácii o vojne, ktorá tu prebiehala po tom ako odišli Portugalci, nahliadnete na obdobie indonézskej okupácie a dozviete sa aj o masakroch, ktoré sa tu v tichosti diali. Spoznáte udalosti z Balibo aj z Liquica a čakajú tu na vás aj originálne zábery toho, čo sa dialo na cintoríne Santa Cruz v roku 1991. Silné miesto a hoci tu nájdete minimum artefaktov, stojí za to. Vstupné je 1 USD.

Známe múzeum v centre mesta dokumentuje ťažkú cestu Východného Timoru
Ak sa zaujímate o príbeh Východného Timoru, toto múzeum musíte vidieť

8. Ovocný trh

Toto skvelé miesto sa skrýva neďaleko nábrežia, približne cca 1,5 kilometra od Palacio de Govierno. Je to presne to miesto, ktorého sa chcete nadýchnuť, pretože tu čaká ten nádherný závan exotiky. Niekoľko stánkov stojacich vedľa seba ponúka takmer všetko, čo sa na ostrove urodí, a tak sa môžete tešiť na dávku viacerých druhov banánov, pomelo, dračie ovocie, melóny, sladké ananásy a nechýba tu ani zelenina či kokosové orechy. Nakúpite tu lacno a najmä budete chcieť kúpiť takmer úplne všetko. Kúpte si ovocie, vezmite si ho do blízkeho parku a môžete si ho vychutnať v tieni stromov s výhľadom na more. 

Ovocné trhy vo Východnom Timore budete milovať
Poznáte exotický čajot?
Čili papričky sú neodmysliteľnou súčasťou timorskej krajiny

9. Timor Plaza

Dili nemá obrovské množstvo pamiatok, takže skôr či neskôr budete hľadať miesta, ktoré by ste si ešte mohli pozrieť. Presne vtedy vám do oka padne Timor Plaza. Z centrálnej časti Dili je to sem cca 6-7 kilometrov, no ak by ste radi videli modernú časť hlavného mesta, mali by ste sa sem predsa len vybrať. Nájdete tu nákupné centrum plné obchodov, food court, supermarket, ale aj obchodík so suvenírmi, ak by ste si chceli odtiaľto odniesť exotické magnetky s vlajkou Východného Timoru. Z centra sa sem najlepšie dostanete microletom, teda miestnym mikrobusom, ktorý funguje ako verejná doprava. Stačí naskočiť na ktorýkoľvek idúci smerom k Timor Plaza a za 25 centavos (teda cca 0,25e) ste na mieste.

Timor Plaza je najznámejšie nákupné centrum a hoci nie ste fanúšikmi nakupovania, stojí za to, prísť sem
Odvezte sa do Timor Plaza lokálnym microletom a máte ďalší zážitok

10. Čínsky chrám

Pamiatka akou je čínsky chrám by ste v Dili možno nečakali. Východný Timor je kresťanská krajina, susedná Indonézia zase moslimská, no aj napriek tomu tu nájdete krásny chrám. Za jeho postavením sa skrýva príbeh čínskej komunity, ktorá sa sem na ostrov dostala okolo roku 1926. Mnohí pochádzali dokonca z Macao. Aj tam zanechali Portugalci svoju stopu, takže to nie je veľkým prekvapením. O dva roky na to, teda v 1928 postavili čínsky chrám. Zasvätili ho Guanovi, čínskemu generálovi z 3.storočia, ktorý sa často opakuje v tradičných príbehoch. Neskôr postavili aj ďalšiu svätyňu, tento krát pre Guan Yin. Občas ho nájdete zatvorený, no inak sa vám podarí vojsť dnu a sledovať rituály. Chodia sem dokonca aj timorskí kresťania, ktorí si chcú prikloniť šťastenu na svoju stranu.

Čínsky chrám v Dili je netypická, no unikátna atrakcia
Nazrite aj do interiéru chrámu

Kde sa najesť?

Ak budete v hlavnom meste krátko a chceli by ste skúsiť len jeden jediný podnik, skúste Dilicious Timor. Tu ochutnajte tradičné jedlo Sabuko. Ak si ho objednáte, dostanete balíček z banánového listu v ktorom nájdete kúsky nasekanej makrely. Tá sa pripravuje s tamarindovou pastou, bazalkou aj čili, pridá sa niekoľko kúskov rajčín a všetko sa spoločne dusí. Vďaka tomu celé jedlo nasiakne skvelou chuťou. Ako príloha sa podáva ryža s fazuľou, rajčiny s čili, kúsky cibuľky pokvapkané limetkou a zelené byliny pripravené ako šalát. Prihoďte si k tomu palacinky so ságom a mate timorskú hostinu!

Tradičné timorské Sabuko
Perfektné palacinky so ságom

Káva a Pasteis de Nata?

K Východnému Timoru patrí aj dobra káva, veď koniec koncov tento ostrov ju sám pestuje a patrí medzi najchutnejšie široko ďaleko. Ku káve? Skvelé koláčiky Pasteis de Nata, no nemusia to byť  len tie, pretože tu nájdete rôzne sladké lákadlá. Vydajte sa na ulicu Rue D.Fernando v úplnom centre Dili. Stojí tu mimoriadne príjemná kaviarnička Loja & Cafe Aroma Timor a hneď vedľa nej aj kaviareň Pateo, ktorá patrí k supermarketu. Raz majú Pasteis de Nata tam, inokedy vedľa, tak skúste. No bez kávy a koláčikov jednoducho neodchádzajte!

TIP NA ČLÁNOK: OCHUTNAJTE ORIGINÁLNE PASTEIS de NATA v LISABONE

Nie, nie tomuto nebudete vedie odolať
Aj ľadová káva vám v Timore padne viac než dobre

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Ako sa sem dostať?

Ak nemáte veľa času, teda ste na tom tak ako ja, najlepšia možnosť je odletieť do Dili. Najviac letov nájdete z Bali, teda z letiska Denpasar, no nepatria k tým najlacnejším vzhľadom k tomu, že ste v pomerne lacnom regióne juhovýchodnej Ázie. Za jednosmerný let spoločnosťou Citilink zaplatíte cca 200 euro, občas menej, inokedy viac, ale stále to nie je rádovo pár desiatok eur.

Ak čas máte, skúste odletieť do indonézskeho mesta Kupang za pár desiatok eur a môžete sa po zemi vybrať do Východného Timoru. Po tejto verzii som túžil aj ja, pretože sa veľmi rád presúvam po zemi, no čas mi to jednoducho nedovolil. Je to dobrodružnejšia, lacnejšia, ale aj časovo náročnejšia verzia.

Maličké, no medzinárodné letisko na okraji Dili

Víza?

Vďaka pasu Európskej únie nám netreba víza a po pristáti na maličkom medzinárodnom letisku len prejdete k okienku, kde podáte pas a po pár otázkach dostanete pečiatku s úsmevom „Vitajte“. Občas som pri hľadaní informácii natrafil na to, že vízum treba, ale nie je to správna informácia. Zriadenci letiska vás síce podľa tváre presmerujú k okienku, kde stoja víza 30 USD, ale vás s pasom patriacim do Európskej únie sa to netýka.

Smer centrum?

Letisko je maličké. Je tak malé, že aj letisko v Bratislave vyzerá ako Dubaj. Vezmem batoh a o 30 sekúnd som vonku, kde sa nič nedeje. Kúpim si SIM kartu s 5GB za 10 USD a chvíľku sa bavím s taxikárskym kartelom. Cena do centra je 15 USD. Ani o dolár menej. Nie. Chceš alebo nechceš. Nikto vás nebude presviedčať, handrkovať sa, naťahovať vás. Ak chcete ušetriť, môžete kráčať pred letisko niekoľko stoviek metrov a naskočiť na malý mikrobus „microlet“. Ak však máte so sebou batožinu, môže to byť boj, pretože sú dosť preplnené.

Kde sa ubytovať?

Ja som býval na príjemom mieste s menom Casa do Sândalo Boutique Guest House. Má výbornú polohu a je tu príjemný pokoj. Guesthouse tvorí nádvorie s fontánou, kde máte pred izbou stôl aj stoličky a môžete si vychutnávať atmosféru miesta. Izby sú menšie, najlepšie roky majú za sebou, ale to bolo mne jedno, pretože som do Východného Timoru nešiel za ubytovaním. Za noc som platil cca 33 EUR. 

Casa do Sândalo Boutique Guest House je skutočne príjemné miesto

Peniaze?

Vo Východnom Timore sa platí USD. Majú svoje vlastné mince, ale hlavným platidlom je USD. Prineste si so sebou americké doláre a ak ich nemáte zameňte si ich na letisku. Pretože potom skončíte tak ako ja hľadajúc možnosti, kde si ich zameniť. Ani jeden z bankomatov mi nechcel vziať ani jednu z mojich kariet a v banke peniaze nemenia. Do jednej ma v krátkych nohaviciach ani nepustili a inde ma odbili, že nemenia. Pred katedrálou je niečo ako „zmenáreň“, no tam si vymysleli kurz, kde je USD silnejší než EUR a tak som napokon kšeftoval s vekslákmi na ulici.

Východný Timor za to jednoducho stojí

Tak čo? Dali by ste si povedať a išli by ste si pozrieť Dili na vlastné oči?

Veľmi pekný slovenský blog o Východnom Timore nájdete aj v článku od The One Who Wanders


INŠPIRUJTE SA AJ OKOLITÝM REGIÓNOM JV ÁZIE

 



Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.