Grécky Kos. Najkrajšie miesta ostrova

Grécko je dokonalou krajinou ostrovov a na výber ich tu máte toľko, že ich zrejme ani za život neuvidíte všetky. Čo by ste povedali na ostrov Kos ležiaci na východe krajiny len pár kilometrov od tureckých brehov. Dodekanézy majú svoju krásu a Kos spomedzi nich patrí medzi tie najlákavejšie miesta. Vyberte sa spoločne s nami na ostrov, ktorý vás príjemne prekvapí. Čo si pozrieť na ostrove Kos?

Hlavným centrom ostrova Kos je rovnomenné hlavné mesto, ktoré občas nájdete aj pod anglickým názvom Kos Town (aby sa zdôraznilo, že sa bavíme o meste a nie o celom ostrove). Celý ostrov má cca 37 000 obyvateľov, pričom polovica z ľudí žije práve v hlavnom meste. Kos nie je obrovský ostrov, má len 287 kilometrov štvorcových, ale nájdete tu množstvo zaujímavostí. Zlákajú vás uličky starého mesta, objavíte antický Asklepion, niekoľko pevností, v Antimachii si pozriete krásny mlyn a na pobreží Agios Stefanos na vás čakajú ruiny ranokresťanskej baziliky. Aby toho nebolo málo, môžete sa vydať spoznávať okolité ostrovy akými je Kalymnos, Pserimos alebo sopečný Nisiros. Alebo nasadnete na loď, odveziete sa do tureckého Bodrumu a vychutnáte si špeciality tureckej kuchyne. Kos vás rozhodne nudiť nebude!

Možno Kos ešte nepoznáte, no keď sa odtiaľ vrátite, budete ho milovať

Od pevnosti k Hippokratovmu stromu

Mesto Kos je už na prvý pohľad mimoriadne sympatické. Nie je veľké, na nič sa nehrá. Tiahne sa pozdĺž pobrežie s príjemnou promenádou a tá sa odrazu stratí tam, kde začína obrovská kamenná pevnosť Nerantzia. Kedysi patrila rytierom sv.Jána a dnes je unikátnou pamiatkou mesta. Môžete ju obísť po obvode s výhľadom na prístav a okolité ostrovy či turecké brehy, alebo si povedzte, že vojdete dnu a objavíte krásny svet kamenných hradieb. Pevnosť zdobia erby, kamenné reliéfy, antické kamene a výhodou je aj to, že tu nestretnete veľa turistov. Len pár krokov od pevnosti stojí Hippokratov strom. Leží medzi krásnou budovou, kde dnes sídli polícia a starou osmanskou mešitou Gazi Hassan Paša, ktorú poškodilo zemetrasenie z roku 2017. Dodnes ju drží lešenie a jej minaret je tak nahlodaný, že sa pri ďalšom otrase zrejme premení na hŕbu kamenia. Hippokratov strom patrí k symbolom mesta. Podľa legendy pod ním vyučoval Hippokrates svojich žiakov a zastavil sa pod ním aj sv.Pavol. Dnešný strom má podľa odhadov možno päť storočí, ale zrejme môže byť pokračovateľom starého, legendárneho stromu. Kto vie. Naokolo je príjemná kaviarnička a hneď za plotom začína Agora. O pár krokov ďalej sa pred očami rozleje hlavné námestie Eleftherias. Zdobí ho Archeologické múzeum, kamenný bastion pevnosti, tržnica plná vôní a chutí a napokon aj mešita Nefterdar. Postavili ju Osmani v 18.storočí a podobne ako aj predtým spomínanú mešitu, aj túto zničilo nedávne zemetrasenie. Ak si porovnáte fotky z rokov pred zemetrasením, mešita má krásny, špicatý minaret a pred ňou spočívala fontána. Aj minaret aj fontána je dnes preč a mešita Nefterdar pôsobí akýmsi smutným dojmom. Ako telo bez duše. Námestie nie je veľké, ale je príjemné a lemuje ho niekoľko kaviarní, kde si viete sadnúť na svoje ranné frappé. Tu sa najlepšie plánuje deň!

pamiatky, pevnost, kos
Kamenná pevnosť Nerantzia dodnes stráži prístav
Pevnosť je obrovská, no keď vojdete dnu až vtedy pochopíte jej monumentalitu
Vnútro pevnosti vás dostane a zamestná na dlhšie, než ste si mysleli
hippokratov strom, kos
Slávny Hippokratov strom patrí medzi najznámejšíe miesta celého Kosu
kos, grecko, pamiatky
Hlavné námestie Eleftherias v centre mesta Kos
Priamo na hlavnom námestí objavíte lákavú tržnicu s lokálnymi produktami
Krásna mešita v centre mesta prišla pri zemetrasení o svoj minaret
Kos, Grécko
Prejdite sa promenádou a hneď vedľa pevnosti natrafíte na ikonickú budovu

Uličky starého Kosu

Uličky starého Kosu nie sú žiadnym labyrintom. Staré mesto nie je obrovský organizmus, ale o to je príjemnejší. Môžete nimi kráčať sem i tam a hoci si ich za pár minút pozriete, aj tak si dáte druhé, tretie či desiate kolo, pretože je to súčasť spoznávania Kosu. Nájdete tu obchodíky so suvenírmi či rôznymi nepotrebnými zbytočnosťami a neskôr natrafíte aj na taverny, podniky či bary, ktoré ožívajú so západom slnka. Natrafíte tu na staručký minaret, ktorý pre zmenu stojí bez mešity a kam sa pozriete, tam sa niečo deje. Ráno je tu ticho rozlievajúce sa uličkami, na obed sa taverny na okolo zaplnia a večer sa občas predierate v dave, pretože každý si chce ukrojiť kúsok starého mesta. Práve tu v starých uličkách nájdete aj skvelý podnik menom Elia, kde viete ochutnať tradičné grécke jedlá. Prečítajte si o nej o kúsok nižšie!

Uličky starého Kosu majú v sebe podmanivú malebnosť
Podvečer sa do uličiek dostane osvetlenie a získajú romantický nádych
Grécke zátišie tu nájdete na počkanie
Najväčším problémom prechádzky starým mestom bude to, že si budete chcieť všade posedieť
Skvelý podnik Elia nájdete v spleti uličiek starého mesta
Bez dokonalého souvlaki by ste zabudli, že ste v Grécku

Staroveké pamiatky hlavného mesta

Ostrov Kos je plný prekvapení. Vedeli sme, že tu nájdeme kopec antických pamiatok, nadchlo nás koľko sme ich tu vedeli objaviť. Mesto Kos má svoju históriu, siaha až do mykénskej doby a jeho dejiny sa tvorili aj počas archaickej či helenistickej doby. Dokonca mu vládli aj Ptolemajovci a tí spravili z Kosu mesto vzdelania, no do povedomia vstúpil Kos ako mesto lekárstva vďaka Hippokratovi. Objavovanie antických miest roztrúsených po celom meste vás bude baviť. Mesto sa delí do dvoch hlavných sektorov: Agora a Západné mesto. Začíname práve v západnej oblasti, kde nás privíta Odeon. Prešiel rekonštrukciou, ale je veľmi pôsobivý a dokonca sa dá vojsť aj do priestoru pod ním, čo nie je úplne obvyklé. Cez cestu ležia zvyšky Gymnasia, ktoré sa za roky preplietlo s rímskymi kúpeľmi. Súčasťou tohto areálu bolo aj krásne stĺporadie. Píšeme bolo, pretože dnes viacero stĺpov leží na zemi a ostalo z nich stáť len niekoľko. V roku 2017 bolo tu na Kose silné zemetrasenie (6,6 stupňa). Dodnes tu cítiť jeho stopy. Aj napriek tomu je miesto mimoriadne príjemné.

Túlame sa až k domu s mozaikou, kde je Parisov súd a potom dláždenou kamennou cestou až na koniec areálu. Totálna väčšina ľudí trávi čas v časti s kúpeľmi a tak sme na okraji areálu celkom sami. Práve tu nájdete ešte ruiny domov, ktoré dokonca majú zvyšky fresiek podobným tým v Pompejách. Čo je však krajšie, sú tu nádherné mozaiky, ktoré ležia akosi bez povšimnutia. Tá najkrajšia, ktorá zachytáva únos Európy je dnes opäť pod zemou, pretože na ňu zaútočili vandali. Dlho sme ju hľadali, prečesávali ruiny domov, no až v múzeu nám prezradili, že sme hľadali márne. Hneď vedľa areálu leží Nymfeion, bývalá okázalá fontána, no dnes premenená na ruiny. Cez cestu objavíte ďalší areál a tým je Casa Romana, teda rímsky dom. Vonku pred zrekonštruovanou budovou si všimnete zopár kamenných trosiek, no prekvapí vás to, že práve tu sa platí vstupné (6 euro). Uvidíte tu zrekonštruovaný dom, no celkovo pôsobí zvláštne. Posledným prekvapením je miesto, kde stál Dionýzov oltár. Kos má antiky viac, než sme si vedeli predstaviť.

Spomienok na starovek je v Kose viac než dosť
Z kúpeľov zostali len kamenné ruiny
Západná časť vykopávok, kde stálo Gymnasium aj kúpele
Pred zemetrasením lemovali stĺpy celú cestu, dnes ich tu ostalo len niekoľko
Medzi vykopávkami nájdete aj nádherné mozaiky
Parisov súd na mozaike nájdete v ruinách starého domu

Agora plná vykopávok

Najznámejším areálom starovekého Kosu je Agora s ruinami chrámov, verejných budov či obyčajných budov. Tu sa stretávalo, obchodovalo, nakupovalo a chodilo do kúpeľov, kde ste sa dozvedeli všetky novinky. Dnes je Agora posiata vykopávkami, ktoré tu prebehli začiatkom 20.storočia, ale je to pôsobivé miesto. Chrámy Afrodity a Herakla sú v ruinách, no stále ich objavíte bez problémov. Kúsok od Heraklových stĺpov si posedíme, nasávame atmosféru celého miesta až sa napokon pretúlame až na okraj Agory, kde je ruina starej Baziliky s mozaikami. Ani za Agoru neplatíte vstupné, len si dajte pozor na utorok, kedy je jej bránička zatvorená. Ak milujete staroveké pamiatky, tak Kos vás naozaj veľmi príjemne poteší!

Grécka Agora v centre mesta má niekoľko lákadiel
Nad vykopávkami Agory rastú krásne palmy
Vyberte sa do Archeologického múzea, kde objavíte poklady ostrova

Bicyklom za Hippokratom

Hneď po raňajkách sme sa vybrali na staroveké miesto Asklepion, prepletené s príbehmi Hippokrata. Najslávnejšie staroveké ruiny celého ostrova Kos čakajú na každého milovníka histórie a tak sme ich jednoducho nemohli vynechať. Na ulici si za 4 euro na deň požičiame bicykle a vyrazíme na 4-kilometrovú cestu k starovekým ruinám. Zdá sa, akoby sme išli stále po rovinke, no napokon je na tejto ceste takmer 85-metrov vysoké prevýšenie a tak sa tešíme ako nám to pôjde nazad, kedy sa do mestečka Kos len spustíme. Dnes je vstupné do areálu 8 euro a strávite tu hodinku času, ak si k tomu sadnete, čo to si prečítate a nebudete sa náhliť. Dá sa to aj kratšie, ale prečo by ste to robili, no nie? Areál starovekého Asklepionu je obrovský. Najprv si sadneme do tieňa stromu, aby sme prečítali jeho príbeh a zároveň sa kochali prvými ruinami, ktoré si pre nás pripravil. Asklepios ako staroveký boh lekárstva či liečiteľstva sa tešil mimoriadnej obľube a jeho chrámy sa stavali na mnohých iných miestach. Kos je však spomedzi všetkých najvýznamnejší pretože práve tu pôsobil aj slávny lekár Hippokrates, ktorý sa práve na ostrove Kos narodil v 5.storočí pr.Kr. Do histórie lekárstva sa zapísal tak obrovskými písmenami, že Hippokratova prísaha je denným chlebíkom všetkých lekárov súčasnosti. Asklepion založili zrejme v priebehu 4.storočia pr.Kr. a v ďalších stáročiach sa komplex menil, pretváral, zväčšoval až sa napokon v roku 554 začína kvôli zemetraseniu strácať. Niekoľko storočí jeho života má však na svedomí hlbokú stopu a aj dnešný Kos žije z tohto príbehu.

Kos, Asklepion, starovek
Prvý pohľad na slávny, staroveký Asklepion
Asklepion leží na pahorku odkiaľ máte výhľad až do Turecka

Slávny Asklepion

Asklepion má viacero terás a tak kráčame schodmi vyššie a vyššie až sa pred nami objavia krásne stĺpy. Tie kedysi patrili malému chrámu stojacemu vedľa oltára. Hneď vedľa stoja ruiny ďalšieho menšieho chrámu, dom pre kňaza a vo výklenkoch si človek musí predstaviť sochy dôležitých mecenášov areálu. Ďalšia séria schodov nás vezme na najvyššie poschodie s terasou. Aj tu ležia dnes len ruiny, ale sú krásne a majú čaro prostredia v ktorom sa ocitli. Naokolo sú borovicové háje, svieži vetrík a je odtiaľto tak krásny výhľad na turecké pobrežie s neďalekým Bodrumom až mám chuť rozprestrieť krídla a hneď sa nechať unášať do Turecka. Sadneme si na kamenný múrik a predstavujeme si Asklepiov chrám, ktorý tu kedysi stál. V čase jeho slávy to musel byť nádherný pohľad. Dnes tu ležia len kúsky kameňov, no našťastie nie sú nemé a tak o nich veľa vieme. Až po čase schádzame nadol o terasu nižšie, ešte raz si ju vychutnáme a okolo ruín starovekých kúpeľov sa vraciame po naše bicykle. Presne ako sme si mysleli, stačilo na ne nasadnúť a do mestečka Kos nebolo treba ani šliapnuť do pedálov!

Slávny Asklepion poteší dušu nejedného milovníka histórie
Kos, Asklepion
Mnohé stavby v areáli sa premenili na ruiny, no stále majú svoju dušu
Na druhej terase nájdete najkrajšie stĺpy a spravíte tu zrejme najviac fotiek
Kos, Asklepion
Staroveký Asklepion je jedným z najfascinujúcejších miest celého ostrova

Agios Stefanos

Neviete sa rozhodnúť či chcete stráviť deň na pláži alebo radšej objavovať zaujímavé historické miesta? Zamierte na pláž Agios Stefanos a túto dilemu dokážete jednoduchým spôsobom vyriešiť. Agios Stefanos sa nachádza cca 40 km od hlavného mesta ostrova Kos a ak nemáte vlastné auto, viete sa sem dopraviť aj autobusom, ktorý smeruje do mesta Kefalos. Pláž Agios Stefanos je absolútne magickým miestom s pieskovo – kamienkovou plážou, tyrkysovou vodou a bohatou vegetáciou všade naokolo. Priamo na pláži nájdete pozostatky kostolov z 5. a 6. storočia, po ktorých sa môžete voľne poprechádzať a zblízka si prezrieť ich architektúru a zvyšky mozaík. Oproti pláži a ruinám uvidíte malý ostrovček Kastri, ktorému dominuje typický grécky kostolík zasvätený Sv. Mikulášovi. Viete si požičať malú loďku alebo k ostrovu jednoducho preplávate aj bez nej. V kaviarňach a reštauráciách, ktoré lemujú pláž, si vychutnajte dobré jedlo alebo drink s výhľadom ako z pohľadnice.

Agios Stefanos so svojimi ruinami
Agios Stefanos má v sebe krásne ruiny na brehu mora
Agios Stefanos to sú pôsobivé vykopávky na brehu mora
Priamo z Agios Stefanos máte výhľad na malý ostrovček s kostolíkom
Výhľad na starú pevnosť na okraji mestečka Kefalos

Najkrajší mlyn ostrova

V prípade, že sa zaujímate o miestne tradície, určite nevynechajte na Kose dedinku Antimachia. Nachádza sa asi  1km od letiska, takže sem veľmi ľahko prejdete aj pešo. Na prvý pohľad nevypadá vôbec výnimočne, v centre však ukrýva starý mlyn a tradičný dom, ktoré môžete navštíviť. Tradičný dom poskytuje pohľad do života obyvateľov ostrova pred niekoľkými desaťročiami. Nájdete tu tradičné zariadenie miestností, textílie vrátane krojov, ale aj vybavenie kuchyne a náradie na prácu na poli. Domček je veľmi malý a prejdete si ho za pár minút. Je však veľmi prijemný a za vstupné 1 EUR (rok 2022) určite stojí.

mlyn, kos, grécko
Malé múzeum v tradičnom dome je zaujímavá sonda do starého života ostrova
grecko, kos, muzeum
Ako to vyzerá v malom múzeu?

Ešte príjemnejším miestom však bol pre nás starý veterný mlyn, ktorý sa nachádza len pár krokov od tradičného domu. Je s ním spojená mala kaviarnička v ktorej k výbornému frappé (3 EUR/rok 2022) dostanete aj koláčiky z múky práve z tohto mlyna a zároveň sa môžete ísť do vnútra pozrieť na celý proces výroby múky. Súostrovie Dodekanézy bolo priam ideálnym miestom pre veterné mlyny vďaka silným vetrom, ktoré tu fúkajú. Mlyn v Antimachii je však jedným z mála funkčných veterných mlynov na území celého Grécka. Bol postavený v 19. storočí a vlastnil ho miestny kňaz. Ľudia z okolia do neho vozili svoje obilie naložené na somároch a namiesto peňazí platili za pomletie obilia čiastkou z neho. Mlyn bol funkčný približne do roku 1970, kedy začal chátrať. Dnes je našťastie zrekonštruovaný a za dobrých veterných podmienok dokáže pomlieť až 600-700 kg obilia denne. Ak cestujete s deťmi, určite ich okrem mlyna poteší aj oslík, ktorý pri ňom býva.

mlyn, grécko, kos
Krásny a stále funkčný mlyn v dedinke Antimachia
mlyn, kos
Ako vyzerajú útroby funkčného mlynu?

Tip na skvelé jedlo

Chcete sa v meste Kos výborne najesť? Vyberte sa do taverny menom Elia priamo v uličkách starého mesta. Očarí vás vzhľadom a dokonca má aj malú „skrytú“ záhradku, kde si viete vychutnať skvelé chute gréckeho jedla. Presne preto sme v nej skončili aj my a hneď dva krát!

Keď prídete do takéhoto príjemného podniku, nemôžeme si dať len jedno jedlo. To preto si najprv dáme mezze a potom hlavné jedlo. Vybrali sme si perfektný grécky syr Talagani, ktorý sa chuťou jemne podobá na cyperské Haloumi. Syr sa podával s olivovým olejom, kde sa rozmiešala bazalka a k tomu ešte kúsok rajčín. Druhé mezze je Rolla Melitzanas, teda baklažánové rolky naplnené syrom, feta syrom a rajčinami. Neskutočné ako z takýchto jednoduchých surovín vedia spraviť tak dokonalé chuťovky!

grecke jedlo, kos
Perfektné zemiaky s čertvým gréckym jogurtom boli príjemným prekvapením

Z hlavných jedál nás očarilo jedlo zvané Kavourdisto. Jednak sme ho nikdy predtým v Grécku nemali a páčilo sa nám, že ide o kúsky bravčového mäsa na cibuľke s oreganom. Už len jeho vôňa nás dostala a chuť bola fantastická. Už vieme, že toto jedlo si budeme skúšať robiť aj doma. Pri Mousake sme vsadili na klasiku, aby sme si zase zaspomínali na naše grécke potulky z posledných rokov. Baklažán milujeme a tak je Mousaka u nás veľmi obľúbené jedlo. Kos je zatiaľ dokonalé miesto!

grecke jedlo, salat, kos
Grécky šalát je jedlo, ktorému podľahnete. Nedá sa ho nemilovať!
grecke jedlo, kos
Typická Mousaka je ozdobou gréckej kuchyne
grecke jedlo, grecko, kos
Kavourdisto bolo príjemné prekvapenie a ak budete mať šancu, skúste ho

Praktické informácie

Ak hľadáte letenky na ostrov Kos, pozrite si “Letenky za babku” a nájdete tu množstvo inšpirácii

Z letiska sa do hlavného mesta Kos dostanete pohodlne autobusom. Cesta trvá cca 40 minút a za lístok zaplatíte 3,20 euro.

Na ostrove Kos si viete požičať auto, ale ak  ho nechcete ako my, môžete si za 4-5 euro na deň požičať bicykel a objavovať okolie alebo sa môžete vydať na cestu cez ostrov aj lokálnymi spojmi. Z Kosu do Kamari na protiľahlej strane ostrova to trvá autobusom cca 1 hodinu a za túto cestu zaplatíte 4,80 euro.

My sme si v Kose vybrali hotel International Hotel, pretože sme chceli bývať neďaleko starého mesta a tento nás zaujal. Je jednoduchý, má bazén, raňajky a v starom meste ste za necelých desať minút. Nechceli sme sa kúpať v mori, ale objavovať a tak to splnil na výbornú.

Ak by sme išli k moru, zrejme by sme si vybrali Kamari a pláž v blízkosti Agios Stefanos. Tu nás zaujal hotel Royal Bay priamo na pláži, kde sme sa zastavili.

INŠPIRUJTE SA GRÉCKOM aj NA NAŠOM BLOGU!

  

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:



Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.