Irak. Čo si pozrieť alebo 20 miest, ktoré stoja za to

Výlet do Iraku? Prečo nie! Časy kedy sa táto krajina zmietala v chaose vojny či bojov s Islamským štátom sú preč a dnes je Irak destinácia, ktorá dokáže nadchnúť každého milovníka histórie, archeológie alebo Blízkeho Východu. Prečo sa oplatí cestovať do Iraku a čo si v ňom viete vychutnať?

Irak bol vždy obrovským lákadlom. Pamätám si časy na strednej škole, kedy som pravidelne otváral a zatváral knihu „Na počiatku bol Sumer“, pretože som vedel, že tam nemôžem ísť a že sa to nedá, pretože bola v krajine ničivá vojna. V roku 2010 som sa po prvý krát vybral do Iraku, teda lepšie povedané do Irackého Kurdistanu a bolo to unikátne krásne. Nikde žiaden turista, všetko nefalšované, pravé, bez turistov a turistických príkras. O rok na tom sa do irackého Kurdistanu vrátil znovu. Stále sa nedalo ísť do Mosulu či okolia, stále boli veľké problémy v centrálnom Iraku, ale ten sen neumrel. Ostal v hlave a čakal, kým dostane krídla. Tie narástli a odrazu sa pomery v krajine zmenili natoľko, že dnes je Irak fantastická destinácia. V roku 2022 som sa vrátil, no na cestu od Mosulu až po Basru a v 2024, som sa vrátil znovu. Irak je láska a tá len tak ľahko nepustí. Možno stále nepatrí medzi najbezpečnejšie destinácie sveta, no nestretnete tu davy turistov. Veď sa pozrite sami koľko unikátnych miest táto ťažko skúšaná krajina skrýva!

Vitajte v Iraku! Ponorte sa do jeho nádherných príbehov

1. Bagdad

Bagdad! Len si povedzte jeho meno a v hlave sa objaví tok myšlienok, ktoré sa nedajú zastaviť. Kedysi bolo toto mesto akýmsi symbolom Orientu. Každý túžil prísť do Bagdadu, vidieť paláce, bazárové ulice a zbohatnúť. Dnešný Bagdad je síce odleskom svojej slávy, no stále stojí za to prísť sem a stráviť tu pokojne aj niekoľko dní. Bagdad je pre mnohých dnes vstupnou bránou do Iraku. Časy, kedy tu sídlili abbásovskí kalifovia sú preč. Tí z mesta spravili hlavné mesto vtedajšieho sveta, no v 13.storočí rozdupali Mongoli ich sen na prach a Tigris nasiakol krvou. Čo nezničila mongolská horda o to sa postaral Timur Veľký a hoci sa Bagdad znovu postavil na nohy, už kríval tak ako uzbecký dobyvateľ. Ako tak sa opäť Bagdad dostal na výslnie, prekliate 21.storočie mu nič nedarovalo. Americká vojna, pád Saddáma, chaos, sektárske násilie, výbuchy, stovky a tisíce mŕtvych. Bagdad si to nezaslúžil, no nikto sa ho nepýtal. Dnešný Bagdad je zaujímavé, arabské mesto, kde ešte stále nájdete niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za to. Objavte na brehu rieky Tigris slávnu medresu Al-Mustansiriya z 13.storočia, Abbásovský palác či bazárový svet Souk al-Safafeer s remeselníkmi a napokon si sadnite do ikonickej kaviarničky Shabandar na poháriky presladeného čaju či vodnú fajku. Pozrite si ulicu Al-Muttanabbi, zašlú slávu známej ulice Al-Rasheed, námestie Firdoos, kde kedysi stála Saddámova socha, pohľadajte Monument martýrov a vychutnajte si Iracké múzeum s pokladmi nevyčísliteľnej hodnoty. Za náboženstvom sa ponorte do štvrte al-Kadímija a podvečer strávte pokojne v modernej Karade na skvelom jedle.

Irak, Bagdad
Ocitnúť sa v Bagdade je ako kráčať splneným snom
Bagdad leží na brehu legendárnej rieky Tigris
Posedenie na čaji v ikonickej kaviarničke Shabandar v starom Bagdade

2. Babylon

Existuje v Iraku slávnejšie mesto, než je staroveký Babylon? Mnohí vravia, že ak by v tejto krajine mali vidieť len jedno jediné miesto, nech je to práve Babylon. Stačí len hodinka a pol cesty z Bagdadu a ste na mieste, čím sa príťažlivosť miesta zvyšuje. Babylon je ako Trója, živá legenda o ktorej každý sto krát počul, no málokto ju videl na živo. Príbeh Babylonu začína niekedy v 3.tisícročí pr. Kr. kedy nad týmito končinami vládol Akkad. Tu v prachu mesta sa miešali príbehy Chammurapiho, asýrskeho panovníka Nabukadnezára II. aj Alexandra Veľkého. Práve Nabukadnezár II., ktorý vládol medzi rokmi 604 – 561 pr.Kr. vtisol Babylonu nezameniteľnú pečať a množstvo dnešných ruín si ešte pamätá jeho tvár. Podujal sa na epickú úlohu, dostať Babylon na piedestál sveta. A tak staval a staval. Ištarina brána, obrovský palác, chrámy, procesná cesta, obnova chrámu boha Marduka či slávne záhrady, ktoré zakotvili medzi siedmymi divmi sveta. V paláci naposledy vydýchol Alexander Veľký a neskôr ho Saddám zrekonštruoval do dnešnej podoby. Prvé čo dnes v Babylone uvidíte je replika Ištarinej brány (originál sa ocitol v Berlíne). Za ňou začína príbeh vykopávok, kde sa prejdete ruinami palácov a procesnej cesty. Pohľadajte sochu Babylonského leva aj miesto, ktoré kedysi patrilo slávnej Ištarinej bráne. Aj dnes tu ešte uvidíte reliéfy na stenách! Babylon sa dnes premenil iba na ruiny a to má s Trójou spoločné. Ak poznáte príbeh mesta, budete odtiaľto odchádzať absolútne nadšení. Pred odchodom z Babylonu sa ešte zastavte v Saddámovom paláci na kopci. Nielen kvôli unikátnej možnosti prejsť sa palácovými chodbami, ale aj preto, že práve odtiaľto máte najlepšiu panorámu celého Babylonu.

Replika Ištarinej brány dnes víta každého návštevníka
Niektoré časti Babylonu sú pôsobivé ruiny
Časť Babylonu, Procesná cesta aj Nabukadnezárov palác prešiel rekonštrukciou

3. Samarra

Samarra leží len 125 kilometrov severne od Bagdadu, no čaká vás tu celkom iný svet. Objaví sa na rovine typickej pre centrálny Irak, a tak aj z diaľky vidieť 52-metrov vysoký minaret patriaci k symbolom celej Samarry. Mestom preteká rieka Tigris, no svoj zlatý vek má už dávno za sebou. Vtedy sa písalo 9.storočie, kedy sa kalif al-Mutawakkil rozhodol postaviť najunikátnejšiu mešitu sveta, ktorej vtisol špirálovitý minaret. Mal mu ho závidieť celý islamský svet od Maroka až po Indiu a vy sa tešíte, kedy konečne budete stáť v jeho tieni. Ruina veľkej mešity s minaretom je niečo, čo jednoducho v Iraku musíte vidieť. Minaret nedokázal prežiť príchod mongolskej hordy, ktorú viedol Hulegu a ten zrovnal so zemou celé mesto. Niekoľko generácii špirálovitý minaret nikdy nevidelo, no dnes sa všetko zmenilo a môžete sa ním pokochať. V centre Samarry nájdete aj unikátny, náboženský komplex Al-Askarí. Ocitol sa vo víre teroru, ktorý zachvátil Irak po vpáde amerických vojsk a pamätá si niekoľko silných explózii, no dnes je tu pokoj a viete nazrieť dnu do krásnej šiítskej svätyne. Je v nej pochovaný Imám Alí al-Hadí a jeho syn, Imám Hasan al-Askarí. Prvý menovaný bol 10.šiítskym imámom a jeho syn 11.imámom v dôležitej hierarchii. Budete mať pocit, že ste v Iráne a bude to stáť za to.

Samarra a jej slávny špirálový minaret, ktorý sa dnes stal symbolom
Výhľad z minaretu na ruiny Veľkej mešity a Samarru

4. Ašur

Ašur možno nepatrí k najznámejším starovekým mestám Iraku, no kto miluje historické príbehy, toho ruiny mesta nadchnú. Presvedčiť vás môže aj fakt, že Ašur je súčasťou pamiatok UNESCO. Jeho ruiny dnes ležia na brehu rieky Tigris, približne 130 kilometrov južne od Mosulu v oblastiach, ktoré ešte pred rokmi ovládal Islamský štát. Dnes na jeho prahu leží dedinka As-Shirqat a staroveký Ašur mnohí poznajú ako Qalat as-Shirqat. Ak sa sem vyberiete, nestretnete tu zrejme nikoho a celé staroveké mesto bude vaše. To je presne ten typ zážitku, ktorý sa dnes už ťažko hľadá. Ašur je unikátny, pretože patril medzi hlavné mestá Asýrskej ríše. Najprv medzi rokmi 2025 – 1750 pr.Kr. a potom znovu medzu rokmi 911 – 608 pr.Kr. Kedysi tu stál Kráľovský palác, chrámy, vzácne pohrebisko a neďaleko rieky Tigris aj vysoký zikkurat. Práve on je dnes ešte stále lákadlom, hoci pripomína iba vysoký kopec sledujúci ruiny niekdajšieho mesta. Nazrite dnu, vylezte na jeho vrchol a kochajte sa prastarou krajinou. Pred odchodom sa ešte zastavte pri Ištarinej bráne (nemá ju len Babylon) a máte to. Archeologického fanatika toto miesto rozhodne dostane!

Zikkurat v Ašure ešte stále stojí
Ašur a jeho ruiny dodnes ležia na brehu rieky Tigris
Každý milovník archeológie si tu príde na svoje

5. Hatra

Staroveká Hatra leží medzi Tikrítom a Mosulom a hoci možno nepatrí medzi tak známe miesta ako Babylon, Ur či Uruk, ide o unikátne miesto. V rokoch 2014-2017 ležala na území, ktoré ovládal Islamský štát, a tak sa myslelo, že sa začne vytrácať z tohto sveta, no našťastie sa tak nestalo. Hatra je iná než mnohé staroveké mestá Iraku. Nemá totiž v sebe korene Sumeru, Akkadu či Asýrie, pretože ho založili „iba“ v 3. či možno v 2.storočí pr.Kr. Hatra stála na obchodných cestách a vďaka tomu celkom slušne bohatla. Spájali ju cesty so sýrskou Palmýrou, libanonským Baalbekom či jordánskou Petrou. Poznali ju Parthi a neskôr sa stala centrom Arabského kráľovstva, dávno pred príchodom islamu. Chceli ju dobyť Rimania, no podarilo sa to až perzským Sasánovcom. Dnešná Hatra je mimoriadne pôsobivá. Má dvojité hradby, niekoľko chrámových stavieb a po zemi sa stále povaľujú nábojnice. Objavujte impozantné stavby, ukryte sa do tieňa starovekých chrámov, kde ešte nájdete zopár reliéfov či torzá sôch. Niet divu, že sa toto miesto považuje za jedno z najvzácnejších v Iraku.

Staroveká Hatra patrí k najunikátnejším miestam v Iraku
Ak sa sem vyberiete, budete tu takmer úplne sami len so starovekými ruinami
Nikde inde v Iraku nenájdete tak zachované staroveké chrámy ako tu

6. Mosul

Mosul na severe Iraku bol niekoľko rokov takmer nedostupným mestom, no veci sa aj v ťažko skúšanej krajine akou je Irak našťastie menia. Dnes je návšteva Mosulu fascinujúcou záležitosťou. Prechádzala ním história Blízkeho Východu a tie najčerstvejšie dejiny spravili z mesta hlavné centrum Islamského štátu. Práve tu v lete v roku 2014 vyhlásil Abu Bakr al-Bagdádi v historickej mešite Al-Núri kalifát spájajúci Irak so Sýriou. Ofenzíva v roku 2017 premenila starú časť Mosulu na beztvarú kašu a hoci tento fénix vstáva z popola, stále ten pohľad s človekom zamáva. Vidieť Mosul znamená pochopiť ďalší kúsok komplikovanej irackej mozaiky. V starom meste dnes uvidíte nádej a totálnu túžbu po živote, ktorý predtým na pár rokov zahalil do temna. Na brehu rieky Tigris sa dvíhajú ruiny starého mesta a v nich môžete pohľadať niekoľko kostolov, ruinu mešity Al-Nuri so základom krásneho minaretu, ktorý žiaľ IS vyhodil do vzduchu. Zničené centrum mesta je najväčším ťahákom, pretože človek niečo podobné videl len v dokumentoch, ale aj napriek tomu to nebude to jediné, čo vám Mosul vie dať. Sadnite si do čajovne na presladený čaj, vychutnajte si kebab v niektorom z podnikov alebo Masgouf na miestnom trhovisku a spoznáte inú tvár Mosulu. Toto mesto je neskutočným zážitkom. Ťažko predstaviteľným, ťažko uveriteľným, no unikátnym.

Mosul si svoju dávku zla zažil pomerne nedávno. V rokoch 2014-2017 bol hlavným centrom Islamského štátu
Ruiny mešity Al-Núri, kde Abu Bakr al-Bagdádi vyhlásil v 2014 kalifát
Do ruín Mosulu sa pomaličky vlieva život a z roka na rok je viac ulíc opravených

7. Ninive

Staroveké Ninive dnes takmer splynulo s Mosulom a čas ho premenil takmer na beztvaré ruiny. Ak však túžite v Iraku stopovať najdôležitejšie mestá histórie, Ninive vám bude v hlave víriť myšlienky. Dlho sa sem nedalo dostať a aj dnes sa môže občas stať, že vám to jednoducho nevyjde. Dnešné ruiny nie sú najkrajšie na svete, prakticky tu možno spravíte len zopár fotiek, ale je to Ninive, to slávne Ninive, ktoré sa tak často skloňuje v knihách! Mosul dnes ruiny Ninive pohltil do seba tak ako kedysi veľryba pohltila Jonáša, ktorého hrobka sa tu nachádzala. Pahorok Tell Kuyunjik sa dvíha neďaleko jednej z ciest a práve tam ležia v prachu krajiny príbehy Ninive. Z diaľky nevidíte takmer nič, len pahorok a občas očami zavadíte o kamenné múriky. To je ono! Ninive obchodovalo s Urom či Urukom, neskôr ho v rukách držal Akkad či Asýria a bol to asýrsky panovník Ašurnasirpal II., ktorý položil základy najslávnejšej doby. Sennacherib ho neskôr ozdobil ulicami, palácom plným reliéfov, výstavnými budovami a dokonca sa uvažuje, že v 7.storočí pr.Kr. mohlo byť Ninive najväčším mestom celého sveta. Ak máte čas, obíďte ho dookola a hoci vás to bude stáť niekoľko kilometrov, objavíte zopár zaujímavostí. Ruiny kamennej brány Maškiho, brána boha Nergala, kde prebieha archeologický výskum a napokon objavíte aj bránu boha Adada. Islamský štát ju zničil, no rekonštrukcia jej vdýchla dušu a dnes je akýmsi symbolom celého Ninive.

Ninive patrilo k najdôležitejším mestám celého sveta
Z ruín tu ostalo už len veľmi málo, ale pohľad na veľkolepé brány prezradí, že išlo o obrovské mesto
Dodnes viete v Ninive objaviť aj vzácne klinopisné tabuľky

8. Erbil (Arbil)

Erbil (alebo aj Arbil či kurdský Hawler) je po Bagdade, Mosule a Basre štvrtým najväčším mestom celého Iraku. Považuje sa za hlavné centrum Irackého Kurdistanu, ktorý si užíval relatívne bezpečie aj v najhorších irackých časoch. Dominantou Erbilu je obrovská Citadela na pahorku nad mestom. Podľa odborníkov patrí vďaka nej Erbil k najdlhšie obývaným miestam na svete a vraj tu žili ľudia už pred 7000 rokmi. Dnes je Citadela akási prázdna a ak chcete byť vo víre života, vyberte sa do bazárových ulíc. Strávite v nich krásne chvíle, posedíte si v čajovni a napokon si dajte aj vynikajúci iracký kebab v jednom z podnikov utopených v labyrinte uličiek. Erbil vám ešte ponúkne aj ruinu historického minaretu Šejk Čolli či modernú mešitu Džalil Chaját a určite sa zastavte aj v kresťanskej štvrti Ain Kawa, kde objavíte viacero kostolov. Erbil patrí k najmodernejším mestám celého Iraku a občas aj zabudnete na to, že ste na Blízkom Východe.

Citadela v Erbile je nanjunikátnejšia svojho druhu v celom Iraku
Erbil a jeho bazárový svet
Erbil má kilometre bazárových ulíc a vy sa v nich budete chcieť strácať

9. Lališ

Lališ ležiaci v Irackom Kurdistane patrí k najdôležitejším miestam Jazídov. Ak vás táto unikátna náboženská menšina zaujíma, Lališ jednoducho musíte vidieť. O Jazídoch sa toho veľa nenahovorilo, no keď prišiel Islamský štát, rozhodol sa ich zničiť a ich smutné príbehy zaplavili noviny po celom svete. Lališ je epicentrom ich života a je to krásne a pokojné miesto. Ak sa sem vyberiete, môžu vás dokonca domáci vyzvať, aby ste po dedinke kráčali bosí, pretože je všetko posvätné. Dva krát som sa tu zastavil a vždy sme kráčali bosí. Ústredným miestom Lališu je hrobka šejka Adího, ktorý zomrel v roku 1162. Jazídi uctievajú Anjela Páva a s jeho motívom sa stretnete aj vo svätyni. Vojdite dnu (nestúpte na prah svätyne) a na farebných šatkách uviažte pre šťastie uzol. Vyberte sa na prechádzku nad dedinu s krásnymi výhľadmi, pretože miestne svätyne majú tvar pyramíd a práve pri pohľade na ne ucítite tu dávnu mystiku, ktorú v sebe nosí táto ťažko skúšaná náboženská menšina.

Svätyne Jazídov pripomínajú kamenné pyramídy
Svätyňa Šejka Adího je najposvätnejším miestom celého Lališu aj Jazídov
Panoráma vzácneho Lališu

10. Sulejmanija

Iracká Sulejmanija nie je najznámejším mestom Iraku, no ak sa budete túlať Kurdistanom, prečo sa tu nezastaviť, no nie? Z Erbilu sem vedie cesta cez Kirkúk, no tá krajšia a scénickejšia vás vezme cez Koyu a kopcovitú krajinu. Sulejmanija (niekedy aj Slemani) je moderné mesto s bazárovou patinou, no ak ho porovnáme s mnohými slávnymi mestami Iraku, tak sa narodilo iba „včera“. Založili ho totiž až v roku 1784, nie je to miesto, kam prídete za históriou. Sulejmanija má potenciál zlákať vás svojim bazárom, ktorý je absolútne neturistický a ak vás zaujíma obdobie Saddáma Husajna, nájdete tu slávnu väznicu Amna Suraka. Červené väzenie ako ho prezývali patrilo k tým najhorším v Iraku a zverstvá sa tu páchali viac než 10 rokov. Dnes je to mimoriadne depresívne miesto dokumentujúce hrôzy Saddámovej vlády kurdskými očami. Najzaujímavejšia je hala posiata zrkadielkami a informácie o tom ako Saddám splyňoval Kurdov počas operácie Anfal. 

Obávané väzenie Amna Suraka je dnes unikátne miesto, kde si prídu na svoje fanúšikovia “dark turizmu”
Bazár v Sulejmaniji nie je uhľadený a rozlieva sa mnohými ulicami
Sulejmanija nie je historické miesto, ale dôležité pre Iracký Kurdistan

11. Dohuk

Dohuk nebude najkrajšie mesto v Iraku, no ak do tejto krajiny prichádzate po zemi z Turecka, prejdete Zakho a ocitnete sa tu. Prvý krát vás tu zomelie iracký, bazárový chaos a zároveň je to aj skvelé miesto pre návštevu Lališu či iných zaujímavých miest v okolí. Najfascinujúcejšie miesto Dohuku je miestny bazár, kde nie je núdza o sušené ovocie, koreniny, bylinky, čaje, ale aj najbežnejšie veci. Dohuk je o vychutnávaní si Iraku. Posedávate v čajovniach, sŕkate sladký čaj, hráte tavlu, stretávate sa s ľuďmi a nenaháňate sa. Nemá veľa pamiatok, no môžete sa zastaviť pri kostole Ith Lalha, ktorého korene siahajú do 6.storočia alebo sa vybrať do zábavného parku Dream City a pozorovať večerný život, kde sa stretávajú rodiny a priatelia. Napokon pri odchode z Dohuku si poviete, že toto nenápadné miesto stálo za to.

Dohuk to je prvé stretnutie s irackým chaosom, ak prichádzate z Turecka
Miestny bazár nie je najväčšsí, ale zahanbiť sa rozhodne nedá
Na ulici v Dohuku nie je problém stretnúť Kurdov aj v tradičnom oblečení

12. Karbala

Irak nie je len o starovekých či historických ruinách a miestach, ale aj o mestách, ktorým sa preplietlo náboženstvo a spomedzi všetkých je Karbala jednotkou. Karbala má v sebe punc najposvätnejšieho mesta celého Iraku, pretože práve v týchto končinách sa v roku 680 odohrala epická bitka, ktorá vstúpila do dejín a od ktorej sa často odvodzuje rozkol medzi sunitmi a šíitmi. Tu v Karbale sa podľa mnohých mala zrodiť ši´á zo smútku, sĺz a krvi. Práve tu totiž umajjovské vojská prepadli imáma Husejna, vnuka proroka Mohammeda aj s jeho rodinou a takmer všetkých pozabíjali. Zahynul tu nielen imám Husejn, ale aj jeho nevlastný brat Abbás a ich rozprávkové hrobky sú dnes najväčším lákadlom Karbaly. Všetko v Karbale sa točí okolo náboženstva. Konzervatívne mesto je snom miliónov pútnikov a keď uvidíte interiér Abbásovej či Husejnovej hrobky, zamilujete si toto miesto aj vy. Vyzujete si topánky, kráčate k hrobkám spoločne v zástupe pútnikov a užívate si tú elektrizujúcu atmosféru, ktorej ste súčasťou. Ak by ste sa ocitli v Karbale počas sviatkov akými sú Ášura alebo Arbaín, zažijete niečo tak unikátne, že ešte roky vám budú spomienky na Karbalu víriť myšlienky.

Karbala to je fascinujúce miesto prepletené náboženstvom
Takmer celá Karbala je len o náboženstve a spomína mená imáma Husejna a jeho brata Abbása
Najväčším zážitkom Karbaly je prísť k samotným svätyniam a pozorovať svet okolo nich

13. Ukhaidir

Historická pevnosť al-Ukhaidir leží približne 50 kilometrov od posvätnej Karbaly. Pochádza z 8.storočia, pamätá si vládu Abbásovcov, ale aj piesok, ktorý zavial ich stopy až sa pevnosť takmer vytratila z myslí ľudí. Palác v mohutnej pevnosti si zrejme nechal postaviť Isa ibn Musa, synovec kalifa As-Saffáha, ktorý tak veľmi túžil sa jedného dňa stane panovníkom. Osud mu neprial, utiahol sa do al-Ukhaidiru a postavil majestátnu pevnosť s palácom, ktorá sa dokonca dostala aj na 5000 dinárovú bankovku. Začiatkom 20.storočia je al-Ukhaidir stále neznámym miestom, no výnimočná žena menom Gertrude Bell ho priviedla na svetlo sveta. Pevnosť stojí v strede ničoho, takže dokonalo vynikne jej panoráma. Pokojne tu strávite hodinu, bez problémov aj viac, pretože môžete celú pevnosť preliezť. Objavovať chodby, stúpať do schodov, kráčať po strechách, nádvoriami a hľadať palácové siene, mešitu či hammam. Všetko tu má svoje miesto a vy si užijete tú omamnú, vzácnu opustenosť tohto miesta.

Pevnosť al-Ukhaidir leží asi hodinku cesty za Karbalou
Al-Ukhaidir je jedna z najlepšie zachovaných pevností Iraku
Pevnosť je dokonalá, no zrejme sa tu budete prechádzať takmer úplne sami bez turistov

14. Najaf

Iracký Najaf (alebo ak chceme, tak Nadžáf) je dvojičkou Karbaly. Ide o mimoriadne posvätné miesto a kým Karbala bude navždy jednotkou, Najaf pokojne dostane číslo dva. Jeho osud sa totiž preplietol s postavou imáma Alího, ktorý má v centre mesta okázalú hrobku. Medzi Karbalou a Najafom je iba 80 kilometrov cesty, tak si viete obe posvätné miesta veľmi ľahko spojiť v jednu návštevu. Hrobku Alího postavili na mieste, kde sa podľa legendy mala dostať ťava so smrteľne zraneným Alím. Toho v neďalekej Kufe zranili v roku 661 počas modlitby. Najaf a jeho posvätnosť je takpovediac hračkou osudu. Celý komplex Alího hrobky je veľkolepý tak ako to šíitske svätyne vedia. Vojdete na nádvorie, odtiaľ nazriete pod zlatú kupolu a v útrobách svätyne sa prebijete až k hrobke, kde vrcholí náboženská extáza. Neďaleko svätyne leží okraj obrovitánskeho cintorína Wadi Salam. Nie je ničím výnimočným, ak na hlavnej ulici vedúcej k svätyni stretnete zástupy mužov nesúcich truhlu so zosnulým. Posledná cesta pred pochovaním vedie do svätyne, tak môžete sledovať zaujímavé rituály na vlastné oči. Wadi Salam je najväčším cintorínom celého sveta. Milióny hrobov sa tiahnu do diaľky a nebudete vidieť ani vedieť kde končia. Kedysi sem prichádzali legendárne „karavany smrti“, aby pochovali ľudí túžiacich byť v tesnej blízkosti Alího a dodnes sa tu pochováva. Zaujímavým miestom je aj miestny bazár, kde viete ochutnať tradičné sladkosti Najafu.

Hrobka imáma Alího je najväčším pútnickým miestom Najafu
Hrobka imáma Alího je každú hodinu obletovaná pútnikmi
Wadi Salam v Najafe je najväčším cintorínom sveta

15. Kufa

Iracká Kufa je staršia, než Najaf a nebyť tej, zrejme by Najaf nikdy nevznikol Dnes pôsobí ako predmestie tohto mesta, no ak hľadáte historické príbehy, nesmiete Kufu obísť. Dušou dnešnej Kufy je Veľká mešita, ktorá patrí spoločne s ruinou mešity Al Zubayr neďaleko Basry medzi najstaršie mešity celého Iraku. Minarety mešity sa vyznačujú starobylosťou a skôr pripomínajú veže aké nájdete v tuniskom meste Kairouan. Islamská architektúra sa v 7.storočí ešte len hľadala a preberala niektoré drobnosti z Byzancie, to preto je mešita v Kufe unikátnym stavebným počinom. Z nádvoria mešity sa vstupuje do svätyne, kde v roku 661 zaútočili na modliaceho sa Alího a dnes k tomuto miestu prichádzajú miestni so slzami na tvári. Gro pútnikov v Kufe sú Iránci, a tak môžete okolo seba počuť najčastejšie perzštinu. Môžete si ešte pozrieť Alího dom, ale už to nebude TOP pamiatka Iraku.

Nádvorie starej mešity je príjemné najmä podvečer
Veľká mešita v Kufe je historickým unikátom

16. Uruk

Máloktoré staroveké mesto Iraku je tak známe ako Uruk. Jeho ruiny ležia neďaleko mestečka menom Warka, no nevábi návštevníkov na okázalé pamiatky. Skôr je ticho, nedáva o sebe vedieť a pritiahne tak len tých, ktorí po ňom túžia. Uruk založili už niekedy okolo 5000 pr.Kr., a tak má toto miesto cca 7000 rokov! Okolo 3100 pr.Kr. tu mohlo žiť až 40-tisíc obyvateľov a na celom svete nebolo väčšieho mesta, než bol Uruk. Vládnuť mu mal legendárny Gilgameš, ktorý sa stal nesmrteľným vďaka eposu. Uruk žil svoj zlatý vek v časoch, kedy ani európske civilizácie netušili, čoho budú ich nasledovníci schopní. Uruk okolo roku 2000 pr.Kr. začne upadať a hoci sa drží zubami nechtami tohto sveta až do 7.storočia nášho letopočtu, nehral už dôležitú rolu. Dnešný Uruk je spleť piesku, vetra, kameňov a príbehov, ktoré rozpáli letné slnko na žeravé peklo. Možno dnes nenadchne každého, pretože tu nájdete „iba“ múry, základy tehlových stavieb, chrámov a zvyšok zikkuratu, no meno je to, čo z tohto miesta spravilo legendu. Ak človek o Uruku nič nevie a príde sem, mesto mu nič nedá. Ak si o ňom prečítate veci a jeho dejiny, potom budete skákať medzi ruinami a tešiť sa z prítomnosti. Tabuľka vedľa zikkuratu prezradí, že práve tu sa zrodilo písmo a keď sa ho nabažíte, pozrite si ešte ruiny chrámu Areykal.

Podľa niektorých vzniklo v irackom Uruku písmo
Uruk, to sú dnes pôsobivé ruiny staré tisíce rokov
Dnes tu okrem zikkuratu nájdete aj ruiny chrámov

17. Ur

Ur predstavuje ďalšie fantastické miesto pre milovníkov histórie. V krajine nenájdete známejší zikkurat ako ten, ktorý sa dvíha pár kilometrov za mestom Nassiriyah. Dvíha sa z prachu zabudnutého miesta a má v sebe unikátny príbeh. Ur je miesto staré ako Mezopotámia a práve tu bilo srdce Sumerskej ríše. Objavili sa tu stopy obrovskej „biblickej“ potopy, ktorá sa mohla spomínať v epose o Gilgamešovi a dala vznik mnohých legiend o obrovských potopách sveta. Kedysi bol totiž Ur takmer na brehu mora a s vodou tu bývali bežne problémy. Ur ako mesto poznáme niekedy z obdobia cca 3300 pr.Kr. Sumeri tu postavili palác, obrovský zikkurat, ale našlo sa toho podstatne viac. Až neskôr sa im začala ríša rúcať a tak prišiel Akkad, po nich Babylon, neskôr Kassiti, Elam a hviezda Uru, ktorý bol svojho času najväčším mestom sveta pomaličky zhasla. Slávny zikkurat tu stojí 4100 rokov a hoci prešiel rekonštrukciou už v staroveku, budete ho obdivovať. Dnes už hore ziaľ nevyleziete (v 2022 to ešte bolo možné), no aj tak si odtiaľto odnesiete zážitok. Nahliadnite ešte k malému chrámu, kde je podľa mnohých najstarší oblúk sveta, tehly s klinopisom a na konci areálu sú diery pohrebiska s hrobkami Urskej dynastie. Tu kopal Leonard Woolley a pomáhal mu pri tom Max Mallowan, ktorého Agatha Christie mala prvý krát stretnúť práve tu počas jej návštevy Uru. O dva či možno tri kilometre leží v Ure ešte jedno zaujímavé miesto. Je ním Abrahámov dom, pretože sa verí, že biblický Abrahám sa narodil práve tu.

Zikkurat v Ure patrí medzi najznámejšie pamiatky celého Iraku
Ešte donedávna sa dalo vyliesť aj hore na zikkurat, dnes je zatvorený
Pohľad zo zikkuratu na rovinu, kde leží Ur

18. Chibayish

Za menej známym názvom sa na juhu Iraku ukrýva jedna z najunikátnejších oblastí akú nielen v Iraku, ale aj na Blízkom Východe môžete objaviť. Kedysi sa práve tu nachádzali rozľahlé močariská, kde kedysi žili bažinní Arabi o ktorých tak rád písal svojho času Wilfred Thesiger. Kedysi tento kúsok Iraku vyzeral ako raj. Ten minulý čas je mrazivý, pretože Saddám sa rozhodol, že to zmení a bažiny chcel premeniť na súš. Nepáčilo sa mu, že tu žije priveľa šíitov a veril, že práve tadiaľto sa počas zbytočnej iránsko-irackej vojny dostanú Iránci. Strácala sa voda, mizli ostrovy z rákosia, odchádzali ľudia až jedného dňa svet prišiel o niečo mimoriadne, no bolo mu to jedno. Ak sem prídete, poseďte si v tradičných domoch zvaných mudhif postavených z rákosia. Vypite si pohárik či niekoľko pohárikov čaju a vydajte sa loďkou na plavbu po okolí. Ten pokoj je v takom krásnom protiklade s chaotickým Bagdadom, že odtiaľto nebudete chcieť odísť. Plavíte sa vodnými kanálmi, objavujete čarovné zákutia a ak natrafíte na stádo kúpajúcich sa byvolov, máte ešte aj pravé iracké safari.

Chibayish je miesto, kde ešte žijú tradície miznúcich bažinných Arabov. Takto vyzerá tradičný dom mudhif
Toto miesto nepripomína Irak. Plavíte sa drevenou loďkou po kanáloch medzi rákosím
Kde tu počas plavby zazriete vo vode aj byvoly. Čakali by ste toto od Iraku?

19. Basra

Známe mesto Basra je metropolou celého juhu. Kedysi sa pýšila prezývkou „Benátky východu“ a hovorí sa o nej ako aj ekonomickom centre. Basra občas zo svojej polohy na samotnom juhu ťažila, inokedy bola zase prekliatím. Stará Basra bola kedysi ozdobou Iraku. Mala krásne domy ozdobené orientálnymi drobnosťami, vyčnievajúcimi balkónmi, nádhernými fasádami a okázalými nádvoriami. Pretkávala ju sieť kanálov a loďkou ste sa mohli ponoriť hlbšie a hlbšie do jej štvrtí. Dnes tu v občasných kanáloch stojí voda s odpadkami a mnohé domy sa rozpadli. Aj napriek tomu má stará Basra ešte v sebe čaro Orientu zmietajúce sa v zaprášenej nostalgii. Objaviť tu môžete lákavé trhovisko, kde nájdete vynikajúce koláčiky, ovocie, zeleninu, čerstvé džúsy, ale aj dokonalé datle. Podľa mnohých sú najlepšie datle v Iraku práve tu! Najkrajším zážitkom je plavba po rieke Shatt al-Arab. Vyberte sa na ňu podvečer, kedy sa už Basra nezmieta v neznesiteľných horúčavách. Na brehu rieky spoznáte jachtu Saddáma Husajna, ďalej ležia hrdzavé vraky lodí ako spomienka na vojnu a z loďky uvidíte aj Saddámove paláce. Jeden z nich dnes v sebe ukrýva múzeum s historickými vzácnosťami. Vidieť Basru je dotvoriť si dôležitý kúsok irackej mozaiky.

Kedysi Benátky východu. Dnes je staré mesto plné krásnych, no chátrajúcich domov
Na brehu rieky Shatt al-Arab ešte aj dnes ležia vraky lodí zničených vojnou
Bazár v Basre má ešte v sebe čaro Orientu

20. Agarqouf

Aqarqouf možno nebude miestom o ktorom ste počas plánovania svojej irackej cesty snívali, ale rozhodne by ste si ho nemali ujsť. Jeho starovekým menom je Dar Kurigalzu, no ani to nerozsvieti žiarovku, však? Toto miesto leží len cca 30 kilometrov od Bagdadu neďaleko notoricky známeho miesta Abu Ghraib. Dar Kurigalzu alebo ak chceme Agarqouf založila menej známa civilizácia Kassitov v priebehu 14.storočia pr.Kr. Na jeho začiatku stál kassitský kráľ Kurigalzu I. Vybral si zaujímavú polohu medzi riekami Eufrat a Tigris. Za jeho vlády sa stalo hlavným mestom Babylónie. Jeho sláva však netrvala dlho a už v 12.storočí pr.Kr. sa sen o ríši rozpadol a niekoľko storočí tu ležali len beztvaré ruiny. Miesto sa ešte raz vynorilo z histórie, ale už nikdy nebolo tak dôležité ako v zlatom veku kráľa Kurigalzu I. Najkrajším miestom dnešného mesta je zikkurat. Niekto by povedal, že je to zvláštna ruina, ale ak viete, že toto je jeden z najlepšie zachovaných zikkuratov celého Iraku, možno sa váš pohľad zmení. Zikkurat v Ašure sa takmer rozpadol, ten v Ure prešiel masívnou rekonštrukciou a zikkurat tu v Agarqoufe je skutočne unikátny. Toto miesto je staré cca 3300 rokov! Ešte aj dnes tu krásne vidíte to, ako sa medzi tehly z nepálenej hliny vkladali rohože z rákosia, ktoré mali za úlohu držať obrovskú konštrukciu pokope.  

Zikkurat v Agarqouf možno nie je najznámejší, ale rozhodne je to unikát
Zikkurat je archeologická lahôdka a neleží ani ďaleko od Bagdadu
Okrem zikkuratu tu nájdete aj ďalšie ruiny, no práve zikkurat je najväčším ťahákom

INŠPIRUJTE SA AJ SUSEDMI IRAKU. SÝRIA alebo IRÁN?

   

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.