Istanbul. Top 15 miest, ktoré nesmiete vynechať
Turecký Istanbul patrí k najkrajším mestám sveta a nie je to len pre jeho pamiatky, ale aj pre atmosféru, ktorú cítite v jeho uliciach, pod bazárovými kupolami, v mešitách, na námestiach, v čajovniach či na loďkách križujúcich Bospor. Istanbul akoby ani nepatril na tento svet, akoby ho presiahol a stál jednou nohou na zemi a druhou niekde vysoko v nebi. Nezáleží koľko krát sa v ňom ocitnete, pretože vás vždy nadchne a vždy vám ukáže časť svojich pokladov. My sme vybrali 15 krásnych miest, ktoré by ste v tomto meste rozhodne vynechať nemali.
1. MODRÁ MEŠITA (SULTANAHMET CAMII)
Medzi najkrajšie mešity sultánskeho mesta nepochybne patrí Modrá mešita sultána Ahmeta I. Je jednou z mála tureckých mešít, ktoré majú 6 minaretov a na modlitbu sa sem zmestí až 10 000 veriacich. Ak čakáte, že sa pred vami objaví grandiózna stavba namaľovaná modrou farbou, asi vás musíme sklamať. Akonáhle sa však človek ocitne vo vnútri 21 043 modrých obkladačiek z miest Iznik a Kütahya ho presvedčia, že je verná svojmu názvu. Okrem obkladačiek môžete vo vnútri obdivovať aj 260 okien, vďaka ktorým táto stavba pôsobí veľmi vzdušne a ľahko. S jej šiestimi minaretmi sa traduje zaujímavá povesť. Keďže sultán sa chcel touto stavbou zapísať do histórie vraj od architekta požiadal aby boli minarety zlaté – po turecky “altın”. Architekt však nedopatrením (alebo náročky) počul “altı”, čo znamená šesť. Keď bola mešita dokončená, v islamskom svete nastalo pohoršenie nad tým, že šesť minaretov predsa môže mať iba mešita v Mekke a tak sultán, aby nemusel jeden z minaretov búrať, radšej zafinancoval dostavanie siedmeho minaretu v Mekke.
2. HAGIA SOFIA
Najznámejšia pamiatka Istanbulu nesmie chýbať v žiadnej knihe, filme ani dokumente. Stavbu, ktorú ešte v 6.storočí za vlády cisára Justiniána navrhol Isidor z Milétu menila svoju tvár rovnako ako aj Istanbul. Jej kupola bola tak grandiózna, že vtedajší obyvatelia verili, že na obvodové múry bola spustená na zlatej reťazi priamo z neba. Hrubá stavba bola postavená za rekordných 5 rokov, o to viac si však dali stavitelia záležať na interiéri, na ktorom sa pracovala dňom i nocou ďalších 12 rokov. Hagia Sofia slúžila ako kresťanský chrám takmer 1000 rokov. Keď v 1453 Mehmet Fatih dobyl Istanbul bol tak uchvátený jej krásou, že sa v nej chcel pomodliť. Nemohol tak však urobiť, keďže z okolitých mozaík sa na neho pozeralo nespočetné množstvo postáv, ktorých zobrazovanie islam zakazuje. Našťastie aj on si uvedomil ich hodnotu a neprikázal ich kompletne zničiť, ale iba zamaľovať. Zhodou okolností práve táto “konzervácia” mozaikám pomohla natoľko, že aj dodnes ich môžeme obdivovať v ich plnej kráse. Po ďalších 500 rokov, keď Hagia Sofia fungovala ako mešita, sa táto “Svätyňa Božej múdrosti” (ako znie jej názov v preklade) napokon v roku 1935 zmenila na múzeum, ktoré ročne pritiahne tisícky turistov. V roku 2020 sa situácia ohľadom chrámu otočila a dnes je zase považovaná Haghia Sofia za mešitu.
3. PALÁC TOPKAPI
Palác Topkapi slúžil ako centrum osmanskej ríše takmer 400 rokov. S jeho stavbou začal sultán Mehmet II. Fatih v roku 1459, len 6 rokov po tom ako sa mu podarilo dobyť Konštantínopol a nad mestom sa rozprestrel polmesiac. Toto miesto slúžilo ako sídlo osmanských sultánov až dovtedy, kým nepostavili palác Dolmabahçe. Od vlády sultána Abdülmecida sa stalo zvykom pozývať na prehliadku do paláca Topkapi veľvyslancov a pochváliť sa bohatstvom, ktoré ukrývali miestne pokladnice. A odtiaľ bol už iba krôčik k zriadeniu múzea, ktoré môžete navštíviť aj vy. Panovnícku rezidenciu v časoch svojho najväčšieho rozkvetu obývalo dokonca až 4000 ľudí. Mala vlastnú mincovňu, mešitu, pekáreň, parky, kúpele, ale aj tajomstvom opradený hárem, ktorý ešte aj dnes patrí k najzaujímavejším miestam v komplexe. Zaujímavosťou je, že kedysi bol hárem až za hradbami paláca, aby ženy nemali príležitosť pliesť sa do štátnych záležitostí,. Až na konci 16. storočia ho premiestnili priamo do areálu. A asi to bolo veľké sťahovanie. Len hárem samotný mal okolo 400 miestností a 12 kúpeľov.
4. ARCHEOLOGICKÉ MÚZEUM
Nechce sa ani veriť koľko pokladov sa môže ukrývať pod jednou strechou. Istanbulské archeologické múzeum ležiace len pár metrov od paláca Topkapi je výstavnou skriňou nielen tureckej, ale najmä svetovej histórie. Ištarina brána z Babylonu, kamenný pohľad Alexandra Veľkého, sochy bohov, kráľov a precízne zdobené sarkofágy človeku nedovolia okolo nich prejsť bez povšimnutia. Nájdete tu viac ako 800,000 osmanských mincí, knižnicu so 70,000 knihami, príklady hrobiek z rôznych regiónov a období a to všetko v peknej neoklasicistickej budove zo začiatku 20. storočia. Ak ste fanúšikmi múzeí, rezervujte si dostatok času na všetky “poklady”.
5. EGYPTSKÝ BAZÁR (MISIR ÇARŞISI)
Veľký bazár má možno slávnejšie meno, ale na Egyptskom bazáre sa človek ocitne v záplave orientálneho korenia, neznámych vôní, sladkostí, čaju, orieškov, trblietavých pohárikov, zlata a v neposlednom rade predavačov s táckou v ruke, ktorá človeka láka ochutnať malý kúsok Turecka. Nachádza sa pár krokov od mešity Yeni Cami a slávneho Galatského mosta a stojí tu už od 17. storočia. Vyskúšate svoje zjednávacie schopnosti, alebo vám postačí prechádzka a nadýchanie sa orientálnej atmosféry?
6. SÜLEYMANOVA MEŠITA
Veľká Sülejmanova mešita patrí neodmysliteľne k panoráme Istanbulu. Stojí najvyššie zo všetkých a tak sú jej minarety najbližšie k nebu. Nesie rukopis osmanského génia Mimara Sinana, dvorného architekta Sülejmana Nádherného. Bola prvou mešitou so štyrmi minaretmi a okrem nej sa v komplexe nachádzala aj nemocnica, kuchyňa, turecké kúpele a islamská škola. Počas druhej svetovej vojny sa na jej nádvorí uskladňovala munícia, ktorá po výbuchu napáchala značné škody, podarilo sa ju však zrekonštruovať do pôvodnej podoby. Dnes tu taktiež nájdete záhrady plné ruží a hrobky sultána a jeho ženy Roxelany. Neďaleko od mešity našiel miesto svojho posledného odpočinku aj architekt Mimar Sinan, ktorý chcel byť pochovaný neďaleko od svojho najväčšieho veľdiela.
7. DIEVČENSKÁ VEŽA
Malá vežička vyrastajúca z vodnej hladiny ázijského brehu sa pomaly, ale isto stala jedným zo symbolov Istanbulu. Leží na malom ostrovčeku asi 200 metrov od ázijského brehu a dodnes funguje ako maják pre lode, ktoré okolo nej plávajú. Spája sa s ňou aj legenda podľa ktorej chcel panovník ochrániť svoju milovanú dcéru pred uštipnutím hadom, ku ktorému malo podľa veštby dôjsť pred dňom jej 18. narodenín. V deň keď ich oslavovala, jej s radosťou z toho, že sa krutá veštba nenaplnila, priniesol košík s ovocím, v ktorom sa nanešťastie ukryla zmija a princeznú usmrtila. Dnes sa tu už snáď takéto smutné príhody nestávajú. Skúste si to overiť v kaviarni, na ktorú vás privezie loďka z pevniny.
8. GALATSKÁ VEŽA A GALATSKÝ MOST
Ak sa od Egyptského bazáru vyberiete naprieč Galatským mostom, cesta vám môže trvať celkom dlho. Ak pôjdete spodnou cestou, budú vás do nespočetných reštaurácii s rybami lákať miestni nadháňači a vy možno nebudete vedieť odolať lahodnej vôni. Ak si však vyberiete hornú cestu, budete sa stále zastavovať a kochať sa krásnymi pohľadmi na mesto a rybárov, ktorí tu nehybne stoja celé dni a lovia rybky. Ak vás cesta cez most unaví a nechce sa vám stúpať po schodoch do kopca, využite starý podzemný funikulár – Tünel, ktorý vás vysadí neďaleko od Galatskej veže. Pôvodne vystavaná komunitou Janovčanov v 14. storočí, slúžila ako pozorovateľňa. Aj dnes sa vám pod nohami otvorí nezabudnuteľný panoramatický pohľad na starý Istanbul.
9. CISTERNA YEREBATAN
Cisternu pripomínajúcu palác ukrytý pod zemou nechal postaviť už v 6.storočí byzantský cisár Justinián. Je až fascinujúce, ako sa táto stavba, ktorú svojho času stavalo cez 7000 otrokov, zostala zachovalá až do dnešných čias. I keď jej samotný názov vypovedá o tom, že bola používaná ako zásobáreň vody pre mesto, podľa niektorých odborníkov to tak vôbec nemuselo byť. Je napríklad záhadou, prečo by stĺpy na obyčajnú nádrž na vodu stavitelia prepravovali až zo 400 km vzdialenosti. Prípadne načo by zdobili spodné časti stĺpov nádhernými ornamentami, keď by mali byť permanentne zatopené pod vodnou hladinou. Ktovie, či sa táto záhada niekedy vyrieši. Dovtedy máte možnosť navštíviť túto krásnu podzemnú stavbu aj vy a osviežiť sa v jej malej podzemnej kaviarničke, prípadne zúčastniť sa na jednom z koncertov a vychutnať si jej vynikajúcu akustiku.
10. PALÁC DOLMABAHÇE
Ak sa vyberiete loďou smerom k Čiernemu moru, vašu pozornosť si zaiste získa palác Dolmabahçe, ktorý leží priamo na brehu Bosporu. V minulosti boli vybudované na tomto mieste krásne parky a letohrádky pre sultánov. Sultán Abdülmecit si však toto miesto natoľko zamiloval, že dal všetky existujúce stavby zbúrať a architektom rozkázal postaviť palác, za ktorý by sa nemusela hanbiť ktorákoľvek európska metropola. Vnútorná výzdoba bola zverená do rúk talianskym a švajčiarskym odborníkom a boli na ňu použité tony zlata, striebra a kryštálu. V tomto paláci zomrel v roku 1938 aj prezident Atatürk a dodnes sú hodiny v jeho izbe nastavené na 9.05 – teda čas, kedy vydýchol naposledy.
11. VEĽKÝ BAZÁR (KAPALI ÇARŞI)
Grand Bazaar, teda Veľký istanbulský bazár ma skutočne dlhú históriu. Prvé stánky tu stáli údajne iba krátku dobu po tom, ako Konštantínopol padol do rúk Osmanom. Dnes tu nájdete okolo 4000 obchodov, v ktorých vám predajú čokoľvek, na čo si spomeniete. Potrebujete novú šatku, šperky alebo koberec? Ochotní predavači s vidinou zisku zoženú pre vás aj nemožné. Ak vás však nákupy nezaujímajú a nechce sa vám zjednávať, skúste sa iba poprechádzať pomedzi stáročné kamenné steny a vychutnať si atmosféru, ktorá sa tu takmer nezmenila už niekoľko sto rokov.
12. TAKSIM A İSTIKLAL CADDESI
Viete kde sa dá v Istanbule najlepšie zabaviť a nakúpiť? Odpoveď je jednoduchá. Musíte zamieriť na námestie Taksim, prípadne sa poprechádzať po ulici İstiklal Caddesi, ktorá k nemu vedie. Táto časť mesta sa považuje za jeho moderné srdce a davy ľudí prechádzajúce sa pozdĺž ulice tu nájdete od skorého rána do neskorého večera. Moderné reštaurácie, obchody od výmyslu sveta a budovy ambasád, ale aj kostoly a pasáž plná kvetov vám zaručia, že v tejto štvrti sa nudiť nebudete. Ak vás omrzí prechádzka, môžete sa povoziť na historickej električke, ktorá spája námestie Taksim a Tűnel. Večer môžete zamieriť do jedného z mnohých klubov a presvedčiť sa na vlastné oči o tom, že Istanbul nikdy nespí.
13. HIPPODROM
Keď si Rimania podmanili v 2.storočí dnešný Istanbul – vtedy ešte známy ako Byzantium, vystavali v ňom podľa vzoru Ríma hlavné športovisko Hippodrom, ktoré predstavovalo srdce mesta. Taktiež podľa známej rímskej tradície tu na svoju pamiatku stavali panovníci stĺpy, ktoré mali pripomínať čas ich vlády. Theodosius chcel svoj poddaný ľud ohúriť natoľko, že stĺp dal preniesť až z ďalekého Egypta. Pôvodne mal 30 metrov, pri prevoze bol však natoľko poškodený, že ho museli skrátiť iba na dnešných 19,6 metra. Ďalšou dôležitou pamiatkou na tomto veľkom námestí je Hadí stĺp, ktorý bol vyrobený z roztavených zbraní perzských vojakov, ktorí boli porazení v bitke pri Salamíne. Na jeho vrchu bola kedysi umiestnená zlatá urna, ktorú však ukoristili križiaci pri svojom plienení Konštantínopolu. Tretím stĺpom je Stĺp Konštantína Porfyrogeneta, ktorý mal 30 metrov a bol obložený bronzovými plátmi, na ktorých boli vyobrazené cisárove úspechy. Tie však taktiež padli za obeť križiakom. Ak sa budete zamýšľať nad tým, prečo sú všetky stĺpy osadené pod úrovňou zeme, odpoveď je jednoduchá. Keď sa stavala Modrá mešita, zem a zvyšky stavieb, ktoré tu stáli, sa navážali práve na Hippodrom a tým zvýšili jeho výšku o cca 4 metre.
14. ORTAKÖY
Ak chcete v Istanbule navštíviť aj vzdialenejšie miesta, skúste sa ísť pozrieť do štvrte Ortaköy. Rozprestiera sa na brehoch Bosporu, ktoré je lemované príjemnými reštauráciami a kaviarňami. Môžete si odtiaľto prezrieť celkom z blízka aj jeden z istanbulských mostov alebo navštíviť miestnu mešitu z 18. storočia. Hlad vám zaženie miestna špecialita, ktorú vám budú ponúkať na každom kroku. Volá sa kumpir a je to pečený zemiak naplnený ingredienciami, na ktoré si ukážete. Istanbul totiž rovnako dobré chutí ako aj vyzerá!
15. PLAVBA BOSPOROM PRI ZÁPADE SLNKA
Azda žiadna návšteva Istanbulu by nebola kompletná, keby sa človek neusadil do jednej zo stoviek lodí húpajúcich sa na vlnách Bosporu. Sedieť a dýchať vôňu mesta, pozorovať európsky aj ázijský breh, či minarety vyrastajúce nad mestom a čakať na moment kedy slnko všetko zafarbí do romantických farieb bude patriť k najkrajším istanbulským spomienkam.
Tak čo poviete na toto krásne miesto? Nie je ten najlepší čas vyraziť práve teraz? Šťastnú cestu, alebo teda Iyi Yolculuklar!
ZAUJÍMA VÁS TURECKO? INŠPIRUJTE SA U NÁS!
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.