Jordánsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

čaj

Kuchyňa blízkovýchodného Jordánska patrí medzi chutné zážitky, ktoré umocňujú atmosféru krajiny. Jordánci veľmi radi jedia a tak nie je problém nájsť aj tradičné či lokálne jedlá. Čo poviete na miestny streetfood či iné chuťovky? Chystáte sa do Jordánska a radi by ste ochutnali niečo, čo krajinu vystihuje? Pozrite sa spoločne s nami na jordánske taniere a možno vás niečo inšpiruje, čo bude stáť za to.

Jordánska kuchyňa sa môže zdať kvôli mnohých kebabovým či iným variáciám ako prevažne mäsová a z časti to je aj pravda, hoci pri bližšom pohľade zistíte, že aj zeleninové jedlá tu majú čo povedať. Medzi obľúbený streetfood patrí shawarma či falafel, dokonalosť tu predstavuje humus a ak by ste mali počas svojej jordánskej cesty ochutnať len jedno jediné jedlo, tak to skúste zariadiť tak, aby to bol typický beduínsky mansaf. Jordánska kuchyňa prekvapí aj používaním byliniek, šalátov či orientálnych korenín. Čím to všetko zapiť? Nápojom číslo 1 je v Jordánsku čierny čas s cukrom a čerstvou mätou. Ešte stále váhate? Pozrime sa na to, čo tu môžete ochutnať bližšie. Jordánsko je už na vás pripravené!

Mansaf

Najtypickejšie jedlo Jordánska? Odpoveď je viac, než jednoduchá, pretože odpoveďou bude vždy jedlo zvané Mansaf. Spája v sebe beduínske korene krajiny a je unikátnym pohľadom na miestnu kuchyňu. V podstate je mansaf jednoduché jedlo, pretože v sebe zahŕňa dve typické ingrediencie a teda mäso a ryžu. Mäso sa tu používa jahňacie, prípadne ťavie  a zaujímavosťou je, že ryža kedysi vôbec nebola súčasťou mansafu a pridala sa až neskôr. Mansaf robí mansafom ešte jedna dôležitá ingrediencia a tou je fermentovaný jogurt. Nájdete v ňom aj oriešky alebo mandle, prípadne bylinky ako koriander. Mansaf sa pripravuje pomerne dlho a tak nemusí byť súčasťou každej reštaurácie a je lepšie sa vopred opýtať. Tradične sa servíruje na obrovských bronzových táckach a je súčasťou jordánskych osláv. Vynikajúci ho vedia pripraviť na púšti vo Wadi Rum.

Mansaf
Tradičný beduínsky mansaf
Mansaf
Mansaf má mnohé podoby

Musakhan

Musakhan nepatrí medzi najznámejšie jedlá, ale v Jordánsku sa často drží na najobľúbenejších priečkach. Rovnako ju milujú tu ako aj v Palestíne, kde ho tiež považujú za jedno zo svojich národných jedál. Trik je v tom, že ide o kúsky kuracieho mäsa, ktoré sa dokonale nakorenia zmesou sumaku, šafranu a nesmie tu chýbať ani cibuľka. Podáva sa často s chlebovými plackami. Niekde nájdete Musakhan ako celé kuracie stehná, inde ako kúsky kuraťa. Chuť je však vždy vynikajúca.

Musakhan
Musakhan má svoje typické zafarbenie

Makluba (Maqluba)

Jednoduché, no tradičné jordánske jedlo v sebe ukrýva opäť dve základné ingrediencie a to mäso s ryžou. Kým Mansaf má v sebe jahňacie či ťavie mäso, Makluba preferuje kuracie mäso. Pripravuje sa niekoľko hodín a dusí v sebe kúsky zeleniny, koreniny, ryžu a napokon aj mäso. Keď je jedlo hotové, vezme sa hrniec a všetko sa to prehodí na tanier či na misku. Odtiaľ pochádza aj názov „makluba“, teda „upside down“. Ak ste viacerí, objednajte si Maklubu spoločne a budete mať aj zážitok. Jedna porcia bude vizuálne vyzerať inak ako skupinová. Chuť sa však nemení a to je dôležité.

Makluba
Makluba je jedlo, ktoré v Jordánsku nikdy nesklame

Falafel

Blízky Východ je domovom falafelu a hoci vám mnohí budú tvrdiť, že ten najlepší pripravujú vedľa v Palestíne (a zrejme to aj bude pravda), nenechajte sa odradiť a určite si ho vychutnajte aj tu v Jordánsku. Falafel je čoraz obľúbenejší aj u nás, no nikdy ho nespravia tak dobre ako práve v týchto končinách. Falafel predstavujú cícerové guľôčky, ktoré dostanete buď do chlebovej placky alebo napríklad na tanierik a zahryzujete si ich k hummusu, foulu či iným drobnostiam. Najlepší falafel v Ammáne dostanete na raňajky v kultovom Hashem Restaurant. Odporúčame! Čakali ste pred tým, že Jordánsko bude takáto gastronomická destinácia?

Falafel
Falafel v Hasheem´s je stávka na istotu

Foul

Jordánsko ponúka dokonalé raňajky a jedným z obľúbených jedál na začiatok dňa je Foul. Skrýva v sebe fazuľovú kašu, ktorá sa doplní o koreniny, citrón a olivový olej. Veľa olivového oleja, pretože niekedy dostanete Foul doslova zaplavený olejom. Namáčate si do neho chlebové placky. Jedlo je rozšírené naprieč Blízkym Východom aj severnou Afrikou.

Foul
Foul je fazuľová kaša a olivový olej

Hummus

Hummus patrí k najtypickejším jedlám celého Blízkeho Východu a Jordánsko tu jednoducho nemôže byť výnimkou. Predstavte si, že zmiešate ten najlepší cícer a doplníte ho sezamovou pastou (tahini), olivovým olejom, citrónom a napokon ho môžete ozdobiť ešte sumakom či pikantným čili. Miska hummusu, chlebové placky, kúsky zeleniny a nič viac na raňajky nepotrebujete.

Hummus
Hummus je tak obľúbený, že ho môžete jesť kedykoľvek

Hummus Kawarma

Kým klasický Hummus môže byť považovaný za raňajkové jedlo (ale aj prílohu k hociktorému inému jedlu), tak existuje tu aj iná verzia s názvom Hummus Kawarma, ktorý supluje hlavné jedlo. Hummus tvorí základ tohto jedla, no  ten sa doplní o kúsky jahňacieho mäsa s orieškami. To sa posadí na Hummus a zázrak je hotový.

Hummus Kawarma
Hummus Kawarma predstavuje lahodné spojenie hummusu a jahňacieho mäsa

Kofta bi Tahini

Kofta bi Tahini je jedlom, kde sa zaujímavé prelína chuť mletého, grilovaného mäsa so sezamovou pastou tahini. Typické chute doplnia ešte zemiaky, čerstvá zelenina a obed máte na svete. Vynikajúco vám ho pripravia v malej bočnej uličke, hneď vedľa ammánskeho hotela Grand Hotel Bagdad.

kofta
Kofta bi Tahini s ryžou
Kofta
Kofta bi Tahini by bolo len grilované mäso, ale tahini mu dodá skvelú chuť

Kebab Halabi

Aj napriek tomu, že názov tohto jedla znie v preklade ako kebab zo sýrskeho Aleppa, častejšie ho nájdete práve v Jordánsku než v Sýrii. Ide o kúsky mletého (najčastejšie jahňacieho) mäsa, ktoré sa položí do skvelo nakorenenej, rajčinovej omáčky a podáva so zeleninou a chlebovými plackami.

Kebab Halabi
Kebab Halabi v rajčinovej omáčke

Šavarma (Shawarma)

Patrí medzi najznámejšie jedlá Blízkeho Východu a ide vo svojej podstate aj o jedno z najbežnejších. Šavarmu nájdete na ulici ako streetfood, v reštauráciách ako hlavné jedlo a je len na vás či si k nej sadnete alebo si ju vezmete do placky a idete ďalej. Šavarmu si predstavte ako kebab, ktorý sa narezáva a potom sa buď zabalí do placky alebo sa na placku položí. Pridá sa čerstvá zelenina, omáčka, nakladané uhorky či kvasená zelenina a šavarma je hotová.

Šavarma
Šavarma na tanieri so zeleninou

Kousa Mahshi

Neznámy názov v sebe ukrýva dokonalé a chutné jedlo v ktorom hrajú hlavnú úlohu cukiny (prípadne baklažány). Nie nie, ani toto jedlo nie je pre vegetariánov, pretože tieto cukety sa plnia zmesou z ryže, mletého mäsa a korenín. Malé môžu byť ako mezze, väčšie pokojne ako hlavné jedlo. Kousa Mahshi je typickým jedlom aj pre Libanon, no nájdete ho aj v Jordánsku, kde je celkom obľúbeným.

Kousa Mahshi
Kousa Mahshi alebo plnené cukety ryžou a mletým mäsom

Shorbet Adas

Jordánska polievka číslo jedna? Shorbet Adas alebo teda šošovicová polievka bude takmer všade. Je iná ako „naša“ šošovicová polievka, no ak ste boli v Turecku a ochutnávali mercimek, tak presne viete ako Shorbet Adas vyzerá a chutí. Červená šošovica sa rozvarí na kašu, pridá sa pár kvapiek citrónu, čierne korenie, koriander a je to.

Shorbet Adas
Shorbet Adas je šošovicová polievka

Manakíš (Manakish)

Zaujímavé miestne pečivo na ktoré natrafíte v pekárničkách je Manakíš. Výzorom sa bude podobať na pizzu, ale jej tromfy ležia inde. Manakíš predstavuje tenučké cesto, ktoré môže byť ozdobené viacerými ingredienciami. Medzi ten najbežnejší patrí Manakíš s olivovým olejom, soľou a korením zataar

Manakíš
Manakíš so zataarom a olivovým olejom

Fatayer

Medzi typické pečivo patrí aj Fatayer. Môžete ho mať zatvorený, alebo otvorený ako na našom obrázku, kedy jemne pripomína gruzínske chačapuri. Fatayer nájdete so syrom alebo aj s mletým, jahňacím mäsom. Skvelé a rýchle raňajky ak si potrebujete niečo len kúpiť so sebou a utekať na ranný spoj.

Fatayer
Mäsové koláčiky Fatayer

Jordánske sladkosti

Keďže Jordánsko leží na Blízkom Východe, tak si tu milovník sladkého príde na svoje. Arabi sú známi svojou slabosťou na cukrovinky, sladkosti a skrátka čokoľvek, kde sa nachádza cukor. V Jordánsku nájdete cukrárne v každom väčšom i menšom meste a určite sa zastavte aspoň v jednej z nich, aby ste čo to ochutnali. Pýtajte si napríklad Hareeseh, skvelé koláčiky ozdobené orieškom, ale platí tu pravidlo, že čokoľvek si objednáte, bude vám chutiť.

Jordánske sladkosti
Zbierka jordánskych sladkostí
Jordánske sladkosti
Jordánske sladkosti a Hareeseh v strede

Um Ali

Jordánsky dezert Um Ali patrí k skvelým, kalorickým bombám. Veľmi sa podobá na britský dezert “Bread and butter pudding” a skladá sa aj z rovnakých surovín. Základom Um Ali je pečivo, mlieko, cukor a samozrejme nesmie tu chýbať ani vanilka, škorica a oriešky. Keď sa to všetko premieša, nechá sa to zapiecť a je to. V jednoduchosti je krása, teda v tomto prípade chuť. Vynikajúco tento dezert pripravujú v Petre (teda v mestečku Wadi Musa) v Hotel Marriott, no nájdete ho samozrejme aj na iných miestach.

umali
Zaujímavý, jordánsky dezert Um Ali

Čaj s mätou

Národným nápojom v Jordánsku je čaj. Pije sa tu čierny čaj s cukrom v ktorom pláva vetvička čerstvej mäty. Ochutnávajte aj ak nemáte radi sladký čaj. Patrí k miestnej kultúre a my keď sme v Jordánsku tak nevynecháme ani jednu možnosť čo i len na chvíľku zapadnúť do malej, lokálnej čajovne a vychutnať si pohárik alebo kanvicu takéhoto čaju. Samozrejme nájdete tu aj iné druhy čajov, ale čierny čaj s mätou je jednoducho kultovou záležitosťou.

Čaj s mätou
Národným nápojom je čaj s mätou

Púštny čaj

Na púšti Wadi Rum sa skôr či neskôr zastavíte v beduínskom stane na malé pohostenie vo forme pohárika čaju. Ten, ktorý sa pije tu je iný, než čaj bežne na ulici či v podniku. Tam ako je vyššie spomínané dominuje čierny čaj s mätou, ale tu na púšti do čaju pridávajú neskutočne dobrú zmes pozostávajúcu zo sušenej púštnej mäty, šalvie, škorice a objavíte tu aj kardamón. Predávajú ich tam v balíčkoch a stačí lyžička do kanvičky a vy máte vynikajúci nápoj. Takýto čaj je aj výborným suvenírom.

Čaj
Na púšti Wadi Rum nájdete skvelý čaj s bylinkami

Jordánska káva

Ak neholdujete čaju, nezúfajte, veď Jordánsko je aj krajinou kávy, ktorá sa tu s obľubou pije takmer rovnako ako čaj. Pije sa tu často silná turecká káva, ale ochutnajte aj arabskú kávu do ktorej sa primieša kardamón. Objavíte nové  a dokonalé chute.

Káva
Arabská káva nielen v pohárikoch, ale aj na stenách

Šťava z granátových jabĺk

Najlepšie pouličné osvieženie počas horúceho jordánskeho dňa nájdete v malých predajniach čerstvých ovocných džúsov. Nájdete ich tu niekoľko druhov, ale určite si dajte za pohárik šťavu z granátových jabĺk. Do orientálneho prostredia sa jednoducho hodí a navyše vás nabije novou energiou na ďalšie spoznávanie. Takéto osviežujúce Jordánsko ste tu zrejme ani nečakali.

Jablko
Šťava z granátových jabĺk

Ešte váhate s cestou do Jordánska? Môžno vás presvedčia zaujímavé ceny leteniek do tejto orientálnej krajiny! Verte nám, že Jordánsko si zamilujete!

ZAUJALO VÁS JORDÁNSKO? INŠPIRUJTE SA NAŠIMI ĎALŠÍMI ČLÁNKAMI:

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



2 thoughts on “Jordánsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)”

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.