Kaňon Šaryn. Kazašský Grand Canyon

Kaňon Šaryn

Okolie kazašského mesta Almaty na juhu krajiny je miestom, kde objavíte plno zaujímavostí. Môžete tu stráviť aj niekoľko dní a neuvidíte všetko. Ak by ste si mali však vybrať len jedno jediné miesto, najdokonalejším je kaňon Šaryn, ktorý sa hrdí prezývkou „Grand Canyon Kazachstanu“.

Smer Šaryn

Vybrať sa do Šarynu (niekedy kaňon nájdete aj pod názvom Čaryn) vzdialeného cca 200 kilometrov východne od Almaty nemusí znieť nijako komplikovane. Až do momentu, kedy zistíte, že sem nechodí žiadna verejná doprava a taxikár v meste si pokojne zapýta viac než 100 euro za auto. Našťastie tu vždy existujú alternatívy a ak chcete môžete stopovať alebo sa pripojiť k niektorému z výletov, ktoré ponúkajú lacné, miestne, cestovné agentúry. Ak si samozrejme odmyslíme stopovanie a kilometre šliapania prázdnou stepou, práve lokálna agentúra je najlepšou a najlacnejšou variantou.

Stratená cesta do kaňonu

Ku kaňonu vyrážame hneď ráno, aby sem mali pred sebou celý deň. Za Almatou sa krajina vystiera, hoci z južnej strany nám vysoké hory zahalené v oblakoch stále robia spoločnosť. Z nám neznámych dôvodov sme nenabehli na diaľnicu, ktorá vedie až k čínskym hraniciam, ale prechádzame rozbitými cestami okolo menších mestečiek. Okolo sú polia, sem tam sa dvihne pahorok, stará mohyla a neďaleko Issyku dokonca leží aj miesto, kde našli slávneho, kazašského „Zlatého človeka“, ktorý sa stal národným symbolom. Úrodná krajina vždy priťahovala ľudí od nomádov až po civilizácie. Rozbité cesty zmiznú a ocitneme sa na poľných cestičkách. Sprievodkyňa Svetlana naviguje zmäteného, mladého šoféra a autobus sa natriasa v pravidelných intervaloch obrovských výmoľoch. Diaľnica je na dosah a keď sme kúsok od nej, tak prídu na to, že tadiaľto cesta nevedie. Korunu celej situácii dáva pastier kráv, ktorý k nám pricvála na koni a na celé ústa s úsmevom zakričí na šoféra „A čo ty? Ty si sa stratil?“ na čo sa dáva autobus do smiechu. O polhodinku sme už na normálnej ceste a konečne môžeme ísť ďalej. Kde takéto veci človek zažije?

Kaňon Šaryn
Hory v okolí Šarynu

Šaryn na dosah ruky

Na chvíľku zastavíme v dedinke Kokpek na prestávku a po nej sa vydáme priamo ku kaňonu. Ak by sme pokračovali ďalej, zastavili by sme sa o dve, tri hodinky na čínskej hranici na výpadovke smer ujgurské mesto Urumči. Sem do Kokpeku sa človek ešte stále môže dostať verejnou dopravou. Posledných pár kilometrov ku kaňonu sa vlečie až napokon sa stratia všetky cesty a veľkým autobusom križujeme zelenú step. Až tam za ňou sa objavia kopce, ktoré pred miliónmi rokov zmenila rieka Šaryn a vyhĺbila medzi nimi fantastický kaňon. Sme tu! Priamo pod nami sa začína slávny kazašský kaňon Šaryn.

Kaňon Šaryn
Prvý pohľad na kaňon ešte nie je dokonalý
Kaňon Šaryn
Cestička k Údoliu zámkov

Údolie zámkov

Píšem slávny, hoci ho poznajú najmä Kazaši a svet sa o ňom len veľmi pomaličky dozvedá. Aj preto tu nie je žiaden pretlak turistov, ktorí by kaňon zaplnili. Aspoň zatiaľ. Strávime tu celé štyri hodiny a tak sa niet kam ponáhľať. Kopce naokolo majú hnedú, pieskovú farbu a sú tesne pri nás. Schodíkmi zlezieme nadol priamo na začiatok kaňonu. Pred nami začína najpôsobivejšia časť celého Šarynu s názvom Dolina Zamkov, alebo Údolie zámkov. Presne pre tieto miesto si kaňon Šaryn vyslúžil prezývku „Kazašský Grand Canyon“. Je hlboký okolo 150 metrov, no na niektorých miestach dokonca až 300 metrov. Kráčame prachom kaňonu a okolo nás začínajú rásť skaliská.

Kaňon Šaryn
Kaňon je plný bizarných skál
Kaňon Šaryn
Šaryn je najznámejším kaňonom Kazachstanu
Kaňon Šaryn
Len sa tak prechádzať kaňonom
Kaňon Šaryn
Šaryn má prezývku “kazašský Grand Canyon”

Prechádzka kaňonom

Trochu sme sa báli, že keď sem príde veľký autobus, že to bude odrazu preľudnené, ale obavy sa rozptýlili hneď ako sme vystúpili. Všetci sa rozpŕchli a nič tu nie je organizované, tak sa z toho tešíme. Máme pocit, že s každým krokom sa oplatí spraviť fotka, pretože bizarné skaly sa inak natočia, predvádzajú a akoby oni sami vedeli aké sú fotogenické a tak to zneužívajú. Jedna zo skál pripomína ľudskú tvár, inde zase fantázia pracuje a skaly vyzerajú ako sediace zvieratá. Oblaky nad nami sa prevaľujú sem a tam, no občas cez ne vykukne slnko a vtedy získava kaňon krásnu farbu. Nedá sa tu prestať fotiť. Pomaličky sa presúvame hlbšie a hlbšie, aby sme prišli až k rieke Šaryn.

Kaňon Šaryn
O zaujímavé výhľady tu nebude núdza
Kaňon Šaryn
Prechádzka kaňonom Šaryn
Kaňon Šaryn
Bizarné skaly sú všade naokolo
Kaňon Šaryn
Cestička naprieč kaňonom

Dravá rieka

To jej by mal svet ďakovať za toto veľkolepé dielo. Samozrejme, tento kazašský kaňon je o mnoho menší než americký, ale v konečnom dôsledku to vôbec nevadí. Niektoré skaly by som pokojne zaradil aj do tureckej Kapadokie kvôli svojmu výzoru. Sedíme na lavičke, sledujeme okolitú prírodu a netrvá dlho, kým počujeme dravú rieku. Šaryn je poriadne rýchla a preto sa v nej neodporúča ani kúpať, pretože za seba neručí. Rozbieha sa údolím a mizne za ďalšou skalou. Tu na jej brehu stojí niekoľko drevených chatiek a júrt, kde sa dá prespať. Musí tu byť krásne, zobudiť sa v kaňone ráno, nikde nikoho len hlas rieky a vtákov, ktoré tu neustále poletujú. Sadneme si pod drevený prístrešok a na obed si dáme tanier plovu a zelený čaj. Sedíme, kecáme a tešíme sa, že sme sa opäť dostali na krásne miesto.

Kaňon Šaryn
Rieka Šaryn, to ona kedysi vyhĺbila kaňon
Kaňon Šaryn
V jurtách sa môžete aj ubytovať v stráviť tak v kaňone noc
Kaňon Šaryn
Plov po prechádzke padne viac než vhod

Dokonalý výhľad

Keď je ten správny čas, vraciame sa tou istou cestičkou nazad avšak nejdeme na úplný koniec, ale vyšliapanou, prašnou cestičkou stúpame nahor nad kaňon, aby sme si užili panoramatický výhľad. Wow! Neskutočná krása. Stojíme priamo nad ním a celý kaňon sa nám rozlieva pod nohami. Kľukatí sa v kopcoch, stráca sa a všetko dostáva priam rozprávkový vzhľad. Dokonalosť panorámy ešte umocnia zasnežené hory na obzore. Fúka tu poriadny vietor, keď odrazu nie sme krytí skalami. Prejdeme sa z jednej vyhliadky na druhú, potom tretiu, no stále nevieme, kde je kaňon najkrajší. O chvíľku padne prvá kvapka. Práve v momente kedy sme pár metrov od autobusu. Dá sa to takto načasovať? Šaryn je však rozhodne geniálnym miestom.

Kaňon Šaryn
Vyhliadka na kaňon sa pomaličky odkrýva
Kaňon Šaryn
Kaňonom sa kľukatí cestička
Kaňon Šaryn
Kaňon a jeho panorámu dotvárajú aj vysoké hory
Kaňon Šaryn
Najkrajší pohľad na kaňon z vrchu

Ak hľadáte aj vy zaujímavú alternatívu ako si pozrieť kaňon Šaryn, pokojne sa pozrite na lokálnu cestovnú agentúru GRAND VOYAGE. Cena za jednu osobu sa pohybuje okolo 6000 KZT.

Grand Voyage

 

Viac z KAZACHSTANU? Prečítajte si aj náš článok z niekdajšieho hlavného mesta menom ALMATY:

Almaty. Duša obrovského Kazachstanu

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.