Malajzia. Čo ochutnať a 20 inšpirácii (FOOD GUIDE)

Malajzia patrí k najzaujímavejším krajinám celej juhovýchodnej Ázie. Možno ešte stále leží v tieni Thajska alebo Vietnamu, ale to sa veľmi rýchlo zmení. Je to nádherná mozaika národov, náboženstiev a s tým súvisí aj fantastická gastronomická variabilita. Ako chutí Malajzia a čo sa v tejto krajine oplatí ochutnať? Vybrali sme pre vás 20 rôznych chuťoviek z Malajzie!
Malajzia je krajina, kde viete za krátku dobu cestovať viacerými svetmi. Stretnete tu čínske aj indické komunity, Malajcov a ak sa vyberiete na ostrov Borneo, aj viaceré miestne kmene, ktoré vstúpili do 21.storočia. Rozlieva sa tu islam, čínske náboženstvá od konfucionizmu až po budhizmus, kresťanstvo a cítiť tu aj podmanivý závan hinduizmu. Všetko sa tu mieša a práve to robí z Malajzie dokonalú destináciu. Každý si so sebou do Malajzie priniesol svoje predstavy o jedle a preto je dnes Malajzia perfektným miestom pre každého milovníka jedla. Thajská kuchyňa je známa, vietnamský streetfood tiež, no poznáte jedlá z Malajzie? Nás krajina očarila a ani za tých takmer tridsať návštev sme sa jej neprejedli. Práve naopak!

1.NASI LEMAK
Exotický názov Nasi Lemak skrýva jedno z najtypickejších, ba až národných jedál celej Malajzie. Je skvelé, chutné, dostupné a má v sebe presne to, čo vystihuje Malajziu. Mieša sa v ňom niekoľko chutí, tak ako sa v krajine mieša niekoľko rôznych národov. Objednajte si Nasi Lemak, ktorý sa prvý krát ocitol v kuchárskych knihách pred viac než sto rokmi a dostanete na tanieri hneď niekoľko ingrediencií. Toto jedlo si viete vychutnať v malých podnikoch na raňajky, dať si ho pokojne na obed či večeru alebo neskoro v noci na niektorom zo streetfood trhov. Nasi Lemak predstavuje kopec ryže, pikantný sambal, vynikajúce chrumkavé ančovičky (ikan bilis), arašidy, uhorky a varené vajce. Paradoxom tohto jedla je aj to, že má obrovské množstvo verzií. Niekedy máte namiesto vareného vajca napríklad volské oko, inokedy je jeho súčasťou kuracie kari alebo hovädzí rendang, niekedy zase kalmáre či ryby. Tradične máte niekedy Nasi Lemak zabalený aj v banánovom liste.


2.CLAYPOT RICE
Malajský „Claypot Rice“ má v sebe výrazne čínsku stopu a ak milujete ryžu, našli ste zrejme svoje obľúbené jedlo. Ryža sa tradične pripravuje v hlinených hrncoch spoločne s mäsom či zeleninou a jedlo tak dostane typickú chuť. V Kuala Lumpur , v čínskej štvrti nájdete niekoľko stánkov, kde Claypot Rice zmajstrovali do dokonalosti. Objednajte si svoju porciu a o chvíľku dostanete na stôl horúcu hlinenú misu s vynikajúcou zmesou kuracieho mäsa aj omáčok. Na prvý pohľad pripomína jedlo rizoto, no stačí jedno sústo a viete, že jeho chuť je niekde úplne inde.

3.CURRY MEE
Ak milujete polievky, toto bude jedlo presne pre vás. Perfektný vývar, rezance a množstvo skvelých ingrediencií, ktoré sa budú lokálne líšiť. Najčastejšie v polievke Curry Mee nájdete kúsky kuracieho mäsa alebo krevety, dary mora, vajcia, tofu, jarnú cibuľku, fazuľové výhonky a čili či pikantný sambal. Skúste ochutnať Curry Mee na malajskom ostrove Penang, ktorý je ním známy a dokonca tu nájdete až dve verzie. Tá jedna je klasická akú nájdete aj v ostatných častiach Malajzie či v Singapure. Druhá má názov „White Curry Mee“, pretože má základ v kokosovom mlieku.


4.NASI KANDAR
Nasi Kandar je pre nás jedlom, ktoré dokonalo vystihuje Malajziu. Jeho pôvod je v tamilských komunitách na malajskom ostrove Penang, ho rýchlo sa dostalo aj na pevninu. „Nasi“ znamená v malajčine „ryža“ a tak trochu napovie, že podobne ako Claypot Rice ide o jedlo, ktorého dušou je práve biele zlato. Obe jedlá sú však mimoriadne odlišné. Základom jedla je teda ryža ku ktorej dostanete množstvo ďalších chutí. Medzi nimi bude kuracie mäso, hovädzina alebo baranina, no žiadnym prekvapením nie sú ani morské plody. K tomu zelenina akou je najčastejšie okra, alebo baklažán. Všetko to treba doplniť omáčkami s príchuťou kari, niečo pikantné, vajcia alebo dokonca kúsok omelety. Fantázii sa pri Nasi Kandar medze nekladú a ak toto jedlo ochutnáte desať krát, vždy bude vyzerať úplne inak. Ochutnajte ho na ostrove Penang v podniku Hameediyah, ktorý funguje od roku 1907.


5.APAM TELUR
Ráno v Malajzii je skvelé v tom, že sa stačí vybrať do mesta a objavíte množstvo rôznych podnikov či stánkov, kde sa pripravuje perfektné jedlo. Výborným a jednoduchým raňajkovým jedlom je Apam Telur. Apam má svoje korene v južnej Indii a veľmi obľúbený je v srílanskej kuchyni. Ide o tenučkú palacinku naplnenú vajcom ku ktorej sa pridáva v mištičke pikantná kari omáčka. Nečakajte, že k Apam Telur dostanete na malajskej ulici príbor a aj v tomto pocítite indický vplyv. Vynikajúce ich robia v indických štvrtiach malajských miest a v Georgetowne na ostrove Penang nájdete na ulici Lebuh Queen kultový stánok.


6.CHAR KWAY TOEW
K najlepším jedlám celej Malajzie patria rezance Char Kway Toew. Ich domovom je gastronomický ostrov Penang, no dnes ich už nájdete kdekoľvek. Penang ich však robí stále najlepšie a pre nás je toto jedno z najlepších jedál celej juhovýchodnej Ázie. Char Kway Toew je perfektným príkladom streetfoodu v Malajzii. Pripravia vám ho vo veľkom woku priamo pred vami, a tak je dokonale čerstvý plný skvelých surovín. Vo svojej porcii Char Kway Toew nájdete sójovú omáčku, čili omáčku, ryžové rezance, fazuľové výhonky, krevety a tenučké plátky nakrájanej sladkej, čínskej klobásky. Nechýba tu ani vajce a dokonca niekde nájdete aj kačacie. Penang milujeme a natrafili sme tu na viacero skvelých miest, kde si viete toto jedlo vychutnať. Skúste to tu: Chong (ulica Lorong Baru), New Lane San Cafe (Lorong Baru) alebo Hock Poh Lye Cafe.


7.MEE REBUS
Malajzia má viacero rôznych rezancových jedál a medzi tie veľmi zaujímavé patrí aj Mee Rebus, čo by sa dalo preložiť ako „varené rezance“. Za obyčajným názvom sa však skrýva neobyčajná chuť. Dušou celého jedla sú vaječné rezance (nie ryžové aké sú v regióne veľmi obľúbené) a tie sa ponoria do skvelej omáčky zahustenej zemiakmi. K tomu vajce uvarené na tvrdo, tofu, limetka, pikantný sambal a odrazu v jedle cítite sladkosť, slanosť, jemnú kyslosť aj pikantnosť. Dodnes je otázkou, kde Mee Rebus vznikol, ale tradícia hovorí, že by to mohlo byť niekde na severe Malajzie. Toto naše z fotografie pochádza z malého podniku Yong Teng Cafe v mestečku Tanah Rata.

8.ROTI TELUR
Roti Telur sa môže nápadne podobať na Apam Telur, ktorý v našom výbere tiež nájdete, no rozdiel je v placke. Kým Apam pripomína palacinku, Roti je zase chlebovou plackou akú môžete poznať z Indického subkontinentu. Slovíčko „telur“ znamená v malajčine vajce, takže sa pripravte na placku Roti v ktorej je vajce. Jednoduché, no mimoriadne chutné a na ulici aj nesmierne lacné jedlo. K Roti Telur vám na ulici často dajú do mištičky kari omáčku alebo šošovicový dhál. Určite si k jedlu objednajte aj malajský čaj Teh Tarik.

9.SATAY (SATE)
Satay je v Malajzii, no aj v neďalekej Indonézii veľmi obľúbené jedlo. Ide o klasický príklad streetfoodu, ale ak by ste si ho chceli vychutnať aj v reštaurácii, nájdete ho. Satay zrejme pochádza z indonézskeho ostrova Jáva, no jedlo sa stalo tak populárne, až sa rozbehlo do celého regiónu juhovýchodnej Ázie. Vo svojej podstate ide o kúsky mäsa napichnutých na špajdli a ugrilovaných na drevenom uhlí a ohni. V Malajzii sú to najčastejšie kúsky hovädzieho alebo kuracieho mäsa. K tomu dostanete arašidovú omáčku, prípadne aj čili omáčku a je to.


10.LAKSA
Máte radi polievku menom Laksa? My sme sa do nej pred rokmi zamilovali práve v Malajzii a odvtedy sa jej nevieme prejesť. Najtypickejšou predstavou akú môžete o Lakse mať je verzia, ktorú svet pozná pod názvom Curry Laksa, teda Laksa na spôsob kari. Jej základom je dokonalý vývar prepojený s lahodným kokosovým mliekom, ktoré polievku príjemne zjemní a kvalitná, domáca kari pasta. Súčasťou polievky sú neodmysliteľné ryžové rezance, ale aj kúsky tofu, varené vajcia, čerstvé fazuľové výhonky a exotický závan jedla vďačí svojej chuti aj čili papričkám. Vynikajúcou variáciou tejto Laksy je tzv. Nyonya Laksa, kde jej chuť vybičuje ešte krevetová pasta, limetka aj čerstvé krevety. Slovíčko Nyonya prezrádza, že patrí pod kultúru Peranakanov, teda fúzii medzi čínskymi a malajskými vplyvmi. Ochutnajte však Sarawak Laksu a poprehadzuje sa vám rebríček najlepších jedál sveta. Na malajskom ostrove Penang zase natrafíte na Asam Laksa a tá je úplne iná, než jej kari verzia. Vďaka rybám a tamarindu má polievka kyslú a miestami aj horkú chuť, no doplní ju esencia citrónovej trávy, cibuľky, krevetovej pasty, zázvoru mätových lístkov či ananásu. Je to doslova explózia chutí, ktorú si človek predtým nevie predstaviť. S ochutnávaním Laksy tak ochutnávate aj kúsok histórie Malajského polostrova.


11.ROTI CANAI
Roti Canai sa niekedy prezývaj aj Roti Prata (Paratha) a môže sa podobať na Roti Telur, ktoré spomíname aj vyššie, no je medzi nimi rozdiel. Ten základný je v tom, že síce ide o chlebovú placku, no táto sa po príprave ešte upraví špeciálnym spôsobom a bude to vyzerať tak akoby ju chcel niekto vymlátiť. Vezme sa čerstvá paratha, rukami sa stlačí, hodí sa na dosku, stlačí, prehodí a po krátkom boji sa zase vyrovná a dostanete ju na tanier či na papier. Paratha je mimoriadne nadýchaná, chrumkavá a Roti Canai sú mimoriadne obľúbené malajské raňajky. Musíte ju jesť ešte horúcu, vtedy chutí najlepšie. K parathe dostanete ešte misku kari alebo šošovicový dhál.

12.KARI IKAN
Ryby a jedlá z nich sú v Malajzii mimoriadne obľúbené a medzi klasické jedlá patri Kari Ikan, teda v preklade „Ryba s kari omáčkou“. Nájdete ich v streetfoodových stánkoch, malých rodinných podnikoch aj v TOP reštauráciách a ak máte radi ryby, rozhodne si toto jedlo viete vychutnať. Často ide o jednoduché jedlo a na svoj tanier či do misky dostanete kari omáčku a v nej kúsok ryby, ktorá nezvykne mať veľa kostí. Fantázii sa tu medze nekladú a v kari omáčke ešte môže byť čokoľvek iné. Nám najviac chutilo Kari Ikan na malajskom ostrovčeku Labuan, kde sme v kari omáčke mali aj okru. Kari omáčka má v sebe množstvo chutí a často v nej je zmes korenín, kari lístky, tamarind, ale aj kokosové mlieko. Milovníci rýb a kari našli svojho favorita.


13.RENDANG
Rendang sa síce zrodil v neďalekej Indonézii, ale v Malajzii je ako doma a rozhodne by ste si toto jedlo mali vychutnať počas cesty aj vy. Podľa rôznych rebríčkov patrí medzi najchutnejšie jedlá Ázie a nie je to len jeho vôňou, ale aj chuťou. Rendang sa pripraví tak, že sa vezmú kúsky mäsa, ktoré sa dlho a pomaličky varia a dusia v omáčke z kokosového mlieka, kde nechýbajú mnohé koreniny, škorica či kardamóm. Správny rendang sa pripravuje niekoľko hodín počas ktorých omáčka zhustne, trošku skaramelizuje a všetka chuť a vône v nej zostanú. V podnikoch nájdete desiatky rôznych druhov rendangu, no najčastejšie sa líšia tým, aké mäso sa v ňom ocitne. Podáva sa ryžou a veľmi chutná je lepkavá ryža, ktorá sa balí do banánových listov a dusí v bambuse.


14.MASALA DOSA
Masala Dosa nie je malajské jedlo a malo by skôr patriť medzi indickú kuchyňu, ale indické a tamilské diaspóry sú v Malajzii natoľko silné, že na ňu natrafíte na mnohých miestach. Masala Dosa je tenučká placka z ryže či šošovice, ktorá sa pripraví na rozpálenej platni a napokon naplní zmesou zemiakov, cibuľky a korenín a zázrak je na svete. Podáva sa s pikantným sambarom alebo kokosovým čatní a najčastejšie ju budete aj tu v Malajzii jesť rukami. Vynikajúce ich nájdete v indickej štvrti v Kuala Lumpur v podniku MTR alebo v Saravanaa Bhavan. Keď Masala Dosu dostanete, odtrhnite si kúsok rukou, plackou si vezmite zo zemiakovo-cibuľkovej plnky, namočte do čatní či sambaru a ochutnávajte.


15.KARI AYAM
Kuracie kari môže mať množstvo podôb a svoju predstavu má aj Malajzia. Jedlo aké poznáte z rôznych iných krajín je doma aj na Malajskom polostrove a ak nechcete veľmi experimentovať, tu viete, že sa jednoducho nesklamete. V pikantnej kari omáčke nájdete kúsky kuracieho mäsa a líšiť sa môže len to, čo si k jedlu dáte. Najčastejšie toto jedlo nájdete v malých podnikoch, kde si sami vytvoríte, čo všetko si na tanier dáte a my ho máme najradšej s volským okom, baklažánom a sambalom. Klasickou prílohou je kopec ryže, ktorá sa v Ázii stane skutočne jedlom na každý deň.

16.MEE GORENG
Rezancových jedál nájdete v Malajzii viacero a ak chcete pohľadať najväčšiu klasiku, potom je tu presne Mee Goreng. Pražené rezance sa pripravujú vo woku a sú skvelým, chutným a rýchlym streetfoodom na malajskej ulici. Mee Goreng sú najčastejšie rezance, ktoré sa dotvoria nakrájanou šalotkou, cibuľkou, cesnakom, pridá sa rôzna zelenina, mäso či morské plody a nechýba tu často ani vajce či sójová omáčka. Najbežnejšie jedlo, ktoré nájdete naozaj takmer úplne všade.

17.POPIAH
Meno Popiah možno na tvári nevyčaruje žiadnu emóciu, pretože je stále pomerne neznáme, no kto ich už raz ochutnal, ten sa zasníva nad ich skvelou chuťou. Reč je o typických jarných rolkách, ktoré sú tak odlišné od tých aké môžete poznať z Vietnamu. Popiah je typickým streetfoodom na ostrove Penang a majú v sebe čínsky pôvod. Jarné rolky sa pripravujú z tenučkého cesta. Na začiatku sa potrie čili pastou aj sójovou omáčkou a na tú sa naukladajú kúsky šalátu, fazuľových výhonkov, či nakladaná reďkovka. Ešte štipka nadrvených arašidov a je to. Popiah je väčšinou mimoriadne lacný a jeho výhodou je to, že v stánkoch vám ich pripravia priamo pred vami po vašej objednávke.


18.ICE KACANG
Malajzia má obrovské množstvo dezertov, koláčikov či sladkostí a ak ich máte radi, rozhodne si tu prídete na svoje. Medzi najzvláštnejšie a najunikátnejšie patrí Ice Kacang, alebo aj Ais Kacang. Prečo? No skúste skombinovať nastrúhaný ľad, kondenzované mlieko, šťavu z liči (môže byť aj iná), ružový sirup, fazuľu, kukuricu, želé, kokos a niekoľko ďalších drobností. Nie, nepomýlili sme sa. V každom stánku vám na ulici pripravia ich vlastnú predstavu, ale stále je to bizarná, kalorická bomba. Stojí za to, ochutnať Ice Kacang aspoň raz.

19.KUIH PAU
Kuih Pau sú typické malajské koláčiky s čínskou stopou, ktoré nájdete v Malajzii takmer všade. Stačí sa pozrieť do niektorých podnikov a keď uvidíte výklad s naukladanými buchtami, našli ste ich. Sú skvelým snackom alebo sladkosť po jedle a môžete ich nájsť nielen v sladkých, ale aj slaných verziách s kari, kuracím mäsom či zemiakovým kari. Najdokonalejšie sú však Kuih Pau v sladkej verzii, kedy nájdete buchty s nastrúhaným kokosom (kelapa) alebo kokosovým džemom (kaya), prípadne s červenou fazuľou na sladko (kacang).


20.TEH TARIK
Najobľúbenejším nápojom celej Malajzie je čaj s názvom Teh Tarik. Ide o sladký čaj s kondenzovaným mliekom a jeho názov „tarik“ znamená ťahať, preto sa môže občas nazvať aj ako „ťahaný čaj“. Meno pochádza zo spôsobu prípravy, kedy sa čaj nalieva z veľkej výšky, čo vyzerá akoby ste ho z kanvice ťahali priamo do pohárikov. Čaj začali v Malajzii pripravovať indickí imigranti a pôvodne ho popíjali pracovníci na kaučukových plantážach, no neskôr dobyl malajské ulice a dnes je národným nápojom. Teh Tarik sa perfektne dopĺňa k malajským raňajkám akými je Apam Telur, Roti Telur alebo Roti Canai.

OBJAVTE v NAŠICH ČLÁNKOCH GASTRONÓMIU REGIÓNU
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.