Moldavsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

top

Moldavsko je bez pochýb (spolu s Bieloruskom) jednou z najmenej známych krajín celej Európy. Neveľká krajina vtesnaná medzi Ukrajinu a Rumunsko je však skvelým miestom, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Veľa sa u nás o Moldavsku nehovorí, o to viac vás môže prekvapiť. Ešte väčšie prekvapenie však ukrýva miestna, moldavská kuchyňa.

Ak by ste mali odpovedať na otázku „čo ochutnať v Moldavsku?“, ako by ste odpovedali? Napadlo by vás aspoň jedno jediné jedlo, ktoré vystihuje túto krajinu? Nie? Tak potom je najlepšou odpoveďou zbaliť batoh a vyraziť na cestu do tejto neznámej, európskej krajiny. Miestna kuchyňa patrí medzi najväčšie zážitky celého Moldavska a keď ju preložíte kláštormi, vínnymi pivnicami a atmosférou neturistických miest, dostanete nadšenie.

Moldavská kuchyňa mala šťastie, že sa v týchto oblastiach vystriedalo niekoľko vplyvov a preto aj dnes v jedlách môžeme nájsť ukrajinskú, rumunskú či dokonca osmanskú stopu. Všetok tento mix sa napokon spojí, aby vytvoril niečo unikátne. Moldavské jedlá veľmi často obsahujú mäso, hoci krajina má veľmi úrodnú zem a pestuje sa tu stále veľa zeleniny. Aj tá sa samozrejme v tradičných jedlách objavuje, no mäso (najmä bravčové) je stále vyhľadávané. Tradičná kuchyňa je pomerne jednoduchá, sedliacka, pracuje s lokálnymi surovinami a to je veľké plus, ktoré v jej chuti oceníte. Tým najznámejším jedlom k akému sa môžete dostať je mamaliga, miestna verzia polenty (ešte známejšia je v Rumunsku), ktorú vám dochutia smotanou, mäsom a syrom. Znie to zvláštne? Počkajte a uvidíte!

V našom prehľade moldavskej kuchyne sa objavia aj jedlá, ktoré vám budú pripomínať Rusko či Ukrajinu, keďže v Moldavsku žije aj početná rusky hovoriaca komunita.

Polievky

Zeamă de pui

Najtradičnejšou polievkou celého Moldavska je Zeamă, teda jej kuracia verzia Zeamă de pui. Výzorom sa podobá našej kuracej polievke s rezancami a zeleninou a ani tu nie sme veľmi ďaleko od pravdy. V polievke nájdete cibuľu, zemiaky, mrkvu  a nechýbajú tu ani bylinky, čierne korenie či soľ. Dajte si ju raz a potom na ňu budete mať chuť každý deň. Zeamă stavila na lokálne, čerstvé produkty a je to v kvalitnej polievke cítiť. Ak ju chcete ochutnať ako Moldavci, dajte si k nej chlieb a smotanu. Cena polievky cca 45 MDL.

Zeama

Borş roșu

Borş predstavuje moldavskú verzia svetoznámeho boršču, no nemusíte sa obávať, že by sa presunom z Ukrajiny či Ruska zmenil alebo zhoršil. Stále ide o vynikajúcu, sýtu polievku akú si pamätáte z iných ciest. Jej základom je červená repa, koreňová zelenina, nechýbajú v ňom kúsky hovädzieho mäsa a hustá, domáca smotana. Zahryzujte si k nemu čerstvý chlieb a nič viac už nebudete potrebovať. Boršč má viacero druhov, tým najobľúbenejším je „roşu“, teda červený. Cena cca 55 MDL.

bors

Soleanka

Ak vám názov Soleanka znie veľmi povedome, tak tušíte správne. Ide o polievku Solyanku, ktorú môžete poznať aj z iných končín bývalého Sovietskeho zväzu. Soleanka má aj tu v Moldavsku svoj vysoký štandard a tak si môžete byť istý, že vás nesklame. V Soleanke nájdete nej  mäso alebo ryby, hríby, olivy, citrón, kvasené uhorky, rajčiny, cibuľu, kapary a ešte mnoho iného. Za porciu Soleanky zaplatíte cca 50 MDL.

Soleanka

Hlavné jedlá

Mămăligă

Najtradičnejším jedlom celého Moldavska je Mamaliga, kukuričná polenta typická pre tieto končiny. Je ťažké s úplnou presnosťou povedať, či vznikla v Rumunsku alebo nebodaj tu v Moldavsku, no nájdete ju dnes v oboch týchto krajinách a obe ju majú medzi najtradičnejšími chuťovkami lokálnej gastronómie. Kukuričná múka, soľ a voda. V týchto jednoduchých ingredienciách sa ukrýva príbeh Mamaligy, ktorá bola dlhé roky jedlom chudobných v časoch kedy nebolo „nič iné“. Dnes sa situácia zmenila a Mamaligu nájdete všade. Ak vám chutí talianska Polenta, bude vám chutiť aj Mamaliga. Sama o sebe možno neotvorí dvere do gastronomického neba, ale ak si ju doplníte o ďalšie suroviny, vytrieskate z Mamaligy vynikajúce jedlo. U nás na obrázku je Mamaliga s bielym, slaným syrom (trochu sa podobá na bryndzu), bravčovým mäsom aj smotanou. Táto verzia sa volá „Tocana de porc cu mămăligă şi scrob“ a neodíďte z Moldavska bez toho, aby ste ju ochutnali. Cenovo vyjde na cca 90 – 110 MDL.

mamaliga

Plăcintă cu cașcaval

Ak si v Moldavsku objednáte jedlo zvané Plăcintă, určite urobíte dobre. Toto okrúhle pečivo má tvar veľkého koláča a je plnené buď sladkou alebo slanou plnkou. Najčastejšie sa plní bryndzou, kapustou, zemiakmi alebo syrom (ako tomu bolo v našom prípade). Hrúbka cesta sa mení v závislosti od regiónu – niekde je úplne tenučké (podobne ako lístkové cesto), inde máte pocit že ochutnávate chrumkavé chlebové cesto. Odhliadnuc od typu cesta a plnky, najlepšia je ešte teplá, práve vybratá z pece. Približná cena môže byť cca 40-45 MDL.

placinte

placinte

Sarmale moldoveneşti

Sarmale nájdete na jedálnom lístku pravdepodobne vo väčšine krajín, v ktorých mala niekedy v minulosti vplyv Osmanská ríša. Ich príprava je celkom zdĺhavá, a preto sa toto jedlo kedysi jedávalo hlavne počas sviatkov. Dnes ich nájdete takmer v každej tradičnej moldavskej reštaurácii. A z čoho toto jedlo vlastne pozostáva? Kapustové listy sa naplnia zmesou ryže, zeleniny a mletého mäsa a pomaličky sa dusia v hrnci. Podávajú sa so smotanou. Spolu s jedlami mici a mămăligă sa často označujú za národné jedlo Moldavska. Za sarmale zaplatíte cca 70 MDL.

sarmale

Mici moldoveneşti

Mäso do moldavskej kuchyne rozhodne patrí a medzi obľúbené pochúťky patria aj Mici (niekde ich nájdete aj ako Mititei). Predstavte si ich ako bosniacke čevapi alebo známe balkánske čevabčiči, teda mleté mäso, ktoré sa premieša s koreninami a napokon sa z neho spravia malé valčeky.  Niekedy môžu byť dokonca zmesou z viacerých druhov mäsa, inokedy len bravčové, jahňacie či hovädzie. Mici sa položia na rozpálený gril a o chvíľku sú hotové. Môžu byť ako predjedlo a keď si ich dáte viac, pokojne vás zasýtia aj ako hlavné jedlo. Výborne sa k nim hodia omáčky (často horčica) a zeleninové šaláty. Porcia môže vyjsť na cca 50-80 MDL.

mici

Clătite cu carne de pui la cuptor

Za týmto tajomným moldavským názvom sa ukrýva jednoduché a chutné jedlo. Clatite je slovíčko, ktoré predstavujú palacinky a tie tvoria základ tohto jedla. Buď ich môžete mať ako reálnu, naplnenú palacinku alebo vám ich cesto naukladajú na seba a nechajú zapiecť v zapekacej miske. Samozrejme nebudete jesť len samotné cesto, ale nájdete tu aj kúsky kuracieho mäsa, syr a sem tam sa môžu objaviť aj hríby. Všetko sa vzájomne poprekladá a po vybratí z peci sa horúce podáva. Podobné jedlá nájdete v mnohých iných kuchyniach sveta, ale to len dokazuje jeho obľúbenosť. Za takúto porciu zaplatíte cca 70-80 MDL.

clatite

clatite

Сartofi prăjiţi cu ceapă

Zaujímavým jedlom, ktoré si zamilujete je Cartofi prajiti a ak si ho objednáte, dostanete na stôl misku so zapečenými zemiakmi, kde nájdete aj cibuľku či slaninku. Je to veľmi jednoduchú jedlo, ale koniec koncov, jednoduchosti je krása a v prípade Cartofi prajiti aj chuť. Kombinácia zemiakov, cibule a slaniny je priam dokonalá. K ťažkému jedlu sa skvelo dopĺňa aj čerstvá, jarná cibuľka alebo šalát z čerstvej zeleniny. Za podobnú porciu zaplatíte cca 40 MDL.

cartofi

Pelmeni

Pelmeni majú svoje miesto aj v moldavskej kuchyni, ale nepatria medzi najtradičnejšie jedlá tejto krajiny. Získali si popularitu vďaka Sovietskemu zväzu, ktorý kedysi pohlcoval aj samotné Moldavsko a hoci sa obrovská mašinéria rozpadla, Pelmeni tu zostali. Sú o čosi menšie ako vareniki a kým tie sa podobajú na pirohy, v prípade pelmenov by sme podobnosť (aspoň výzorovú) hľadali v tortellinach. Pelmeni majú svoj základ v ceste, ktoré sa naplní surovou plnkou a potom sa s ňou pelmeni varia. Najchutnejšie sú tie plnené mäsom alebo syrom. Vychutnajte si k nim aj čerstvú, hustú smotanu. Cena sa pohybuje okolo cca 60 MDL.

pelmeni

Colțunași cu cartofi

Coltunasi sú moldavskou odpoveďou na známe Vareniky. Predstavte si naše tradičné pirohy a už máte o varenikoch predstavu. Do cesta sa zabalí často predvarená plnka, ktorou je v prípade týchto Coltunasov na fotke vytvorená zo zemiakov. Ide o veľmi jednoduché, no zároveň aj sýte jedlo. Vareniki si namáčajte do čerstvej smotany, ktorú dostávate často ako prílohu. Cena porcie cca 60 MDL.

coltunasi

Dezerty

Papanaşi

Hoci Moldavcom ako dezert po obede stačí aj strapec hrozna, existuje aj pár tradičných sladkostí, ktoré často budete nachádzať na jedálnych lístkoch v reštauráciách. Jedným z nich je Papanaşi, ktorý pochádza z Rumunska. Cesto, z ktorého sa vyrába pripomína naše šišky a je plnené syrom, ktorý zase pripomína tvaroh. Všetko je premiešané s džemom, najlepšie kyslastým, ktorý kompenzuje jeho sladkú chuť. Pre polovicu nášho kreatívneho dua (Peťa) bol tento dezert príliš sladký, Tomášovi to však vôbec neprekáža a ešte by ich pár zvládol. Cena cca 40 MDL

papanasi

Clătite cu vișine

Máte radi palacinky? V reštaurácii rýchlo objednávajte Clătite cu vișine, kým sa neminú. Maličké palacinky plnené smotanovým krémom a višňami a následne poukladané do malej palacinkovej pyramídy. Absolútna dokonalosť a pre nás jeden z top dezertov z našich výletov po svete. Cena cca 45 MDL

clatite

Covrigi

V prípade, že počas svojich potuliek po Moldavsku uvidíte nápis Covrigărie, bežte k nemu. V opačnom prípade, by ste prišli o ochutnávku perfektného pečiva, ktoré sa dá využiť ako rýchla náhrada raňajok. Covrigi pôvodne pochádzajú z Rumunska a majú praclíkovitý tvar. Často sú posypané sezamom a posolené. Traduje sa legenda, že ich do týchto krajov priniesli grécki obchodníci, ktorí chceli prostredníctvom nich podporiť predaj svojho vína. My nevieme nikdy odolať ich sladkej variante plnenej višňovým džemom, v ktorej sa dokonale snúbi jemnosť pečiva a osviežujúca chuť višní. Cena cca 0.50 EUR.

covrigi

Nápoje

Moldavské víno

Vtesnať opis moldavského vína to pár viet je priam sizyfovská úloha. Krajina pre ktorú je víno snáď najväčším exportom a takmer štvrtina jeho populácie je spätá nejakým spôsobom s vinárstvom je jednou z top vinárskych destinácii v celosvetovom meradle. Jeho chuť si môžete vychutnať v niektorej z preslávených vínnych pivníc (Cricova alebo Milestii Mici), ktoré sú tak obrovské, že sa v nich v podzemí môžu pohybovať nákladné autá a navštevujú ich slávne osobnosti, alebo si jednoducho kúpte pohárik domáceho vína od pouličných predavačov a skúste rozhodnúť, ktoré vám chutilo viac.

vino

vino

Kompót

Kompóty a rôzne zaváraniny asi všetci poznáme aj na Slovensku, ale vedeli ste že v niektorých krajinách sa kompót považuje za plnohodnotný napoj? Šťava z vareného ovocia dochutená cukrom a sušeným ovocím je napríklad v Moldavsku stále populárna. Môže sa podávať buď chladená alebo teplá, podľa chuti a ročného obdobia. My sme ochutnali výborný domáci kompót cestou ku kláštoru Orheiul Vechi, kde nájdete pár predavačov s dobrotami.

kompot

Kde nám chutilo:

LA PlăcintE

Medzi naše najobľúbnejšie podniky v moldavskom Kišineve sa hneď ako sme si do neho sadli stal podnik menom La Placinte. Ide o sieť tradičných reštaurácii, ktoré nájdete nielen v hlavnom meste (napočítate ich tu 10!), ale aj v Balti. My sme si obľúbili pobočku len pár metrov od parku za hlavným námestím na ulici Mitropolit Dosoftei. Dá sa tu sedieť vonku v príjemnom prostredí alebo vo vnútri a žiadne jedlo, ktoré sme tu ochutnali nebolo sklamaním, tak ju môžeme doporučiť všetkými desiatimi. Výhodou sú aj normálne ceny a tak môžete skúšať moldavskú kuchyňu čo vám hrdlo ráči.
La Placinte na tripadvisore.

 

ZAUJÍMAJÚ VÁS CHUTNÉ EURÓPSKE KUCHYNE? POZRITE SA AJ NA NAŠE ĎALŠIE INŠPIRÁCIE!

belarus    bosna

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.