Moorea. Francúzska Polynézia s príchuťou raja
Francúzska Polynézia sa môže javiť ako sen. Je vzdialená, exotická, umiestnená za dátumovou hranicou, ak k nej letíme na východ a vždy bude mať v sebe tú neopísateľnú príchuť raja. Tento raj však môže byť aj váš. Ak nehľadáte luxusný rezort na Bora Bora, ale chcete sa pozrieť na ostrov, ktorý prekypuje životom, tak potom je rajská Moorea vaším cieľom.
Ostrov Moorea je síce menej známym pojmom než Tahiti, ale ak by sme oba ostrovy porovnali, práve Moorea sa viac podobá na rajskú záhradu. Z tahitského Papeete sa sem dostanete pohodlne lietadlom miestnej leteckej spoločnosti Air Tahiti za necelých desať minút alebo nasadnete na trajekt a o hodinku ste na ostrove.
Prvý nádych raja
Miestne letisko na Mooree je maličké. Chlapík vykladá batožinu ručne, pospevuje si a nikto sa zrejme nikam neponáhľa. Nemá ani kam, pretože čas ako poznáme v uponáhľanej Európe sa tu rozplynie s prvými tónmi miestnej hudby. Na prvý pohľad viete, že Mooreu budete milovať. Stačí sa pozrieť na to ako z ostrovu vytŕčajú ostré vrchy Toheia či Mauaroa. Pod nimi sa na pobreží rozutekali kokosové palmy a tie stoja len pár metrov od bielych pláží s tyrkysovou vodou. Raj na zemi. Obísť ostrov po obvode? Žiaden problém, Moorea má totiž len okolo 70 kilometrov a tak stačí nasadnúť na niečo čo má kolesá a vychutnáte si jeho čarovné zákutia. Verejná doprava tu takmer neexistuje a preto je najlepšou voľbou požičanie auta, ktorým sa dostanete do každej maličkej dedinky.
Moorea plná exotiky
Tie sú veľmi zaujímavé, pretože je tu turizmus limitovaný na rezorty a pláže a tak tu môžete byť jediní turisti. Ak chcete objavovať, toto vás bude baviť. Malé koloniálne kostolíky, lokálne trhoviská, ktoré majú len niekoľko produktov či stolov, predavači kohútov, sliepok, kokosových orechov a exotické pohľady do tvárí domácich. Niektorí majú šikmejšie oči, akoby pozostatok toho, že práve do Oceánie sa kedysi dávno dostali ľudia z ázijskej pevniny či Indonézie. Mnohé ženy milujú kvietky a tak si ich dajú za ucho. „Ak ich má žena za ľavým uchom, znamená to, že je vydatá a ak si dá kvety za pravé ucho, je stále voľná“ smeje sa predavačka pri vysvetľovaní tejto tradície. Šikovne rozsekne kokosový orech, tak že nevytryskne ani kvapka kokosovej vody, hodí do neho slamku a je to. Čo sa viac hodí ku kulise ostrova Moorea ako čerstvý kokosový orech? V tom sa ozve hlasné zakikiríkanie. Je tu azda toľko ľudí ako kohútov, pretože tí pobehujú po uliciach, sedia pred domami, naháňajú sa po hlavnej ceste a počuť ich kikiríkať hoci aj na pravé poludnie či podvečer. V záhradách rastú ananásy, papájové stromy a z banánovníkov trčia obrovitánske a ťažké trsy maličkých banánov. Domáci ráno vyrazili na ryby, skontrolovať nahodené siete, pozbierajú kokosové orechy, zeleninu a ovocie a na malom improvizovanom trhovisku pri ceste všetko rozložia. Žije sa tu jednoducho, no domáci majú stále úsmev na tvári a to je prudko nákazlivé.
Pod štíhlymi palmami
Dnes má Moorea povesť jedného z najkrajších ostrova sveta a je dokonalou destináciou na medové týždne. Bora Bora je najslávnejším ostrovom Polynézie, ale kto ochutnal Mooreu, ten na ňu nedá dopustiť. Len pár kilometrov od letiska v oblasti zvanej Temae leží najkrajšia pláž celého ostrova. Ak máte zvyšných niekoľko stoviek eur na jednu jedinú noc, môžete sa ubytovať aj v drevených domčekoch postavených nad tyrkysovou hladinou priezračného mora, no ak nechcete, môžete sa tu okúpať aj bez toho. Verejná pláž patrí určite medzi najkrajšie na svete. Moorea je tropickým ostrovom plným zelene a aj nad plážou rastú hradby poskladané z kopcov, ktoré podvečer zahaľuje magická hmla a pohlcuje ich pahorky. Cestu k pláži obsadili vysokánske, štíhle palmy vysoké aj 10 metrov. Každá z nich má pod svojimi listami viac než tucet obrovských kokosových orechov. Biely piesok sa zastaví a pozvoľna prejde do nádhernej zátoky plnej koralov.
Temae je najkrajšou plážou ostrova
Ak nemáte šnorchel, stále budete vidieť jej krásu a stretnete aj farebné rybky či dokonca plávajúce raje. Tie prídu pri vás bez akéhokoľvek strachu a môžete tu plávať priamo s nimi. Dokonalosť už len podčiarkne výhľad na susedný ostrov Tahiti. Plávate alebo sedíte na bielom piesku a pred vami z vody rastie Tahiti zahaľujúce sa do oblakov. Akoby sa tu sny prelínali so skutočnosťou. Tým, že je pláž Temae verejnou, tak ju majú radi aj domáci. Prichádza sem skupina miestnych a kým muži nalovili ryby, ženy pripravili gril, nakrájali zeleninu a spoločne si grilujú. Vybrali gitaru a ťahavé polynézske piesne sa rozlievajú celou plážou. Dievčatá sa nenechajú prosiť a dokonca piesne vyšperkujú aj krásnym, zvodným tancom. To kvôli takýmto pohľadom mnohí námorníci z dôb minulých odmietli nasadnúť na loď domov a zostali tu a zapustili na ostrove korene. Je to krásne. Žiadne predstavenie pre turistov so vstupným, ale skutočný život tu na najkrajšej pláži celého ostrova.
Hľadanie miestnej histórie
Málokoho by napadlo, že rajská Moorea v sebe ukrýva aj tajomné, historické dedičstvo. Pri predieraní sa vnútrozemím ostrova si všimnete informačné tabule hovoriace o archeologických náleziskách. Kamenné múriky, pozostatky stavieb, to všetko je roztrúsené v tropickej krajine obkolesenej stromami vo vlhkej džungli. Za najkrajšími a najzaujímavejšími miestami sa treba ponoriť hlbšie medzi stromy. Pred očami sa odrazu objaví kamenný múr vysoký jeden meter v ktorom sú pravidelne naukladané kamene. Múr vytvorí obdĺžnikový pôdorys a ten predstavuje marae, posvätné miesto, kde sa v minulosti odohrávali rituály zabudnutých ľudí.
Poznáte marae?
Podľa nálezov sa sem na Mooreu dostali ľudia niekedy pred 1200 rokmi. Mali sem prísť z okolitých ostrovov, z Markéz a keďže si so sebou priniesli semená rastlín aj stromov, taro či chlebovník, mohli sa tu usadiť a založiť svoje dediny. K nim patrili práve spomínané marae. Domy z dreva či iných materiálov sa stratili, ale kamenné stopy minulosti tu zostali. Kamene sa storočiami sfarbili do zelenej farby a mnohé pokryl koberec z lišajníkov či z machu. Všade naokolo pobehujú kohúti a z korún stromov sa ozýva spev vtákov. Vlhkosť sem prilákala komáre a tie striehnu na nestrážený kúsok tela, aby sa mohli do neho zapichnúť. Hlbšie v lese je ešte niekoľko podobných stavieb a na ostrove ich vraj archeológovia objavili viac, než 200. Nielen marae, ale aj zvyšky starých chrámov, totemov či kamenné tiki s tvárami človeka či bohov. Moorea skrýva v sebe nejedno prekvapenie.
Moorea, Bounty a James Cook
Polynézska Moorea nie je len ostrovom nádherných pláži, ale aj neprekonateľnej tropickej prírody. Moorea v sebe ukrýva dvojicu krásnych zátok. Tou prvou je Opunohu, ktorá sa hlboko zarezáva do vnútrozemia. Jej čierna, sopečná pláž je ľudoprázdna a vo vode sa vo vlnkách kolíše len niekoľko prázdnych kokosových orechov. K vode sa nakláňajú štíhle palmy a vánok s chuťou slaného mora vonia diaľkami. Vedľajšia zátoka síce nesie meno Jamesa Cooka, ale podľa mnohých bola práve zátoka Opunohu tou, kde sa mal jeden z najslávnejších moreplavcov v dejinách vylodiť na ostrove. Okrem neho tu zastavila aj loď zvaná Bounty, kde sa odohralo povstanie, ktoré sa dostalo do niekoľkých filmov na strieborné plátno. Filmári si dokonca zvolili zátoku a ostrov za miesto natáčania, aby dodali snímke autenticitu. Obe zátoky od seba oddeľuje kopec Rotui a je krásne pozerať sa na neho a vedieť, že ten istý kopec sledoval James Cook. Cesta pokračuje hlbšie do vnútrozemia ostrova. Tu neďaleko plantáží posiatych ananásmi sa môžete zastaviť na mieste, kde dostanete chutnú ochutnávku tradičných výrobkov. Ochutnali ste už džem z papáje, ananásu, pomela či ich kombinácie? Ani si neviete predstaviť, aké sú dobré!
Ostrov krásnej prírody
Moorea sa začne predvádzať. Takmer 900-metrový vrch Mauaroa pripomína ostrý žraločí zub a vedľa neho rastie niekoľko menších štítov. Na zelenej lúke sa pasú kravy a na sekundu človek zapochybuje či nie je v Alpách, ale vlhkosť, zvláštne zvuky vtákov a bujná vegetácia kam oko dovidí každého vyvedie z omylu. Cesta končí na vyhliadke Belvedere tesne pod najvyšším vrcholom ostrova Toheia, ktorý ako jediný presiahol výšku tisícich metrov. Ďalej je už len džungľa, tajomné kamenné stavby staré stovky rokov a ukryté vodopády. Moorea má odtiaľto neskutočné čaro. Všetko je prenikavo zelené, divoké a tropické.
Opekačka pod Južným krížom
Zaujímavým miestom na severe ostrova neďaleko mestečka Papetoai je aj hotelový komplex InterContinental Moorea Resort na brehu mora. Dá sa do neho nakuknúť a predstavuje závan luxusu aký si kde kto predstaví ak sa povie Polynézia. Často je symbolom luxusu práve ostrovček Bora Bora, ale ani Moorea sa nedá zahanbiť, hoci tu máte na výber aj lacnejšie ubytovanie. Túlam sa areálom, natrafím na delfínov, pozriem sa na domčeky postavené na vode a musím uznať, že je tu príjemne. Páčia sa mi aj okolité kopce, zelená krajina akoby rovno končila v tyrkysovom mori. Moorea v sebe ukrýva aj gastronomické chuťovky a národným jedlom celej Polynézie je Poisson cru. Surové kúsky ryby sa pokvapkajú limetkou, ponoria do kokosového mlieka a doplnia sa kúskami zeleniny. Možno to pre niekoho môže znieť zvláštne, ale je to výborné jedlo. Na ostrov padá večer a tak sa môže začať opekačka. Domáci vyberú na trávnik gril a tak je hneď jasné, že tento večer bude stáť za to. Čerstvý tuniak položený na gril rozvonia všade naokolo a nad hlavou svieti Južný kríž, z ktorého neviem spustiť oči. U nás ho nevidno, iba na južnej pologuli a aj takýto detail vytvára z Francúzskej Polynézie opojný kút zeme, ktorý sa hlboko vpíše do srdca a mysle.
No čo poviete, nestojí tá Francúzska Polynézia za to? Letenky síce nepatria medzi najlacnejšie na svete, ale verte, že ak sa sem vyberiete, nebudete ľutovať ani minútu tohto dobrodružstva.
JE PRE VÁS FRANCÚZSKA POLYNÉZIA ĎALEKO? SKÚSTE TEDA MALDIVY:
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.