Murano, Burano, Torcello – výlet z Benátok
Benátky patria k najkrajším a najnavštevovanejším mestám celého Talianska. Ak tu však pobudnete niekoľko dní a dokonale si ich prezriete, prípadne vám začnú vadiť davy turistov a plné uličky, máte veľmi jednoduchú možnosť úniku. Urobte si celodenný výlet z Benátok na trajekte a pozrite si okolité ostrovy Murano, Burano a Torcello, ktoré vás prijemne prekvapia svojou rozmanitosťou a krásou.
Koľko to bude stáť?
Na výlet po týchto troch ostrovoch vám bude stačiť jeden deň a je iba na vás, či ho absolvujete cez jednu z mnohých agentúr, ktorá vám zabezpečí všetko potrebné, prípadne sa rozhodnete pre výlet na „vlastnú päsť“, ktorý si vyžaduje viac plánovania, ale poskytne vám viac flexibility. Jednosmerný lístok na trajekt platný 75 minút stojí EUR 9.50 (September 2023), preto si radšej kúpte 24 hodinový lístok za EUR 25, ktorý umožňuje plavbu na všetkých prostriedkoch hromadnej dopravy v Benátkach a okolí.
Murano. Ostrov skla
Ostrov Murano je tretí najväčší v lagúne Benátok (po samotnom historickom centre Benátok a ostrove Lido). Ak chceme byť presnejší, Murano tvorí až 7 malých ostrovčekov, ktoré oddeľuje 8 kanálov a spája ich niekoľko mostov. Toto miesto osídlili už počas rímskych čias a prosperovalo najmä z rybárstva a ťažby soli. Razili sa tu dokonca aj vlastné mince, no toto obdobie prosperity sa skončilo, keď Murano ovládli samotné Benátky. Paradoxne práve Benátčania mu neskôr prinavrátili stratenú slávu tak, že sem presunuli výrobu skla. Na jednej strane sa jednalo o veľmi nebezpečnú záležitosť, keďže práca s ohňom prinášala so sebou veľké riziká požiarov, na ktoré Benátky mnohokrát doplatili. Na strane druhej prinášalo toto remeslo veľkú prestíž a bolo zahalené rúškom tajomstva, ktoré nikdy nesmel prezradiť konkurencii. V určitom období mali dokonca majstri sklári zakázané z ostrova odchádzať, no pár odvážlivcom sa utiecť podarilo a dobre ukrývané tajomstvo výroby skla sa dostalo napríklad do Anglicka alebo Holandska.
Vystupujeme na zastávke Murano Faro a prechádzajúc popri kanáloch smerujeme do centra. Našou prvou zastávkou je kostol San Pietro Martire, v ktorom obdivujeme maľby od Belliniho. Neďaleko od neho nájdete Palazzo da Mula, ktorý je krásnym príkladom benátskej architektúry 15.-16. storočia, kedy sa tu stavali rozľahlé vily so záhradami. Skutočným pokladom Murana je však hlavný kostol v historickom centre – Duomo Basilica dei Santi Maria e Donato. Postavili ho už v 7. storočí a po prekročení jeho prahu nevieme kam sa skôr pozrieť. Dokonalá byzantská architektúra a množstvo mozaík robia z tohto miesta skutočný raj pre milovníkov histórie.
Aj slávna sklárska história je na ostrove stále prítomna do dnešnej doby. Môžete sa pozrieť do Múze skla, prípadne sa zastavte v jednom z nespočetných obchodíkov so sklom, kde si môžete miestne výrobky zakúpiť a priniesť si domov malý suvenír z Murana.
Burano. Farebná krása
Podobne ako Murano, aj Burano tvorí niekoľko malých ostrovčekov – presnejšie 5. Nenájdete tu okázalú benátsku architektúru, skôr rovnako vysoké malé domčeky, ktoré si však nedostatok architektonickej nápaditosti kompenzujú svojou farebnosťou. Tieto domy patrili rybárom, keďže rybolov bol pre väčšinu obyvateľov jediným zdrojom obživy. Existuje niekoľko teórií, prečo boli domy farebné – podľa jednej z nich sa začali maľovať počas morových epidémií. Biela farba signalizovala, že v dome sa nachádza epidémia, farebnosť domov naznačovala, že obyvateľstvo v dome je zdravé. Neskôr sa k rybárstvu pridalo ďalšie dôležité remeslo, ktoré vykonávali miestne ženy – čipkárstvo. Čipky z Burana sa preslávili po celkom svete a dostali sa dokonca aj na kráľovské dvory v celej Európe. Aj dnes ich môžete obdivovať v Múzeu čipiek, ale aj v malých obchodíkoch po celom ostrove, kde vám s radosťou predvedú ich výrobu. Centrom Burana je námestie Piazza Baldassarre Galuppi, ktorému dominuje Duomo di San Martino. Ak ste si mysleli, že šikmá veža sa nachádza iba v Pise, lepšie sa pozrite na zvonicu tohto kostola a hneď uvidíte, že to tak nie je. Napriek tomu, že Burano nemá historicky hodnotné pamiatky ako Murano alebo Benátky, viete tu stráviť niekoľko hodín. Stačí keď si posedíte v jednom z mnohých podnikov a ochutnáte mieste špeciality alebo sa iba poprechádzate popri kanáloch a budete obdivovať odraz farebných rybárskych domčekov na vode. Len pozor, aby sa vám od všetkých tých farieb nezatočila hlava.
Vedeli by ste aký je najtypickejší streetfood talianskych Benátok a okolia? Sú to nenápadné Cicchetti (nájdete aj Cichetti) a nájdete ich roztrúsené po celých Benátkach aj okolitých ostrovoch. Cicchetti sú vo svojej podstate jednohubky a môžete si ich zahryzovať len tak, ak prepadnete v Benátkach hladu alebo si objednáte drink a dostanete ich k nemu. Cicchetti sa tradične servírovali v baroch zvaných „Bacari“, ktoré aj dnes ešte v Benátkach nájdete, ale už to nie je striktné a viete si ich dopriať naozaj na mnohých miestach. Fantázii sa pri nich medze nekladú a hlúpo povedané, Cicchetti môžu byť čímkoľvek, pretože ide o jednohubky. Objavili sme ich na kúsku pečiva, no nájdete ich naukladané aj na žltej polente. Tie dokonca krajšie vyzerajú a majú aj svoju špecifickú chuť. Je úplne jedno či si dáte Cicchetti na raňajky, obed alebo na večeru. Sú tu práve na to, aby ste si ich mohli zobnúť kedy vás to napadne.
Torcello. Kus unikátnej histórie
Keď vaša loďka pristane na ostrove Torcello ocitnete sa v úplne inom svete ako na predchádzajúcich ostrovoch. Nájdete tu pokoj, ticho a pravdepodobne budú chýbať aj davy turistov, ktorí objavili čaro Benátok, Murana a Burana. Je až nepredstaviteľné, že tento malý ostrovček kedysi vládol celému benátskemu územiu! Žilo tu okolo 20 000 obyvateľov! Postupom času však ostrov strácal na význame, z okolitých bažín sa šírila malária a takmer všetci obyvatelia sa odsťahovali do Benátok alebo na ostrov Murano. Dnes tu má trvalý pobyt iba 10 ľudí. Keďže pri stavbách nových domov bol potrebný stavebný materiál, ktorého bol nedostatok, ľudia si z ostrova urobili akýsi „kameňolom“. Takmer všetky existujúce domy postupne rozoberali a odnášali na lodiach preč. Dnes tu zostali iba dve historicky dôležité budovy. Basilica di Santa Maria Assunta, založená v 6. a prebudovaná v 11. storočí. Považuje sa za najstaršiu pamiatku celého benátskeho súostrovia. Mozaiková výzdoba žiari všetkými farbami a je tak zachovalá, že môže smelo konkurovať mozaikám v Ravenne. Hneď pri Bazilike nájdete kostol – Chiesa di Santa Fosca. Bol zasvätený sv. Foscovi – mučeníkovi z Ravenny, ktorý je tu pochovaný. Hoci jeho výzdoba nie je až taká oslnivá, jeho atmosféra vás prenesie priamo do stredoveku. Cestou späť k trajektu si ešte nezabudnite obzrieť malý kamenný most – Ponte del Diavolo a prečítajte si legendu o tom, ako stará čarodejnica za pomoci diabla prinavrátila život mladému vojakovi, aby mohol žiť šťastne so svojou vyvolenou. Čarodejnica však zahynula pri požiari a nestihla diablovi splatiť svoj dlh voči nemu a tak on v prestrojení za čierneho kocúra chodí okolo mosta a čaká na svoju odmenu.
TALIANSKO JE KRÁSNE ROZMANITÉ a TAK SA HO VYBERTE OBJAVOVAŤ
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.