Najlepšie jedlá na našich cestách v roku 2020
Hoci bol rok 2020 zvláštny a iný ako tie predošlé, vynechať našu tradičnú bilanciu najzaujímavejších jedál na ktoré sme počas našich ciest natrafili by sme nechceli. Predsa len sa cestovať, hoci obmedzene dalo a s cestovaním ide ruka v ruke skvelé jedlo. Pozrite sa spoločne s nami ako vyzeral náš rok cez gastronómiu na cestách.
Aj napriek tomu, že rok 2020 nebol geniálnym cestovateľským rokom, cestovať sa predsa len dalo a ak ste sa na cesty vybrali po jarných mesiacoch, zažívali ste svet taký, aký by ste si ho zrejme nikdy predtým nevedeli predstaviť. Túžba vyraziť bola veľká a z nášho roku sme vyťažili maximum, ktoré sme pretvorilo aj do týchto spomienok. Ako vyzeral náš gastronomický rok 2020?
Január: Pad Kra Pao / Bangkok, Thajsko
Január sa u nás začal podobne ako po iné roky a teda sme vyrazili na cesty už druhý januárový týždeň. Milovaný Bangkok nás opäť privítal otvorenou gastronomickou náručou a okrem toho, že sme si vychutnávali jedlá na miestach, ktoré máme radi, hľadali sme aj ďalšie, dosiaľ neznáme chute. Pad Kra Pao poznáme viac, než dobre, patrí k našim najobľúbenejším jedlám z thajskej kuchyne, no tentokrát nás zaujalo špeciálne Pad Kra Pao, ktoré dostanete v malom, nenápadnom podniku Phed Mark, ktorý spolu otvoril obľúbený travelfood bloger Mark Wiens. Pad Kra Pao na tomto mieste bolo skvelé, nasiaknuté čili papričkami, s vajcom, lahodným mäsom a skutočne to stálo za to.
PREČÍTAJTE SI: THAJSKÁ KUCHYŇA ALEBO 20 JEDÁL, KTORÉ SI ZAMILUJETE
Február: Nasi Kandar / Penang, Malajzia
O láske k malajskému ostrovu Penang som písal už veľmi veľa krát a tak niet divu, že sa jedlom februára stala práve chuťovka z tohto ostrova. V Malajzii sme sa túlali medzi Bangkokom a Singapurom a práve Penang patrí k obľúbeným zastávkam na tejto trase. Tento krát sme nešli po najtypickejších jedlách, ale vyhľadali sme kultové Nasi Kandar v ikonickom podniku Hameediyah, ktorý stojí v Penangu od roku 1907. Je známy tým, že tu robia najstarší Nasi Kandar v meste, na ostrove a vlastne v celej Malajzii! Nasi Kandar na prvý pohľad pripomína na tanieri jemný chaos, no všetko tu má svoje miesta a spoločne vytvorí explóziu chutí. Žltá kari ryža, kus kuracieho mäsa v kari omáčke, kúsok jahňaciny, omeleta prešpikovaná paprikou a to všetko zaliate aspoň tromi ďalšími omáčkami. Ak budete mať šancu, choďte do toho!
PREČÍTAJTE SI: PENANG. TOP 20 STREETFOOD JEDÁL, KTORÉ MUSÍTE OCHUTNAŤ
Na marec sme mali krásne plány ako sa vyberieme spoločne do Jeruzalemu a okolia na niekoľko dní, ale ako sa v roku 2020 stalo nepísaným pravidlom. Človek mieni, korona mení. Svet sa odrazu zatvoril. Spustil svoje hradby, uväznil nás doma, rozvíril hlavu plnú snov a hoci cesty do ďalekých aj blízkych krajín padli, vymysleli sme si, že môžeme cestovať cez knihy a jedlo, ktoré si navaríme a tak sa naša kuchyňa zmietala v pravidelných návaloch exotických korenín a varili sme si jedlá, ktoré nás katapultovali k spomienkam na krajiny, ktoré máme radi. India patrí k našim najobľúbenejším krajín a preto niet divu, že u nás doma je indická kuchyňa zrejme najfrekventovanejšou kuchyňou do akej sa púšťame. Príkladom je šošovicový Dhál s plackami, miskou indického čaju, ktorý sme si spravili hneď niekoľko krát počas lockdownu.
Apríl: Boršč a Bliny / Bratislava, Slovensko
Marec prešiel, no svet sa neotvoril, hoci sme si to veľmi priali a tak sme pokračovali v koncepcii cestovania v našej kuchyni. Zišlo nám na um, že sme už dlho neboli v Rusku a tak sme si na neho zaspomínali cez doma uvarený, hustý borčš a lahodné bliny naplnené zmesou hríbov a syra. K tomu čerstvú smotanu, štipku kôpru a hoci nebolo Rusko za našimi oknami, s každým sústom sme sa ponárali hlbšie a hlbšie do jeho spomienok.
Máj: Bryndzové halušky / Tatranská Lomnica, Slovensko
Príchod mája znamenal, že sa niektoré veci pohli a hoci boli cesty do zahraničia stále len snom, už sa dalo cestovať po Slovensku a tak sme to využili a na úplnom konci mája sme sa vybrali vlakom do Tatier. Neboli sme v Tatrách niekoľko rokov, akosi nás to sem nelákalo, ale v máji sme si povedali, že možno teraz je ten správny čas ísť sem, kým tu nie sú turisti či dokonca davy turistov. Presne tak to aj bolo. Tiché Tatry, takmer úplne prázdne, vyľudnené a napokon aj krásne. Počas niekoľkých dní sme sa túlali prírodou a nemohli sme obísť ani niekoľko tradičných, slovenských jedál medzi ktorými nechýbali ani bryndzové halušky.
Jún: Mousaka / Zakynthos, Grécko
Odrazu sa objavilo leto a ľady sa pohli. Svet ostal zatvorený, ale opäť sa odrazu dalo cestovať a to znamenalo, že sme sa vydali do Atén, aby sme si vychutnali potulky hlavným mestom a následne prešli naprieč Peloponézom cez Spartu, Monemvasiu, Mani, Kalamatu až do Olympie a prepravili sa na Zakynthos. Bol to krásny pocit, opäť cestovať a hľadať zaujímavé jedlo. Grécka kuchyňa je dokonalá a nevyčerpateľná a tak sme ochutnávali a ochutnávali. Medzi najchutnejšie jedlá, ktoré sme si aj zopakovali patrila domáca Mousaka (Musaka) na Zakynthe. Baklažány, mleté mäso, bešamel tvoria základ tohto jedla, ale nájdete v nej aj zemiaku či dokonca cuketu.
PREČÍTAJTE SI: GRÉCKA KUCHYŇA. ČO OCHUTNAŤ?
Júl: Cepelinai / Vilnius, Litva
V júli sme si odskočili do Pobaltia, kde sme sa vrátili do Litvy, aby sme sa ňou opäť mohli túlať od Vilniusu až po Kurskú kosu. Na tejto ceste sme sa viac zamerali na gastronómiu ako po iné roky a Litva nám ukázala aká mimoriadne chutná vie byť. Perfektné a tradičné litovské jedlo sú Cepelinai. Netradičné meno vzniklo zo slovíčka „zeppelin“, pretože pripomínajú malú, chutnú vzducholoď. Cepelinai sú klasickým predstaviteľom litovskej, teda zemiakovej kuchyne, pretože práve zemiaky a jedlá z nich sú to, čo litovskú kuchyňu preslávilo. Sú to vo svojej podstate zemiakové knedličky, ktoré sa naplnia najčastejšie mletým mäsom (najobľúbenejšie sú bravčové), no bežnými sú aj Cepelinai s hríbmi či s tvarohom. Ako príloha sa k nim podáva čerstvá smotana alebo hríbová omáčka, prípadne opražená slaninka. Najviac nám chutili v podniku Etno Dvaras
PREČÍTAJTE SI: LITVA. ČO OCHUTNAŤ?
August: Plnený kalamár / Naxos, Grécko
Na konci leta sme si povedali, že sa nám v Grécku v júni tak páčilo, že si to musíme zopakovať a tak sme tentokrát neleteli na pevninu, ale na Kykladské ostrovy, kde sme si vyskladali cestu po viacerých ostrovoch. Objavili sme tak Santorini, Naxos, Paros, Delos aj Mykonos a s ostrovmi aj rôzne menej typické grécke jedlá, ktoré charakterizovali jednotlivé oblasti. Peťa miluje morské plody na všetky spôsoby a tak si v našom rebríčku našiel svoje miesto aj dokonalý, plnený kalamár, ktorého sme si vychutnali na ostrove Naxos v staručkej taverne Lucullus. Skvelý kalamár naplnili gréckym feta syrom a rajčinami sušenými na slnku. K tomu jemná omáčka z olivového oleja a citrónov a je tu láska na prvé zahryznutie.
September: Pizza Margherita / Neapol, Taliansko
Dva týždne po návrate z Grécka sme sa ocitli v talianskom Neapole pod Vezuvom. Krátky, no intenzívny výlet za jedlom stál za to. V Neapol sme boli viac krát a tak sme si mohli dovoliť viac sa sústrediť na hľadanie zaujímavých chutí a ochutnávanie aj tých najznámejších na kultových miestach. Presne preto tu nesmie chýbať pizza Margherita za ktorou sme si zašli do pizzerie Brandi, kde mala podľa legendy vzniknúť. Inokedy sa do nej tlačili davy, no v situácii v akej sme sa ocitli nebolo treba ani čakať, pretože turistov bolo v Neapole stále málo. Pizza Margherita sa často považuje za veľmi jednoduchú pizzu so skutočne bežnými ingredienciami a tak po nej mnohí nesiahnu, no tu v Neapole je to opak. Na pravú Margheritu potrebujete rajčiny San Marzano, mozzarellu (tradične je to fior di latte z kravského mlieka), čerstvú bazalku, soľ a extra-virgin olivový olej.
PREČÍTAJTE SI: AKO CHUTÍ STREETFOOD POD VEZUVOM?
Október: Žurek / Tarnow, Poľsko
Októbrový výlet do Poľska sme prakticky ani neplánovali, no keď sa nám naskytla možnosť s nápadom vydať sa do Malopoľska a hľadať v krajine tradičné, drevené kostolíky zapísané v UNESCO, odrazu sa nám cesta v hlave vyrysovala. Vydali sme sa za kostolíkmi a skončili sme aj v historickom meste Tarnow, ktoré nielen že dobre vyzeralo, ale aj skvelo chutilo. Okrem pierogov sme si dopriali aj lahodný Žurek, dokonalú polievku, ktorá je v Poľsku takmer vždy stávkou na istotu. Nezmýlili sme sa ani teraz.
PREČÍTAJTE SI: MALOPOĽSKO A JEHO DREVENÉ KOSTOLÍKY v UNESCO
November: Foul / Káhira, Egypt
Už už to vyzeralo, že by sme v novembri zostali doma, keď sa zrazu objavila možnosť návštevy Egypta. Tá trvala hneď cez tri týždne a vidieť a zažiť Egypt takmer bez turistov bolo neskutočné. Okrem slávnych miest, pyramíd, chrámov či pamiatok sme si vychutnávali niekoľko dni potulky Káhirou spojených s hľadaním zaujímavostí aj skvelého jedla. Tým najlepším bolo hneď to najjednoduchšie a tým sa stal Foul, typické, egyptské, raňajkové jedlo. Foul predstavuje bôb (fava beans), ktorý sa dlho dusí, aby sa začal „rozpúšťať“, teda zmäkol na kašu. Tá sa dochutí kumínom, cesnakom, citrónovou šťavou, čili či inými bylinkami, zakvapne olivovým olejom a geniálne jedlo je na svete. Ak by vám dali Foul s tým, že si ho máte sami dochutiť, nikdy to nespravíte tak ako vám ho pripravia priamo na ulici. Najlepší Foul v Káhire ochutnáte za bránou Bab Zuweila neďaleko mešity al-Muayyad, kde sa na rohu objaví nenápadný podnik bez mena.
PREČÍTAJTE SI: EGYPT. ČO OCHUTNAŤ?
December: Fish Curry / Lankanfinolhu, Maldivy
Posledným výletom roku 2020 sa stal výlet na Maldivy. Tie sú ako jedna z mála ázijských krajín otvorenou krajinou a tak tu na ostrovčeku Lankanfinolhu trávime posledné dni tohto zvláštneho a netradičného roku. Maldivy nie sú typickou gastronomickou destináciou a hoci sme tu ochutnali viacero vecí počas predošlých návštev o hľadaní streetfoodu to tu nie je. Nevadí, nielen streetfoodom je človek sýty a tak sme si vychutnávali niekoľko tradičných chutí akými je Mas Huni, zmes tuniaka, cibuľky, kokosu a čili alebo dokonalé Fish Curry s kúskami tuniaka v pikantnej kari omáčke.
PREČÍTAJTE SI: MAAFUSHI. LACNÉ MALDIVY s BATOHOM
AKO SME VÁS INŠPIROVALI v ROKU 2018 či v 2019? POZRITE SI NAŠE ČLÁNKY:
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.