Najväčší Džingischán na svete. Tsonjin Boldog
Dnešné, ale aj to historické Mongolsko je veľmi úzko prepletené s postavou Džingischána. Jeho odkaz poznačil mnohé civilizácie, zmenil tvár sveta v 13.storočí a dodnes patrí k najslávnejším Mongolom, aký vôbec kráčali po tejto zemi. Históriu píšu víťazi a preto je dnes Džingischán v krajine vnímaný ako hrdina. Jeho portrét nájdete na bankovkách, jeho sediacu sochu stretnete v parlamente na námestí v Ulanbátare a ak sa ocitnete na mieste zvanom Tsonjin Boldog, budete stáť zoči voči najväčšej soche Džingischána na svete! To už stojí za to, nie?
Najväčší Džingischán sveta
Miliónový Ulanbátar pôsobí ako mesto bez konca. Akoby sa vylialo zo svojho koryta, pokrylo celé údolie rieky Tuul a keď sa ňou nakŕmilo, začalo sa štverať do zelených pahorkov prechádzajúcich v step alebo ihličnaté lesy národného parku Bogd Khan. Ak si predstavíte Mongolsko, nepredstavíte si mestá, námestia, budovy, ale nekonečnú step, všetky odtiene zelenej farby a tisíc koní pasúcich sa široko ďaleko. Stačí sa vymotať z mesta a všetko to zažijete. Mongolsko však v sebe ukrýva aj fascinujúcu históriu a ak sa do nej nazrieme, bude v nej svietiť jedno jediné meno. Džingischán! Jeho epocha zmenila sveta, bol vyhlásený za muža milénia, pretože spravil to, čo sa nikomu pred ním nepodarilo, no vždy bude osobou, ktorá rozpúta vášne.
Kde sa zrodila legenda
Neďaleko hlavného mesta stojí pre tohto dobyvateľa obrovitánsky monument, ktorý dnes patrí medzi symboly celého Mongolska. Stačí nasadnúť do taxíka alebo mikrobusu, prejsť necelých 50 kilometrov a všetko sa zmení. Ulanbátar sa stratí a konečne sa pred očami rozvinie koberec zelenej krajiny posiatej jurtami a stádami. S nadšením sledujete tú krásu, počítate snehobiele jurty a ani sa nenazdáte a odrazu sa z krajiny vynorí 40-metrový kolos. Práve tam leží Tsonjin Boldog (Tsondžin Boldog). Miesto nevybrali náhodne, ale prepletá sa s legendou, že práve tu sa mal neskoršiemu dobyvateľovi prisniť sen, že sa stane najdôležitejším mužom sveta. Že pokorí národy a zmení dejiny.
Džingischán na koni
Prvý pohľad na ňu je tak úžasný, že si treba pretrieť oči, aby sa každý uistil, že je skutočná. Socha je veľká 40 metrov a je vyrobená z ocele, tak sa celá na slnku leskne. Džingischán sedí na svojom koni a v ruke zviera svoj zlatý bič aj žezlo. Na svete by sme nenašli väčšiu sochu, ktorou súčasťou je kôň. Tu v Mongolsku to bez koňa jednoducho nejde. Džingischánova socha nestojí na zemi, ale na streche múzea, ktoré obohnalo 36 stĺpov, teda presne toľko koľko chánov nasledovalo v Džingischánovej línii. Socha naproste dominuje celému okoliu. Zaslúžene. Koniec koncov jeho krv mala kolovať aj v žilách Timura Veľkého a neskôr aj Bábura.
Zoči voči dobyvateľovi
Dnu v múzeu je niekoľko artefaktov, skúšobňa tradičných mongolských odevov, niekoľko predajní so suvenírmi a výťah či schody na samotný vrchol. Dá sa tu totiž dostať až hore priamo na konskú hlavu a hľadieť tak Džingischánovi priamo do jeho obrovských, chladných, oceľových očí. Na celú sochu spotrebovali nepredstaviteľných 250 ton ocele! Stojíte hore, Džingischán sa ani nepohne a okolo neho sa naokolo rozprestiera aj zelená, zvlnená krajina. Aspoň zatiaľ, pretože medzi plánmi je aj to, že sa pod sochou rozleje tábor s dvesto jurtami a pribudnúť má aj niekoľko desiatok sôch. Až čas ukáže, či sú to len plány, ale sa premenia na skutočnosť. Ak by to mal v rukách samotný Džingischán, určite by sa to podarilo ako všetko na čo vo svojej dobe siahol.
Kto bol Džingischán?
Mongolský Džingsichán (1162 – 1227), vlastným menom Temudžin, patrí k najväčším osobnostiam uplynulého milénia. Jeho výboj do sveta, ktorý si takmer celý podmanil, zmenil dejiny mnohých krajín. Na začiatku si podrobil okolité mongolské kmene a keď ho tie v roku 1206 prehlásili za veľkého vládcu, začal Džingischán plánovať to, ako dobyť svet. So svojou nebojácnou armádou ako prvé rozvrátil čínske ríše Xia a Jin a následne sa vydal na západ smer Stredná Ázia. Jeho nasledovníci tiahli ešte ďalej až do Perzie, na Blízky Východ, Kaukaz či do južného Ruska, ba až do východnej Európy a dokonca priamo do našich končín. Život na Hodvábnej ceste bol v plnom prúde, keď ho poznačil Džingischánov vpád a život sa zmenil na smrť. Kam prišli Mongoli, tam ostávali tisíce mŕtvych ľudí a slávne mestá sa rozpadali na prach. Džingischán porazil silný Chorezm, mesto Urgenč utopil v krvi, no aj iné centrá ostali nemé. Keď sa panovník vrátil na východ, ničenie a skaza neustali. V roku 1227 zomiera a jeho ríša siaha od Kaspického mora až po Tichý oceán. Žezlo prebrali jeho synovia, Džuči, Ögedej, Čagataj a Toluj. Mongolské invázie si za dve storočia vyžiadali cca 30-50 miliónov mŕtvych.
AKO SA SEM DOSTAŤ?
Z Ulanbátaru
Z centra hlavného mesta Mongolska je to k areálu so sochou cca 55 kilometrov a počítajte s hodinou a pol až dvomi hodinami cesty kvôli zápcham, ktoré sú pre Ulanbátar notoricky známe. Verejná doprava k soche nie je a ak chcete môžete sa na ňu pozrieť v rámci výletu cez miestnu agentúru v Ulanbátare alebo si vybaviť taxík priamo z ulice a dohodnúť si výlet. Obojsmerný taxík môžete zjednať na cca 50-60 USD s čakaním a cestou nazad. Môže to byť aj menej, všetko je na to na vašom zjednávaní. Lacnejšou, no časovo náročnejšou alternatívou môže byť lacný mikrobus (maršrutka) do mesta Nalaikh a odtiaľ taxíkom alebo stopom. Takto vás to vyjde len pár dolárov, no neviete ako dlho strávite na ceste.
Koľko stojí socha?
Vstupné: 30 000 MNT (cca 10 €) pre cudzincov nad 13 rokov, 3500 MNT (cca 1,30 €) pre deti do 13 rokov
Otváracie hodiny
Máj – Október: 9:00 – 20:00
November – Apríl: 10:00 – 18:00
GPS: Ak idete autom, tu je adresa a GPS súradnicami.
N: 47°48.494′ | E: 107°31.860′
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.