Omán. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Sultanát Omán je krajinou, ktorá má takmer všetko. Zelené kopce, piesočné duny, ale aj divoké pobrežie, na ktorom nájdete nádherné pláže. Keďže krajina ťaží iba desatinu množstva ropy v porovnaní so susednou Saudskou Arábiou, osvietený sultán Kabús podporoval rozvoj cestovného ruchu, ktorý do rozpočtu krajiny prináša nemalé financie. Na rozdiel od krajiny samotnej, ománska kuchyňa síce nie je preslávená po celom svete, ale zaujímavé prepojenie indických a arabských vplyvov zabezpečí, že hladovať tu nebudete. Pripravte sa však na to, že ak chcete v krajine nájsť tradičné ománske jedlo, budete musieť naozaj hľadať. Oveľa ľahšie natrafíte napríklad na indické biryani alebo shawarmu a rôzne kebaby. Čo teda môžete v Ománe ochutnať?

Shuwa

Jedným z najtradičnejších ománskych jedál, ktoré v krajine môžete ochutnať je Shuwa. Ak sa koná dôležitá oslava v Ománe, určite bude súčasťou jedálnička práve Shuwa. Jej príprava je obradom, pretože ho každá rodina pripravuje inak a so svojim vlastným receptom, no v žiadnom nechýba korenie, klinčeky, kmín, muškátový oriešok, škorica, olivový olej a ocot. Shuwa sa následne pripravuje niekoľko hodín (minimálne šesť) v hlinenej jame, kde sa dusí, aby sa mäso s koreninami dokonalo premiešalo. Napokon sa podáva s ryžou. Ak chcete ochutnať skutočne vynikajúcu Shuwu, tak navštívte v Muscate tradičnú reštauráciu Bait al Luban.

Harees dijaj

Za neznámym názvom sa ukrýva tradičné, ománske jedlo, ktoré v krajine mäsa a ryže akosi vybočuje z klasickej predstavy. Teda mäso v sebe ukrýva, ale nie v tradičnej grilovanej či kebabovej forme. Harees Dijaj je kaša z obilnín (jačmeň) do ktorej sa vmiešajú kúsky kuracieho mäsa. Jedlo má veľmi starú históriu a našli by sme ho dokonca už v arabských kuchárskych knihách z 10.storočia. Harees sa v Ománe podáva so sladkou datľovou omáčkou, aby sa premiešali chute.

Mandi Laham

Medzi obľúbené ománske jedlá patria jedlá s ryžou a mäsom. Aj preto je Mandi Laham jedno z najobľúbenejších, tradičných jedál v krajine. Mandi Laham je splynutím výborného, baranieho alebo jahňacieho mäsa, ktoré sa položí na kopec ryže, alebo sa do nej zamieša. Tradične sa Mandi Laham je z obrovskej tácky pri ktorej sedí celá rodina, no v reštaurácii vám toto jedlo naservírujú aj pre jedného. Orientálnu príchuť dodávajú jedlu aj klinčeky, kúsky škoricového drievka, kardamón či iné koreniny. Ománci ho najčastejšie jedávajú pravou rukou, tak to skúste aj vy.
Pre predstavu stojí podobná porcia Mandi Laham cca 2,20 OR

Biryani

Ryžové biryani sa vám možno automaticky spája s Indickým subkontinentom, ale ak sa pozriete na zloženie ománskej populácie, tak už nikomu nepríde zvláštne, že sa prepracovalo aj sem na Arabský polostrov. Získalo si však takú popularitu, že ho aj dnes mnohí Ománci považujú za národné jedlo krajiny. V skratke by sa dalo povedať, že biryani je podobné rizotu a aj to je sčasti pravda. Biryani môže byť čokoľvek s ryžou a jeho ománska verzia je vo svojej podstate pomerne jednoduchá. Ryža, zelenina, kúsky mäsa, koreniny a zázrak je na svete. Výborne sa dopĺňa s jogurtom či pikantnou omáčkou. Za porciu zaplatíte cca 2.20 OR.

Fatira

Omán nie je krajinou, ktorej by dominoval streetfood a najviac tradičných jedál nájdete priamo v reštauráciách, no existujú tu aj výnimky. Jednou z nich je pečivo zvané Fatira, ktoré pripomína svojim výzorom gruzínske chačapuri (podlhovasté pečivo). Plnka môže mať viaceré podoby a medzi tie najlepšie patrí Fatira so syrom či s roztlačeným falafelom.  Jeden kus často dostanete za cca 0,7 OR

Kebaby

Ako každá arabská krajina aj Omán je miestom, kde dostanete vynikajúce kebaby. Prevláda tu kuracie, jahňacie či baranie mäso a kebaby môžete nájsť buď mleté alebo s kúskami mäsa. Je úplne jedno po akých siahnete, pretože si môžete byť istí, že budú skvelé. Arabi ich jednoducho pripraviť vedia a vďaka svojej zručnosti a orientálnym koreninám sa ich nebudete vedieť prejesť.

Ragag

Najtradičnejším ománskym chlebom nie sú chlebové placky, ale tenučký Ragag. Jeho príprava je mimoriadne jednoduchá a často ho vyrobia priamo pred vami na rozpálenej platni. Na prvý pohľad máte pocit, že vyrábajú crepes, pretože všetko vyzerá takmer navlas rovnako. Rozleje sa cesto a keď sa dokončí, prehodí sa na druhú stranu. Ragag je tenučký a chrumkavý, že ho môžete jesť aj sám, no Ománci si ho radi podfarbia slanými či sladkými chuťami. Slané predstavujú syr alebo syrokrém a sladký zase obľubujú s datľovým sirupom či medom. Prelínanie chutí tu má tiež svoje zastúpenie a nečudujte sa ak dostanete Ragag so syrom a medom. Ománci toto jedlo najčastejšie jedia na raňajky.

Muradhaf (Datľový chlieb)

Chlieb či lepšie povedané, chlebové placky sú bežnou súčasťou arabského sveta a tak ani Omán nie je výnimkou. Omán však ponúkne aj jeden unikát a tým je Muradhaf, datľový chlieb, ktorý pekne ukáže na to, aké sú datle v Ománe dôležité a tak sa k nim dostanete v mnohých variáciách.

Grilované ryby

Omán je prímorskou krajinou a tak v jedálničku okrem jahňaciny či baraniny nesmú chýbať čerstvé ryby. Nájdete ich takmer všade a v mnohých podnikoch či reštauráciách, ale najlepšie chutia v malých pouličných griloch (výborný je aj v Mutrahu neďaleko trhoviska). Ryby sa vynikajúco nakorenia, doplnia sa omáčkou, citrónom a v jednoduchosti je krása.

Žralok na kari

Ryby ako sme už spomenuli patria k veľmi bežným jedlám, no ak chcete jednu zaujímavú chuťovku, tak možnou ňou pre vás bude ománsky žralok (na rybích trhoch ho nájdete takmer vždy). Ten sa podáva v mnohých variáciách, no tou najexotickejšou sú žraločie kúsky v pikantnej kari omáčke, ktoré sa podávajú s ryžou

Hummus

Záchranou pre vegetariánov sú v Ománe indické vegetariánske reštaurácie alebo hummus. Pripravuje sa tradične z cíceru, sezamovej pasty tahini, olivového oleja a citrónovej šťavy. Môže sa podávať ako predjedlo alebo aj ako príloha k hlavnému jedlu, do ktorého si môžete namáčať tradičný arabský chlieb.

Mishkak (Miškak)

Malé kúsky hovädzieho, jahňacieho mäsa (občas však nájdete aj verziu z rýb či morských plodov) sa namarinujú a následne vám ich priamo pred vami ugrilujú na rozpálenom grile. Najkultovejšie miesto, kde viete mishkak ochutnať je prímorské mestečko Seeb (neďaleko letiska a Muskatu). Tu ho robia priamo na promenáde a jedna palička stojí neuveriteľných 0,100 OR (cca 0,20 €). Ak máte radi pikantné, pýtajte si aj ich špeciálnu omáčku. Streetfood ako má byť.

Ománska Halwa

Tento klasický ománsky dezert je lokálnou verziou sladkosti známej napríklad z Turecka, má však značne odlišnú textúru. Na jej výrobu sa používa pšeničná múka, maslo, cukor a ružová voda dochutená kardamónom a mandľami. Celá zmes sa pomaly varí vo veľkých kotloch a následne sa nechá vychladiť v miskách. Môžete ju kúpiť napríklad na trhovisku v Nizwe, kde miska halwy stoji od 1,50 OR.

Luqaimat

Malé guľôčky z cesta podobného šiškám nájdete aj v susedných Emirátoch, ale aj tu v Ománe majú zastúpenie. Sú skvelým dezertom, no poriadne sýtym, pretože vám ich takmer vždy polejú datľovým sirupom, prípadne posypú sezamom. Ak však máte v Ománe ochutnať len dve sladkosti, tak nech je to Halwa a Luqaimat.

Datle

V Ománe sa datle konzumujú na dennej báze a sú súčasťou tradičnej pohostinnosti. Ich sladká chuť sa výborne dopĺňa  s horkou chuťou kávy. Podľa odrody rozoznávame mnoho typov, ktoré sa odlišujú farbou, tvarom a veľkosťou. Jedno je isté – ich chuť je vždy výborná. Ománci sú na ne právom hrdí, podobne ako Francúzi na svoje vína. V krajine rastie údajne až okolo osem miliónov paliem, ktoré sa často oberajú stále ručne. A len tak mimochodom – ak chcete originálny darček z Ománu, výborne vám môže poslúžiť aj datľový sirup, ktorý môžete používať na sladenie podobne ako med.

Kadidlová voda

To, že kadidlo bolo jedným z darov, ktorý traja mudrci priniesli do Betlehema asi viete. Ale počuli ste už o tom, že sa z neho dá pripraviť aj osviežujúci nápoj. Horúcou vodou sa zaleje kadidlo a celá zmes sa nechá niekoľko hodín odstáť. Ak vám ju v niektorej z reštaurácií ponúknu na privítanie, nebojte sa jej a ochutnajte. Má vraj pozitívne účinky na imunitu.

Ománska káva

Azda najtradičnejším nápojom, ktorý si môžete vychutnať v Ománe je jednoznačne káva. Pije sa z malých pohárikov a často ju nájdete na privítanie vo vysokých strieborných nádobách v hoteloch a reštauráciách. Ak aj kávu nepijete, pamätajte na to, že v Ománe je symbolom pohostinnosti a jej odmietnutie môže byť považované za urážku hostiteľov. Podáva sa bez mlieka a cukru a je ochutená napríklad kardamónom alebo klinčekmi.

Reštaurácia BAIT al LUBAN (MUSCAT)

Známa reštaurácia Bait al Luban (Domov kadidla) v muskatskej štvrti Mutrah je našim tipom na skvelé,  tradičné, ománske jedlo. Nachádza sa v príjemnom prostredí , kde si môžete vybrať či budete stolovať tradične na zemi alebo sedieť za stolom. Pri privítaní dostanete pohárik kadidlovej vody a tou začne arabská atmosféra okolo vás jemne pulzovať. Nájsť typickú, ománsku kuchyňu nie je v Ománe najľahšie, no tu budete mať istotu, že si vyberiete. Ak sa sem chystáte večer, alebo počas exponovaných dní, je lepšie si miesto rezervovať vopred, pretože Bait al Luban patrí medzi najobľúbenejšie podniky na promenáde. Aj my sme tu ochutnávali jedlo Shuwa a Harees a tak ju môžeme len doporučiť. Je o čosi drahšia ako bežné podniky naokolo, ale stojí to za to.
Nájdete ju na: Al Mina Street, Muttrah Corniche, Muscat. + 968 24711842 , 9457 9457  (otvorená od 12:00 – 23:00)

 

ZAUJAL ŤA OMÁN? POZRI SI AJ NAŠE ĎAĽŠIE ČLÁNKY:

  Oman20

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.