Penang. TOP 20 streetfood jedál, ktoré musíte ochutnať!
Malajský ostrov Penang a jeho hlavné mesto Georgetown sa stalo synonymom pre streetfood. Žiadne ázijské mesto nemá takú gastronomickú auru ako práve tento ostrov na severozápade krajiny. Penang je krásnym historickým miestom, kde sa prelínajú kultúry, náboženstvá, architektonické štýly, ale skôr či neskôr sa v ňom vždy ocitnete pri jedle. Nad miskou skvelej polievky laksy, rezancami, sladkosťami či inými chutnými prekvapeniami. Streetfood a Penang ide ruka v ruke. Ako si vychutnať Penang a vyťažiť z neho čo najviac? Čo ochutnať v Penangu? Už nemusíte hľadať, všetko nájdete priamo tu.
Penang = Mekka streetfoodu
Streetfood je fenomén. Dnes ho už nájdete všade, takmer na celom svete, no stále sa budú krajiny sveta deliť na tie, ktoré sú takémuto stravovaniu viac naklonené a na tie, kde musíte skutočne hľadať jedno či dve jedlá. Malajzia patrí do prvej kategórie. Ak tu prežijete niekoľko týždňov, všimnete si, že je jedlo je tu neskutočne dôležitá súčasť života a nie je tu brané len ako prostriedok k tomu, aby ste sa najedli a išli ďalej. S jedlom sa tu zobúdza, žije a zaspáva. Práve Penang a jeho mesto Georgetown je unikátnym miestom na to, aby ste streetfoodu prepadli. Tu ho ochutnáte a zamilujete si ho. Nebudete chcieť odísť, pretože viete, že hoci sú streetfoodové uličky v Bangkoku, v Taipei či v Mumbaii chutné, nikdy to už nebude Penang.
Kulinárska destinácia
Penang mal šťastie, že sa tu v toku storočí vystriedalo niekoľko národov. Kolonizovali ho Briti, žili tu Malajci, prichádzali Číňania, Thajci, námorníci z Indie, Tamilci a každý si so sebou vzal kúsok vlastnej kuchyne, svoje vlastné typické jedlá. Tie priniesol, položil na stôl a odrazu sa tieto kuchyne premiešali, obohatili a vytvorili niečo, čo by sme inde na svete márne hľadali. CNN radí Penang medzi TOP 10 streetfood miest sveta a Lonely Planet ho v 2014 vyhlásil za TOP kulinársku destináciu sveta. A ako bonus sa dá dnes do Penangu letieť lacnejšie, než kedykoľvek predtým. Tak, nad čím ešte váhate?
Otázkou číslo jeden však zostáva, čo v Penangu ochutnať? Ako na to? My sme tento ostrov navštívili 14x a vždy sme tu našli niečo, čo sme si zamilovali. Preto sme sa rozhodli napísať tento článok, aby ste si tento kút sveta zamilovali aj vy.
TOP 20 jedál streetfoodu v Penangu
1. Char Kway Toew
Ak by ste z nejakého dôvodu nemohli stráviť v Penangu viac času a mohli by ste ochutnať len jedno jediné jedlo, skúste to spraviť tak, aby tým jedlom bolo Char Kway Toew. Predstavuje signature dish celého Penangu a patrí medzi najobľúbenejší streetfood vôbec. Pripravujú ho na ulici vo veľkom woku. Sójová omáčka, čili omáčka, ryžové rezance, všetko premiešať a prihodiť niekoľko kreviet, fazuľových výhonkov, kúsky sladkej čínskej klobásky a napokon rozmiešať vajce. Jednoduchá príprava, no geniálna chuť. Celý čas môžete priamo pred vami sledovať ako Char Kway Toew vzniká. Niekde vám môžu do jedla prihodiť aj mušle či iné dary mora, ale jedná sa už o malé detaily. Najlepšie chutí Char Kway Toew z obyčajného, papierového taniera, ktorý dostanete hneď ako vašu porciu pripravia. Vezmite ho do rúk, vyberte paličky a jedzte priamo na ulici s atmosférou.
Cena: 7-10 R
2. Asam Laksa
Polievka Laksa je rôznorodá ako celý ázijský kontinent, ale Penang má svoju vlastnú, slávnu verziu, ktorá je dnes podobne ako Char Kway Toew synonymom pre tento unikátny ostrov. CNN túto polievku zaradilo na 26.miesto z 50.jedál, ktoré by ste mali za život ochutnať a tak sa to určite oplatí. Laksa má na prvé ochutnanie zvláštnu, netypickú chuť a tak je jasné, že nebude chutiť každému. Vďaka rybám a tamarindu má polievka kyslú a miestami horkú chuť, ktorú však dokonale doplnia kúsky citrónovej trávy, cibuľky, mätových lístkov či nadrobno nakrájaného ananásu. Explózia chutí, ktoré zdanlivo do seba nezapadajú. Aby toho nebolo málo, dochutia ju kúskom krevetovej pasty a jemne nastrúhaným zázvorom. Táto polievka je skutočným gastro zážitkom, pretože nič podobné ste doteraz ešte neochutnali.
Cena: 4-6 R
3. Popiah
Typickým penangským streetfoodom sú aj „jarné rolky“ zvané Popiah. Jarné rolky nájdete od Číny cez Vietnam, Thajsko či Indonéziu všade v regióne, ale tieto malajské v Penangu sú predsa len o kúsoček iné. Popiah majú v sebe čínsky pôvod a ich základ tvorí jemné, tenučké cesto pripomínajúce papier do ktorého sa zabalia čerstvé ingrediencie. Na začiatku sa cesto potrie čili pastou a sójovou omáčkou a napokon sa na neho naukladajú kúsky šalátu, fazuľové výhonky a slížiky nastrúhanej mrkvy alebo reďkovky. Už len štipka nadrvených arašidov a je to. Veľmi dobre chutia a tieto rolky sú vhodné aj pre vegetariánov.
Cena: 3 R (2 kusy)
4. Nasi Kandar
Jedlo zvané Nasi Kandar pochádza priamo z Penangu a ukrýva v sebe indický nádych. Vo svojej podstate je ryžovým jedlom, ale k dokonalosti ho privedie príloha. Tá je pri Nasi Kandar podávaná ako kari omáčka, ktorú vám dajú priamo na ryžu a k nej sa servíruje dusená či varená zelenina a kúsok kuracieho mäsa (alebo ryby či krevety). Na prvý pohľad sa zdá, akoby len všetko hodili na jeden tanier, no práve o tom to je, aby sa všetky chute premiešali a vytvorili jedlo, ktoré si zamilujete. Výborný ho robia na križovatke Lebuh Chulia a Lebuh King.
Cena: 8 – 10 R
5. Mee Goreng
Typickým predstaviteľom penangského streetfoodu sú rezance Mee Goreng. Niekomu sa môžu podobať na Char Kway Toew, ale stačí jedno sústo a zistíte, že máte čo dočinenia s úplne iným jedlom. Mee Goreng je jedlo, ktoré korene siahajú do tzv. Peranakanskej kuchyne, teda do kuchyne, ktorú vytvorili čínski prisťahovalci. Základ tvoria žlté rezance, ktoré sa vo woku pripravia v oleji s kúskami cesnaku, cibuľky či šalotky. Prihodia sa fazuľové výhonky, kúsky nakrájaného tofu, sójová a čili omáčka, niekde aj mäso (klobáska, ryby, krevety…) a všetko sa to niekoľko krát vo woku premieša. Podáva sa na tácke s paličkami. Na začiatku ulice Lebuh Armenia zvykne stáť vozík, v ktorom robí Jusúf Mee Goreng už od roku 1980.
Cena: 4-5 R
6. Ustricová omeleta (Oyster omellete)
Omeleta s ustricami obľúbená na Taiwane si našla svoj domov aj v uliciach Penangu. Ide o klasickú omeletu akú poznáte, no táto je exotická práve kvôli čerstvým ustriciam. Netreba sa ich báť, tu v Penangu sú stánky známe svojimi čerstvými ingredienciami. Priamo pred vami na wok vylejú cesto, rozbijú dve či tri vajcia a o chvíľku prihodia niekoľko ustríc a čili omáčku zmiešanú s citrónom alebo limetkou. Všetko sa to ešte na pár momentov spoločne premieša a vaša omeleta je na svete.
Cena: malá 12 R, stredná 18 R a veľká s extra ustricami cca 24 R
7. Chee Cheong Fun
Streetfood jedlo s krkolomným názvom v sebe ukrýva ryžovú rolku. Tu v Penangu však nie je plnená, ale nakrája sa na malé kúsky, ktoré sa položia na tanierik so sójovou omáčkou. Chee Choeng Fun sa posype sézamom a opraženou cibuľkou. Chutí lepšie ako vyzerá a budete z tohto jedla skutočne prekvapení.
Cena: 1,50 – 2 R
8. White Curry Mee
Polievka s tajomným názvom White Curry Mee patrí medzi penangské špeciality. Ako sa dovtípite z názvu, má bielu farbu a tak sa odlišuje od všetkých ostatných, na aké tu natrafíte. Má lahodnú, jemne hríbovú chuť a nájdete v nej dva druhy rezancov, teda tenké aj tie hrubšie. Obohatia ju aj o kúsky tofu, morské plody a aká by to bola polievka keby v nej chýbalo čili, však? Čili pastu vám však veľkodušne naservírujú často na osobitú lyžičku a tak si jej pridáte toľko, koľko vám chutí. Najlepšie však chutí vtedy, keď ju tam vysypete celú.
Cena: 4-5 R
9. Roti Canai
Tenká placka Roti Canai je skvelým penangským raňajkovým jedlom. Ak bývate v hoteli, kde máte raňajkový bufet s európskou či západnou stravou, vykašlite sa na ňu a choďte sa túlať mestom. Skôr či neskôr natrafíte na Roti Canai. Pôvod týchto placiek pochádza z Indie a preto ich najčastejšie nájdete v okolí indickej štvrte (hoci si ich obľúbilo už celé mesto). Roti sa veľmi podobá na indickú placku Paratha a ak ste si ju zamilovali v Indii, tak potom bude Roti Canai presne pre vás. Objednajte si porciu a dostanete k nej kari alebo šošovicový dhál. Samozrejme k placke môžete mať čokoľvek a kari môže mať tisíc podôb, ale to najtradičnejšie je predsa len dhál.
Cena: 1 – 1,50 R
10. Otak Otak
Aj napriek tomu, že Otak znamená v preklade „mozog“ nezľaknite sa, nejde o žiadne vnútornosti. V skutočnosti je Otak Otak zaujímavý rybací koláč „curry fish cake“, ktorý pripomína svojou konzistenciou jemne mazľavú taštičku. Trik je v tom, že sa vezme ryba (najčastejšie makrela) a tá sa zmieša s koreninami, cesnakom, šalotkou a kokosovým mliekom ku ktorým sa pridá zmes kari. Všetko sa spoločne spojí, zabalí do banánového listu a nechá sa to podusiť. Na prvý pohľad toto jedlo pôsobí zvláštne, ale stačí jedno sústo a keď ucítite skvelú chuť kari zmiešanú s rybou, tak viete, že ste spravili dobre.
Cena: 4 R
11. Grilovaná raja (Stingray)
Špecialitou malajského Penangu je aj grilovaná raja. Všimnete si ju v niektorých streetfood stánkoch (hoci ju nemajú vždy a všade) a stačí na ňu ukázať prstom a už aj začne divadlo. Kari omáčkou sa potrie kúsok raje, položí sa na banánový list a následne na gril. O pár minút ju máte hotovú, podáva sa s kúskom pikantnej omáčky a jete ju paličkami. Pozor na kosti, ale netreba sa báť, nie sú miniatúrne, tak si raju užijete. Najlepšiu robia na streetfood markete na ulici Lorong Baru (neďaleko hotela Sunway)
Cena: 25-35 R
12. Hokkien Mee
Po slížových jedlách akými je Char Kway Toew či Mee Goreng je tu ešte do tretice jedlo zvané Hokkien Mee. Pripomína výdatnú polievku, kde sa miešajú rezance z vajíčka aj rezance z ryže v sýtom vývare, ktorý sa hodiny varí z bravčových kostí a hlavičiek kreviet. Samozrejme nenájdete tu len rezance, ale v Hokkien Mee sa nachádzajú aj fazuľové výhonky, tofu, kúsky mäsa či morských plodov, vajce a napokon obľúbená čili omáčka.
Cena: 4,50 – 5 R
13. Satay
Hoci je satay pôvodom z Indonézie, tu v Malajzii a v Penangu si našiel svoj domov. Ide najmä o malé kúsky mäsa, ale satay môže byť z čohokoľvek. Z bravčového mäsa, hovädzieho, kreviet, akoby zo všetkého čo sa dá napichnúť na špajdľu. Pripravené kúsky sa natrú marinádou, ugrilujú na drevenom uhlí a napokon sa podávajú s arašidovou omáčkou. Toto jedlo si obľúbite.
Cena: 10 R (cca 8-10 paličiek)
14. Lor Bak
Jeden z najzvláštnejších streetfoodových chuťoviek Penangu je jedlo zvané Lor Bak. Na prvý pohľad sa veľmi ťažko predstavuje pretože ho ponúkajú v stánku, kde je na táckach vyložených niekoľko ingrediencií. Z tých vám pripravia o chvíľku Lor Bak. Jeho názov v preklade predstavuje rolky či mäsové, čínske klobásky, ktoré sa namarinovali v piatich rôznych koreninách. Keď si Lor Bak objednáte, predavač vezme z mäsových roliek, klobásy, z kúskov mäsa či obaľovaných kreviet a všetko vám to nakrája a hodí na tanier. Dostanete tak tanier plný všemožných vecí, ktoré však celkom dobre chutia.
Cena: 6-12 R (podľa veľkosti)
15. Bee Hon Mee
Bee Hon Mee predstavuje výdatne a sýte jedlo, ktoré spočiatku pripomína polievku s darmi mora či rybami. Ako ste si už na ázijské polievky zvykli, nájdete tu veľké množstvo rezancov, kúsky nakrájanej zeleniny a napokon, to čo toto jedlo oddelí od zvyšku sú kúsky ryby. Tie obalia do cestíčka, vysmažia vo woku plnom oleja a vo finále vám ich hodia priamo do misky. Výborná a chutná kombinácia. Penang to proste vie.
Cena: 8 R
16. Frog Curry
Žaby v gastronómii sa nám pri prvom pocite spájajú s Francúzskom, ale svoje miesto si našli aj tu v juhovýchodnej Ázii. Nie je to najfrekventovanejšie jedlo v penangských uliciach, ale z vlastnej skúsenosti stojí za to. Kedy ste jedli naposledy žabu? Veľa ľudí má voči tomuto jedlo akýsi vnútorný blok, ale keď ho odstránite, zistíte, že toto jedlo má niečo do seba. Pripravuje sa vo woku (na spôsob stir fried) a kúsky žaby (žiaľ aj s kosťami) sa premiešajú so sójovou omáčkou, nahrubo nasekaným čili a šalotkou. Vznikne z toho skutočne zaujímavé jedlo o ktorom budete ešte dlho hovoriť.
Cena: 15 -20 R
17. Cendol
Bizarný dezert je pýchou ostrova Penang. Predstavte si, že po skvelom streetfoode si v stánku kúpite sladkosť v ktorej nájdete rezance zelenej farby (podfarbené pandanom) z ryžovej múky, kokosové mlieko, palmový cukor a fazuľu. Áno, fazuľu, nejde o chybu ani preklep. Dá sa to vôbec predstaviť? Všetko sa to napokon doplní nastrúhaným ľadom, aby vás Cendol osviežil.
Cena: 4-5 R
18. Ice Kacang
Kým Cendol vám mohol prísť zvláštny svojim miešaním chutí, ktoré spolu na prvý pohľad nejdú dokopy, tak potom Ice Kacang (niekedy aj Ais Kacang) je postavený ešte o level vyššie. Aj jeho hlavným zložením je najemno nastrúhaný ľad do ktorého sa dá kondenzované mlieko, šťava (z liči napríklad), ružový sirup a napokon príde fazuľa, kukurica, kúsky želé, kokos a niekoľko ďalších ingrediencií, ktoré sa líšia od stánku k stánku. Kalorická bomba, ktorú po jedle ani nebudete vládať dojesť. Ide však o zážitok a ten si nenechajte ujsť.
Cena: 5 R
19. Rojak
Za neznámym názvom sa ukrýva zaujímavý streetfood v Penangu. Rojak (čítaj Rodžak) predstavuje najčastejšie ovocný šalát (rojak buah), ktorý sa dochutí zmesou korenín a čili. Vznikne nám tak mix pikantného, no sladkého šalátu. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Pred vami nakrájajú kúsky ovocia ako guave, čompu, ananás či zelené mango. Všetko to naložia do misky, pridajú čili, čierne korenie, soľ, belacan (krevetovú pastu), nastrúhané arašidy a je to. Výsledný rojak má veľmi zvláštnu chuť a určite nenadchne každého. Ani nás.
Cena: 4,5 – 5 R
20. Apom Manis
Ak máte chuť na sladké a už ste experimentovali s Cendolom či Ice Kacangom, tak Apom Manis v sebe neukrýva žiadnu bizarnosť. Ide o malé, tenké palacinky, ktoré sa vytvárajú z pandanovej múky. Preto majú jemný, zelený nádych. Pripravujú sa v špeciálnej panvici, kde sa vyleje cesto a podľa toho či chcete banánové alebo kokosové priamo do cesta pridajú vami vybranú ingredienciu. Trvá to len malú chvíľku a dostanete balíček s piatimi palacinkami, ktoré sú tak dobré, že sa hneď vo vás stratia.
Cena: 4 R (5 ks)
VIDELI STE UŽ NAŠE ĎALŠIE ČLÁNKY o STREETFOODE?