Severné Grécko – najkrajšie miesta pre milovníkov histórie
“Dovolenka v Grécku” – pri tomto slovnom spojení si človek pravdepodobne predstaví krásne pláže, tyrkysové more a biele domčeky s modrými strechami. Grécko však môže vyzerať aj úplne inak – vysoké kopce, sady plné ovocných stromov bez konca, rozpadajúce sa budovy, o ktoré sa už nikto viac nestará a plejáda antických pamiatok. Ak ste pripravení vyskočiť z bežného klišé vnímania tejto krásnej krajiny, severné Grécko vás privíta s otvorenou náručou. Vyberme sa spoločne za zaujímavými historickými miestami.
Macedónci, Trákovia, Rimania, Byzantínci, ale aj Slovania a Turci. Všetky tieto národy a ešte aj mnohé ďalšie kráčali po tomto území a zanechali tu svoje stopy v kultúre, jazyku, ale aj v jedle. Neustále sa navzájom ovplyvňovali a vytvorili tým nezameniteľný mix, ako stvorený na objavovanie. Stačí si prenajať auto na pár dní a “Expedícia Severné Grécko” môže začať. Severné Grécko sme prešli niekoľko krát a tak sme si pripravili tento zaujímavý výber pre milovníkov histórie. Práve dejiny, staroveké príbehy, ruiny, slávne mestá, to bolo to, čo nás sem zlákalo a ak rozmýšľate rovnako, vyberte sa v našich stopách.
Thessaloniki
Solún alebo Thessaloniki? Nie nie, nejde o dve rôzne miesta. Obe mená predstavujú metropolu severného Grécka a je úplne jedno ako to mesto nazvete, pretože ak sa sem vyberiete objavíte skutočne lákavý svet, kde sa v minulosti prelínalo toľko kultúr, že tu po sebe zanechali fantastické mesto. Thessaloniki sú bránou k severnému Grécku a môžete odtiaľto vyraziť na skvelý grécky výlet. Ak však ostanete len v meste, ľutovať nebudete, budete tu mať čo obdivovať.
PREČÍTAJTE SI: SOLÚN ALEBO THESSALONIKI. ZA METROPOLOU SEVERNÉHO GRÉCKA
Pella
Ak vyrazíte z Thessaloník na západ, natrafíte na mimoriadne zaujímavé staroveké miesto, ktoré sa preplietlo s postavou Alexandra Veľkého tak ako žiadne iné na celom svete. Už v staroveku patrila Pella k dôležitým mestám a niet divu, že sa stalo hlavným mestom Macedónskeho kráľovstvá. Sídlil tu Filip II. a aj preto sa práve tu v roku 356 pr.nl narodil Alexander Veľký! Dnes sa Pella scvrkla na spleť ruín, kamenných múrikov či stĺpov, no nájdete tu aj fantastické mozaiky, ktoré sú aj priamo na mieste aj v malom múzeu. Stále môžete vidieť ruiny Agory, ale aj základy domov či palácov. Milovník histórie a Alexandra Veľkého toto miesto jednoducho nemôže vynechať.
Vstupné: 8 EUR
Olynthos
Našou prvou zastávkou je archeologický areál nazývaný Olynthos. Podľa gréckej mytológie ho založil Herkulov syn Olynthus po ktorom zdedilo osídlenie meno. Hoci existovalo iba krátku dobu (479 p.n.l – 349 p.n.l.), podľa vykopaných obvodových múrov a mozaikových podláh si vieme celkom dobre predstaviť, ako to tu kedysi vyzeralo. Jeho obdobie rozkvetu ukončil až Filip II. Macedónsky, ktorý mesto kompletne zničil a obyvateľov predal do otroctva. Ak vás vykopávky až tak nezaujímajú, môžete si vychutnať aspoň upokojujúci pohľad na okolité sady plné olivovníkov.
Vstupné: 4 EUR
Amfipolis
Strategicky dôležité mesto Amfipolis bolo založené v roku 437 p.n.l ako kolónia Atén a čoskoro sa stalo prekvitajúcim obchodným mestom, najmä vďaka náleziskám zlata aj striebra a spleti obchodných ciest, ktoré touto oblasťou viedli. O pár rokov neskôr, počas Peloponézskej vojny, ho získali Sparťania a ich panovanie ukončil až Filip II. Macedónsky, ktorému sa ho podarilo vybojovať. Na rozdiel od mesta Olynthos však Amfipolis ešte viac zveľadil a nakoniec sa stalo jedným z hlavných miest Macedónskej ríše. Pri vstupe do Amfipolisu nás víta azda jeho najznámejšia pamiatka – Lev z Amfipolisu. Spoločne s podstavcom má úctyhodnú výšku 8 metrov. Pochádza pravdepodobne z 4. storočia p.n.l. a údajne slúžil ako náhrobok pre významného generála. Bol však značne poškodený a jeho časti sa nachádzali v tejto oblasti veľa dlhých rokov, až kým archeológovia boli schopní poskladať ho do súčasnej impozantnej podoby. V mestečku môžete navštíviť aj malé múzeum, ktorého pracovníčky vás nasmerujú k vykopávkam akropoly, kde nájdete zvyšky bazilík, domov a mozaikových podláh.
Vstupné: 6 EUR
Filippi (Filippoi)
Staroveké mesto Filippi založili obyvatelia ostrova Thassos. V tejto oblasti vytušili veľký potenciál, kvôli bohatstvu vzácnych kovov a prebytkom dreva. Bohatstvo však priťahuje dobyvateľov, a tak táto kolónia, ktorá už dlhšie sama nedokázala odolávať neustálym výpadom, požiadala o pomoc Filipa II. Ten vytušiac jeho strategickú a ekonomickú dôležitosť mesto opevnil a prenechal mu svoje vlastné meno – Filippi. Postupne počas helénskeho obdobia tu vzniklo divadlo, verejné budovy aj vily bohatých občanov a mesto sa tak stalo dôležitým uzlom na hlavnej obchodnej ceste – Via Egnatia. Ďalšou dôležitou osobnosťou prepojenou s týmto mestom, bol sv. Pavol, ktorý tu založil prvú kresťanskú komunitu na území Európy. Z toho dôvodu tu pribudli religiózne budovy – baziliky, katedrála a zaujímavá oktagonálna stavba. Mesto bolo opustené začiatkom 7.storočia po veľkom zemetrasení. Dnes sa tu môžete poprechádzať pomedzi ruiny stavieb z rôznych období a navštíviť malé múzeum. Vykopávky, ktoré tu prebiehajú do dnešnej doby postupne odkrývajú ďalšie časti tohto dôležitého mesta na legendárnej Via Egnatia.
Vstupné: 6 EUR
Kavala
Hoci bola kedysi Kavala štvrtým najväčším mestom v celom Grécku, dnes jej patrí v rebríčku až miesto číslo štyridsať. Na šarme jej to však neubralo, práve naopak. U nás patrí jednoznačne k miestam, kam sa ešte chceme vrátiť. Hlavným dôvodom sú jej prijemné úzke uličky, poloha na pobreží, skvelé jedlo a zaujímavé pamiatky. Patrí k nim napríklad skvelo zachovaný akvadukt postavený Osmanmi na základoch rímskeho akvaduktu, ktorý je vkliesnený do modernej zástavby mesta. Uličkami sa dostanete až na vrchol kopca, kde sa rozprestiera obrovská pevnosť. A po ceste z nej sa môžete zastaviť aj v dome Muhammada Aliho, ktorý sa tu v 1769 narodil a pozrieť sa bližšie na život človeka, ktorý si v dospelosti podmanil celý Egypt. Ak máte radi osmanskú architektúru, zlatým klincom prehliadky mesta bude určite komplex Imaret. Kedysi bol náboženskou školou a vývarovňou pre chudobných, no dnes po dôkladnej rekonštrukcii slúži ako luxusný hotel a reštaurácia. Ak tu zostanete dlhšie, určite sa dozviete aj zaujímavé informácie o tabakovom priemysle, ktorý tu prekvital začiatkom minulého storočia.
Vstupné dom Mehmeta Aliho: 6 EUR
Vstupné pevnosť: 2.50 EUR
Vstupné Imaret: 8 EUR
Xanthi
Univerzitné mestečko Xanthi sa nachádza menej ako hodinu cesty od Bulharska a menej ako tri hodiny od tureckého mesta Edirne. To prispelo aj k jeho národnostnému zloženiu, takže pri prechádzke mestom budete počuť niekoľko jazykov naraz. Počas tejto prechádzky s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte staré paláce z 18.-19. storočia. Väčšinu z nich si tu dali nastavať bohaté rodiny, ktoré zarábali hlavne na tabakovom obchode, podobne ako v Kavale. Keď však tabakový priemysel prevzali globálne firmy, malé rodinné manufaktúry im nedokázali konkurovať a do mesta prišiel úpadok. Aj dnes teda uvidíte krásne staré budovy, ktoré už majú svoje zlaté časy za sebou a budete dúfať, že sa nájdu peniaze na ich rekonštrukciu. V jednom z týchto domov sa nachádza etnografické múzeum, kde sa o histórii mesta dozviete naozaj veľa.
Vstupné Etnografické Múzeum: 4 EUR
Ouranopoli / polostrov Athos
Názov mestečka Ouranopoli znamená v preklade “Nebeské mesto”. A nebeský pokoj tu v dobe našej návštevy naozaj aj vládol. Za najdôležitejšiu pamiatku v Ouranopoli môžeme považovať vysokú obrannú vežu z 11. storočia, do ktorej sa okolo roku 1930 nasťahovala austrálska dvojica Joyce a Sydney Loch. Zasvätili svoj život pomoci ľuďom v núdzi a systematickému zaznamenávaniu miestnych zvyklostí, ktoré tak uchránili pre ďalšie generácie. Joyce bývala po smrti manžela vo veži do roku 1982, kedy sa toto miesto stalo múzeom. Do Ouranopoli sa však kvôli tejto veži necestuje. Najväčším ťahákom sú plavby výletnou loďou okolo polostrova Athos. Ten je obývaný mníchmi, ktorí však žijú prísne tradičným kláštorným životom, podobne ako v stredoveku. Ak by ste chceli cestovať v čase, tu sa vám to určite podarí, keďže mnísi používajú starý Juliánsky kalendár, vďaka ktorému je tu o 13 dní menej. Na Athose je okolo 20 kláštorov a celkovo tu žije okolo 2000 mníchov. Strava je tu veľmi jednoduchá – základom sú strukovinové kaše, olivy a chlieb. Možno aj vďaka tomuto striedmemu spôsobu života tu takmer nepoznajú onkologické ochorenia ani Alzheimera. Ak by ste chceli Athos navštíviť, nie je to jednoduché. Muži potrebujú špeciálne povolenie a ženy sem majú prísny zákaz vstupu. Čo je však pre obe pohlavia povolené je, už spomínaná, plavba . Trvá cca 3 hodiny, počas ktorých si môžete vychutnať pohľad na nedotknutú prírodu pohoria, starobylé kláštory alebo sa len tak nechať unášať jemným kolísaním morských vĺn. Ak budete mať šťastie, prídu sa vám ukázať aj delfíny.
Vstupné veža: 3 EUR
Plavba: 20 EUR
Vergina
Vergina, ktorá je známa aj pod svojim starovekým menom Aigai, bola prvým hlavným mestom Macedónskeho kráľovstva, kde vládla rodina Filipa II. Macedónskeho a jeho syna Alexandra Veľkého viac ako tri stovky rokov. Práve tu zomrel Filip II. rukou vraha a mesto začalo postupne upadať až upadlo kompletne do zabudnutia. Svetu ho ukázal až Manolis Andronikos, ktorý tu v roku 1977 objavil pri vykopávkach veľké množstvo pokladov a identifikoval vtedy malú a bezvýznamnú dedinku ako miesto, kde sa písala história. Ak sem niekedy zablúdite, určite nevynechajte návštevu slávnych kráľovských hrobiek. Vďaka svoju významu sú dnes pod patronátom UNESCO. Po vstupe do podzemných priestorov, keď si vaše oči zvyknú na prítmie zostanete fascinovane stáť nad zlatými pokladmi a freskovou výzdobou vynikajúco zachovaných hrobiek.
Vstupné: 12 EUR
Veria
Mesto Veria patrí k ďalším historicky bohatým miestam severného Grécka. Aj tu pred viac ako 2000 rokmi pôsobil sv. Pavol, stálo tu 48 kostolov, množstvo osmanských pamiatok a aj najstaršia židovská synagóga v tejto oblasti. Aj tieto pamiatky sú len dôkazom toho, akou dôležitou náboženskou a kultúrnou križovatkou Veria bola. Dokonca bola prezývaná “Malý Jeruzalem”. Určite sa tu zastavte, ak vás zaujímajú fresky, pretože miestne kostoly sú nimi priam preplnené. Zaujímavosťou je, že sa nenachádzajú len vo interiéroch kostolov, ale aj na vonkajších stenách. Mesto je čarovné aj kvôli svojej architektúre, ktorú môžete obdivovať počas prechádzky po úzkych uličkách. Niektoré domy prekvapujú svojou farebnosťou, predovšetkým v židovskej štvrti zvanej Barbouta. Ak vás história veľmi nezaujíma, ochutnajte lokálne produkty – špecialitou je miestne víno a koláčik Revani.
Mieza/ Náousa
Miesto nazývané Mieza, neďaleko mestečka Náousa je zastávkou pre skutočných milovníkov histórie. Veľa tu toho síce neuvidíte, ale ak zapojíte svoju predstavivosť naplno uvidíte pred sebou dokonalé miesto na výučbu. V tomto prípade žiakom aj učiteľom boli najvýznamnejšie postavy gréckej histórie. Macedónsky kráľ Filip II. totiž pre svojho syna Alexandra vybral najlepšieho učiteľa svojej doby – Aristotela. V Miezach bola pre nich vybudovaná škola, ktorá mala veľmi ďaleko od tej dnešnej. Namiesto tried tu existovali do skaly vyhĺbené jaskyne, ale keďže Aristoteles sa veľmi rád pri rozprávaní prechádzal, je dosť možné, že výučba následníka macedónskeho trónu prebiehala vonku v prírode. Dnes na tomto mieste nájdete pár jaskýň a jeho atmosféru dotvárajú stromy a malá rieka. Naozaj prijemné miesto na učenie či potulky.
Edessa
Edessa je finančným a administratívnym centrom stredozápadného Macedónska, ale pod týmto opisom si nepredstavujte obrovské mesto s výškovými budovami. Edessa je naopak veľmi malé a prijemné mestečko rozložené na vrchole vysokého kopca. Možno práve kvôli svojej polohe patrí k miestam, ktoré boli najdlhšie kontinuálne osídlené. Tajomstvom jej dlhého života je zdroj vody, ktorý v centre Edessy ukazuje svoju silu vo forme vodopádov. Práve vďaka prebytkom vody sa toto mesto volalo do roku 1923 Vodena, teda “mesto vody”. Vodopády vznikli v meste až v 14. storočí po silnom zemetrasení. Najvyšší z nich má 70 metrov a malá cestička v skale vám umožni poprechádzať sa priamo pod ním a nechať sa osviežiť padajúcimi kvapkami. Okrem vodopádov nájdete v meste starú štvrť Varosi s drevenými domčekmi, kamenný byzantský most a kostol Koimiseos tis Theotokou, ktorý je plný krásnych fresiek.
ZAUJALO VÁS GRÉCKO? PREČÍTAJTE SI AJ NAŠE ĎALŠIE ČLÁNKY
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.