Skopje. Severné Macedónsko s dušou a atmosférou


Severné Macedónsko a Skopje otvára svoje brány, štvrte a uličky pre svojich návštevníkov a toto mesto má čo ponúknuť. Pre mnohých je akýmsi zosobnením gýču, ale neverte im, pozrite sa na neho vlastnými očami a zistíte, že v sebe ukrýva o mnoho viac. Má dušu, orientálny nádych, desiatky sôch a má v sebe niečo, čo sa vám po chvíľke zapáči


VITAJTE v SKOPJE

Medzinárodné letisko Alexandra Veľkého je dnes pre nás najbližšou bránou do Severného Macedónska. Vďaka lacným a priamym letom priamo z Bratislavy sa odrazu otvárajú dvere na skvelý výlet do stále pomerne neznámej, no lákavej krajiny menom Severné Macedónsko. Centrum je z letiska vzdialené cca 25 kilometrov, ale autobus do centra stojí menej než tri eurá. Macedónsko je prvý pohľad viac, než sympatické. V diaľke sa vyrysuje vrch, kde vyrástol obrovitánsky kríž pod ktorým sa rozlieva hlavné mesto Skopje. Mnoho ľudí pri jeho opise ako prvé slovo použije „gýč“, ale ono to nie je celkom tak. Skopje je spleť viacerých svetov a storočí, ktoré do seba zapadli ako stavebnica. Očarí svojimi starými uličkami, modernou tvárou, ale svojim spôsobom aj tie gýčové sochy a súsošia budú mať čosi do seba.

Skopje
Pohľad na Skopje


V HLAVNEJ ÚLOHE SOCHY

Hlavným mestom preteká rieka Vardar, ktorá je zároveň najväčšou macedónskou riekou. Jej nábrežie patrí  k miestom, kde sa domáci veľmi radi stretávajú a prechádzajú. Kto chce kráčať do starého mesta, tomu stačí dostať sa k rieke a ona ho tam dovedie. Promenádou prechádza rekonštrukcia a onedlho bude žiariť novotou. Za riekou sa dvíha pahorok obrastený starou pevnosťou a niekoľko vytŕčajúcich veží. Skopje sa predvádza krásou moderných budov. Na brehu stojí Archeologické múzeum a pár metrov od neho Národné divadlo odkiaľ spája most oba brehy starého aj nového sveta. Toto je to  miesto, ktoré sa v Skopje zmenilo na nepoznanie. Ak ste tu boli pred piatimi alebo desiatimi rokmi, odrazu ste v inom, novom a celkom inom meste. Novou dominantou Macedónskeho námestia na nábreží sa stala monumentálna socha Alexandra Veľkého. Svet ho pozná aj pod prívlastkom Alexander Macedónsky a miestni si ho veľmi radi prisvojujú, čím hnevajú svojich gréckych susedov. Jeho sochu odliali v talianskej Florencii a osadili na námestie len v roku 2011 na pamiatku 20.výročia nezávislosti. Nie je jedinou sochou, ktorá v Skopje vyrástla. Neďaleko od neho sedí na svojom tróne byzantský cisár Justinián I., aj bulharský cár Samuel I., pri rieke stojí Cyril s Metodom, vedľa nich sa vo fontáne kúpe Kolobeh života a nedávno pribudol na stĺpe aj Filip II. To nie je všetko. Okrem týchto najznámejších tu vyrástlo cca 100 ďalších sôch!

Skpoje
Moderné Archeologické múzeum patrí dnes medzi najkrajšie stavby mesta

 

Skopje
Socha jazdca na koni predstavuje Alexandra Veľkého

 

Skopje
Koľko sôch napočítaš na obrázku?

 

Skopje
Socha Cyrila a Metoda na nábreží

 

Skopje
Fontána s kolobehom života

 

Skopje
Byzantský cisár Justinán I.

 

KDE ČAS NEHRÁ ROLU

Najkrajšia časť celého Skopje leží na druhej strane rieky Vardar. V diaľke vidno ako sa nad mestom dvíha pevnosť Kale zo 6.storočia. Tá stará, pôvodná tu už nestojí, ale ani tá dnešná z 10.storočia nie je na zahodenie. Hradby sa rozliali pahorkom a dnes patrí k symbolom mesta. Samotná pevnosť nie je vo vnútri veľmi zaujímavým miestom, no pod ňou pulzuje stará štvrť zvaná Čaršija. Ona je skutočným klenotom celého Skopje. Hammam Çifte so svojimi kupolami na prvý pohľad prezradí, že tu svojho času vládli Osmani. Oni zmenili celú architektúru Balkánu a ich stavby tu stoja dodnes. Čaršija je miestom, kde je hlavným obsahom orientálna atmosféra. Kamenné uličky, úzke bočné uličky v ktorých budete úplne sami, malé kaviarne s mužmi hrajúcimi tavlu, podniky s jedlom a kde tu vykukne aj štíhly minaret starej mešity. Zahoďte mapu, túlajte sa len podľa chuti. Kráčajte rovno, odbočte, sadnite si a sledujte ako život Čaršije tečie okolo vás. Sadnite si na kávu či čaj, čítajte si knihu a tá lenivá atmosféra celej štvrte vás nakazí. Po oboch stranách majú obchodníci svoje výklady a tovar. Niektorí sedia vonku v tieni, poťahujú si z fajky, iní sa zhovárajú medzi sebou a ďalší sa snažia okoloidúcim niečo predať. Macedónci pôsobia na prvý dojem sympaticky. Usmievajú sa a sú otvorení voči cudzincom. Bazár vonia raz koreninami, bylinkami, inokedy zase naokolo rozvoniava mydlom či sa za sklom lesknú zlaté ozdoby. Vďaka tomu, že Skopje boli vždy multikulturálne miesto s niekoľkými náboženstvami, nenájdete tu len mešity, ale objavia sa aj zvonice kostolov. Tým najzaujímavejším je Kostol Spasenia, no po meste ich je rozmiestnených o mnoho viac. Neďaleko krásnej mešity Arasta zo 16.storočia sa dokonca môžete pozrieť na starý, kamenný karavanseraj aké kedysi zdobili obchodné trasy nielen  tu na Balkáne, ale aj na Hodvábnej ceste. Skopje je plné prekvapení.

Skopje
Pevnosť Kale nad mestom

 

Skopje
Osmanský hammam v starom meste

 

Skopje
Uličkami starej Čaršije

 

Skopje
Uličkami starej Čaršije

 

Skopje
Čas tu beží úplne inak

 

Skopje
Stará Čaršija

 

Skopje
Pod osmanskou mešitou

 

Skopje
Starý Han, teda karavanseraj v Čaršiji

 

Skopje
V starej Čaršiji nájdeme aj kostolné veže


TAVČE GRAVČE

Moderné Skopje stojí na protiľahlom brehu od starej Čaršije. Akoby bola rieka hranicou medzi dvoma svetmi. Na prvý pohľad nekompatibilnými, no jeden bez druhého nedokážu existovať. Tepny moderného Skopje sa vylievajú z Macedónskeho námestia a končia na prvý pohľad v nedohľadne. Z príjemnej architektúry odrazu vyskočí zaujímavá stavba. Akoby ju zlepili z niekoľkých skladačiek. Dnes predstavuje pamätný dom Matky Terezy, ktorá sa práve tu v Skopje narodila. Hneď vedľa nechýba socha a dokonca sa v uliciach Skopje hovorí, že čoskoro má nad mestom stáť nová, 30-metrov vysoká socha slávnej rodáčky. Čo mám na Skopje rád je atmosféra podčiarknutá skvelým jedlom. Tým tradičným macedónskym je tavče gravče, teda zapečené fazule v hlinených miskách. Ako príloha sa servíruje nakrájaný biely chlieb, aby si ho mohol človek namáčať do šťavy. Samotná vôňa prezradí, že ide o špecialitu a pritom je to tak jednoduché jedlo. Tavče gravče chutí výborne a čašník ešte nezabudne odporučiť miestne víno. V Severnom Macedónsku má vinárstvo pevné korene a dodnes sa miestni nevedia dohodnúť so susednými Grékmi, kto ho robí lepšie.

Skopje
Moderná tvár Skopje

 

Skopje
Pamätný dom pre Matku Terezu

 

Skopje
Matka Tereza má v meste aj svoju sochu

 

Skopje
Národným jedlom Macedónska je Tavče Gravče

 

Skopje
Večer Skopje krásne svieti

 

Skopje
Večer Skopje krásne svieti

Skopje okrem toho ponúka aj množstvo skvelých výletov do okolia. Počuli ste už o Kaňone Matka? Farebnej mešite v Tetove? Alebo čo takto odskočiť si k Ohridskému jazeru. Ani lákavé Kosovo a osmanský Prizren nie je vôbec ďaleko.

NIEČO ĎALŠIE z BALKÁNU? STAČÍ SA POZRIEŤ:

bosna 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.