Spoleto. Kúsok nádhernej Umbrie

Z Ligúrie sa vyberieme cez Toskánsko až do talianskeho regiónu Umbria. Nepatrí k tým najnavštevovanejším, pretože magnet Toskánska k sebe pritiahne väčšinu návštevníkov a tí nikdy neuvidia krásu Umbrie. Umbria je krásny región, možno dokonca jeden z najkrajších v celom Taliansku (a to milujeme Sicíliu!). Za náš nový prechodný „domov“ na pár nocí sme si vybrali Perugiu a vyrážali vlakom na výlety.
Jedno z miest, ktoré sme v Umbrii túžili vidieť je Spoleto. Z Perugie je to sem cca hodina cesty vlakom a obe miesta ležia od seba približne 60 kilometrov. Vyrazili sme hneď ráno, kedy sa ešte medzi pahorkami držal jemný pásik hmly, no slnko už dávalo vedieť, že čoskoro bude vonku krásne. Spoleto má svoju železničnú stanicu v modernom meste a jeho historické mesto, ako takmer všetky tu v Umbrii leží na vysokom kopci. V maličkej kaviarničke si doprajeme ranné capuccino s výhľadom na pevnosť Rocca Albornoziana a posilnení vyrážame do horného mesta. Spoleto myslelo aj na tých, ktorým sa nechce šliapať desiatky výškových metrov a neďaleko podniku Casbah nájdete sériu eskalátorov, ktoré vás pohodlne a pomerne rýchlo vyvezú až nahor na prah starej pevnosti!


Kúsok histórie
Spoleto je krásne, historické miesto obklopené kopcami stredného Talianska, kam zasahujú Apeniny. Všade naokolo sú pahorky potiahnuté lesmi a občas sa medzi nimi objaví kostol, kaplnka alebo náznak toho, že ľudia tieto miesta poznajú už stáročia. Je fascinujúce ako sa na tak malom mieste miešala zaujímavá história, pretože Spoleto poznali Rimania, ktorí tu po sebe nechali viacero stôp a neskôr sa dokonca mesto stane hlavným centrom Lombardov. Písal sa rok 570 a Spoleto stálo na vrchole svojej histórie. Aj dnes je vďaka lombardskému dedičstvu zaradené na zoznam UNESCO. Nie ako samotné miesto, ale ako súčasť zhluku starých, lombardských miest. Ani stredovek sa Spoletu neotočil chrbtom a ozdobil ho viacerými stavbami, kostolmi či atmosférou starobylého mesta. Tú si Spoleto drží dodnes a tak z neho budete nadšení.


V tieni pevnosti
Ocitneme sa v tieni obrovskej pevnosti Rocca Albornoziana zo 14.storočia. Postavili ju ako pápežskú rezidenciu a dnes tróni nad mestom akoby na neho dávala pozor. Jej obrovské múry sa rozliezli pahorkom a je tu príjemne ticho prepletené krásnym výhľadom na mesto. Za pevnosťou padá krajina z pahorku ostro nadol vytvárajúc údolie, ktoré pretína nádherný kamenný most. Pripomína vznešené rímske akvadukty, ktoré stavali Rimania po celej svojej ríši. Tento nie je rímsky, no pohľad na neho stojí za to. Teraz je žiaľ uzatvorený pre rekonštrukciu, no bolo by skvelé sa ním prejsť na protiľahlý pahorok a vychutnať si panorámu Spoleta odtiaľ.




Kamenné uličky starého mesta
Spoleto to je spleť kamenných uličiek, ktorá stúpajú a klesajú a občas sa zastavia, aby sa rozbehli do menších či väčších námestí. V uličkách sa ukrýva viacero pokladov a tak je skvelé ich objavovať. Z ničoho nič sa ocitneme na panoramatickej vyhliadke na mesto. Dominuje mu vysoká zvonica Katedrály a pod ňou sa do svahu jemne zvažujú strechy okolitých domov, pričom horizont patrí zeleným pahorkom. Tu by sme vydržali dlho. Len sledovať mesto ako sa mení od rána do večera. Tiché a takmer opustené uličky nás vábia hľadať stopy Rimanov, ktoré tu po sebe táto unikátna civilizácia zanechala. Objavíme tak víťazný oblúk postavený pre Drusa a Germanica, synov cisára Tibéria. Aj dnes ešte krásne stojí nad ulicou a pripomína, že kedysi práve tu začínalo rímske Fórum. O pár ulíc ďalej leží za námestím rímske divadlo z 1.storočia, ktoré je súčasťou malého archeologického parku aj archeologického múzea. Len pár metrov od starovekého divadla si v kaviarničke niekoľko ľudí vychutnáva svoje espresso s výhľadom na staré, farebné fasády mesta. Rozozvučia sa zvony a ich tlkot sa rozlieva uličkami tak, že takmer neviete odkiaľ toto volanie prichádza. Patria kostolu San Filippo Neri. Stojí na vrchole schodiska a len pár metrov od neho sa mimo zraku ľudí objaví niekoľko kamenných zvyškov, ktoré kedysi patrili rímskym kúpeľom. Stopy Rimanov sú s mestom poriadne zrastené a to neďaleko odtiaľto ešte leží Casa Romana, ruiny starovekého domu z 1.storočia pr.Kr. Dnu zaplatíte vstupné a aspoň na chvíľku si zacestujete v čase.












Spoleto a jeho krása
Dve najznámejšie námestia Spoleta predstavujú Piazza del Mercato a Piazza del Duomo. Sú od seba vzdialené len niekoľko stoviek metrov a tak ich pohodlne prejdete za pár minút. Piazza del Mercato je menšie, útulnejšie, ozdobené fontánou nad ktorou sa dvíha Hodinová veža pripomínajúca kaplnku. Naokolo zabrali miesta malé kaviarne či reštaurácie, kde si viete oddýchnuť či vychutnať špeciality Umbrie. Najkrajším príchodom na Piazza del Duomo je z uličky Via Fontesecca na ktorej leží Museo Diocesano. Kráčame ňou a keď sa odrazu otvorí do ľavej strany, čaká nás nádherný pohľad. Schodisko sa zvažuje nadol k námestia a tomu absolútne dominuje obrovská Katedrála Santa Maria Assunta, ktorú tu volajú aj Duomo. Katedrálu postavili ešte v 11.storočí, použili na ňu množstvo rímskych kameňov z okolitých stavieb a neskôr ju v 17.storočí premodelovali. Je skutočne impozantná. V spodnej časti má päť oblúkov, nad nimi sa dvíha fasáda a všetko to z výšky sleduje kamenná zvonica. V jej kráse zanikne aj kostolík Santa Eufemia, ktorej apsida pripomína staré byzantské chrámy. Naproti sedia v kaviarničke ľudia. Káva na tomto mieste s výhľadom na námestie má najkrajšiu atmosféru celého mesta. Pozrieme si ešte aj staroveký sarkofág vystavený na neďaleko Katedrály a skryjeme sa v jej útrobách. Je posiata maľbami, starými freskami a naplnená ťarchou storočí, ktoré sa miešajú pod jej kupolou.











Po prehliadke starého mesta sa vraciame nazad do modernej časti Spoleta, kde leží železničná stanica. Cestou k nej sa ešte viete zastaviť na zmrzlinu v podniku Crispini, kde vyhrala zmrzlina niekoľko talianskych ocenení. Na stanicu je to už blízko. Stačí naskočiť na vlak a vydať sa za ďalšími krásnymi miestami. Neďaleko odtiaľto leží Assisi, ale ani maličké mestečko Spello nie na zahodenie.
TALIANSKO JE KRÁSNE ROZMANITÉ a TAK SA HO VYBERTE OBJAVOVAŤ
SLEDUJ NÁS AJ NA FB: