Spice Garden. Srí Lanka a jej koreninová záhrada
Srí Lanka alebo ak chceme Cejlón sa bude navždy spájať s čajom a jeho čajovými plantážami. Nielen čaj však ostrov preslávil a svojho času sem prichádzali európske lode za exotickými a vzácnymi koreninami. Aj vy sa môžete zasnívať a vydať sa po stopách korenín v jednej z mnohých srílanských koreninových záhrad. Ako to v nej vyzerá?
Život na vidieku
Mesto Kandy s unikátnym chrámom Budhovho zubu je zároveň skvelým miestom na to, aby ste sa z neho vybrali do okolia spoznávať ďalšie tváre krajiny menom Srí Lanka. Niekde na polceste medzi Kandy a Pinnawalou sa krajina rozleje do šírej diaľky a človek nevie, kde začína a kde končí. Všade sú vysoké kopce a hlboké údolia, no okrem nich je naokolo na prvý pohľad pulzujúci život. Srílanský vidiek je očarujúci. Sem tam zaprášený, inokedy chaotický, ale stále akoby naplnený pokojom. Ten je tu vďaka miestnym, ktorí sa neprestávajú usmievať. O Thajsku sa hovorí ako o „krajine úsmevu“, ale na Srí Lanke to platí azda dvojnásobne. Maličké budhistické stupy ovešané vlajkami do seba lákajú návštevníkov a niekoľko topánok už leží pohodených v prachu pred vstupom. Každý naokolo niečo robí. Nie je to tu na prvý pohľad ako v Indii, keď väčšina ľudí sedí, leží alebo čaká na niečo čo nikdy nepríde. Tu ľudia behajú, pracujú, kopú v záhrade, robia na poli, predávajú a neustále sú v pohybe.
Za koreninovou záhradou
Medzi srílanské zaujímavostí patria koreninové záhrady a práve okolie Kandy sa považuje za veľmi vhodné na pestovanie vzácnych aj exotických korenín. Nie je nič ľahšie ako jednu z nich navštíviť, pretože sú ich tu desiatky. Koreninová záhrada je zosobnením exotiky a dobrodružstva. Okrem šírenia vplyvu, dobývania území a zisku to boli aj koreniny, ktoré poháňali vpred mnohé objaviteľské výpravy do oblasti východnej či juhovýchodnej Ázie. Koreniny na seba akoby naviazali aj samotný kolonializmus a silné európske národy cez Angličanov, Portugalcov či Holanďanov aj vďaka túžbe mať ich doma objavovali východný svet.
Prvými boli Portugalci
Hoci sa dnes Srí Lanka najviac spája s Britmi, neboli prví, ktorí prirazili svoje lode k ostrovným brehom. V roku 1505 tu prvý zakotvil portugalský moreplavec Lourenço de Almeida. V 17.storočí prišli Holanďania, ktorí sa pobili s Portugalcami o nadvládu ostrova, zvíťazili a začali sa na Srí Lanke zakoreňovať. Briti sa počas Napoleonských vojen báli, že by ostrov získali Francúzi a tak sem radšej v 1796 prišli a po čase na seba strhnú vládu. Až Briti sa napokon rozhodnú zmeniť ostrov, ktorý vojde do dejín ako Cejlón a začnú tu ako prví pestovať čaj. Ten postupom času vytlačí koreniny a dnes po rokoch stále nosí prezývku „čajový ostrov“.
Nádych exotiky
Prvé kroky koreninovou záhradou sprevádza netypická vôňa rastlín a stromov. Človek zvyknutý na domáce lesy odrazu nepozná stromy ani kríky naokolo. Je tu ticho, jemne vlhko a z korún sa sem tam ozýva škrekot vtákov. Exotika tu útočí od prvého kroku. Môžete sa tu túlať sami, ale každá záhrada má niekoho, kto vás ochotne posprevádza, aby vám vysvetlil na čo sa pozeráte. Koľkí z nás by prešli okolo stromu škorice bez toho, aby si to všimli? Toto je presne tým miestom, kde oceníte sprievodcu a vďaka nemu uvidíte a ucítite to, čo by ste sami nenašli.
Známe koreniny
Každý jeden strom je fascinujúci. Kde inde človek uvidí na vlastné oči ako rastie kardamón, škorica, vanilka či ananás? Z nenápadného kríku visí azda stovka maličkých, zelených guľôčok, ktoré predstavujú čierne korenie. Takto čerstvé, ak ho rozmrvíte v prstoch má krásne, prenikavú a štipľavú vôňu. Pár krokov odtiaľto rastie krík plný vetvičiek. Až pri druhom pohľade si všimneme malé tobolky. Takto rastie kardamón, ktorý je obľúbený do čaju, kávy, alebo do dezertov tu na indickom subkontinente. Rastlinka vystreľujúca zo zeme s dlhými zelenými listami je akási príliš obyčajná. Jej poklad sa ukrýva pod zemou. Rastie tu totiž kurkuma. Sem tam si ju niekto pomýli so zázvorom či thajským galangalom, no kurkma je po odtrhnutí či prekrojení výrazne exotická vďaka svojej prenikavo oranžovej farbe. Dnes ju uctievajú ako všeliek a nejeden človek od Indie po Indonéziu vám bude tvrdiť, že je dobrá takmer na všetky choroby.
Škoricový ostrov Srí Lanka
„Tu len chytíte a pomaličky trháte tenkú kôru“ ukazuje nám ako sa zbiera škorica. Unikátne. Toto sú veci o ktorých človek čítal v knihách, keď sníval o svete. O starých moreplavcoch, objaviteľoch, o krajinách z ktorých neexistovali mapy a o príbehoch, ktoré ho svojim spôsobom formovali, ale ešte si to neuvedomoval. Srí Lanka dlho niesla prezývku „ostrov škorice“ a bolo to kvôli nej, prečo sem Európania merali cestu dlhú niekoľko mesiacov. V 16.storočí dokonca uzavreli Portugalci zmluvu so sinhálskym kráľom a Srí Lanka im ročne odovzdávala tisíce kilogramov tohto voňavého drievka. Chytím škorice do rúk a krásne vonia. Ešte sa musí vysušiť, ale tá vôňa je nezameniteľná už teraz.
Vôňa Vianoc
Zelené lístky sa vydávajú za kari a úzke zelené struky, ktoré nahlodáva čierna farba je voňavá vanilka. Rastie ako burina a jej struky si človek v spleti zelených stoniek takmer ani nevšimne. Ananás si spokojne „sedí“ na svojom koreni a stačí ďalší krok a sme pri strome s klinčekmi. Vôňa Vianoc, detstva aj ďalekej exotiky. Za týmito maličkými klinčekmi sa plávalo rok, aby ich priniesli domov a kedysi ich vyvažovali zlatom. Nad hlavou sa objaví veľký kakaový bôb. Dokonalá rajská záhrada. „Mnohé z týchto korenín používame v tradičnej medicíne aj ajurvéde“ dozvieme sa a sprievodca začne vymenúvať na čo všetko sa miestne koreniny a rastliny dajú použiť.
Koreninová záhrada nie je len o koreninách akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Má v sebe príbehy ďalekých svetov a tak sa môže premeniť na fascinujúce dobrodružstvo. Napokon si v tieni exotických stromov sadneme na pohár čierneho čaju s kardamónom a zázvorom. Dúšok záhrady prechádza celým telom a človek cíti ako sa mu s čajom dostáva do tela aj kúsok šťastia, že sa tu mohol ocitnúť.