TOP 10 miest v Iráne, ktoré nesmiete vynechať
Irán patrí už roky medzi moje najobľúbenejšie krajiny sveta. Je v nej niečo neopísateľné, čím si človeka pripúta k sebe a ten sa do nej neustále bude chcieť vracať. Ak sa do tejto krajiny vyberiete, aké miesta by ste nemali vynechať?
Žiaľ ešte stále platí to, že ľudia Irán nepoznajú a veľa sa nezmenilo od doby kedy som sa Iránom v roku 2008 prechádzal po prvý krát. Aj vtedy sa mnohí čudovali prečo Irán a aj dnes keď sa do neho takmer každý rok vraciam, mnohí nechápu. Irán je unikátny. Nepoznačený západnou civilizáciou natoľko, aby nám bol blízky ako naše okolie. Má v sebe lákavý Orient, staré príbehy, zaujímavé náboženské rituály a najmä nesmierne milých ľudí, ktorí sú samo o sebe ťahákom, prečo túto krajinu navštíviť. Rozmýšľate nad Iránom? Vyberte sa do neho a nepočúvajte nezmysly o bezpečnosti či nebezpečnosti. Stačí sa spýtať tých čo tam boli na ich zážitky a sami to pochopíte. Irán si zamilujete, tak ako som si ho zamiloval ja.
Rozmýšľate nad návštevou Iránu? Pozrite sa na TOP 10 miest, ktoré by ste určite by nemali v tejto nádhernej krajine vynechať. A ak vám je málo, nájdete tu aj bonusovú trojku mimo turistických trás.
KDE NÁJDETE MIESTA z NÁŠHO ČLÁNKU?
1.ESFAHÁN
Aké je najkrajšie miesto Iránu? Tá otázka ku mne prichádza veľmi často a hoci je každý pohľad subjektívny, tým najväčším pokladom je historické mesto Esfahán. Leží len pár hodín južne od Teheránu a stačí tu hodinka, dve a vy sami zistíte prečo ho človek tak vysoko hodnotí. Esfahán predstavuje dušu starej Perzie. Predstavuje drahokam, ktorý si Irán ukrýva v dlaniach a vyložil ho tými najkrajšími stavbami aké má. Emámové námestie je výkladnou skriňou perzskej architektúry a stoja tu tie najslávnejšie mešity, paláce či bazár pretkaný vôňami orientálnych diaľok. Nad riekou Zayandeh stoja kamenné mosty, za nimi leží arménska štvrť s Katedrálou, na periférii sa na pahorku dvíha zoroastriánsky chrám, hrobka derviša s minaretmi, ktoré sa trasú a aby to nebolo málo, staré mesto je zapísané v UNESCO. Stále málo? Nie je problém. Esfahán má jeden z najfotogenickejších bazárov, kde objavíte tradičné remeslá od miniatúr, kobercov cez hodvábne šatky, bronzové tácky až po koreniny, bylinky, pistácie, ovocie a zeleninu. Esfahán je pre tých, ktorí si chcú život užívať. Sadnúť si do typickej perzskej reštaurácie na tacht a vychutnať si fesendžun, mäso v omáčke z granátových jabĺk a vlašských orechov so šafranovou ryžou. Večer sa potom ocitnúť na námestí, pridať sa medzi ľudí so zmrzlinou faludé a sledovať ako Iránci žijú a užívajú si život. Toto v správach neuvidíte. A napokon na sklonku dňa s úsmevom na tvári stačí zaparkovať v tradičnej čajovni na kanvičku čierneho čaju. Ešte stále toto miesto nemilujete?
2.ŠIRÁZ
Podobne ako Esfahán aj Širáz je nesmierne príjemným miestom. Leží v historickej provincii Fars na juhu Iránu a do vašej mysle sa zapíše ako „mesto rajských záhrad“. Najkrajšie záhrady Iránu sa ukrývajú skutočne tu v Širáze. Či už sa budete túlať maličkou záhradou Naranjestan alebo veľkou a staršou záhradou Eram, pochopíte ako veľmi Iránci milujú tieto priestory. Širáz je mesto dôležitých mešít, karavanserajov, kúpeľov, no nájdete tu aj pevnosť so šikmou vežou, ktorej vládol Karim Khan. S Iránom sa spája aj poézia a nikde ju necítiť viac, než v Širáze. Práve tu totiž ležia hrobky básnik akými boli Chadžu, Saadi a najslávnejší perzský básnik všetkých dôb menom Haféz. Prídete k nej, sadnete si na schody a len sledujete ako k nej prichádzajú Iránci s knižkami v ruke, recitujú si jeho verše, fotia sa pri nej a potom skončia v čajovni na konci záhrady. Straťte sa v miestnych bazárových uličkách a svet Orientu sa vám dostane pod kožu.
3.YAZD
Esfahán, Širáz a Yazd dokážu vytvoriť akýsi pomyselný, zlatý trojuholník. Všetky tri tieto miesta ležia na turistickej trase a každé z nich je úplne odlišné a to je na tom príťažlivé. Yazd je mestom, kde cítiť púšť. Samo mesto leží na hranici púšti Dášt-e Lút a Dášť-e Kavír a tomu zodpovedá aj architektúra. Predstavte si hlinené mesto, úzke uličky naplnené tieňom a jemným vánkom, staré minarety mešít, hrobky a bazárové uličky. Presne tak bude pôsobiť Yazd. Hlinený labyrint, kde čas prestal existovať a kde sa môžete strácať a znovu nachádzať. Mal sa tu zastaviť Alexander Veľký, Marco Polo, tak prečo by ste sa nezastavili aj vy? Kde inde si dáte ťaví kebab? Tradičné sladkosti ochutené o ruže, šafran či pistácie? Alebo sa ponoríte do tajov starobylého zoroastriánskeho náboženstva. Tu v Yazde majú svoj najposvätnejší chrám s posvätným ohňom, za mestom ležia Veže mlčania a dodnes tu nositelia tohto náboženstva žijú. Yazd je známy aj pre svoje krásne hotely. Utopené v bazárových uličkách ich zvonku ani nevidíte, no ak vstúpite za drevenú bránu, ocitnete sa na rozprávkovom nádvorí. Skúste tu stráviť noc!
Viac z Yazdu? Žiaden problém, napísali sme o ňom článok, ktorý si môžete prečítať priamo TU.
4.TEHERÁN
Hlavné mesto Iránskej islamskej republiky menom Teherán patrí k najpodceňovanejším mestám krajiny. Mnohí len pristanú a odídu, iní mu nevedia prísť na meno a hovoria o ňom ako o nudnom, znečistenom a veľkom meste, kde „nič nie je“. Vôbec to nie je tak. Efekt, kedy si toto mieste zamilujete prichádza neskôr ako v prípade Esfahánu či Širázu, ale ak dáte Teheránu šancu odmení sa vám. Je to mesto plné kontrastov a príjemných zákutí. Môžete sa tu prejsť palácovými miestnosťami posledného šáha dynastie Pahlaví, palácom perzských Kadžarovcov, navštíviť zaujímavé múzeá, alebo sa pozrieť ako dýcha najväčší bazár celého Iránu. Mesto pretína moderné metro a tak si viete porovnať svet severného, modernejšieho Teheránu s tým južným, chudobnejším. Ak sa mesto zapchá, nasadnite na motorku slúžiacu ako taxík a máte o adrenalín postarané a ak už naozaj budete mať mesta dosť, stále je tu pahorok Točal nad hlavným mestom, kam sa viete vybrať lanovkou. Stačí hodinka a odrazu stojíte na mieste, kde cítite redší vzduch, kde je zima hoci je leto a kde kráčate po snehu, hoci máte na nohách sandále. Teherán má všetko, len svoje poklady nevydáva jednoducho.
Prečítajte si nášho sprievodcu po TEHERÁNE
5.ABYANEH
Malá dedinka menom Abyaneh leží neďaleko mesta Natanz známom vďaka jadrovému programu. Väčšie mesto Kašan je odtiaľto vzdialené hodinu a pol cesty a tak sa dá odtiaľto spraviť nádherný výlet. Abyaneh je oáza pokoja a dokazuje to každým krokom, ktorý v hlinených uličkách spravíte. Abyaneh tvoria staré, hlinené domčeky, ktoré sa každým rokom viac a viac rozpadávajú. Nemá ich kto opraviť, pretože mladí už odtiaľto odišli a zostali tu len starší obyvatelia, ktorí to tu milujú a nedokážu odísť. Ženy tu nosia kvietkované čádory a muži dlhé, široké, zoroastriánske nohavice. Toto je miesto, odkiaľ nebudete chcieť odísť. Túlate sa opustenými uličkami medzi domami, sem tam natrafíte na osla, starobylé dvere alebo obyvateľa, ktorý si vás s úsmevom premeria a pozdraví. Iný svet. Bez ruchu, bez stresu, chaosu, mobilných telefónov či wifi. Skrytý svet, ktorý sa čoraz viac otvára. Zastavte sa tu, kým nebude neskoro!
6.MAŠAD
Iránske mesto Mašad na východe krajiny je najposvätnejším mestom celej krajiny. Irán je o náboženstve a kto sa chce na neho pozrieť z tesnej blízkosti, ten musí prísť sem do Mašadu. Práve tu v jeho srdci totiž leží obrovitánska svätyňa, kde je pochovaný Emám Reza, jediný z 12.šiítskych emámov, ktorá má svoj hrob v Iráne. Pre Iráncov, ale aj šiítov z celého sveta je to magnet. Mašad je v tomto fantastický, že to čo tu uvidíte, bude neopakovateľné. Mesto samotné nie je zaujímavé, ale svätyňa to všetko prekoná. Ak sa do nej dostanete, ocitnete sa na miestach z rozprávky Tisíc a jednej noci. Napokon vás dav privedie k hrobke milovaného Rezu a vy cítite zimomriavky. Nárek, hlasné zvolávania, smútok, plač, to všetko sa tu okolo vás budete odohrávať a vy sa budete chcieť dotknúť strieborných mreží, pretože to tak robia všetci. Náboženská extáza v unikátnej podobe. Inde v Iráne toto jednoducho nezažijete. Nabažení atmosféry sa vyberiete napokon na miestny bazár a nakúpite si tu najlacnejší šafran sveta, pretože práve z tejto provincie Chorasán ho pochádza najviac. Spokojní s nákupom si sadnete do lokálnej reštaurácie, dáte si chello kebab a vezmete taxík, aby ste vyrazili do neďalekého Túsu pozrieť si hrobku perzského Shakespeara menom Ferdúsi.
7.TABRÍZ
Tabríz na západe Iránu neleží na tradičných turistických trasách, ktoré najčastejšie spájajú mestá v centrálnej časti krajiny. O to je historickejší a autentickejší. Leží totiž dokonca priamo na trase legendárnej Hodvábnej cesty a jej patinu tu v bazárových uličkách či pod kupolou obrovskej Modrej mešity stále nájdete. Tabríz je miestom, kde sa mieša kultúra neďalekého Turecka, komunity Azerov a dnešného Iránu. Krásne parky plné oddychujúcich ľudí sa miešajú s úsmevmi na koreninovom bazáre. Tabríz je aj vynikajúci východiskový bod pre návštevu západného, menej navštevovaného Iránu, kde objavíte nejden historický skvost, ale aj stratený svet arménskych kostolíkov.
8.PERZEPOLIS
Irán je krajinou plnou historických klenotov, no ak vyberieme len jeden jediný, bude to práve staroveký Perzepolis. Ruiny slávneho mesta dnes ležia hodinku cesty od Širázu a človek sa v nich ocitne v zabudnutom svete starej Perzie, ktorej ešte vládli panovníci ako Dáreios či Xerxés. Každý sa o nich učil v škole na dejepise, no tu namiesto memorovania faktov budete priamo v srdci Perzskej ríše. Prejdete sa popod Bránu národov a obklopia vás fascinujúce kamenné bloky s tými najkrajšími reliéfmi aké sa tu v Iráne dajú nájsť. Schodisko do paláca Apadana je dnes už iránskou ikonou a strávite pri ňom pokojne hodinu, pretože každý kúsok kameňa na sebe nesie reliéf. Uvidíte paláce perzských kráľov, ale aj miesto kde vznikol požiar a Perzepolis pohltil. Mal ho mať na svedomí Alexander Veľký ako odplatu za vypálenie Atén. Napokon vyjdete vyšliapanou cestičkou na pahorok ozdobený hrobkami a užijete si panorámu tohto unikátneho mesta. A aby som nezabudol. Nebudete sa tu prehrabovať davmi turistov!
Chceš sa dozvedieť viac? Prečítaj si náš článok o PERZEPOLISE!
9.HAMADAN
Hamadan nepatrí medzi najnavštevovanejšie miesta Iránu, ale je to miesto, ktoré dokáže očariť. Príjemnými ľuďmi a svojimi pamiatkami, pretože je to práve tu, kde kedysi pulzovalo významné perzské mesto Ekbatana známe pre svoje zlaté výrobky. Dnes sú z neho len beztvaré ruiny, no okrem toho Hamadan ponúkne hrobku biblickej Ester, ale aj hrobku takého velikána akým bol slávny lekár Avicenna, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie nielen Iránu, ale ja celého sveta. Okrem toho má Hamadan veľmi príjemné podnebie aj počas horúcich mesiacov, pretože leží v nadmorskej výške okolo 1850 mnm pod vysokými kopcami pohoria Alvand. Pár kilometrov za mestom nájdete na skale Ganjnameh staroveké nápisy perzských kráľov Xerxésa aj Dáreia.
10.KAŠAN
Iránsky Kašan je mestom, ktoré sa stalo synonymom pre nádherné, opustené domy a perzské záhrady. Záhrada menom Fin je dnes dokonca zapísaná aj na zozname UNESCO a je dokonalým príkladom toho, ako má tradičná perzská záhrada vyzerať. Vysoké stromy, veľa tieňu, vodné cestičky osviežujúce vzduch a kamenný kiosk stvorený pre oddych. Oáza pokoja. V starých uličkách Kašanu sa ukrýva niekoľko dokonalých, obchodníckych domov. Väčšina z nich pochádza z 19.storočia, kedy bol Kašan obchodníckym mestom a predávali sa tu stovky kobercov. Z vonku netušíte aký poklad sa ukrýva za hlinenou stenou. Vojdete do tmavej chodby a na jej konci sa rozleje nádvorie, kde rastú granátové jablká, strieka voda z fontán a miestnosti paláca sú dekorované nádhernými freskami či farebnými sklíčkami.
3 bonusové tipy mimo turistických ciest
1.ČOGHA ZANBIL
Jedno z najtajomnejších miest Iránu menom Čogha Zanbil nájdete približne 30 kilometrov od starobylého mesta Súsy. Leží v rozpálenej provincii Chuzestán o ktorú sa bojovalo v iránsko-irackej vojne a do Iraku je to odtiaľto len pár kilometrov. Máte takmer istotu, že tu budete sami a celého miesto si dokážete dokonale vychutnať. Čogha Zanbil predstavuje zikkurat, ktorý postavili niekedy okolo roku 1250 pr.Kr. a v celom Iráne nenájdete krajší. Tie najznámejšie ležia v Iraku, ale momentálne je zikkurat tu v Čogha Zanbil jediným, ktorý môžete bez problémov navštíviť. Z prašnej krajiny sa dvíha monumentálna stavba a vy stojíte maličký oproti nej. Medzi vami je rozdiel cca 3200 rokov. Fascinujúce?
2.KANDOVAN
O tureckej Kapadokii počul už zrejme každý. Napadlo by vás však, že aj Irán má svoju vlastnú Kapadokiu? Volá sa Kandovan a leží hodinu alebo hodinu a pol cesty od mesta Tabriz neďaleko mestečku Osku. Dostanete sa tam a Kandovan bude len a len váš. Kráčate zaprášenými uličkami a vedľa vás rastú zašpicatené skaliská pretvorené na budovy s oknami či dvermi. Ľudia v nich bývajú už stáročia a vy máte pocit, že sa tu čas zastavil a nič sa tu nezmenilo. Turizmus sem nedorazil a tak vás v Kandovane čakajú len unikátne zážitky.
3.QAR ALI SADR
Irán je krajina s bohatým prírodným dedičstvom. Neukrýva sa tu len vzácna história, ale aj neskutočné množstvo prírodných krás. Jedna z najväčších vodných jaskýň sveta leží na mieste zvanom Ali Sadr, približne 100 kilometrov severne od Hamadanu. Jaskyňa je dlhá 11 kilometrov a hoci sa nemôžete prejsť celou jej dĺžkou, viete si užiť krásne pohľady. Vojdete dnu, nasadnete na loďku a pomaličky sa plavíte srdcom jaskyne. Tá je miestami gýčovito nasvietená, ale o zážitok máte postarané.
Irán je nielen krajinou s krásnymi miestami či pamiatkami, ale aj krajinou, kde môžete ochutnať vynikajúce jedlo. Z našich opakovaných návštev sme spísali najkompletnejší pohľad na iránsku kuchyňu na slovenskom webe, tak sa môžete zasnívať tu:
SLEDUJ NÁS AJ NA FB:
Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.
1 thought on “TOP 10 miest v Iráne, ktoré nesmiete vynechať”